Skocz do zawartości
Redakcja

Rynek telewizorów 8K rośnie bardzo powoli, ale pandemia jest tylko jedną z przyczyn. Jakie są prognozy na przyszłość?

Rekomendowane odpowiedzi

Rynek telewizorów 8K rośnie bardzo powoli, ale pandemia jest tylko jedną z przyczyn. Jakie są prognozy na przyszłość?

Telewizory 8K wciąż nie sprzedają się najlepiej. Raport przygotowany przez researcherów ABI Research dowiódł, że powolne tempo wzrostowe z 2019 roku jest ponownie notowane w bieżącym roku. Jako powody podaje się skutki pandemii, ale także wysokie ceny i znikomą ilość treści.

 

Przeczytaj całość

  • Plusik 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza odpowiedź jest prosta: BRAK TREŚCI W 8K. I słabo się zanosi. Nawet jak będzie Olimpiada 2021 w 8K to kto ją tak w Polsce tak nada i pokaże ??? I jak skoro nawet Canal+ nie dorobił się apki na telewizory? 

Drugą barierą jest cena, nikt nie kupi OLEDa 8K LG 77ZX9LA za 80 tys zł gdy 4K LG 77CX3 kosztuje 16 tys zł. A przynajmniej na pewno nie kupię ja. Jakiś niefreak ale bogaty pewnie się trafi. Do tego nowe konsole wspierają 4K@120 i telewizory 4K z HDMI 2.1 też to wspierają.

Poczekam aż ten TV stanieje na wiosnę do 10 tys i wtedy go kupię do salonu. Niestety większy mi nie wlezie. Corona bedzie sprzyjać wszelkiej maści wyprzedażom jak LG bedzie wietrzyło magazyny na modele 2021. 

No i trzecia bariera to ... wielkość. Nie każdy ma miejsce na potwora 77" czy 88"

 

Tak więc na standard 8K to sie szybko nie zanosi. Oczywiście producenci by już chcieli ale rynek mówi CZEKAM. :) 

 

Pozdro

Edytowane przez pmcomp
  • Plusik 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do tego dochodzi ich gorsza jakość obrazu - kontrast ansi chyba poniżej 2000:1 - tego nawet 1000 stref nie uratuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakość obrazu to nie tylko rozdzielczość. Poza tym rozdzielczość a postrzegana detaliczność to 2 różne kwestie. Do tego brak kontentu, brak bluray 8K, dobrej jakości streamingu 8K, no i idzie to powoli. 

4K OLED TV wygląda paradoksalnie bardziej detalicznie niż 8K LED TV.

Dopiero 8K OLED ma przewagę nad 4K OLED.

Kwestia postrzeganej detaliczności obrazu TO NIE JEST PROBLEM ALIASINGU, ma on znaczenie trzeciorzędne. 

I gdyby telewizory 8K OLED kosztowały znacznie mniej to rynek 8K by się rozwijał szybciej. Na razie ceny są zaporowe. A perspektywa 8K microLED oddaliła się jeszcze bardziej przez pandemię.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, pmcomp napisał:

Jakie strefy w OLEDzie?

pisze o 8k w lcd bo te są w niższych cenach - dla mnie tv tylko 77cali za 100tys to tak jak eksponat muzealny - kupi go Lewis i kilku jego znajomych

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, orwell-1984 napisał:

 

Dopiero 8K OLED ma przewagę nad 4K OLED.

 

Za 5-o krotnie wyższą cenę :) .

 

4 godziny temu, klaus71 napisał:

pisze o 8k w lcd bo te są w niższych cenach - dla mnie tv tylko 77cali za 100tys to tak jak eksponat muzealny - kupi go Lewis i kilku jego znajomych

A jaki jest teraz topowy LCD 75" 4K w cenie ok. 15-16 tys (ze strefowym podświetlaniem oczywiście) aby był jakościowym odpowiednikiem OLEDa 77CX3? Sony i Samsung, inne mozna sobie darować. Tyle, że Samsung nie ma DV więc zostaje tylko SONY?

 

Czy SONY XG75 ma porty HDMI 2.1? Wygląda na to że nie. Dopiero ma tańszy XH90

60 stref podświetlania to jakis żart.

Pozostaje więc raczej tylko OLED.

Wiedziałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, pmcomp napisał:

A jaki jest teraz topowy LCD 75" 4K w cenie ok. 15-16 tys (ze strefowym podświetlaniem oczywiście) aby był jakościowym odpowiednikiem OLEDa 77CX3?

oled nie ma odpowiednika w żadnym rozmiarze - dopóki lcd nie będą miały dużo większej ilości stref (np. 15000 w miniled tcl'a wydaje się ok bo wyjdzie 1 strefa na 1cm2) to lcd nie mają szans z oledem - kontrast ansi 4000:1 to żenada w porównaniu z tym co daje oled - i tej przepaści kontrastu nawet topowe faldy z marnymi 500-1000 strefami nie są w stanie zniwelować

Edytowane przez klaus71
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna dyskusja :) Wiadomo, że OLEDY miażdżą konkurencję i wiadomo, że 8K w najbliższych latach (jeśli w ogóle) się nie upowszechni.

Ja osobiście czekam na kilkukrotną obniżkę 88". Niech nawet ma te 8K - trudno, przeżyję ;)

Pomarzyć - dobra rzecz...

Edytowane przez Barnaba
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Barnaba Ale taka sama rozmowa była w okresie pierwszych OLED 77 cali, ich cena (dla modelu G) to była tez około 80 tys. Może 88" w końcu osiągnie cenę ~ 30k PLN,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rynek na TV 88" jest mniejszy niz na 77". Dlatego na obnizkę cen będziemy czekać dłużej. Do poziomu ok. 20 tys zł myslę że min do 2023.

Zejście ceny TV 77" do poziomu 65" (w momencie ich startu na rynku) zajeło 4 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może to  prawdziwe 8K jednak w końcu dotrze szybciej niż niektórzy prognozują?

8K.jpg

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Deimos napisał:

A może to  prawdziwe 8K jednak w końcu dotrze szybciej niż niektórzy prognozują?

8K.jpg

 

Dla tego wydawnictwa jestem w stanie je kupić wraz z odtwarzaczem.

Poproszę link.

W dniu 9.11.2020 o 10:50, pmcomp napisał:

Rynek na TV 88" jest mniejszy niz na 77". Dlatego na obnizkę cen będziemy czekać dłużej. Do poziomu ok. 20 tys zł myslę że min do 2023.

Zejście ceny TV 77" do poziomu 65" (w momencie ich startu na rynku) zajeło 4 lata.

Być może...

Ale, skoro 77" OLED jest w podobnej cenie, co "topowe" LCD 75", to może 88" powinno konkurować cenowo z top LCD 85"?

Ile to teraz, bo nie śledzę: 20-25 kzł?

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Deimos napisał:

A może to  prawdziwe 8K jednak w końcu dotrze szybciej niż niektórzy prognozują?

8K.jpg

To jest zwykły blu-ray 1080p z 2013 roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, a podesłał mi to kiedyś, nieżyjący już nasz Kolega Bodex czyli Bogdan z Polic.

Przeglądałem niedawno kompa i właśnie to rzuciło mi się w oczy...

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...