Skocz do zawartości
Gmeru

Pierwsi w Polsce sprawdzamy, czy LG OLED z 2019 (np. B9) rzeczywiście ma port HDMI 2.1 pod nowe konsole i PC w 4K@120Hz?

Rekomendowane odpowiedzi

Grałem dotychczas w dużej mierze na monitorze 144Hz, przez to przeskok na TV 60Hz zawsze był nieco niekomfortowy, przynajmniej przez te 2-3 godziny zanim się człowiek z powrotem do 60Hz przyzwyczaił. Przeskakując na 120Hz na C9 teraz taką Forzę Horizon 4 odkrywa się na nowo, obrót kamerą w Gearsach chociażby nie daje już tego skokowego odczucia jak w 60Hz, a obraz w ruchu jest ostry. Myślę, że w grach sportowych / wyścigach / FPSach czy nawet w tytułach, w których po prostu często obraca się kamerą, każdy będzie zadowolony z takiej przesiadki. :) 

Zabawniejsze jest to, że LG C9 odstawi w zasadzie niemal całkowicie korzystanie z monitora w moim przypadku dlatego, że między 120Hz, a 144Hz już przyznam, że nie widzę różnicy, jeszcze między 100Hz, a 120Hz da się zauważyć, ale powyżej 120Hz przy graniu po prostu samemu w Single Player, to efekt placebo się załącza.

Zatem monitor pozostanie do Home Office, klasycznych RPG pod KB+M i wybranych innego rodzaju gier, w które akurat lepiej by mi się na myszce i klawiaturze grało. Teoretycznie jednak to da się i to obejść dokupując sobie jakiś stolik i klawiaturę bezprzewodową (kiedyś takie miałem), ale nie mam aż takiego parcia i na to. Na padzie 9/10 gier i tak dotychczas już ogrywałem, tylko FPSy jeszcze nieco ciężko się ogrywa bez klawiatury i myszki.

LG C9 już zostanie u mnie głównym ekranem do gier na dłuuugi czas i czekałem typowo na HDMI 2.1, pod 4K 60Hz nie rzucałbym się z 3400 zł kwotą na RTXa 3080, tylko kupił 2080 Ti używanego jak niektórzy w szale wyprzedawali te karty nawet po 2200 zł po prezentacji na początku września nowych kart i pierwszych 'słupkach' wydajności.

PS. Większość nowych głośnych gier jest w HDR, jeśli trend się utrzyma, to mamy ekran: 3840x2160 @ 120Hz, 4:4:4 RGB, 10-BIT, HDR 10 z G-Sync Compatible (to ostatnie po testach już niedługo w ramach oficjalnego Firmware też) na OLEDzie - czego chcieć więcej? 8K nie ma zbytnio sensu do gier tak od strony praktycznej, jak i wymagań (Horizon Zero Dawn w 30FPS ze spadkami na RTX 3090 jak pokazują portale :)), a powyżej 120Hz w grach dalsze skoki w Hz nie robią takiego wrażenia.

Edytowane przez Fjubens
  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Fjubens napisał:

zamówiłem optyka z Amazona za niemałą kasę, bo sporo metrów potrzebowałem, okazało się, że nie spełnia wcale standardu

Jaki konkretnie to był kabel, żeby się nie naciąć?

Ten wygląda ciekawie i ma długość do 40m  ->  na ebay 

MOSHOU Optical Fiber HDMI 2.1 Cable Ultra-HD (UHD) 8K Cable 120Hz 48Gbs HDR4:4:4

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, orwell-1984 napisał:

Jaki konkretnie to był kabel, żeby się nie naciąć?

Ten wygląda ciekawie i ma długość do 40m  ->  na ebay 

MOSHOU Optical Fiber HDMI 2.1 Cable Ultra-HD (UHD) 8K Cable 120Hz 48Gbs HDR4:4:4

No właśnie dokładnie ten. Już dostałem adres zwrotny i po weekendzie idę nadać z powrotem. :(

Później już w październiku to się zaczęły pojawiać opinie do nich, że nie działają wcale, Chińczycy badziew wyprodukowali, który działa tylko jako 2.0, na reddit to samo piszą:
uqVk1fG.jpg

 

Tutaj kabel za 200$: https://www.amazon.com/dp/B07Y2D14F3/ref=cm_sw_em_r_mt_dp_4coDFbWZ0TPPQ?th=1

I teraz z nowych opinii dwa właśnie, że ciul, a nie HDMI 2.1, a to niby jakaś dobra firma, na Reddit ktoś pisał żeby ten wziąć, a nie no-name chińczyki, a taka sama kaszana:

fIZl2zE.jpg

Generalnie to wszystkie te pozytywne opinie do kabli HDMI 2.1, które są napisane przed połową września 2021 r., możesz zignorować, bo ludzie w ciemno dali plus, nie mając na czym testować po prostu. Dopiero teraz wyszło jaka kaszana z tymi kablami jest.

Edytowane przez Fjubens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monoprice to bardzo znana marka w USA, trzymają poziom i mają dobre ceny

No ale może to za wcześnie na HDMI 2.1 i na początku zaliczyli wtopę  ... 🙂  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, orwell-1984 napisał:

Monoprice to bardzo znana marka w USA, trzymają poziom i mają dobre ceny

Być może, co nie zmienia faktu, że ich kable HDMI 2.1 optyczne ileś tam metrów, też nie działają w standardzie HDMI 2.1 i to mimo ceny 200$:
https://www.amazon.com/product-reviews/B07Y2D14F3/ref=acr_dp_hist_1?ie=UTF8&filterByStar=one_star&reviewerType=all_reviews#reviews-filter-bar

@orwell-1984 może testowali tylko w warunkach laboratoryjnych, a kombinacja C9 -> RTX 3080 jest jakoś bardziej podatna na siłę sygnału? Prawdę mówiąc od strony takich technikaliów nie znam się na tym w ogóle, więc mogę tylko gdybać. Zakładam, że z czasem te optyczne długie dostępne w sklepach 'poprawione' już będą działać właściwie, na razie jednak ciężko jest jakikolwiek polecić. Pozostają krótkie na miedzi na ten czas.

Edytowane przez Fjubens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za miesiąc - dwa sytuacja się pewnie wyklaruje. Na pewno pojawią się działające optyki bo zapotrzebowanie będzie duże.  

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wrzucony na stronę został nowy Firmware do LG C9 (dn. 30.10):
4KToj7d.jpg

Na Reddit podają, że naprawią G-Sync w 120Hz i sprawdziłem u siebie, faktycznie G-Sync elegancko teraz śmiga przy 120Hz:
ERnjlkB.jpg

 

Początkowo miałem problem z No Signal po aktywowaniu G-Synca i uruchomieniu jakiejkolwiek gry, co się okazało rozwiązaniem? Oczywiście niezawodny Reddit, a przez chwilę myślałem, że i ten kabel 3m jednak będzie problematyczny z G-Sync. Odpiąłem monitor na czas testów, bo tam jest G-Sync natywny, to żeby nie ingerował w jakikolwiek sposób przy sprawdzaniu.
Musiałem się zastosować do rad i po tym jest już OK:
Xzg8jdU.jpg

cdDD6Bf.jpg1z5bEp4.jpg
KZT2MJX.jpg
e8FInzE.jpg

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Fjubens napisał:


KZT2MJX.jpg
 

Co zrobiłeś, że widzisz napis G-SYNC ON?
Dodatkowo poklikaj szybko kilka razy zielony przycisk na pilocie i zobacz jakie masz informacje z ukrytego menu VRR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Myfos napisał:

Co zrobiłeś, że widzisz napis G-SYNC ON?
Dodatkowo poklikaj szybko kilka razy zielony przycisk na pilocie i zobacz jakie masz informacje z ukrytego menu VRR.

G-Sync On wyświetla się tylko jeśli chcesz zaznaczając w Panelu Nvidia 'G-Sync Indicator', oczywiście później to oznaczenie wyłączam, ale dla sprawdzenia samego dobra opcja.
KMUWFQS.jpg

To sekretne menu jest chyba tylko na CX, nie ma go na C9?

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i mija 2 miesiące, ciekaw jestem czy ktoś znalazł już dobry kabel hdmi 2.1 na większe długości czyli optyczny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, orwell-1984 napisał:

No i mija 2 miesiące, ciekaw jestem czy ktoś znalazł już dobry kabel hdmi 2.1 na większe długości czyli optyczny...

Ostatnio znajomy wziął Uniteka Optyk za 470 zł w Proline, oczywiście ta sama lipa, odsyła na zwrot. Podpiął prowizorycznie miedź 2m i wszystko śmiga. Ja też tak trochę niezbyt estetycznie kabel po podłodze na wejściu do pokoju mam, ale co poradzić. Z HDMI 2.1 ciężko zrezygnować tutaj, także estetyka na razie na drugi plan schodzi i czekam na pewniaka optyka, kiedyś się doczekamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, orwell-1984 napisał:

No i mija 2 miesiące, ciekaw jestem czy ktoś znalazł już dobry kabel hdmi 2.1 na większe długości czyli optyczny...

Ja mam jakiś niby 4m hdmi 2.1 ale wciąż nie mam karty by sprawdzić czy zadziała 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...