Skocz do zawartości
romcost

Padnięty dysk NAS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Mam, a raczej miałem dysk sieciowy Qmaka TS-251, w nim dwa dyski 4TB w raidzie 1. Padł NAS, dyski powinny być dobre, czy można je odczytać po podłączeniu do komputera (Windows lub Linux) i czy po włożeniu ich do nowego NASa (nie koniecznie Qmaka) dane na nich będą widoczne - dyski nie były szyfrowane ? Czy ktoś miał już podobny problem ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba QNAP’a??
Jeżeli RAID 1 (Mirror) to spokojnie odczytasz w każdym Linuxie, na maszynie z Windows pewnie jakieś sterowniki trzeba by dogrywać (ale nigdy nie próbowałem więc nie gwarantuje)
Natomist jeżeli był to RAID 0 (stripping), wtedy dane poszły sobie do …….
Włożenie do innego NAS’a też powinno pozwolić na ich odczytanie, tylko nie możesz ich inicjalizować w nowym NAS'ie

Pozdrawiam
Adam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli padl NAS to wyjmij dyski i wlóz do innego NASa o tym samym oznaczeniu lub z tej samej serii. Powinno wystartować.

 

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście chodziło mi o QNAPa ;)

Miałem Raid1 (ale była tam chyba też wydzielona przestrzeń na migawki), czyli pół sukcesu. Nie mam dostępu do innego NASa tego producenta, a po problemie z Qnapem mam obawy, czy nowy kupować tej samej firmy - ten chyba 5 lat wytrzymał, przy takiej trwałości na cholerę mi NAS, dyski dłużej działają ... Czy jak włożę do innego NASa, który widzi (chyba jak każdy) partycje EXT3 to zagada on z tymi dyskami i będzie widział na nich dane (do pewności w najgorszym wypadku spróbuję najpierw z jednym)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jednym dyskiem? Czy ty wiesz na czym polega RAID1? Te twoje dyski istnieją tylko razem jako całość (jedność) w NASie QNAP. I tylko tak odzyskasz dane w prosty i tani sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pmcomp, nie wprowadzaj w błąd, RAID 1 to inaczej mirror, takie dyski są swoimi lustrzanymi odbiciami i spokojnie można odpalić jeden, gdyby to był wyższy RAID albo co gorzej RAID 0 to trzeba by odpalać wszystkie i najlepiej w innym NASie tej samej firmy.

A co do awaryjności sprzętu QNAPa to miałeś pecha, ja mam dwa NASy ich produkcji, jeden dwudyskowy (ma już ze 7 lat), drugi czterodyskowy (ten ma rok mniej niż dwudyskowy) i jedyne co mi się do tej pory przytrafiło to pad dysku w tym czterodyskowym.
Tak więc ja bym się nie wachał i kupował następnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows bez problemu odczyta te dyski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Nygus napisał:

Windows bez problemu odczyta te dyski.

A od kiedy Windows natywnie odczytuje dyski EXT3??
Potrzebny będzie driver albo narzędzie które się do tego dysku dostanie pod Windows.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

??? Nie wiem od kiedy, ale mam dwa dyski z qnapa z danymi bez problemu są czytane w windzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Nygus napisał:

??? Nie wiem od kiedy, ale mam dwa dyski z qnapa z danymi bez problemu są czytane w windzie

Dyski wyjęte z NASa czy podłaczane do niego zewnętrznie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Jasiek_31 napisał:

Dyski wyjęte z NASa czy podłaczane do niego zewnętrznie??

litosci… wyjęte z nasa…

A jak nie czyta... to przepraszam, może w przeszłości doinstalowywalem sterownik to ext3...

Nie pamietam, w każdym razie u mnie czyta :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Jasiek_31 napisał:

Pmcomp, nie wprowadzaj w błąd, RAID 1 to inaczej mirror, takie dyski są swoimi lustrzanymi odbiciami i spokojnie można odpalić jeden, gdyby to był wyższy RAID albo co gorzej RAID 0 to trzeba by odpalać wszystkie i najlepiej w innym NASie tej samej firmy.

A co do awaryjności sprzętu QNAPa to miałeś pecha, ja mam dwa NASy ich produkcji, jeden dwudyskowy (ma już ze 7 lat), drugi czterodyskowy (ten ma rok mniej niż dwudyskowy) i jedyne co mi się do tej pory przytrafiło to pad dysku w tym czterodyskowym.
Tak więc ja bym się nie wachał i kupował następnego.

Sorki, pop...o mi się z RAID5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Nygus napisał:

litosci… wyjęte z nasa…

A jak nie czyta... to przepraszam, może w przeszłości doinstalowywalem sterownik to ext3...

Nie pamietam, w każdym razie u mnie czyta :) 

No to jesteś szczęściarzem, moje wszystkie dyski w NASach są sformatowane EXT3, a tego formatu Windows natywnie nie czyta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ext2fsd mam doinstalowane...

2 minuty temu, Jasiek_31 napisał:

No to jesteś szczęściarzem, moje wszystkie dyski w NASach są sformatowane EXT3, a tego formatu Windows natywnie nie czyta.

dlatego jestem szczęściarzem :)

Tak, standardowo nie czyta...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za wyczerpujące odpowiedzi, faktycznie zastanowię się jeszcze nad nowym QNAPem, reasumując, dyski z RAID1 (tzw. mirror) odczytam na pewno w Linuxie i w Windzie ewentualnie po doinstalowaniu driverów - tylko tutaj jeszcze raz podkreślę, że w NASie była utworzona dodatkowa (prawdopodobnie) partycja na tzw migawki, czy to nie będzie problem (jej czytać nie muszę, ale czy nie spowoduje to problemów z partycją z danymi). Nam nadzieję że w nowym QNAPie strukturę dysków rozpozna on automatycznie i nie będzie jakichś cudów ...

Dam znać jak włożę dyski do nowego NASa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc kupiłem nowego NASa QNAPa TS-231P2, uruchomiłem go najpierw bez dysków. Przeraził mnie komunikat przy pierwszym uruchomieniu NASa, napisał mi on "włóż min. jeden dysk, dane na nim zostaną utracone (lub podobnie)", nie można było tego ignorować, anulować lub pomiąć, zapobiegawczo włożyłem jakiś stary dysk, uruchomiłem i skonfigurowałem NASa, po czym uruchomiłem go ponownie z włożonymi do niego docelowymi dyskami z starego padniętego NASa - wszystko zagadało (no prawie), dane na dyskach nie zginęły i są widoczne. Dziwne było jedynie to, że po uruchomieniu z nowymi dyskami ponownie musiałem skonfigurować NASa (adersy IP, hasło) no i nie działają mi na nim niektóre aplikacje np. Malware Remower (Failed to Start scanning. Error Code 126) i aplikacja, z której zawsze korzystałem i jest mi potrzebna HBS 3 (Aplikacja napotkała nieznany błąd i nie może uruchomić się normalnie, kliknij przycisk poniżej aby spróbować ponownie - co nie pomaga)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety, na dyskach masz tylko dane, konfiguracja jest zapisywana gdzie indziej więc nic nadzwyczajnego że musiałeś na nowo go konfigurować.
Co do aplikacji, to niestety nie wszystkie działają na każdym NASie QNAPa, ale to zawsze można było sprawdzić na ich stronie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, romcost napisał:

... Tylko to są aplikacje preinstalowane "fabrycznie" na dysku ...

Ale nie działają na każdym NASie, odinstaluj je i zainstaluj jeszcze raz, sprawdź jakie są różnice między Twoim pierwszym nasem a tym, który masz teraz. Np. jeśli jest inna wer procesora to nie każdy program będzie dostępny i będzie działał, a może tylko wystarczy zainstalować jeszcze raz apke. Można tez zainstalować system, zresetować NASa bez kasowania danych i zainstalować system, wtedy będziesz miał wersje softu dla tego konkretnego NASa, którego teraz używasz.

Różne nasy maja różne apki zainstalowane fabrycznie.

Edytowane przez Nygus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, odinstalowanie i ponowna instalacja HBS 3 pomogła - działa :) Malware Remower-em przy okazji się pobawię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...