Skocz do zawartości
Mateusz Rosa

TV 65-75" do 8000 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, znam i czytam forum od lat i od lat sugerowałem się zakupem telewizora opiniami czy postami z tej strony. Teraz jest tego tak dużo, a mój budżet też daje więcej możliwości. Nie jestem w stanie już tego ogarnąć, gubię się pomiędzy tymi modelami co jeden ma, czego nie itd... proszę o pomoc w wyborze.


1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 35m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 3,0 - 3,5 m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 2
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? są ważne, siedzimy również bokiem
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? wisieć
6. Jak słońce świeci w pokoju ? TV skierowany na południową stronę, słońce jednak nie świeci na ścianę tv
7. Jaki masz obecnie telewizor ? LG OLED 55EG9A7V
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? smart + w przyszłości będzie konsola i audio
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? Będzie cyfrowy polsat + netflix, więc i HD i 4K
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? W przyszłości audio (nie wiem jakie, czy soundbar, czy kolumny, nie mam miejsca na satelity, bo musiałbym je powiesić na suficie), oraz PS5.
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? Ok 5 h
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? brak preferencji
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? Sportowe + netflix
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? Wyłącznie do youtube i netflixa
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? Konsola z 3 -4 razy w tygodniu po 2 h
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? Wieczorami, choć proporcje są ok 60/40
17. Preferencje co do wielkości? 65-75 cali. Z tej odległości lepiej 75, ale budżet to ok 8k.
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? Za dużo funkcji, tv powinien być do oglądania treści. Ciężka konfiguracja nowych TV
19. Preferencje co do marki ? BRAK
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? bez 3D
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 8000 zł

22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu ? tak

Wstępnie wyszukałem:

LG OLED C9/CX 65"(nie wiem czym się różnią)
Samsung QLED Q80T 75" (na plus że większy)
SONY XG9505 (czym się różni od XH9505?)

Bardzo dziękuję za pomoc i miło jest w końcu się tu zarejestrować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Mateusz Rosa napisał:

LG OLED C9/CX 65"(nie wiem czym się różnią)

CX ma przede wszystkim ulepszone BFI czyli funkcję wstawiania czarnej ramki. To ulepszenie polega że w końcu da się z tego normalnie korzystać - obraz nie mruga tak bardzo jak wcześniej. Warto się tym zainteresować, jeżeli chcesz uzyskać jak najostrzejszy obraz w ruchu (sport, gry), ale kosztem jasności.

Z wad CX to obcięli trochę przepustowość portów HDMI z 48 do 40 Gbps - raczej nie będzie to miało znaczenia, ale to dopiero przyszłość pokaże. Większym brakiem CX jest całkowity brak dźwięku DTS - nie odtwarza, nie przesyła do ampli/kina domowego.

Warto kupić CX jeżeli będzie droższy od C9 maksymalnie 500 zł. W przeciwnym razie szedłbym w C9 (o ile da się go jeszcze gdzieś kupić)

3 godziny temu, Mateusz Rosa napisał:

Samsung QLED Q80T 75" (na plus że większy)

To jest pierwszy model w linii Samsunga 2020 który warto kupić szukając porządnego telewizora. W porównaniu do OLEDów ma niższy kontrast i gorszy HDR (mimo podobnej jasności) ale się nie wypala i jest większy. 

4 godziny temu, Mateusz Rosa napisał:

SONY XG9505 (czym się różni od XH9505?)

XG to model z tamtego roku, XH z tego. To są praktycznie identyczne telewizory na tej samej platformie sprzętowej. Coś ponoć poprawili w XH ale z lupą trzeba szukać różnic. Oba nie mają HDMI 2.1. Sony zamieszało w tym roku i model średniopółkowy czyli XH9005 dostał nową platformę sprzętową (szybciej działa Android) i HDMI 2.1.

Podsumowując

Jeżeli przechodzisz z OLEDa to wybierz OLEDa, przesiadka na LCD może być bolesna, chyba że podjarasz się na jak największy rozmiar i przymkniesz oko na wady obrazowe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do HDMI 2.1 to jeśli planujesz puścić audio z konsoli (eARC) przez jakiś obecny na rynku soundbar czy amplituner to musisz poczekać bo niestety (wydawało by się to nie możliwe a jednak) ktoś coś spier..... i dźwięk  RAW (bez kompresji), który jest puszczany z konsol nie jest kompatybilny z obecnymi chipami w urządzeniach A/V (kompresowany) więc możemy posłuchać tylko ciszy. W połączeniu bezpośrednim działa. Tu można posłuchać co oni z tym zrobili:

Z tego powodu uważam, że ceny powinny pójść w dół jeśli to wszystko okaże się prawdą.

Edytowane przez Jarex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, efel napisał:

Jeżeli przechodzisz z OLEDa to wybierz OLEDa, przesiadka na LCD może być bolesna, chyba że podjarasz się na jak największy rozmiar i przymkniesz oko na wady obrazowe. 

Dziękuję za poświęcony czas. Tu natomiast mam największy dylemat. Urządzam dopiero nowe lokum i nie wiem jak z takiej odległości będzie się oglądać TV 65, a jak 75 cali. Im więcej czytam tym więcej pojawia się wątpliwości, m.in. czy z odległości 3-3,5 m dostrzegę detale i jakość obrazu, różnice jaką robi w zestawieniu z np 75 cali qled? Czy jednak te 65 w zupełności wystarczy. Miałem oled, kontrast w tych telewizorach jest niezastąpiony, natomiast w modelu który posiadałem nie podobała mi płynność i stosunkowo niska rozdzielczość. Pytanie również o jasność - czy w nasłonecznionym pomieszczeniu wspomniany oled da rade?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Mateusz Rosa napisał:

Urządzam dopiero nowe lokum i nie wiem jak z takiej odległości będzie się oglądać TV 65, a jak 75 cali. Im więcej czytam tym więcej pojawia się wątpliwości, m.in. czy z odległości 3-3,5 m dostrzegę detale i jakość obrazu, różnice jaką robi w zestawieniu z np 75 cali qled?

Z 3.5 do rozdzielczości 4K 65 cali jest zdecydowanie za małe. 75 cali przy tej odległości sprawdzi się lepiej. Pytanie tylko czy wszystko co będziesz oglądał to będzie dobrej jakości 4K. Jeżeli nie, to moim zdaniem lepiej się zdecydować na OLEDa, bo kontrast, dobry HDR i kąty zauważysz z każdej odległości.

Jeżeli chodzi o jasność to nie masz się czym przejmować - obecne OLEDy dają radę w 95% przypadków w naszym kraju - problem mógłby być gdybyś mieszkał w takiej Grecji i zamiast południowej ściany miał wielgachne okno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wg Ciebie 75 cali do oglądania standardowej TV-SAT będzie obarczone słabą jakością? Pytam bo nie odpowiedziałem sobie jeszcze na pytanie czy 65 cali czy 75 (głównie TV-SAT i VOD). Nie mam gdzie samemu to zobaczyć na 75 a siedzę 2,60 m od TV i przesiadam się z 50 cali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam, że większość treści będzie z telewizji satelitarnej - kanały sportowe (rzadko, ale jednak pojawiają się w 4k). W mniejszości netflix (4k). Samsung Q80T też ma dobry HDR i zaskakująco dobry kontrast. Byłem wczoraj w mm obejrzeć te telewizory i byłem zaskoczony dobrą jakością obrazu w Q80T. Zdaję sobie sprawę że puszczane są tam treści mające na celu uwydatnić plusy tv, ale każdy z tamtych tv tak miał. Rzucił mi się w oczy również OLED panasonica GZ950 - świetne kolory, kąty widzenia, nie wiem jak on technicznie wygląda w zestawieniu z CX, ale na żywo był mocny. Jednak w tym budżecie to "jedyne" 65". Ciężki dylemat.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przy takiej odległości przesiądziesz się z 50cali na 75cali to możesz być lekko zdziwiony a przy 80calach dostaniesz szoku. większa przekątna tym większa pixeloza na np TVP a nie wspomnę już o kanałach niższej rozdzielczości. Do dużej przekątnej trzeba siedzieć dość dlatego oglądając zwykła telewizję. Filmy w dobrej jakości HD będą wyglądały ok z każdej odległości nawet na 80 calach ale oczywiście w 4k lepiej a w 8k najlepiej

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odrazu powiem, że nie oglądam kanałów SD.
Kanały HD,.na 75" wyglądają bardzo przyzwoicie z odległości 3m.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, raf7705 napisał:

Odrazu powiem, że nie oglądam kanałów SD.
Kanały HD,.na 75" wyglądają bardzo przyzwoicie z odległości 3m.

Użytkujesz tv 75" z takiej odległości? Również nie przewiduję oglądania kanałów SD. Większość to HD/4k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Jarex napisał:

Czy wg Ciebie 75 cali do oglądania standardowej TV-SAT będzie obarczone słabą jakością? Pytam bo nie odpowiedziałem sobie jeszcze na pytanie czy 65 cali czy 75 (głównie TV-SAT i VOD). Nie mam gdzie samemu to zobaczyć na 75 a siedzę 2,60 m od TV i przesiadam się z 50 cali.

75 cali z takiego dystansu bedzie powodowac doskonala widocznosc syfu sygnalu praktycznie dowolnego kanalu.

No chyba, ze mamy slaby wzrok to wtedy jakos przejdzie. Ba na takiej przekatnej z 2.5m to nawet kompresje widac w 4k z Netflixa, w trudniejszych scenach.

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i bądź tu mądry... 🙂

Czy ktoś z posiadaczy serii Samsung Q może potwierdzić lub zaprzeczyć opisywane na m.in avforums przyciemnianie obrazu co 6 minut?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
75 cali z takiego dystansu bedzie powodowac doskonala widocznosc syfu sygnalu praktycznie dowolnego kanalu.

No chyba, ze mamy slaby wzrok to wtedy jakos przejdzie. Ba na takiej przekatnej z 2.5m to nawet kompresje widac w 4k z Netflixa, w trudniejszych scenach.

Na jakiej podstawie tak uważasz?

 

Jaki telewizor, jaki rozmiar, jaka odległość, jaki sygnał telewizyjny?

 

No i bądź tu mądry...

Czy ktoś z posiadaczy serii Samsung Q może potwierdzić lub zaprzeczyć opisywane na m.in avforums przyciemnianie obrazu co 6 minut?

Musisz pytać bardziej precyzyjnie.

 

W tej chwili są conajmniej 3 linie Qled. 2018, 2019 i 2020.

Poza tym w każdej linii masz q60, q70, q80, q90 , tak z grubsza.

I między nimi są spore różnice.

 

Musisz pytać o konkretne modele.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Jarex napisał:

Czy wg Ciebie 75 cali do oglądania standardowej TV-SAT będzie obarczone słabą jakością? Pytam bo nie odpowiedziałem sobie jeszcze na pytanie czy 65 cali czy 75 (głównie TV-SAT i VOD). Nie mam gdzie samemu to zobaczyć na 75 a siedzę 2,60 m od TV i przesiadam się z 50 cali.

Przy 2,6 m to ja bym wolał kupić lepszej jakości telewizor 65" cali niż gorszy 75". UHD to nie tylko rozdzielczość, ale też HDR i szeroka paleta barw, a te rzeczy zobaczysz już z każdej odległości. Telewizja satelitarna to generalnie średnia jakość i to delikatnie mówiąc, ale oglądając serwisy VOD typu Netflix czy Prime Video HDR też będzie robił robotę. 

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przy 2,6 m to ja bym wolał kupić lepszej jakości telewizor 65" cali niż gorszy 75". UHD to nie tylko rozdzielczość, ale też HDR i szeroka paleta barw, a te rzeczy zobaczysz już z każdej odległości. Telewizja satelitarna to generalnie średnia jakość i to delikatnie mówiąc, ale oglądając serwisy VOD typu Netflix czy Prime Video HDR też będzie robił robotę. 

Ja tu nie widzę, żeby kolega wybierał, między lepszym i gorszym. Z tekstu wynika, że model ten sam, tylko rozmiar trzeba wybrać.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam dylemat z tymi samymi TV + ew. Sony 75 LCD z racji wsparcia dla DV, Dolby Atmos, Dolby Audio, DTS bo:

  • OLED = możliwe wypalenia
  • LG CX - brak DTS
  • SONY LCD = restarty, dźwięk z AV
  • SAMSUNG = brak DTS, DV, DA, jakieś przyciemnianie

To tyle co pamiętam z lektury a jest więcej. Z każdym z wyborów będzie trzeba żyć bądź czekać na modele w przyszłym roku co mi się nie bardzo podoba bo i ich ceny nie będą na pewno niskie na początek.

Edytowane przez Jarex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Jarex napisał:

SONY LCD = restarty, dźwięk z AV

O co z tym chodzi? Posiadam sony i nie doswiadczylem restartów czy dźwięku z AV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Jarex napisał:

Z każdym z wyborów będzie trzeba żyć bądź czekać na modele w przyszłym roku co mi się nie bardzo podoba bo i ich ceny nie będą na pewno niskie na początek.

Nie ma telewizora w 100% idealnego i raczej małe są są szanse, że taki pojawi się w niedalekiej przyszłości. Trzeba więc zdecydować się co jest najważniejsze i na tej podstawie wybrać, bo w przeciwnym wypadku ciężko będzie w ogóle jakiś telewizor kiedykolwiek kupić. ;) 

Edytowane przez vader_4747
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  No z takiego założenia zaczynam wychodzić ale poczekam jeszcze na promocje BF i coś będę musiał wybrać.

  

2 minuty temu, koralgool napisał:

O co z tym chodzi? Posiadam sony i nie doswiadczylem restartów czy dźwięku z AV.


Restarty zgłaszają osoby posiadające XH90 i po update do HDMI 2.1. Spotkałem się też z problemami zanikania dźwięku puszczonego przez sprzęt AV w trakcie oglądania np. VOD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem ale sprzęt za takie pieniądze, który się restartuje w trakcie użytkowania czy gubi dźwięk to dla mnie bubel. Nie sądzę by ktokolwiek się na kupno decydował wiedząc o takich przypadłościach.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...