Skocz do zawartości
KoMer

LG oled i plex - koniec z buforowaniem

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że jestem posiadaczem modelu B9 to taki pro tip dla ludzi korzystających z Plexa i mających problem z buforowaniem filmów szczególnie w HDR i większym bitrate, może komuś się przyda.

1.Zainstalować na tv Xplay zamiast natywnej aplikacji plexa. Przez parę dni można korzystać za darmo, jak się spodoba to coś koło 36zł kosztuje. Jest zdecydowanie szybsza, nie transkoduje dźwięku przy HDR i napisach i nie transkoduje TrueHD7.1 ale niestety nie przesyła Atmos (logo Atmos się nie pojawia). Co ciekawe filmy w Dolby Vision w mp4 odtwarza bez problemu. Plus ustawić Direct Play i w kliencie i aplikacji zezwolić na "niebezpieczne połączenia"

2. Ustawić sobie napisy na kolor szary w aplikacji (i na Netflix też) żeby w HDR kolor biały wzroku nie wypalał.

3. Najważniejsze! Kupić gigabitową kartę ethernet na USB 3.0 która nie wymaga sterowników, kabel ethernet do karty a USB do USB telewizora i voilà - koniec z buforowaniem a filmy włączają się prawie natychmiast. Te karty sieciowe w tv to jakiś dramat, że też jeszcze ładują taki badziew za pare złoty do takich TV to jakieś nieporozumienie. Tym sposobem omijamy beznadziejne 100 Mbit w TV i cieszymy się płynnym oglądaniem filmów. Test na fast.com przez przeglądarkę w TV z 80 Mbit na sieciówce w TV skoczył na 320Mbit czyli max mojego łącza. Najbardziej widać różnicę przy plexie, Netflix by wejść na 2160p potrzebuje tyle samo czasu. Co do karty to ja miałem na stanie kartę od Asusa dołączoną do laptopa dziewczyny, ale zakładam że każda karta która nie wymaga specjalnych sterowników będzie działać.

Mam nadzieję że komuś się przyda i pomoże. Mnie szlak trafił jak odpaliłem plexa na nowym tv i buforowało jak na tv sprzed 5 lat. Już miałem NV Shield kupować kiedy jakimś szczęśliwym trafem natrafiłem na to rozwiązanie. Nie wiem czy tu ktoś już to rozwiązanie zamieścił, sam znalazłem na zagranicznym forum.

Pozdrawiam.

  • Plusik 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystam na TV LG OLED C8 z aplikacji PLEX... Serwerem jest w sieci lokalnej NAS QNAP jak i serwer zdalny we Francji. Łącze w domu 1 Gbit światłowód Orange. Zarówno pliki 4K HDR REMUX (czyli wideo i audio 1:1 kopia oryginału) jak i wszystkie inne "mniejsze" formaty działają bez problemu :) Bez żadnych dodatków do TV  czy w sieci lokalnej. Najważniejsze jest to że w ustawieniach SERWERA PLEX jak i na odbiornikach czyli TV, telefon, tablet, komp było ustawione że materiał wideo nie ma być konwertowany tylko ma być odtwarzany w oryginale. Wtedy jeżeli łącze czy sieć lokalna na to pozwala materiał wideo nie jest w żaden sposób konwertowany i leci jako stream. Chciałem zaznaczyć że serwer plików NAS który posiadam jak i serwer zdalny we Francji nie są to serwery mocne. Proces odtwarzania to tylko stream bez podłączania do NASa np HDMI czy coś bo takie NASy także są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z Plexa od 5 lat, za serwer zawsze robił PC. Zawsze też było ustawione Direct Play/Bezpośrednie odtwarzanie (patrzyłem też w panelu plexa podczas odtwarzania i pokazywał bezpośrednie odtwarzanie zarówno obrazu jak i dźwięku). I jak z filmami 1080p nigdy nie było problemu to filmy 4K HDR na starym Samsungu z 2015 roku często buforowały (poza tym gdyby transkodował obraz filmu z HDR to nie byłoby HDR) . Myślałem że jak przesiądę się na LG B9 problemu nie będzie. I tu się zdziwiłem bo też buforowały. Tyle że raz REMUX Dark Knight poszedł bez problemu (bitrate 47Mbitów) tak już inny remux (nie pamiętam tytułu ale bitrate miał około 60 Mbitów) buforował tak że nie dało się oglądać. Więc remux remuxowi nie równy. Odkąd podłączyłem ethernet do tv poprzez kartę USB żadnych problemów, ścinek buforowania, nic! Film wczytuje się błyskawicznie, jaki bitrate by nie był. Zresztą wystarczy zajrzeć na forum plexa i mnóstwo ludzi ma problem z buforowaniem. 

Co do konwertowania to nawet jak ustawisz że chcesz Direct Play a Plex uzna że musi transkodować (TrueHD) to będzie transkodował. Odpal film z TrueHD 7.1 na natywnej aplikacji Plexa na TV i sprawdź na serwerze a zobaczysz że transkoduje dźwięk. Dlatego poleciłem w poście aplikację Xplay która puszcza TrueHD bez transkodowania i jest szybsza (subiektywna ocena). Chociaż dla niektórych może być mniej przejrzysta.  

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaaa.... czyli wcześniej odpalałeś na WIFI materiały na TV a teraz po kablu? Bo ja nie wspomniałem ale TV mam podłączony do sieci LAN (gigabitowa) kablem... Odnośnie dźwięku w filmach. Czy to TrueHD czy DTS-MA działają mi OK. Mam soundbara z obsługą DD i DTS. Zatem z filmów odtwarzany jest core. Filmy na PLEX odtwarzam także od dłuższego czasu i nie mam na co narzekać. Mam też Nvidia Shield ale od chyba 1,5 roku nie uruchamiałem :) ale szkoda sprzedać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze TV miałem podłączony po kablu z routera (gigabitowy). I stary i nowy. I potrafiło buforować. Teraz tak jak pisałem: z routera po kablu do karty gigabitowej na USB a ta wpięta pod USB do TV. Co ciekawe w menu TV pod Połączenie--> Połączenie przewodowe (ethernet) wyświetla się nie połączono ale zarówno internet jak i sieć (plex) jest.

Co do dźwięku to natywna aplikacja Plex na LG ma wbudowaną obsługę AAC, DD, DTS ale nie ma TrueHD. I jak ustawię ścieżkę audio na TrueHD i napisy SRT (przy PGS to samo) to aplikacja wyświetla błąd i nie puszcza filmu. Jak wyłączę napisy to film leci a w panelu serwera Plex wyświetla się że audio jest transkodowane z TrueHD do EAC3. Z Xplay nie ma takich problemów, TrueHD strumieniuje przy włączonych napisach SRT bez transkodowania (Xplay nie obsługuje PGS).

Także polecam z ciekawości sprawdzić czy jak puszczasz film w TrueHD to Plex w tle Ci nie transkoduje dźwięku - jest to na tyle mało obciążające że nawet słaby serwer nie będzie miał z tym problemu.

Shielda nie sprzedawaj, jako jedyne urządzenie puszcza Atmos przez Plexa. Sam będę kupował do soundbaru z Atmos, ale wciąż czekam aż Sonos załatwi problem z DTS. To w ogóle jest porąbane że z formatami dźwięku jest tyle problemów. Nawet LG dało ciała i w najnowszych CX nie ma wsparcia dla DTS a wcześniej było. Zostają soundbary od LG i Samsunga które mają też swoje problemy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, KoMer napisał:

Jako że jestem posiadaczem modelu B9 to taki pro tip dla ludzi korzystających z Plexa i mających problem z buforowaniem filmów szczególnie w HDR i większym bitrate, może komuś się przyda.

Mogłeś też podłączyć telewizor do sieci WiFi 5 Ghz. Też przekracza barierę 100 mbitów. Korzystam z Plexa i xplay od dawna na telewizorze podłączonym kablem, ale jeszcze nie miałem filmu z bitrate w okolicach 100 Mbitów, który sprawiałby problemy z buforowaniem. Filmy 60-80 Mbit chodzą u mnie na kablu bez problemu więc nie miałem potrzeby kombinować.

Dla potomnych mógłbyś napisać konkretny model karty sieciowej USB którą masz i wiesz że działa pod webos. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, jak nie masz problemów z buforowaniem to good for you ;) Ja miałem. Nie z każdym filmem i nie za każdym razem. Ale nie lubię sytuacji w których nie mam pewności że coś będzie działać na 100%. Masz fajny film, wolny wieczór, chcesz coś obejrzeć z dziewczyną a tu po 3 minutach buforuje i tak co minutę, dwie. Szlak trafia. Musiałem się na MPHC na PC przełączać i z pilota na klawiaturę bezprzewodową. Co prawda w ten sposób mam Dolby Atmos ale póki nie mam odpowiedniego soundbara różnica żadna a wygoda mniejsza. No i PC póki co 4K@60Hz więc ustawiałem w playerze na tryb 4K@24p by nie mieć judder-u ale strasznie denerwowało mnie przechodzenie i wychodzenie z tych trybów (lagowanie), włączanie hdr w windows itp. Plus same tryby obrazu mam w TV (podłączony jako "Konsola") ustawione bardziej na korzystanie z PC niż na oglądanie filmów...

Do wifi podłączam tylko telefony i laptopy, PC i telewizor wolę mieć podłączone po kablu. Ale z ciekawości chciałem podłączyć TV pod Wifi 5 Ghz i się nie udało. Router od UPC - Connect box stoi za TV. Próbowałem różne pasma, kanały, zabezpieczenia. Nic. Nie przechodziło autoryzacji/uwierzytelniania. Zarówno ręczne wpisywanie hasła jak i WPS. Tylko z 2.4Ghz się łączył mimo że 5 Ghz widział (sieci mają różne nazwy by mieć pewność co się z czym łączy, a 2.4Ghz mam tylko do drukarki). Jako że miałem już kartę usb szkoda mi było na to tracić więcej czasu. Dodam tylko że do tej sieci Wifi miałem już łącznie około 10 różnych telefonów, 4 laptopy i drukarkę podłączane (nie na raz rzecz jasna) i nigdy nie było żadnych problemów a transfer między PC a laptopem wacha się od 20-50 MB/s.

Co do karty to nie napisałem modelu bo go po prostu na karcie nie ma. Taki zwykły adapter USB do RJ45. Myślę że każdy taki adapter będzie działał jeśli nie jest zbyt wymyślny i nie potrzebuje jakiegoś softu/sterowników pod Windowsa. Dołączam zdjęcie dla potomnych ;)

Dlatego jak ktoś nie ma problemów z buforowaniem to okey. Posta pisałem z myślą o tych którzy takie problemy maja i jak tanim kosztem można je rozwiązać. Dodatkową zaletą jest że w ten sposób TV ma dostęp do maksymalnej prędkości Twojego łącza u mnie z 80Mbitów na 320Mbitów (fast.com przez przeglądarkę w TV)

Zrobiłem test ze stoperem. Incepcja Remux 60Mbitów odpala się na Xplay w 5 sekund od wciśnięcia play do pojawienia się obrazu (3 sekundy do loga HDR). Przewija się również błyskawicznie.

Pozdrawiam.

asus_adapter.jpg

Edytowane przez KoMer
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, KoMer napisał:

No i PC póki co 4K@60Hz więc ustawiałem w playerze na tryb 4K@24p by nie mieć judder-u ale strasznie denerwowało mnie przechodzenie i wychodzenie z tych trybów (lagowanie), włączanie hdr w windows itp. Plus same tryby obrazu mam w TV (podłączony jako "Konsola") ustawione bardziej na korzystanie z PC niż na oglądanie filmów...

Zobacz sobie player MPC BE i madVR. Tryby odświeżania i HDR potrafi automatycznie przełączać zgodnie z tym co jest w filmie: albo po uruchomieniu odtwarzania, albo przy przejściu do pełnego ekranu. Co prawda obecnie od paru miesięcy w sterownikach nvidia jest jakiś bug i przełączanie HDR nie działa, ale znają problem i mają naprawić. Dodatkowo jak masz dobrą kartę grafiki to madVR pozwala wycisnąć z niej wszystkie soki i uzyskać obraz lepszej jakości niż to co dają playery na TV (oczywiście zabawy z tym jest sporo, wygoda też mniejsza, ale jak ktoś chce sprzęt na maksa wykorzystać to jest taka możliwość)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, efel napisał:

....ale jak ktoś chce sprzęt na maksa wykorzystać to jest taka możliwość.

To polecam zacząć najpierw od kalibracji TV OLED później można mówić o wyciskaniu soków z niego jeszcze bardziej. Sam madVR znam i potwierdzam zabawa jest ale efekty fajne. Wole jednak PLEXa bo wygoda. Nvidia Shield + KODi także jak najbardziej OK. Opcji PC do TV nigdy nie chciało mi się bawić :)

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni

Może nie w 100% w temacie, ale trochę tak.
Nowy LG 65CX bez wsparcia dla DTSu.
Film z dźwiękiem DTS - znalazłem w apce Plexa opcję odznaczenia wsparcia dla tego rodzaju dźwięku i filmy są odtwarzane z dźwiękiem - zakładam że serwer albo apka na TV jakoś ten dźwięk transkoduje w locie.
Problem się pojawia gdy do takiego filmu są dołączone napisy, np. srt - bez względu czy wbudowane w plik z filmem czy jako osobny plik. Wtedy wyświetla się błąd jak na obrazku :(
- Jeśli wyłączę napisy - plik jest odtwarzany bez przeszkód.
- Plik z włączonymi napisami na innym odtwarzaczu (np. na komputerze albo przystawce Apple TV) jest odtwarzany bez problemu.

Czy ktoś z Was miał podobny problem i zna rozwiązanie?

Puszczenie filmu 4K z Apple TV nie wchodzi w grę bo ta nie obsługuje takiej rozdzielczości.
Serwer Plexa jest na WD my cloud mirror wiec nie ma żadnej mocy do transkodowania czegokolwiek (np. filmu 4K na laptopa o niższej rozdzielczości ekranu, wycięcie HDRu, itd.).

Chciałem sprawdzić aplikacje Xplay ale nie jest dostępna w sklepie LG na telewizorze :(

W Was moja nadzieja. Przeryłem internety i nie znalazłem rozwiązania :(


Sent from my iPhone using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Wampirek napisał:

Problem się pojawia gdy do takiego filmu są dołączone napisy, np. srt - bez względu czy wbudowane w plik z filmem czy jako osobny plik. Wtedy wyświetla się błąd jak na obrazku

Jakim obrazku?

11 godzin temu, Wampirek napisał:

Jeśli wyłączę napisy - plik jest odtwarzany bez przeszkód.
- Plik z włączonymi napisami na innym odtwarzaczu (np. na komputerze albo przystawce Apple TV) jest odtwarzany bez problemu.

Dobra już wiem o co chodzi. Klient Plex na webos ma to do siebie że nie potrafi obsłużyć niektórych napisów i wymusza transkodowanie wideo. Dlatego na Twoim dysku NAS to nie będzie działać. Rozwiązaniem jest xplay - on pokazuje wybór których napisów spowoduje transkodowanie wideo i potencjalne problemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Plex sobie spokojnie radzi z wyświetlaniem napisów SRT z zewnetrznego pliku. Jedyny problem ma gdy dźwięk filmu jest w DTS - wtedy wyświetla taki komunikat290ad1aa580a1582a9b5c16cc9ac5c18.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit:
Najtańsze rozwiązanie - program BOX 4, darmowy na Windowsa. Zmienia tylko ścieżkę audio na wybrany format, nie dotyka w ogóle ścieżki video - idealne rozwiązanie i bardzo proste w użyciu.
Może komuś się przyda :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Wampirek napisał:

Ale Plex sobie spokojnie radzi z wyświetlaniem napisów SRT z zewnetrznego pliku

Tak naprawdę to Plex sobie wybiera ścieżkę napisów automatycznie. Jak ręcznie tego nie wybierzesz, to czasami potrafi wybrać taką którą wymaga transkodowania. Dodaj do tego fakt że na liście do wyboru masz nie tylko napisy srt które sobie sam wgrałeś do folderu z filmem, ale też np napisy które Plex umie sam ściągnąć z Internetu i robi się problem że napisów i ich formatów jest za dużo i można się pogubić. Xplay jest tutaj naprawdę najlepszym rozwiązaniem bo wyraźnie oznacza na liście napisy które spowodują transkodowanie. 

23 godziny temu, Wampirek napisał:

Jedyny problem ma gdy dźwięk filmu jest w DTS - wtedy wyświetla taki komunikat

Dla mnie to wygląda jak błąd serwera i powinno się to zgłosić. Obejście problemu które znalazłeś jest ok, ale wymaga jednak trochę zachodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też problem z buforowaniem rozwiązany :)

Pomogła zwykła karta 1gbit na usb z allegro za 40 zł + xplay (niecałe 33 zł). Teraz filmy z bitrate 95mbps działają bez problemu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, romeq napisał:

U mnie też problem z buforowaniem rozwiązany :)

Pomogła zwykła karta 1gbit na usb z allegro za 40 zł + xplay (niecałe 33 zł). Teraz filmy z bitrate 95mbps działają bez problemu :)

Z czystej ciekawości... czy mógłbyś zmierzyć transfer? Bo u mnie na B7 było zadowalająco, ale sporo poniżej 200 Mb

  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Barnaba napisał:

Z czystej ciekawości... czy mógłbyś zmierzyć transfer? Bo u mnie na B7 było zadowalająco, ale sporo poniżej 200 Mb

Jeśli chodzi o transfer to jest dosyć dziwna sprawa... 

Wbudowana aplikacja  Internet Speed 2 pokazuje zaniżone transfery  - download ok 50 MBit/s.

 

Ale już przez przeglądarkę internetową:

fast.com 130 Mbit/s, 

speedtest.net 106 Mbit/s. 

Przez aplikację Netflix 122 Mbit/s. 

Mam łącze 150 Mbit. Tv model OLED55B9SLA. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.09.2020 o 18:21, KoMer napisał:

Dodatkową zaletą jest że w ten sposób TV ma dostęp do maksymalnej prędkości Twojego łącza u mnie z 80Mbitów na 320Mbitów (fast.com przez przeglądarkę w TV)

 

 

3 minuty temu, romeq napisał:

Jeśli chodzi o transfer to jest dosyć dziwna sprawa... 

Wbudowana aplikacja  Internet Speed 2 pokazuje zaniżone transfery  - download ok 50 MBit/s.

 

Ale już przez przeglądarkę internetową:

fast.com 130 Mbit/s, 

speedtest.net 106 Mbit/s. 

Przez aplikację Netflix 122 Mbit/s. 

Mam łącze 150 Mbit. Tv model OLED55B9SLA. 

 

No właśnie. Mi na symetryku 1/1 Gb też pokazywało 130 lub 170 (nie pamiętam już), a  u @KoMerznacząco więcej. Ciekawe :)

  • Zmieszany 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam C8 65" i TV podłączony kablem do routera. Od 2 lat tylko PLEX na nim i oglądam filmy, seriale. Filmy REMUX 4K HDR i zero problemów z ich odtwarzaniem. W PLEX oczywiście wybrane że nic nie ma konwertować a odtwarzać bez transkodowania. Filmy czy seriale to napisy zawsze w SRT w UTF8 zewnętrzne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, romeq napisał:

Pomogła zwykła karta 1gbit na usb z allegro za 40 zł 

Zdradzisz jaką to dokładnie kartę kupiłeś na Allegro ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Eleonor napisał:

Zdradzisz jaką to dokładnie kartę kupiłeś na Allegro ?

 

 

Na 100% działa ten ANKER USB 1Gb Ethernet

  • Zmieszany 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, plast napisał:

 

Na wifi w LG mam ok 320 Mbps

Sprawdziłem jakiegoś 5 letniego Edimaxa gigówkę na USB  ,który leży w szafie i też działa ale tylko ok 130 Mbps ....

Coś szybszego mnie interesuje na USB  - jaką ta karta prędkość u Ciebie osiąga ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koło 300Mbps, na CX, na B7 jeszcze nie próbowałem, może później spróbuję.

Na WIFI mam między 200 a 300Mbps, niemniej na B7 potrafi zrywać czasem i buforuje, a na CX póki co nie miałem takiej sytuacji z WIFI (może lepszy bufor jest?).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...