Skocz do zawartości
maxiuca

Jaki bitrate powinien mieć sport w HD?

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj nagrywałem sobie film w Canal+ Film HD ze skandynawskiej paczki CanalDigital i po nagraniu stwierdziłem, że średni bitrate był poniżej 10 Mbit/s. Zastanowiło mnie czemu się tak skiepścili bo normalnie nadają 15 Mbit/s. Myślałem, że jakiś kanał dodali na transponderze, ale jednak nie. Okazało się, że na innym kanale na tym samym transponderze właśnie nadawali mecz piłkarski z (uwaga) bitrate 20 Mbit/s (h.264 oczywiście). I jakość tej transmisji po prostu porażająca. :P Wszystko co dotychczas widziałem (jeżeli chodzi o sport w HD) po prostu wysiada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

głównie zasługa satelity i transpordera,tylko nasze idioty wybrały hotbirda mogli by się przesiąść na 16E albo 10E by mieli pusty talerz i mogli by szalieć kanałami.
Nas forumowiczów odnośnie hd nigdy nie zadowolisz :P.Ale do normalnego oglądania to dzisiejszy mecz Pucharu Polski był wystarczający(porównując to co możemy zobaczyć na tvp,eurosport,sportklub to zwykły kowalski powie że to hd).I właśnie prawda jest taka że jakby wszystko (co naprawde można nadawać)było by w 16:9 a po dzisiejszym twarzą w twarz widać że nawet tvn24 na własne potrzeby można zrobić w 16:9 to nikt by nie wołał jakiegoś extrame bitrate bo odtego jest BD i HD-DVD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='paw' post='61189' date='25.09.2007, 22:49 ']głównie zasługa satelity i transpordera[/quote]
Nikt naszym platformom nie kazał wybierać HB. Zwłaszcza telewizja N miała wolny wybór.

[quote name='paw' post='61189' date='25.09.2007, 22:49 ']nikt by nie wołał jakiegoś extrame bitrate bo odtego jest BD i HD-DVD.[/quote]
Niby tak, ale jakoś nie widze wydarzeń sportowych wydawanych na BD i HD-DVD...
I wierz mi, że to co zobaczyłem zapiera dech w piersiach i nie ma nawet porównania do transmisji cyfry czy n. To tak jakby TVP1 z Polsatu porównać z TVN. Edytowane przez maxiuca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no niestety i to oni powinni sobie pluć w brodę a nie my.
---
No sport na bd i hd-dvd to raczej bezsens ale ogólnie mi chodziło.
Wierze bo wiem co skandynawski canal+ w filmach nadaje więc i w sporcie musi być super(jakiś screen?)
-----------
Najlepsze Hd to było hd puszczone na nsporcie z canal+ ale już się dogadali i w ładej jakości chodzą powtórki z c+sport wcześniej to była kamera internetowa teraz jest hd.
Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niestety polskie HD pozostawia duzy niedosyt. Jakosc oczywiscie o niebo lepsza niz na kanalach SD ale nie robi takiego wrazenia jakie HD robic powinno. Na meczach nistety trawa nie wyglada najlepiej, szczegolnie przy szybkich ruchach kamery. Dziwi mnie tylko ze ANIXE HD, ktore tez ma bitrate ok 8-10Mbits pokazuje np taka bundeslige w lepszej jakosci niz Nsport. Jak oni to robia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A propos jakości HD na platformie n.
Wczoraj zupełnie przypadkowo znalazłem się w Saturnie i skierowałem swoje kroki w wiadomym kierunku (żona poszła do sklepu z ciuszkami, miałem więc nieco czasu).
w pewnym momencie wylądowałem przy stanowisku, gdzie reklamowała się n-ka i właśnie leciał jakiś materiał HD Discovery.
To co zobaczyłem wbiło mnie w podłogę.
Materiał był prezentowany na LCD Full HD (zdaje się SONY'ego) i przedstawiał jakiegoś gościa, który opowiadał o nurkowaniu.
O ile fragmenty filmu "z nad powierzchni" morza były OK (mimo wszystko wyglądało to nie za dobrze - taki obraz widziałem u kolegi w Szczecinie, gdzie pokazywał mi niemieckie SD z anteny dachowej) to pod wodą była już makabra !!!
Takiego colour bandingu (a niektórzy wiedzą, że jestem na to uczulony) nie widziałem nawet na swojej plaźmie z sygnałem SD.
Jeśli tak jest w rzeczywistości, to nie wiem, czym tu się zachwycać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gdyby programy SD byly nadawana tak jak powinny, z duzym bitrate i najlepiej 16:9 to fakt - HD z polskich platform nikogo by nie zachwycalo. Ale pozniewaz obezcne SD wyglada na duzym ekranie jak smarki, a HD od "poprawnie" do "dobrze" to roznica jest i tak szokujaca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='bankroot' post='61204' date='26.09.2007, 08:41 ']A propos jakości HD na platformie n.
Wczoraj zupełnie przypadkowo znalazłem się w Saturnie i skierowałem swoje kroki w wiadomym kierunku (żona poszła do sklepu z ciuszkami, miałem więc nieco czasu).
w pewnym momencie wylądowałem przy stanowisku, gdzie reklamowała się n-ka i właśnie leciał jakiś materiał HD Discovery.
To co zobaczyłem wbiło mnie w podłogę.
Materiał był prezentowany na LCD Full HD (zdaje się SONY'ego) i przedstawiał jakiegoś gościa, który opowiadał o nurkowaniu.
O ile fragmenty filmu "z nad powierzchni" morza były OK (mimo wszystko wyglądało to nie za dobrze - taki obraz widziałem u kolegi w Szczecinie, gdzie pokazywał mi niemieckie SD z anteny dachowej) to pod wodą była już makabra !!!
Takiego colour bandingu (a niektórzy wiedzą, że jestem na to uczulony) nie widziałem nawet na swojej plaźmie z sygnałem SD.
Jeśli tak jest w rzeczywistości, to nie wiem, czym tu się zachwycać.[/quote]

Nie wiem, co oni robią w tych hipermarketach, ale rzeczywiście: DiscHD w wielu miejscach wygląda nieciekawie, a każdym razie o niebo gorzej niż u mnie w domu. DiscHD w warunkach domowych wychodzi od "[i]zypełnie dobrze[/i]" do "[i]o ja cię[/i]..." a nawet "[i]wow[/i]..." momentami. W każdym razie po dłuższym oglądaniu DiscHD powrót do normalnego kanału SD lub MGM jest baaaardzo bolesny.

A w temacie sportu: nie mam n-sportu, ale czasami zaglądam na Anixe i muszę powiedzieć: robi to wrażenie. Nie lubie piłki, ale czasami siędzę i gapię się na Shalke04 słuchając tego szwargotania, bo nie mogę oderwać wzroku. I wtedy rozumiem, dlaczego HD w telewizji wkracza włśnie najpierw do sportu. Edytowane przez verde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przepraszam, ale jezeli dla kogos wyrocznia w prezentowaniu HD sa markety to jest to delikatnie mowiac nieporozumienie. Widzialem np. w Toruniu i w Poznaniu prezentacje N i HD (w MM) gdzie dekodery byly podlaczone kablem euro - ludziom mieszalo sie w glowach oceniajac to HD jako totalna lipa! Oczywiscie, ze to PL HD pozostawia wiele do zyczenia ale kryteria oceny nie moga byc tak powierzchowne - ocena w marketach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sam widziałem w mediamarkt w Olsztynie ścianę lcdków, a na nich Discovery HD o jakości VHS. Zajrzałem jak są podłączone i okazało się, że wszystkie były podłączone kablem antenowym. Pewnie do nboxa podpięli jakiś rozdzielacz pod scarta. Jak to zobaczyłem to aż mnie skręciło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='tesbor' post='61232' date='26.09.2007, 12:00 ']Widzialem np. w Toruniu i w Poznaniu prezentacje N i HD (w MM) gdzie dekodery byly podlaczone kablem euro -[/quote]
czy dobrze rozumiem, że przez EURO będzie taki syf ??
czy to też przypadkiem nie jest delikatnie mówiąc nieporozumienie ? Edytowane przez bankroot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='pab2002' post='61241' date='26.09.2007, 12:49 ']Zajrzałem jak są podłączone i okazało się, że wszystkie były podłączone kablem antenowym.[/quote]

to baaaaardzo ciekawe jak oni to zrobili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bankroot@ pomysl jak to zrobili - co, nie da sie?

N powinna dac konkretne wytyczne co do prezentacji kanalow HD inaczej to takie "kwiatki" wychodza, ze obraz puszczony po scart / antenie jest brany za HD bo widac logo Discovery HD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@bankroot
nie nazywałbym tego co widziałeś color bandingiem bo ten efekt związany jest z niedostateczną ilością kolorów w palecie
(http://en.wikipedia.org/wiki/Posterization)
To co widać na kanałach HD (i nie tylko) to artefakty kompresji wynikające ze zbyt małego bitrate'u.


I pomijając to, że w niektórych sklepach podłaczają przez Euro czy innymi sposobami to w MM gdzie chodzę co jakiś czas oglądać co nowego w TV n i u znajomego telewizory są podłączone albo komponentem albo HDMI. Zresztą w innym przypadku od razu można poznać, ze nie jest HD.
I tak jak napisał bankroot, w scenach dynamicznych lub kiepsko kompresowalnych (woda, ogień, trawa, generalnie ruch albo dużo szczegółów) Discovery HD wygląda po prostu kiepsko i kropka.

Tak samo kanały sportowe (C+ HD Sport i N sport) nie dają rady przy takich bitrate'ach. I o ile na 32 calowym telewizorze wygląda to ok, tak na projektorze już nie za bardzo. Dopiero ta transmisja 20 mbit/s uświadomiła mi jak dobrze może wyglądać transmisja meczu.


A wszystkie kanały na naszych platformach (oprócz kanałów TVN i Polsat) mają za niskie bitrate'y i tyle. Wybrali HB to teraz karmią nas makroblokami. Inna sprawa, że oprócz garstki zapaleńców nikomu to nie przeszkadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mogą być podłaczone przez modulator co pozwoli rozdzielić na wiele tv.Ale nie da się tego zrobić inaczej niż przez euro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='paw' post='61251' date='26.09.2007, 13:45 ']mogą być podłaczone przez modulator co pozwoli rozdzielić na wiele tv.Ale nie da się tego zrobić inaczej niż przez euro.[/quote]

tak też myślałem poddając w wątpliwość obserwacje pab2002

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='maxiuca' post='61249' date='26.09.2007, 13:42 ']@bankroot
nie nazywałbym tego co widziałeś color bandingiem bo ten efekt związany jest z niedostateczną ilością kolorów w palecie
(http://en.wikipedia.org/wiki/Posterization)
To co widać na kanałach HD (i nie tylko) to artefakty kompresji wynikające ze zbyt małego bitrate'u.[/quote]

masz rację, rzeczywiście to nie był colour banding.
Suma sumarum, jak napisałeś, moje oczy nie kłamały i bez względu na to czy sygnał puścimy po HDMI czy po Component czy po SCART z gów.a bata nie ukręcisz.
Szkoda .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='bankroot' post='61253' date='26.09.2007, 13:47 ']tak też myślałem poddając w wątpliwość obserwacje pab2002[/quote]
przecież napisałem "Pewnie do nboxa podpięli jakiś rozdzielacz pod scarta". Może mało precyzyjne określenie, ale wiadomo o co chodzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='pab2002' post='61256' date='26.09.2007, 13:58 ']przecież napisałem "Pewnie do nboxa podpięli jakiś rozdzielacz pod scarta". Może mało precyzyjne określenie, ale wiadomo o co chodzi :)[/quote]
pisałeś, że były podłączone kablem ANTENOWYM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='bankroot' post='61254' date='26.09.2007, 13:50 ']Suma sumarum, jak napisałeś, moje oczy nie kłamały i bez względu na to czy sygnał puścimy po HDMI czy po Component czy po SCART z gów.a bata nie[/quote]
No przez SCART to nie, bo SCART obsługuje tylko 576i, więc tego w ogóle nie można brać pod uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='maxiuca' post='61262' date='26.09.2007, 14:32 ']No przez SCART to nie, bo SCART obsługuje tylko 576i, więc tego w ogóle nie można brać pod uwagę.[/quote]

przy za niskim bitrate myślę, że skalowanie ma czwartorzędny wpływ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='bankroot' post='61264' date='26.09.2007, 14:38 ']przy za niskim bitrate myślę, że skalowanie ma czwartorzędny wpływ[/quote]
Nie no, jednak przez component/hdmi wypuszczasz z boxa pełne 1080i a przez SCART idzie 1080i->576i->1080i/720p (w telewizorze), czyli tak jakbyś DVD oglądał. Różnica jest ogromna, nawet przy takim bitrate, co będzie widoczne najbardziej w spokojnych scenach. Chociaż pixeloza na Discovery HD nie jest aż tak mocna, żeby nie odróżnić na pierwszy rzut oka połączenia przez HDMI/component i SCART. Wystarczy na logo spojrzeć i wszyskto jasne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='maxiuca' post='61266' date='26.09.2007, 14:46 ']Nie no, jednak przez component/hdmi wypuszczasz z boxa pełne 1080i a przez SCART idzie 1080i->576i->1080i/720p (w telewizorze), czyli tak jakbyś DVD oglądał. Różnica jest ogromna, nawet przy takim bitrate, co będzie widoczne najbardziej w spokojnych scenach. Chociaż pixeloza na Discovery HD nie jest aż tak mocna, żeby nie odróżnić na pierwszy rzut oka połączenia przez HDMI/component i SCART. Wystarczy na logo spojrzeć i wszyskto jasne.[/quote]

nie mam n-ki, więc trudno mi podjąć dyskusję.
poświęcę się i zajrzę do tego Saturna w przyszłym tygodniu.
Obadam co, do czego i jak jest podłączone.
Odezwę się na pewno ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do samego bitrate to nie przesadzajmy! To co daje nsport w transmisjach na żywo w HD w zupełności mi wystarcza. Jakość jest super (a jak był hokej to wręcz był ideał). Ktoś pisał o rozmywającej się trawie - przyznam że u mnie czegoś takiego nie widziałem...

Co do discovery to wg mnie problem jest innej natury. Wydaje mi się że duża część materiału jest przerabiana z amerykańskiego 720p60, bo na niektórych programach wyraźnie widać gorszą rozdzielczość i dodatkowo niezbyt płynny (60Hz!) i rozmyty obraz. Bardzo dużo zależy od programu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Sober' post='61269' date='26.09.2007, 14:51 ']Co do discovery to wg mnie problem jest innej natury. Wydaje mi się że duża część materiału jest przerabiana z amerykańskiego 720p60, bo na niektórych programach wyraźnie widać gorszą rozdzielczość i dodatkowo niezbyt płynny (60Hz!) i rozmyty obraz. Bardzo dużo zależy od programu.[/quote]

czy N-ka gdzieś informuje, jaka część materiału nadawanego przez NIĄ jest konwertowana z niższych rozdzielczości ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...