Skocz do zawartości
Gmeru

Test Samsung OLED S90C - telewizor dla pasjonatów filmów i gier

Rekomendowane odpowiedzi

Test Samsung OLED S90C - telewizor dla pasjonatów filmów i gier

Blisko miesiąc temu do naszej redakcji dotarł kurier, z długo wyczekiwaną przez nas przesyłką. Jak widać po tytule, jest to Samsung OLED S90C! Model nie jest bezpośrednim następcą ubiegłorocznego S95B, a przynajmniej tak twierdzi producent, jednak nie da się ukryć, że podobieństwa są bardzo duże. Przypomnijmy, że w naszym teście S95B  otrzymał ocenę "Referencja". Z tego powodu pokładamy w nowym modelu spore nadzieje dotyczące jeszcze lepszej jakości wyświetlanego obrazu. W roku kalendarzowym 2023 firma Samsung przygotowała dla konsumentów dwa modele telewizorów wyposażone w autorską matrycę QD-OLED . Jednym z nich jest omawiany dziś Samsung OLED S90C, drugim topowy S95C, który też już testujemy w redakcji. Różnicą w przypadku modelu z "5" w nazwie ma być wyższa luminacja czyli jasność oraz zastosowanie modułu "One Connect Pro". Tegoroczne wyświetlacze koreańskiego producenta wyposażone w podświetlenie OLED oraz Mini Led rozszerzają bardzo interesujący trend. Mowa tu, bowiem o możliwości podania sygnału o częstotliwości 144Hz. Co prawda Samsung nie jest pierwszym, który taką funkcjonalność wprowadził. Cieszy jednak fakt, że więcej producentów spogląda na osoby wyposażone w mocniejszą kartę graficzną w swoim PC. Testowany model wyposażono w matrycę o przekątnej 65", ale dostępna jest też wersja 55" i 77"! Samsung S90C względem modelu S95B doczekał się kilku usprawnień takich jak ulepszona wersja upłynniacza, czy najnowszą odsłonę systemu Tizen, który jest zdecydowanie szybszy. W bezpośrednim porównaniu mamy też nieco słabszy system audio, o łącznej mocy głośników 40W. Wyniki sprzedażowe jasno pokazały oczekiwanie klientów na przerwanie monopolu paneli produkowanych przez LG Displays. Jesteście ciekaw, czy nowy zawsze znaczy lepszy? Zapraszamy do testu, w którym dogłębnie to sprawdzimy!

 

Przeczytaj całość

  • Dzięki 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super rozbudowany, rzetelny test. Aż miło poczytać! Kawał dobrej roboty - dzięki!

Fajnie, że m.in. pojawił się pkt. "Reprodukcja detali w czerni"

Może tylko warto nadmienić/zaznaczyć w tekście, że Q-Symphony współpracuje z soundbarami, które również wspierają tę technologię. To chyba tylko niektóre soundbary Samsunga mają - choć tu nie mam pewności. Z treści testu można zinterpretować, że działa to z każdym soundbarem.

P.S.

Czekam na test S95C. W jakim rozmiarze będzie testowany?

 

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy 95 dostanie referencje 😉 Świetny TV i na chwile obecną prawdziwy top :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tak bo właściwie nie widzę powodu aby tak się nie stało. LG G3 i Sony A95L też pewnie będą referencyjne pod względem obrazu chociaż co do LG to jeszcze bym aż tak nie był pewny póki nie zobaczę na własne oczy nowości w matrycy. O Sony jestem spokojny ale na test poczekamy chyba i do września :( bo premiera odległa. To są już niuanse. Przy kupnie pewnie bym rzucał kostką a raczej zwracał uwagę jaki system mi się podoba bardziej, jak z grami itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak Sony ma jeszcze lepszą gradację, ale bzdurne rozwiązania VRR vs. DV w grach i tylko dwa złącza HDMI 2.1, a to już kicha. 1326 nitów po kalibracji w S95C robi robotę. Z LG G3 jest niestety problem w trybie gry z kolorami ale za to HDR trzyma się krzywej 😉   

  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwage że Panasonic bierze selekcjonowane matryce od LG, do tego swój procesor obrazu na równi z tym od Sony, to pewnie też będą blisko referencji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do testującego - jakim cudem ten tv ma black crush skoro w teście widać, że EOTF wręcz rozjaśnia bliskie poziomy przy czerni zamiast je miażdżyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@GmeruMam pytanie czym S90C różni się od S92C ? w specyfikacji nie widzę żadnej różnicy. S92C jest za to obecnie 200-300 zł tańszy w wariancie 55"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.11.2023 o 23:11, DrVanSteiner napisał:

92 na lepsze głośniki, zamiast 2.1 40W ma 2.1.2 60W

No właśnie też tak myślałem jednak na stronie EURORTV w specyfikacji widnieje 2.1 40W. Pozatym lepsze nagłośnienie powinno oznaczać wzrost ceny a nie spadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, DrVanSteiner napisał:

Ja bym jednak wierzył producentowi, a nie sklepowi. A czemu niższa cena, to nie wiem.

https://www.samsung.com/ca/tvs/oled-tv/s92c-55-inch-oled-4k-smart-tv-qn55s92cafxzc/b35642361bc56c84c439c8b957eb460a.jpg

To specyfikacja z Ameryki. Modele Samsunga nieco różnią się w zależności od regionu. Na stronie samsung Polska widnieje taki opis dokładnie taki sam jak w S90C. 

 

Screenshot_2023-11-14-12-50-55-676_com.android.chrome.jpg

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest 2.1 czy 2.1.2 to nie ma znaczenia, ten atmos to dla żartu jest napisany :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otóż jak się dowiedziałem modele S90C i S92C na rynku europejskim różnią się tylko kolorem 90C jest czarny a 92C tytanowy.

Natomiast mam kolejne pytanie tu na portalu w teście S90C jest podany amd freesync premium pro na stronie media expert po prostu freesync a na stronie samsunga fresync premium. To która to w końcu jest wersja tej technologii ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy w S90C coś się poprawiło z powłoką? dalej jest "ścieralna" ?

  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest lepiej, ale to nie poziom LG czy Panosonica. Ogólnie QD-Oled to szmira pod tym względem. Daleko idącą ostrożność zalecam 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Cześć.

 

Wczoraj trafił do mnie S90C w wersji 77 celi, zamawiany bezpośrednio przez stronę Samsung. Kurier przywiózł paczkę, obejrzałem telewizor w miarę szczegółowo i wszystko wyglądało cacy. Jakież było moje zdziwienie, jak kilka godzin później, w trakcie testowania obrazu zauważyłem, że matryca sama w sobie jest krzywa. Narożnik odjeżdża od linii prostej o dobre 2 mm. Czytałem trochę na redditach i faktycznie jest to problem, który występuje i niby u mnie nie jest tak źle, mimo tego zastanawiam się, czy nie reklamować. Sprzęt za 10 000 zł to i chciałoby się być w pełni zadowolonym, a nie tylko myśleć o tym, że matryca jest wygięta.

 

Co o tym myślicie? Odpuścić, czy reklamować?

 

 

IMG20240405210214.jpgIMG20240405210152.jpg

Edytowane przez ginn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie zadzwoń, napisz tam. Obowiązkowo bym się zapytał co i jak.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem drążyć temat i przyglądać się bardzo szczegółowo. Dodatkowo odkryłem, że tylny panel odstaje od matrycy po obu stronach. Chwytając matryce, można swobodnie nią poruszać tak, że tworzy się szczelina nawet do 0,5 mm. Zastanawia mnie, co na to dział kontroli jakości? Przespali mój egzemplarz? 🙃

Sprawę oczywiście zgłosiłem do Samsunga i czekam na przyjazd serwisanta, który oceni, co dalej.

Nie powiem, obraz generowany przez ekran jest fenomenalny, ale nie do końca byłoby mi dobrze z tym, gdybym zaakceptował taką jakość wykonania.

 

Czy w LG pod tym względem sprawa ma się lepiej? Bardzo długo myślałem nad wyborem C3, ale ostatecznie padło na Samsunga, no i zastanawiam się, czy nie wrócić jednak do obozu LG.

 

IMG20240406111108.jpg

IMG20240406111026.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Department inzynierski odpowiedzialny za panel/obraz zrobił doskonała robotę. Sekcja księgowa stwierdziła, ze „poprawi” projekt i „zoptymalizuje” koszty obudowy. No i spierd… bardzo udany projekt, żeby zaoszczędzić ile 3-4 dolary na sztuce? Taka fantastyczna hipoteza 🤫

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Sebastian Baranski napisał:

Tak na szybko 75qn91b za 6700pln czy 77s90c za 10700pln

Tylko filmy, słoneczny salon.

Dziękuję 

Sebastian 

Ale Q7 czy M3. Tak na szybko. Dzięki 🥳

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Sebastian Baranski napisał:

Oczywiście że m3!!!!

A skąd wiesz? Może ja muszę przez pole i las do domu dojechać i m3 nie da rydy 🥳

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...