Skocz do zawartości
sajki

Jaki telewizor do 5 tysięcy?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Chciałbym kupić nowy telewizor do salonu. Budżet 5 tysięcy złotych. Jako, że jest to dużo pieniędzy, a ja nie mam w zwyczaju robić takich wydatków bez wcześniejszego  rozeznania, od kilku dni zabrałem się za wertowanie wszelkich testów poradników, forów, itp. I, co tu dużo mówić, mam kompletny mętlik w głowie. Praktycznie byłem już zdecydowany na OLED LG CX 55 cali. Ale wtedy zaczęło się czytanie... krótko mówiąc- problem wypalania martwi mnie bardzo. Nie jestem osobą, która ogląda non- stop ten sam kanał, ale wiem, że w poprzednich modelach wypalenia potrafiły powstać nawet przy normalnym użytkowaniu TV. Oczywiście mógłbym zaryzykować, ale, p pierwsze: taka kasa to dla mnie za dużo na ryzyko, po drugie chciałbym TV na lata. Obecnie mam LED Panasonica od 7. lat, który nie sprawia kompletnie żadnych problemów. I chciałbym żeby nowy TV starczył na drugie tyle. Gdyby nie chęć wskoczenia na wyższy poziom doznań, no i zwiększenia samego odbiornika, nie czułbym potrzeby wymiany obecnego Panasonica. Nie wiem już czy OLED, QLED, czy LED. Telewizor działa u mnie kilka godzin dziennie- około 1-2h konsola, 3-4h telewizja z Vectry, w tym programy dla dzieci, typu ABC, czasem Netflix. Proszę o pomoc.

 

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 17m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 2m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 2-3
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? dość ważne
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? wisieć
6. Jak słońce świeci w pokoju ? porankiem
7. Jaki masz obecnie telewizor ? LED Panasonic 42 ''
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? 
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? PS5, tv HD z vectry
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? PS5, dekoder Vectry
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? 5-6
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? bez znaczenia
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? sport, programy rozrywkowe, seriale
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? tak, ale to niski priorytet
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? tak, ok 30% użytkowania
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? popołudnia i wieczory
17. Preferencje co do wielkości? 55 ''
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? wypalanie, smużenie
19. Preferencje co do marki ? nie
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? nie
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 5 tys. zł

22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu ? nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spraw się komplikuje o tyle, ze przy oglądaniu pod sporym katem obraz na dobrym LCD się „spiera”. Musisz wiec zobaczyć sam live takiego Sony XH95 i Samsunga Q80 lub Q90 jak tam się sprawy maja (to najlepsze modele min. pod kątem kątów bocznych) 👍 Jeżeli nie dadzą rady zostaje Ci oled.

Ale jak sam wiesz ryzyko wypaleń będzie (szczególnie, ze konsola jest w użyciu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Też miałem podobny problem z wyborem tv -oled czy qled. Godziny spędzone na forach i you tube. Wybór padł właśnie LG 55CX. W media expert do dostania za 4500, przy dołożeniu do koszyka powerbanku za 100. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem wczoraj tego Sony i sprawdzałem pod kątem "kątów" i dla mnie są bardzo dobre, zero problemu dla mnie. Powiem tak- gdyby nie ryzyko wypaleń, brałbym OLEDA bez zastanowienia, a tak jestem prawie przekonany do Sony XH9505, ale tutaj martwi mnie blooming, o którym gdzieniegdzie wspominają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blooming jest zawsze w trybie HDR, także na oledzie. Martwienie się nim jest generalanie bez sensu. Tutaj trochę lepiej radzi sobie Samsung Q80 No i ma HDMI 2.1. 

Nie ma tv idealnych a cokolwiek nie weźmiesz i tak da Ci obrazowego kopa względem starego/obecnego tv ☺️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Xisiek za odpowiedzi. Jeszcze jedna rzecz- jak oglądam te wszystkie testy czy porównania na youtube, to praktycznie wszędzie pokazują przygotowane materiały pod 4k albo gry. A ja najczęściej jednak będę oglądał telewizje z dekodera Vectry. Ma ktoś jakieś fotki albo filmik, żeby pokazać jak wyglądają kanały z kablówki na tym TV? Np. TVN, Eurosport, itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Xisiek napisał:

Musisz wiec zobaczyć sam live takiego Sony XH95 i Samsunga Q80 lub Q90 jak tam się sprawy maja (to najlepsze modele min. pod kątem kątów bocznych)

q80t nie ma szerokich kątów - to bardziej odpowiednik sony xh90

1 godzinę temu, Xisiek napisał:

Blooming jest zawsze w trybie HDR, także na oledzie.

to już manipulacja - widziałem właśnie w salonie zh vs a84 - i nawet zh może pomarzyć o takim "niby" bloomingu jaki jest w oled - przepaść

  • Plusik 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, klaus71 napisał:

to już manipulacja - widziałem właśnie w salonie zh vs a84 - i nawet zh może pomarzyć o takim "niby" bloomingu jaki jest w oled - przepaść

Żadna manipulacja. W HDR na oledzie napisy tez zaliczają efekt bloomingu. 

  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Xisiek napisał:

W HDR na oledzie napisy tez zaliczają efekt bloomingu. 

tylko ten efekt jest 10x mniejszy niż w topowych lcd typu zg9/qn95

Edytowane przez klaus71
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.05.2021 o 16:13, Xisiek napisał:

Żadna manipulacja. W HDR na oledzie napisy tez zaliczają efekt bloomingu. 

Nie wiem o czym piszesz. Nie wiem skąd miałby być blooming?

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.05.2021 o 18:13, klaus71 napisał:

tylko ten efekt jest 10x mniejszy niż w topowych lcd typu zg9/qn95

Jeżeli przy oledzie poświata miałaby 1mm to wg tego co piszesz na LCD 1cm 😵💫 Aż tak źle nie jest 👍 😁

Po prostu ciagle będę uparcie twierdził, ze nie ma idealnej technologii. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Xisiek napisał:

Jeżeli przy oledzie poświata miałaby 1mm to wg tego co piszesz na LCD 1cm 😵💫 Aż tak źle nie jest 👍 😁

Po prostu ciagle będę uparcie twierdził, ze nie ma idealnej technologii. 

no na lcd poświata jest wielkości strefy - czyli w sony xh90 to byłoby pewnie 20x20cm - chciałem być delikatny

 efekt jest powiedzmy 10razy mniejszy ale w konfrontacji z ZG9/QN95 :)

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, klaus71 napisał:

no na lcd poświata jest wielkości strefy - czyli w sony xh90 to byłoby pewnie 20x20cm - chciałem być delikatny

Hahaha. No proszę Cię. To ma być żart czy Ty poważnie to napisałeś? 🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Xisiek napisał:

To ma być żart czy Ty poważnie to napisałeś? 🤔

to są fakty :) glowing w lcd zawsze jest wielkości strefy - no cudów nie ma

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, klaus71 napisał:

to są fakty :) glowing w lcd zawsze jest wielkości strefy - no cudów nie ma

Jaja sobie robisz? Czy było coś pite 😁🤫

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Xisiek napisał:

Jaja sobie robisz? Czy było coś pite 😁🤫

chyba tylko przez ciebie - strzelam że metanol że już w lcd widzisz tylko czerń nawet w niewygaszonej strefie :)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.05.2021 o 17:23, Xisiek napisał:

@klaus71 naprawdę napisałeś to na poważnie o tym bloomingu na napisach? 

a co - jak napisy jasne to nie widzisz że strefa "świeci" - na sony wręcz bardzo - na samsungu dużo mniej ale on po prostu kosmicznie mocno przygasza napisy i pewnie jego mechanizm nie zadziała na filmie z wtopionymi napisami więc jest to tylko trik by poprawić to co jest spowodowane przez prawa fizyki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.05.2021 o 10:14, klaus71 napisał:

a co - jak napisy jasne to nie widzisz że strefa "świeci" - na sony wręcz bardzo - na samsungu dużo mniej ale on po prostu kosmicznie mocno przygasza napisy i pewnie jego mechanizm nie zadziała na filmie z wtopionymi napisami więc jest to tylko trik by poprawić to co jest spowodowane przez prawa fizyki

Jak to ująć żeby Cie nie obrazić - nie wiem. To ABSOLUTNIE nie wyglada tak jak napisałeś. Mylisz najpewniej to co pokazywały filmy (zla praca algorytmu wygaszania strefy przy pasach filmowych ) z bloomingiem napisów. Sprawdziłem osobiście na Sony 64 strefy, HDR na max czyli pewnie ponad 1000 nit, nic takiego nie widziałem. Nic a nic! Wiec nie mieszaj proszę teorii z faktami. 

PS. Jak znajdę chwile odpalę na oledzie dla porównania, ale siła rzeczy będzie miał łatwiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...