Skocz do zawartości
  • 0
Proximat3

Dysk zewnętrzny 4TB do filmów 4K + ewentualne podłączenie pod router

Pytanie

Cześć,

Posiadam TV Sony A80J 55" oraz router HL-4GXV-F.
Z uwagi na to, że głównie używam TV do oglądania filmów w 4K (czasami i po 100GB na film) potrzebuję sugestii dotyczącej zarówno wyboru dysku zewnętrznego jak i podłączenia do TV.

Początkowo myślałem o podłączaniu dysku przez USB, ale wtedy leżałby on luzem na szafce RTV i co rusz musiałbym go odpinać do zgrywania filmów z PC.
Pomyślałem więc o możliwości podpięcia go pod routera; od ISP dostałem router wymieniony wyżej, ale ma tylko 4 porty ethernetowe, bez wejścia USB, w instrukcji nie doczytałem żeby specjalnie coś było o podłączaniu dysków, w panelu admina routera brak jakiejkolwiek zakładki sugerującej taką możliwość.

Dyski sieciowe są za drogie jak na moje oczekiwania i zastosowania.
Idealnie byłoby gdyby dysk był podłączony do routera, a po WIFI mógłbym zgrywać na niego filmy i zdjęcia i nie kręcił się 24/7 w przypadku HDD, ale tylko kiedy jest potrzeba.

Jest to w ogóle możliwe w powyższym setupie?

Jeśli chodzi o kryteria to:

- standardowo cena, dysk ma odtwarzać 4K HDR/DV bez zająknięcia, filmy od 15-100GB, mkv, mp4

- cisza, jeśli HDD to tylko 5400RPM

- komfort użytkowania

- w idealnym przypadku możliwość podłączenia do routera

Z góry dzięki za wszelkie sugestie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

3.5" 5tys obrotów.
Dyski w windzie się nie kręcą, jeśli nie czyta z nich danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Serwer NAS czy QNAP tylko niestety , inne tańsze '' wynalazki '' na wifi na 99% nie poradzą sobie z transferem 4K. Możesz też spróbować bezpośrednio z PC jako serwer samba ale wiadomo musi być wtedy włączony komp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Pakiet mam 700MBps up/down symetryk, router jest pod TV, po karcie sieciowej WIFI do pokoju gdzie mam PC dochodzi 200-300MBps.
Obecnie udostępniam folder z filmami przez WiFi (apka X File Manager czy jakoś tak na Google TV).
Więc robię tak jak piszesz, dla filmów dużych (80GB+) są przycinki co parę/paręnaście minut aż nie zbuforuje.
Ale to bardziej workaround, niezbyt komfortowy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Albo serwer NAS albo wymienić router lub dodać drugi router z wejściem USB.

Ostatnia opcja będzie najtańsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Zapomnij o WiFI, czegokolwiek nie postawisz to przycięcia przy takich materiałachh będą zawsze.
Jedyne co to rozwiąże to kabel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Możesz pomyśleć ew o rozwiązaniu w postaci Nvidii Shield + dysk. Możesz sobie wtedy zrobić serwerek w Plex albo Kodi, a pliki wygodnie transferować przez sieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Na WiFi leci ok z PC z jednego pokoju do TV w drugim, więc tu problemów nie widzę ;)
Co do samego dysku zewnętrznego:

- macie jakieś typy 4TB 5400RPM? cichy, niedrogi, niezawodny

- jest możliwość wyłączania zdalnie dysku? Np. kiedy wpięty jest do portu USB w TV, w apce wyłączam i włączam, defaultowo wyłączony

Zobaczę jeszcze temat Nvidii, z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
13 godzin temu, Proximat3 napisał:

Na WiFi leci ok z PC z jednego pokoju do TV w drugim, więc tu problemów nie widzę ;)
Co do samego dysku zewnętrznego:

- macie jakieś typy 4TB 5400RPM? cichy, niedrogi, niezawodny

- jest możliwość wyłączania zdalnie dysku? Np. kiedy wpięty jest do portu USB w TV, w apce wyłączam i włączam, defaultowo wyłączony

Zobaczę jeszcze temat Nvidii, z góry dzięki.

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/dyski-i-pamieci/dyski-wewnetrzne/dysk-hdd-seagate-barracuda-4tb-3-5-sata-iii-st4000dm004

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
14 godzin temu, Proximat3 napisał:

- macie jakieś typy 4TB 5400RPM? cichy, niedrogi, niezawodny

WD Elements. Właśnie taki 4TB działał mi kilka lat podpięty pod Shielda bezproblemowo. Zrobiłem mu full scan i jest w pełni sprawny, żadnych bad sectorów i nic niepokojącego.
Sam dysk może mieć wbudowany mechanizm usypiania, dla wydłużenia żywotności i zmniejszenia zużycia prądu. Ale akurat nie wiem dokładnie jak w przypadku tego 2.5" WD. Zmieniłem teraz na większy 3.5" również WD Elements. I tutaj już jest bardziej zaawansowany mechanizm usypiania w przypadku bezczynności. Dysk przestaje się kręcić i start pierwszego filmu trwa kilka sekund kiedy dysk się wybudza. Mam wrażenie, że na mniejszym ten start był szybszy, co by wskazywało na inny mechanizm usypiania lub brak.

Co do włączania/wyłączania dysku, to jeśli sam dysk się nie usypia, to możesz spróbować wysterować to za pomocą zasilania portów usb. Nie kojarzę jak jest w menu tv Sony, ale w shieldzie przykładowo można ustawić, czy zasilanie ma być podtrzymywane, gdy shield się uśpi. Ja akurat miałem włączone, żeby mieć zdalny dostęp do dysku. Może w tv jest podobnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

W tv takich atrakcji raczej nie ma. Kiedyś miałem Toshibę 2.5" podpięta chwilę pod telewizor, to się kręciła cały czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Ok, biorąc pod uwagę, że opcje typu NVidia Shield, serwer NAS są cenowo niekorzystne, myślę że najlepiej zostanie streamować po WiFi, a HDD podpiąć jako dysk wewnętrzny do PC.
Pytanie: 2.5" czy 3.5", 5k RPM czy 7k RPM do filmów 4K. 7k będzie głośniejszy.
Dodatkowo czy jest opcja, żeby po WIN10 dysk był podpięty pod SATA, ale programowo odcięty od zasilania, żeby się nie kręcił?
Nie mówię tu o opcjach zasilania przy bezczynności użytkownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...