Skocz do zawartości
Venox

OLED, LED, a może miniLED?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. W związku z nową generacją konsol przymierzam się do zmiany tv. Aktualnie posiadam plazmę Panasonica (nie mam jak aktualnie podać modelu), która jest tylko Full HD, ale za to 3D ;) Co za tym idzie, chcę kupić tv na wypasie. Najpierw pytania i odpowiedzi. 

Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? Ok 16m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? Ok 3m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 1-3
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? Także bokiem, kąty ważne. 
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? Obojętne, obecny stoi, kolejny też może. 
6. Jak słońce świeci w pokoju ? Tv na ścianie wschodniej, do południa trochę bezpośredniego słońca
7. Jaki masz obecnie telewizor ? Plasma Panasonic
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? Min 4k, port/porty HDMI 2.1 obsługujące jak najwięcej dodatkowych opcji typu eArc, ALLM itp. , matryca 120Hz, HDR. 
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? 4k, HD, słabsze są nieważne (podpięta telewizja, ale na tym się nie skupiam).
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? PS5/XboxSerieX/NSwitch/miBox
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? Czasami 0 przez kilka dnia w ogóle, czasami potrafię używać 10-12h, średnio 4-5h.
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? Obojętne, na tym się nie znam.
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? Telewizja rzadko, bardziej serwisy streamingowe lub fimmy/seriale blu-ray
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? Internet wykorzystywany  raczej do aplikacji streamingowych itp. przeglądarka odpada.
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? Jak w pkt. 11. Średnio 50/50% konsola/filmy
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? Wieczorami oglądam praktycznie codziennie, czyli dużo, zdarzają się dni że korzystam z tv od rana. 
17. Preferencje co do wielkości? Min. 65", ale chciałbym większy. 
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? W mojej plazmie szybkość działania, a raczej jej brak, wypalanie matrycy niestety.
19. Preferencje co do marki ? Brak
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? Nie chcę 3D
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 7-8k

22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu ? Zapewne tak

Jak widać z rozpiski przede wszystkim gram i oglądam filmy/seriale. Grać mam zamiar na konsoli/konsolach nowej generacji wykorzystujących dobrodziejstwa portu HDMI 2.1. Tv ma być przyszłościowy, ma to być zakup na dobre kilka lat. Zakup nie jest na już, raczej w perspektywie pół roku, ale chcę się rozeznać w temacie. Najważniejsze dwa parametry decydujące o zakupie to budżet oraz niestety wypalanie oledów o których nie raz i nie dwa czytałem. Wiem, że w budżecie do 8k nie kupię większego tv niż 65" z HDMI 2.1 itp. Najważniejsze pytanie czy lepiej poświęcić jakoś OLEDA, ale mieć spokój z problemem wypalania matrycy, na rzecz innego tv typu LED lub miniLED ? Wiem, że LEDa większego niż 65" jestem w stanie kupić w tym budżecie np. Samsung QLED Q80 wspomniany w testach na stronie głównej lub Mi TV Master 4K o którym były newsy kilka dni temu. Nie mam w ogóle doświadczenia z OLEDami, a ostatni tv wymieniałem dobre 6 lat temu, tak więc zwracam się z prośbą o radę w we kwestii. Z góry dzięki za odpowiedzi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.10.2020 o 19:57, Venox napisał:

Najważniejsze pytanie czy lepiej poświęcić jakoś OLEDA, ale mieć spokój z problemem wypalania matrycy, na rzecz innego tv typu LED lub miniLED ? Wiem, że LEDa większego niż 65" jestem w stanie kupić w tym budżecie np. Samsung QLED Q80 wspomniany w testach na stronie głównej lub Mi TV Master 4K o którym były newsy kilka dni temu. Nie mam w ogóle doświadczenia z OLEDami, a ostatni tv wymieniałem dobre 6 lat temu, tak więc zwracam się z prośbą o radę w we kwestii. Z góry dzięki za odpowiedzi.

Jeżeli przez 6 lat nie wypaliłeś swojej plazmy to nie ma szans żebyś wypalił nowego OLEDa. No chyba że zaczniesz oglądać kanały info z paskami, to wtedy OLEDa od razu skreśl. Do oglądania filmów/seriali i grania OLED będzie optymalnym wyborem po przesiadce z plazmy. Ryzyko wypaleń oczywiście nie jest zerowe, ale mniejsze niż w przypadku plazm. 

Q80T jest pierwszym niezłym telewizorem Samsunga w tym roku. Możesz rozważyć jego zakup, szczególnie że w budżecie jesteś w stanie wyrwać model 75 cali, co z Twojej odległości byłoby optymalnym rozmiarem. Wyższe modele Samsunga i Sony kosztują więcej ale oferują większą jasność w HDR. Sony we flagowcu nie ma HDMI 2.1 (jest w średniaku XH900). Wynalazki typu Xiaomi Mi TV sobie na razie wybij z głowy.

OLED w tym budżecie to 65 cali czyli dość sporo mniej. Ale jeżeli oglądasz dużo filmów z napisami na Twojej plaźmie to pierwsze co zauważysz po przesiadce na dowolny telewizor LCD to rozjaśnianie obrazu w momencie gdy pojawiają się napisy. Szczególnie w treściach HDR, których będziesz chciał oglądać jak najwięcej ze względu na fenomenalną jakość obrazu. Dla większości osób ten blooming (bo tak się to nazywa) jest nie do przejścia, a w testach rzadko zwraca się na to uwagę bo na zachodzie nie oglądają z napisami, a u nas popularny jest lektor (którego w treściach HDR rzadko można spotkać). Dla osób, które lubią albo są zmuszone oglądać z napisami to jest ważna kwestia.

Druga kwestia to zauważalnie gorsza czerń i kontrast w trybie Gra. Samsung trochę to poprawił w tym roku, ale i tak widać gołym okiem że w trybach filmowych ich telewizory oferują lepszy obraz bo mają więcej czasu na analizę ramki i dostosowanie lokalnego wygaszania. W trybie Gra gdzie decydujący jest input lag, tego czasu nie ma czego efektem jest gorszy obraz. Tragedii nie ma, ale OLED jest wzorcowy zarówno podczas filmów jak i gier.

Przewagi OLEDa:

  • jakość obrazu (kontrast, HDR, brak cloudingu, bloomingu, DSE)
  • kąty
  • więcej wejść HDMI 2.1 (w przypadku wyboru LG)

Przewagi Q80T

  • brak wypaleń
  • rozmiar

Sam musisz zdecydować. To jest klasyczny dylemat: wziąć mniejszy lepszy, czy większy gorszy. W zasadzie obojętnie którą opcję wybierzesz powinieneś być zadowolony, bo w budżecie 8 tys są już raczej porządne TV. 

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, efel napisał:

Jeżeli przez 6 lat nie wypaliłeś swojej plazmy to nie ma szans żebyś wypalił nowego OLEDa. No chyba że zaczniesz oglądać kanały info z paskami, to wtedy OLEDa od razu skreśl. Do oglądania filmów/seriali i grania OLED będzie optymalnym wyborem po przesiadce z plazmy. Ryzyko wypaleń oczywiście nie jest zerowe, ale mniejsze niż w przypadku plazm.

I tak i nie, generalnie śmiga jak ta lala, aczkolwiek w prawym górnym rogu po różnych znaczkach programowych coś widać, w normalnym użytkowaniu mi nie przeszkadza ;)

22 godziny temu, efel napisał:

Q80T jest pierwszym niezłym telewizorem Samsunga w tym roku. Możesz rozważyć jego zakup, szczególnie że w budżecie jesteś w stanie wyrwać model 75 cali, co z Twojej odległości byłoby optymalnym rozmiarem. Wyższe modele Samsunga i Sony kosztują więcej ale oferują większą jasność w HDR. Sony we flagowcu nie ma HDMI 2.1 (jest w średniaku XH900). Wynalazki typu Xiaomi Mi TV sobie na razie wybij z głowy.

Bardziej niż do Samsunga byłem przekonany do Sony XH9096, gdzie faktycznie w takich pieniądzach jestem w stanie kupić 75", i posiada HDMI 2.1. Tyle, że HDR niższy niż w CX, no i dalej to "tylko" LED. Xiaomi wiem, że na razie nieosiągalne bo nie miało premiery i nie wiadomo czy kiedykolwiek u nas się pojawi. A co z TCL X10 mini Led? Był test tego tv i wydaje się jak najbardziej ok, nie posiada wady Oled'a, czyli wypalania, a z testu wynikało, że obraz porównywalny do tego z CX, no i HDR wyższy. Wady to przede wszystkim brak HDMI 2.1(będzie aktualizacja?), no i cena 65" wyższa niż OLED'a w tej samej wielkości.

22 godziny temu, efel napisał:

OLED w tym budżecie to 65 cali czyli dość sporo mniej. Ale jeżeli oglądasz dużo filmów z napisami na Twojej plaźmie to pierwsze co zauważysz po przesiadce na dowolny telewizor LCD to rozjaśnianie obrazu w momencie gdy pojawiają się napisy. Szczególnie w treściach HDR, których będziesz chciał oglądać jak najwięcej ze względu na fenomenalną jakość obrazu. Dla większości osób ten blooming (bo tak się to nazywa) jest nie do przejścia, a w testach rzadko zwraca się na to uwagę bo na zachodzie nie oglądają z napisami, a u nas popularny jest lektor (którego w treściach HDR rzadko można spotkać). Dla osób, które lubią albo są zmuszone oglądać z napisami to jest ważna kwestia.

Druga kwestia to zauważalnie gorsza czerń i kontrast w trybie Gra. Samsung trochę to poprawił w tym roku, ale i tak widać gołym okiem że w trybach filmowych ich telewizory oferują lepszy obraz bo mają więcej czasu na analizę ramki i dostosowanie lokalnego wygaszania. W trybie Gra gdzie decydujący jest input lag, tego czasu nie ma czego efektem jest gorszy obraz. Tragedii nie ma, ale OLED jest wzorcowy zarówno podczas filmów jak i gier.

Co do blooming'u to wiem, że występuje i drażni mnie jak korzystam z samsunga u teściów, także temat znany ;)

22 godziny temu, efel napisał:

Przewagi OLEDa:

  • jakość obrazu (kontrast, HDR, brak cloudingu, bloomingu, DSE)
  • kąty
  • więcej wejść HDMI 2.1 (w przypadku wyboru LG)

Przewagi Q80T

  • brak wypaleń
  • rozmiar

Sam musisz zdecydować. To jest klasyczny dylemat: wziąć mniejszy lepszy, czy większy gorszy. W zasadzie obojętnie którą opcję wybierzesz powinieneś być zadowolony, bo w budżecie 8 tys są już raczej porządne TV.

Wiadomo, że ideałem byłby OLED który się nie wypala, w 85", ale niestety nie na moją kieszeń. Ale tak czy tak raczej stanie na jakimś OLEDzie bo przymierzam się do niego już jakiś czas, tyle, że z wejściem HDMI 2.1 sprawa się trochę skomplikowała. Jednak wolę lepszą jakość niż większy tv. Poobserwuję co się jeszcze w najbliższym czasie zmieni w temacie. W każdym razie dzięki za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Venox napisał:

Bardziej niż do Samsunga byłem przekonany do Sony XH9096, gdzie faktycznie w takich pieniądzach jestem w stanie kupić 75", i posiada HDMI 2.1.

Moim zdaniem Sony XH90xx jest gorszy od Samsunga Q80T a kosztuje tyle samo. Samsung ma powłokę poszerzającą kąty i lepiej sobie radzi z refleksami. Oczywiście HDR też nieco jaśniejszy w Samsungu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, efel napisał:

Moim zdaniem Sony XH90xx jest gorszy od Samsunga Q80T a kosztuje tyle samo. Samsung ma powłokę poszerzającą kąty i lepiej sobie radzi z refleksami. Oczywiście HDR też nieco jaśniejszy w Samsungu. 

Samsung Q80T ma dużo gorsza powłokę od Q90T - to już nie jest MothEye tylko jakieś półmatowo-satynowe dziadostwo - przynajmniej ja tak odbieram powłoki które dają "mleczne" odbicie 

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, klaus71 napisał:

Samsung Q80T ma dużo gorsza powłokę od Q90T - to już nie jest MothEye tylko jakieś półmatowo-satynowe dziadostwo

Mylisz się. 

Test Q90T:

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q90t-qled

Cytat

Outstanding reflection handling. It performs exactly like the Samsung Q80/Q80T QLED and you shouldn't have any issues using this TV in a very bright room.

Q90T i Q80T dostały tyle samo punktów za Reflections.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, efel napisał:

Mylisz się. 

nie mylę się - idz do sklepu i porównaj 

q80t mleczna/satynowa powłoka, q90t powłoka podobna do tej z q90r (czyli czarne jest dalej czarne)

może i półmat tłumi refleksy ale dla mnie tłumi też czerń - przynajmniej z bliska 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Venox napisał:

Tak czy tak Q90T jest o wiele droższe niż Q80T, już 75" nie kupię w wyższej wersji.

Oczywiście, moim zdaniem do Q90T nie warto tyle dopłacać. Ten telewizor jest nieznacznie lepszy od Q80T: ma wyższą jasność w HDR i trochę lepszy kontrast natywny i więcej stref lokalnego wygaszania. Być może jak stanieje trochę to będzie warto go brać zamiast Q80T. Obecnie moim zdaniem nie warto. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam.... Q80T z 2020 r. nie ma!   NIE MA  POWŁOKI ANTYREFLEKSYJNEJ!!! ten model jest zubożony

najbliższy model z tą powłoką to Q85 R z 2019 i jest genialna!   - ten  model  to najwyższa klasa i porównywalny z Topowymi modelami z serii Q 4K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest w niczym zubożona .
To jest model Q70R z tamtego Roku, z nową naklejką. Samsung to pisał od początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miał być temat o wyborze tv, a przerodził się oczernianie Q80T ;)

Ponowię jedno z pytań: czy miał ktoś do czynienia z TCL X10 mini Led? Faktycznie jakość porównywalna z OLED? Wart polecenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, madhunt3r napisał:

Europejska wersja Q80t nie ma warstwy polepszającej kąty.

Uwielbiam Samsunga i ich kombinacje z numerkami modeli, rodzajami paneli itp... Oczywiście macie rację

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i trafiłem na promocję: OLED65CX3LA za 7400zł. Dobra oferta? Jak myślicie, spadną jeszcze ceny np. na Black Friday?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Venox napisał:

No i trafiłem na promocję: OLED65CX3LA za 7400zł. Dobra oferta? Jak myślicie, spadną jeszcze ceny np. na Black Friday?

Czy na Black Friday to nie wiem, ale na pewno będą spadać systematycznie. OLEDy LG fajne ceny mają w styczniu i później pod koniec bytności rynkowej danego modelu czyli marzec, kwiecień. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, efel napisał:

Czy na Black Friday to nie wiem, ale na pewno będą spadać systematycznie. OLEDy LG fajne ceny mają w styczniu i później pod koniec bytności rynkowej danego modelu czyli marzec, kwiecień. 

Rozumiem, dzięki za odpowiedź :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś jeszcze czeka na recenzje miniLED, wnioski po dłuższym czasie użytkowania? Chyba będzie to możliwe dopiero w 2022. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zmagam się z identycznym problemem LG Oled 65G1 czy Samsung 75Q80T :) 

Tak jak napisał efel:

 

"Przewagi OLEDa:

  • jakość obrazu (kontrast, HDR, brak cloudingu, bloomingu, DSE)
  • kąty
  • więcej wejść HDMI 2.1 (w przypadku wyboru LG)

Przewagi Q80T

  • brak wypaleń
  • rozmiar

Sam musisz zdecydować. To jest klasyczny dylemat: wziąć mniejszy lepszy, czy większy gorszy. W zasadzie obojętnie którą opcję wybierzesz powinieneś być zadowolony, bo w budżecie 8 tys są już raczej porządne TV. "

(coś mi nie działa funkcja "cytuj")

 

Też oglądam z odległości około 3 metrów i tymczasowo korzystam z taniego kiepskiego projektora i ustawiałem go sobie w takiej odległości żeby obraz był w rozmiarze 65, 75 i 85 cali. Też uważam że 75 cali byłby optymalny i robił efekt "WOW". Idealnym rozwiązaniem był by LG Oled w rozmiarze 77 cali ale niestety jest poza moim budżetem i to bardzo daleko xD 

Wczoraj podjąłem decyzję i biorę LG oled 65G1, jest teraz w świetnej promocji przedsprzedażowej, a za zwrócone 3tys na kartę podarunkową kupie sobie jakiś dobry soundbar albo PS5 :)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...