Skocz do zawartości
Karol Ciesielski

LG OLED B9 Zmienna jasność ?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, czy Wy też macie tak w swoich telewizorach OLED że przygasza Wam często ekran.? 
Najczęściej widzę to w bajkach gdzie jest dużo jednego koloru na raz to ekran potrafi ściemnić zjaśnieć i tak w kółko to bywa irytujące. 
W załączeniu wrzucam film z tym zjawiskiem u siebie efekt widać podczas otwierania i zamykania tostera :)( I nie jest to wina nagranej bajki )
https://www.youtube.com/watch?v=16YeS4S16bk&feature=youtu.be&ab_channel=KarolCiesielski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OLED tak ma. Poczytaj co to jest ABL. W skrócie to jest jedno z zabezpieczeń przed wypaleniami, choć są tacy co nadal twierdzą że ta wspaniała technologia jest bez wad jak LCD i się nie wypala ;)

  • Plusik 1
  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, LV426 napisał:

OLED tak ma. Poczytaj co to jest ABL. W skrócie to jest jedno z zabezpieczeń przed wypaleniami, choć są tacy co nadal twierdzą że ta wspaniała technologia jest bez wad jak LCD i się nie wypala ;)

wyobraź sobie, że LCD też można wypalić. Nie ma rzeczy niezniszczalnych.

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, sobie tłumacz. Najgorszej jakości LCD można pewnie, za to wyrób od LG (i nie tylko) który każdy jeden bez wyjątku można wypalić dosyć łatwo bo to jest cechą tej technologii. 

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Karol Ciesielski

a to nie jest aby bajka tak skopana? widziałeś ją na innym tv i tam nie miga?

mam starego oleda i nic nie miga - choć bajek nie oglądam na nim

a jak masz model 65cali to może to kwestia zasilacza? zdaje się LG je wymieniało bo coś z nimi nie tak było

 

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, LV426 napisał:

Tak tak, sobie tłumacz. Najgorszej jakości LCD można pewnie, za to wyrób od LG (i nie tylko) który każdy jeden bez wyjątku można wypalić dosyć łatwo bo to jest cechą tej technologii. 

Cechą nie cechą ludzie mają Oledy po 5 lat bez żadnych śladów wypaleń. Fakt nie są graczami a normalnymi użytkownikami TV w living roomie. 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A inni mają miesiąc,  pół roku,  dwa lata i mają wypalenia... 

  • Plusik 1
  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, LV426 napisał:

A inni mają miesiąc,  pół roku,  dwa lata i mają wypalenia... 

Podaj mi proszę odsetek tych wypaleń do ogólnej liczby sprzedanych TV Oled, (sprzedano do końca 2020 roku ok 13,6 mln szt.). Wtedy możemy dyskutować o cechach produktu. To że mój pierwszy Samsung LED z bezpośrednim podświetleniem matrycy (local dimming) zabarwił się w rogu na szaro po 3 latach to mogła być cecha produktu? Większość jest świadomych ryzyka podejmowanego i decyduje się na zakup pewnej rzeczy bo jest ona tego warta.

  • Plusik 4
  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co Ty chcesz komu udowodnić? Ja nic nie muszę bo to co napisałem to jest fakt i najwyraźniej nie chcesz przyjąć go do wiadomości. OLED z racji tego jak jest wykonane się zużywa bardziej jak diody LED (te też ale w inny sposób i wolniej). Doedukuj się w tym temacie najpierw. 

  • Dzięki 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, LV426 napisał:

Co Ty chcesz komu udowodnić? Ja nic nie muszę bo to co napisałem to jest fakt i najwyraźniej nie chcesz przyjąć go do wiadomości. OLED z racji tego jak jest wykonane się zużywa bardziej jak diody LED (te też ale w inny sposób i wolniej). Doedukuj się w tym temacie najpierw. 

Pan profesor ? Tyle, że, każdy to wie. Co to jest cecha produktu ? jaki jest ten odsetek ? Powielasz urban legend, bo ja wśród znajomych nie znam nikogo z wypaleniami. Wymieniam TV co 4-5 lat i co mi chcesz udowodnić, że 100% TV oled będzie wypalonych, może 50% a może .. nie wiadomo ? Przestań i ciesz się swoim LED a ja swoim OLED. Technologia też się posunęła do przodu i Oled 2020 to nie oled 2015.

Edytowane przez vvalery
  • Plusik 2
  • Haha 1
  • Zmieszany 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.01.2021 o 02:25, LV426 napisał:

OLED tak ma. Poczytaj co to jest ABL. W skrócie to jest jedno z zabezpieczeń przed wypaleniami, choć są tacy co nadal twierdzą że ta wspaniała technologia jest bez wad jak LCD i się nie wypala

Znowu mijasz się z prawdą. ABL to nie jest zabezpieczenie przed wypaleniami. Od tego jest ASBL. Jedna literka dodatkowo,  a jakże inne znaczenie. 

W tym wypadku wygląda że żaden z tych systemów nie powoduje tego problemu (żeby zadziałał ABL potrzebny jest kolor biały, ASBL ma kilkuminutowy próg zadziałania).

W dniu 4.01.2021 o 22:21, Karol Ciesielski napisał:

Cześć wszystkim, czy Wy też macie tak w swoich telewizorach OLED że przygasza Wam często ekran.? 

Ja stawiam na:

  • ta bajka tak po prostu ma
  • ulepszacze obrazu typu dynamiczny kontrast, łagodna gradacja itp mogą powodować różne artefakty np ten
  • upłynniacz obrazu zastrajkował i sypnął artefaktami które powodują ściemnianie obrazu

Jeżeli jesteś pewien że to nie wina źródła spróbuj powyłączać co się da z ustawień i potestuj

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, efel napisał:

Znowu mijasz się z prawdą. ABL to nie jest zabezpieczenie przed wypaleniami. Od tego jest ASBL. Jedna literka dodatkowo,  a jakże inne znaczenie. 

W tym wypadku wygląda że żaden z tych systemów nie powoduje tego problemu (żeby zadziałał ABL potrzebny jest kolor biały, ASBL ma kilkuminutowy próg zadziałania).

Ja stawiam na:

  • ta bajka tak po prostu ma
  • ulepszacze obrazu typu dynamiczny kontrast, łagodna gradacja itp mogą powodować różne artefakty np ten
  • upłynniacz obrazu zastrajkował i sypnął artefaktami które powodują ściemnianie obrazu

Jeżeli jesteś pewien że to nie wina źródła spróbuj powyłączać co się da z ustawień i potestuj

Cześć,
"żeby zadziałał ABL potrzebny jest kolor biały" - Fakt przy białym kolorze nawet podczas przeglądania tego fourm co jakiś czas gdy biały wypełni ekran to ściemnia się. To wiem, akceptuje nie problem. 

  • bajka na innym sprzęcie bez ściemnień
  • wyłączone wszystko
  • brak upłynniacza

Dzieje się tak również w kilku grach które są "bajkowe" w sensie dużo koloru proste tła itd. 
Także w planszach testowych widać problem. Ponieważ, kiedyś odpalały się one na max jasności gdzie aż kolor kłuł w oczy teraz jest mega blado, przy filmach i innych ok. Ale jak ekran pokrywa w większości jednolity kolor to zaczyna go ściemniać. 
Nawet teraz podczas pisania tego komentarza gdzie nie przesuwam stroną internetową ekran samoczynnie się stopniowo rozjaśnia i ściemnia bez z niewiadomych powodów... 
W oglądaniu TV podczas reklam także widać problem. 

PS.
A co do Waszej dyskusji na temat OLED VS other TV każdy decyduje się na co chce. 
Ja osobiście jestem mega zadowolony z jakości obrazu, a z drugiej strony LED kusił ceną i mniejszą awaryjnością wynikająca z opinii internautów. W każdym bądź razie to offtopic temat nie potrzebny do poruszania :D

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASBL Jest uwzględniony w tych wątkach :
https://www.avsforum.com/threads/how-to-turn-off-asbl-on-lg-oled-tv.2440714/page-11
https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/c7-oled

Z czym że kiedyś plansze testowe świeciły z 100% jasności nawet na pełnym ekranie. Taka ciekawostka z autorskiego filmu poniżej.



Jeśli odpalę menu które zakrywa część ekranu podczas planszy testowej, plansza po prawej stronie się rozjaśnia prawdopodobnie do takiego stopnia jaki miałem wcześniej. Gdyby nie ten fakt zmiany jaką TV zrobił w ciągu kilku miesięcy temat by mnie tak nie drażnił. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Karol Ciesielski napisał:

Także w planszach testowych widać problem. Ponieważ, kiedyś odpalały się one na max jasności gdzie aż kolor kłuł w oczy teraz jest mega blado, przy filmach i innych ok. Ale jak ekran pokrywa w większości jednolity kolor to zaczyna go ściemniać. 

To może jakiś błąd firmware, albo Twój TV po prostu się zepsuł i ABL zamiast reagować na biele zaczął też reagować na inne kolory. Raczej zostaje Ci tylko reklamacja co pewnie nie będzie proste, bo wada jest dość specyficzna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taką odpowiedź otrzymałem od LG z którą się nie zgadzam i będę dalej walczył. Dodatkowo poprosiłem użytkowników o test swoich OLED jeśli mogą na zamieszczonym filmie z poniższego posta. Jeśli jesteście także w stanie sprawdzić u siebie i dać znać jak to wygląda byłbym niezmiernie wdzięczny. 

"Uprzejmie informujemy, iż w taki sposób działają zabezpieczenia przed wypaleniami obrazu. W przypadku, gdy telewizor wykryje iż odpowiednio duży procent ekranu jest statyczny, przyciemnione zostanie cały ekran. Ma to więc nie tyle związek w jednolitymi barwami, ile z wykryciem nieruchomych fragmentów obrazu.
W przypadku planszy testowej w jednolitym kolorze, pulpitu Windowsa podłączonego komputera itp..będzie właśnie rozpoznana jako nieruchomy obraz. Podobnie może być to widoczne w kreskówkach, gdzie ze względu na oszczędności animuje się tylko elementy które mają być ruchome np. postacie, tła w tym czasie pozostają niezmienne.

Algorytmy zawsze działają w taki sposób, że optymalnie dobierają stopień/intensywność swojego działania w zależności od bardzo wielu czynników; treści, czasu pracy matrycy, ilości kompensacji, sposobu użytkowania TV, ustawień w menu,temperatury.
W związku z powyższymi informacjami nie jest to wadą urządzenia."
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Mam rozwiązanie zmiennej jasności telewizorów OLED ustawionych "na maxa" jasności panelu :) (99% użytkowników powinna być zadowolona z efektu).

(do weryfikacji na modelach A i B, posiadam C1)

Geneza:

Pod koniec 2022 roku zakupiłem LG OLED C1, udało się już trafić na matrycę Evo (czyli niby jaśniejszą). Obraz ustawiłem, zapewne jak wszyscy, według rad, które najczęściej można spotkać w internecie, czyli: ustawienia eksperckie lub filmaker, jasność diod LED na 100, kontrast 100 i oczywiście wyłączone Eco oszczędzanie energii, dobrałem jeszcze w opcji "maksymalna jasność" na średnio.

I faktycznie, przy niektórych filmach ale z TV kablowej lub Jutub, przyciemnianie jest widoczne (ciekawiło mnie, że w materiałach HDR lub Dolby Vision efekt nie występuje, albo jeszcze nie natrafiłem na taki materiał).

Efekt nie był jakiś rażący ale faktycznie najbardziej uwidacznia się na bajkach. Ta czołówka "Ciekawskiego George-a" sprawiła, że zaczęło mnie to mocno boleć, taki "super TV" za niemałe przecież pieniądze a efekt porażka. Sprawdźcie Sami: Ciekawski George - czołówka (teleTOON+) - https://youtu.be/fF_oRSbiN4c . Dużo przejść z całego jasnego na częściowo jasny i bardzo dynamicznie i wyraźnie działa to przyciemnianie.

ROZWIĄZANIE:

Zdziwiło mnie np. że tryb "optymalizacji gier" ma o wiele mniejszy efekt przyciemniania. Zacząłem więc grzebać i sprawdzać ustawienie po ustawieniu, które parametry mają na to największy wpływ. Czym to się w ogóle różni i wyszła mi ciekawa sprawa.

Największy wpływ na bardzo wyraźne zmiany jasności matrycy przy zmianie sceny ma, jak się okazało, ustawienie KONTRASTU :)

Wszędzie radzą by ustawić to na 100, a wystarczy zejść do 90 i już widać poprawę, zmienna jasność podświetlania bardzo się poprawiła, jest o wiele mniej widoczna. Schodziłem tak sobie kroczek po kroczku i włączałem to intro bajki Ciekawskiego George-a i dla mojego oka i przyjemności oglądania zatrzymałem się na 84 w ustawieniu kontrastu. Efekt praktycznie zanikł. Sprawdźcie sami. Dla każdego może być zadowalająca inna wartość, ale obniżenie kontrastu jakoś mocno nie wpływa na odbiór materiału a efekt zmiany jasności panelu praktycznie zanikł :).

Dajcie znać jakie u Was przyniosło to efekty i jak jest na modelach A i B. Czy model G też ma taki problem?

Pozdrawiam

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie Ci radzili aby w trybie SDR ustawić kontrast i oświetlenie OLED na 100?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, misfit napisał:

Gdzie Ci radzili aby w trybie SDR ustawić kontrast i oświetlenie OLED na 100?

To jest najlepsza droga przy oglądaniu polskich programów newsowych na ... wypalenie matrycy :) :) :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...