Skocz do zawartości
Jakub Krawczyński

Sony X1100ES: odtwarzacz 4K Blu-ray Dolby Vision wkrótce w sprzedaży

Rekomendowane odpowiedzi

Sony X1100ES: odtwarzacz 4K Blu-ray Dolby Vision wkrótce w sprzedaży

Sony UBP-X1100ES to najnowszy odtwarzacz 4K Blu-ray japońskiej firmy. Możemy się go spodziewać w sprzedaży już wkrótce. Jest to produkt z wysokiej półki, zgodny z Dolby Vision, Atmos oraz DTS:X.

 

Przeczytaj całość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No sprzęt konkretny, wszystkie standardy dolby atmos, Multiroom super audio cd za co należy się plus tylko kupować ?

Edytowane przez TheBestLegend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe kiedy wypuszczą blu-raye z 8K. Sony PS5 będzie wspierać 8K ale w jakiej formie z czego (z płyt blue-ray) i czy to będzie tylko upscaling z 4K? Trzeba poczekać aby się przekonać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, orwell-1984 napisał:

Ciekawe kiedy wypuszczą blu-raye z 8K.

Najprawdopodobniej nigdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 4.07.2019 o 14:20, misfit napisał:

Najprawdopodobniej nigdy.

Być może masz rację. BDA zdaje się jeszcze nie zdecydowała się na określenie specyfikacji 8K blu--ray. Natomiast ja myślę, że nadal istnieje potrzeba fizycznych nośników. Kwestią dyskusyjną jest czy w ogóle w dzisiejszych czasach potrzebne są dyski wymuszające stosowanie odtwarzaczy z ruchomym mechanizmem i całym tym bagażem niepotrzebnej elektroniki wewnątrz. Czy nie lepiej przejść na mini pamięci SSD i sprzedawać filmy w takiej formie. Do zapisania filmu w 8K wystarczyłby pendrive lub jakaś karta 128GB. Można by to wkładać bezpośrednio w TV lub poprzez inne urządzenia (konsole, android TV, komputery). Byłbym skłonny płacić więcej za filmy w takiej formie pod warunkiem, że będzie to 8K w niskiej kompresji jakiej nie da żaden streaming w 8K typu Rakuten 8K czy Netflix 8K. Coś fizycznego hi-end jest potrzebne. Mnożenie warstw płyty Blu-ray chyba nie ma już sensu, choć piszę to "miękko" bo dobre byłboby i to, pamiętam czasy Laser Disc gdzie filmy potrafiły zajmować dwie duże płyty (wielkości vinyla) i odtwarzacze miały tendencję wpadania w spore wibracje z powodu niewielkich wypaczeń tych ciężkich, ogromnych dysków. No ale dziś chciałoby się jednak SSD jako standardowy nośnik, mamy przecież 2019 rok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nawet w takim USA od 2014r. widać regularny spadek sprzedaży filmów nie tylko na DVD, ale również na BD. Nawet rosnące zainteresowanie filmami UHD BD nie jest w stanie tego spadku zatrzymać i tylko po pierwszej połowie tego roku mamy spadek sprzedaży BD (liczonego razem z UHD BD) na poziomie -17% rdr. O Polsce z litości nawet nic nie napiszę...

Zdecydowanej większości wystarcza streaming i VOD i już powstanie formatu UHD Blu-ray należy uznać za spory sukces przy tak niesprzyjających warunkach dla treści najwyższej jakości A/V. I to jest najpewniej ostatni format jaki zobaczymy na nośnikach fizycznych na którym studiom filmowym chce się wydawać swoje filmy.

Kolejna sprawa to czy w ogóle potrzebujemy 8K w warunkach domowych... Ile filmów zyskałoby na tej wyższej rozdzielczości biorąc pod uwagę, że nawet w 2019r. zdecydowana większość filmów z blockbusterami włącznie i tak jest kończona w 2K, a te nieliczne produkcje, które mogą poszczycić się 4K DI i tak mają w ponad 90% vfx'y upscalowane z 2K. Ludziska są zainteresowani ich kupowaniem głównie za sprawą HDR i WCG - sam się do nich zaliczam i sobie je chwalę i zdecydowanie bardziej preferuję upscala z 2K w HDR od 4K w SDR. Nowy format miałby chociaż cień sensu gdyby oferował coś ekstra poza rozdziałką 8K. Tylko co to miałoby być ?

Póki co hamulcowym są wyświetlacze - w UHD BD mamy przecie Dolby Vision z 12 bitową głębią koloru, ale panele w naszych telewizorach są co najwyżej w 10 bit. W UHD mamy paletę kolorów Rec.2020 (póki co w 99% przypadków pełni ona rolę kontenera, w którym de facto siedzi DCI-P3), ale nawet hi-end'owe wyświetlacze konsumenckie mają jej pokrycie na poziomie 75-80%. W HDR10 i DV jasność szczytowa może dochodzić do 10 tys. nitów, ale nasze wyświetlacze mają ją zdecydowanie niższą. Itd. itp.

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wydusili 2 miliony nitów (!) z płytek microLED. Zatem 10 tys. nitów jest jak najbardziej osiągalne w TV microLED. Być może niedługo (2-3 lata) zobaczymy takiego prawdziwego microLED-a w 8K. Mam nadzieję, że jakiś nośnik jednak będzie dla 8K i Dolby Vision bo wierzę w 8K jako najlepszy racjonalny standard jaki warto mieć w domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ostatnio wydusili 2 miliony nitów (!) z płytek microLED. Zatem 10 tys. nitów jest jak najbardziej osiągalne w TV microLED. Być może niedługo (2-3 lata) zobaczymy takiego prawdziwego microLED-a w 8K. Mam nadzieję, że jakiś nośnik jednak będzie dla 8K i Dolby Vision bo wierzę w 8K jako najlepszy racjonalny standard jaki warto mieć w domu.

10000 nitów w domu? Pewnie się da, ale będziemy oglądać filmy w okularach przeciwsłonecznych? Mój OLED wyciąga 820 i potrafi mnie zmęczyć w jasnych filamch. Jestem w stanie wyobrazić sobie jeszcze w miarę komfortowe oglądanie 1000 nitów, ale nic powyżej. Ciekawe co na to WHO?

 

Oczywiście mówię o oglądaniu w warunkach idealnych, czyli po ciemku.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, orwell-1984 napisał:

Być może masz rację. BDA zdaje się jeszcze nie zdecydowała się na określenie specyfikacji 8K blu--ray. 

a jest już opanowany postprocessing w 8k ? nawet za bardzo nagrań/filmów nie ma jak zrobić w 8k

na razie te całe 8k to martwy pseudo-standard więc i nośnik zbędny bo upscal mogę zrobić sobie sam w tv

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, klaus71 napisał:

a jest już opanowany postprocessing w 8k ? nawet za bardzo nagrań/filmów nie ma jak zrobić w 8k

na razie te całe 8k to martwy pseudo-standard więc i nośnik zbędny bo upscal mogę zrobić sobie sam w tv

Nie od razu Kraków zbudowano, dopiero wchodzą karty graficzne i sprzęt wystarczająco mocny do zadań pro. Japończycy będą nadawać olimpiadę 2020 w 8K i to będzie rok PRZEŁOMOWY.

Posypią się zamówienia i inwestycje w 8K w broadcastingu, studiach, telewizji hybrydowej oraz streamingu dzięki internetowi 5G. Telewizje, które inwestowały zbyt szybko w 4K będą tego żałować bo takie inwestycje zwracają się bardzo długo a najmądrzejsi zainwestują w 8K. Powstanie film AVATAR 2 i wiele innych w 8K. Wejdą zabawki w stylu PS5 i Xbox 2 obsługujące 8K, wejdą telefony kamery i aparaty. To nie jest "martwy pseudo-standard", to jest rodzący się nowy standard na wiele lat, wyznaczający co będzie się działo w domowej rozrywce. Realny standard. Określający tym razem pewną racjonalną granicę w obrazie 2D poza którą nie ma sensu iść a do której trzeba dążyć bo jest sens i do której 4K było tylko chwilowym przystankiem. Zrozumiemy to jak zobaczymy prawdziwe, nieinterpolowane 8K w dostatecznej skali dynamicznej (jaką może dostarczyć w najbliższych 2 latach tylko technologia microLED). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
41 minut temu, orwell-1984 napisał:

Powstanie film AVATAR 2 i wiele innych w 8K.

Nope.

Kontynuacje Avatara kręcone są Sony CineAlta Venice. Wiemy też, że w 48 fps.

Tutaj możesz sprawdzić specyfikację tej kamery -> https://pro.sony/ue_US/products/digital-cinema-cameras/venice#ProductSpecificationsBlock-venice

Imager mode:


3.8K 16:9, 4K 17.9: 1-60FPS
4K 4:3: 1-48FPS
4K 6:5, 5.7K 16:9, 6K 17:9, 6K 1.85:1, 6K 2.39:1: 1-30FPS
6K 3:2: 1-24FPS

A to czy Avatar 2 w postprodukcji będzie skończony w 4K czy 2K to się dopiero okaże.

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W 2K to ja mogę robić "postprodukcję" na moim 4 letnim kompie ?  Nie nie robią wiochy i jak ich nie stać na kamerę to niech wypożyczą sobie sprzęt z prawdziwego zdarzenia od Japończyków ?

https://www.cinema5d.com/canon-8k-cinema-camera-first-official-footage/

https://nofilmschool.com/2015/09/canon-developing-8k-uhd-cinema-camera-120-megapixel-dslr-display

 

Edytowane przez orwell-1984

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, orwell-1984 napisał:

Posypią się zamówienia i inwestycje w 8K w broadcastingu, studiach, telewizji hybrydowej oraz streamingu dzięki internetowi 5G. Telewizje, które inwestowały zbyt szybko w 4K będą tego żałować bo takie inwestycje zwracają się bardzo długo a najmądrzejsi zainwestują w 8K. Powstanie film AVATAR 2 i wiele innych w 8K. Wejdą zabawki w stylu PS5 i Xbox 2 obsługujące 8K, wejdą telefony kamery i aparaty. To nie jest "martwy pseudo-standard", to jest rodzący się nowy standard na wiele lat, wyznaczający co będzie się działo w domowej rozrywce. Realny standard. Określający tym razem pewną racjonalną granicę w obrazie 2D poza którą nie ma sensu iść a do której trzeba dążyć bo jest sens i do której 4K było tylko chwilowym przystankiem. Zrozumiemy to jak zobaczymy prawdziwe, nieinterpolowane 8K w dostatecznej skali dynamicznej (jaką może dostarczyć w najbliższych 2 latach tylko technologia microLED). 

Marzyciel albo bajkopisarz z Ciebie - najpierw inwestycje muszą być zrealizowane w 4k  - na potrzeby choćby postprodukcji.

Na PS5 i XB2 to sobie tylko zdjęcia lub streamingi w 8k można będzie pooglądać - na kompie to też 8k na razie sf bo nawet 2xRTX2080TI nie daje rady (zwłaszcza jak raytracing ma być aktywny)

8k to będzie tylko bajer na potrzeby streamingu sportu i filmów przyrodniczych (także tych xxx)- tylko nie wiem czy konieczny - bo jak będę miał 4k i 8k z tym samym bitrate'em i na tym samym kodeku (HEVC bo nic nowego jeszcze nie ma) to te 8k może być słabe - no ale jest przynajmniej uzasadnienie dla tv 8k .

Nie wiem jak z kamerami 8k i ich jakością - sama rozdzielczość to tylko wisienka na torcie - pewnie dlatego AVATAR 2 będzie w 4k i przez kolejne 5-10 lat w kwestii filmów pewnie się nic nie zmieni.

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, orwell-1984 napisał:

W 2K to ja mogę robić "postprodukcję" na moim 4 letnim kompie ?  Nie nie robią wiochy i jak ich nie stać na kamerę to niech wypożyczą sobie sprzęt z prawdziwego zdarzenia od Japończyków ?

https://www.cinema5d.com/canon-8k-cinema-camera-first-official-footage/

https://nofilmschool.com/2015/09/canon-developing-8k-uhd-cinema-camera-120-megapixel-dslr-display

 

Koniecznie polecam poniższy filmik, może wrócisz wtedy z powrotem na ziemię :)

 

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, klaus71 napisał:

Marzyciel albo bajkopisarz z Ciebie - najpierw inwestycje muszą być zrealizowane w 4k  - na potrzeby choćby postprodukcji.

Na PS5 i XB2 to sobie tylko zdjęcia lub streamingi w 8k można będzie pooglądać - na kompie to też 8k na razie sf bo nawet 2xRTX2080TI nie daje rady (zwłaszcza jak raytracing ma być aktywny)

8k to będzie tylko bajer na potrzeby streamingu sportu i filmów przyrodniczych (także tych xxx)- tylko nie wiem czy konieczny - bo jak będę miał 4k i 8k z tym samym bitrate'em i na tym samym kodeku (HEVC bo nic nowego jeszcze nie ma) to te 8k może być słabe - no ale jest przynajmniej uzasadnienie dla tv 8k .

Nie wiem jak z kamerami 8k i ich jakością - sama rozdzielczość to tylko wisienka na torcie - pewnie dlatego AVATAR 2 będzie w 4k i przez kolejne 5-10 lat w kwestii filmów pewnie się nic nie zmieni.

Naprawdę nikt nikogo na rynku PRO nie zmusza w inwestowanie w sprzęt 4K jak tuż za rogiem czeka już 8K i powstają już pierwsze kamery 16K, internet 5G z jego dobrodziejstwem jest już pewny i nic go nie powstrzyma. Takie ruchy to wg mnie brak rozsądku, żeby nie powiedzieć mocniej, zwłaszcza w temacie kamer. Materiał źródłowy jest bowiem bardzo cenny. Kodeków to już jest kilka do 8K, kwestia który zostanie wybrany jako standard, sprawa umowna i raczej trzeciorzędna. Nie widzisz paradoksu? Rynek PRO zawsze kojarzył się z niedoścignioną jakością. A od co najmniej kilku lat mamy sytuację totalnie absurdalną. Jestem w stanie moim telefonem Samsung note nagrać np. statyczną konferencję prasową z lepszą jakością niż puszczają to w DVB-T.  Nie widzę zatem powodu dla którego nie należałoby przywrócić trochę normalności i wymagać od rynku pro pominięcia niepotrzebnego kroku pośredniego w 4K poprzez wstrzymanie się przez kilka miesięcy z wydatkami w przestarzałą technologię 4K. Niech sobie będzie 4K w domu dla mniej wymagających ale niech będzie również hi-end w 8K. Trzeba marzyć i wymagać bo to napędza świat, koniunkturę, daje pracę i satysfakcję. Przesuwajmy poprzeczkę, to forum mam nadzieję jest tworzone przez pasjonatów i dla pasjonatów, no chyba, że się mylę, to szybko się stąd ulotnię.

misfit, to argument w stylu - po co mi dobry TV jak teleekspres jest w dennej jakości, po co mi kultowa trioda SE i dobry DAC jak na rynku dominuje spotify z jakością mp3. Powtórzę jeszcze raz wymagajmy jakości i demaskujmy miernotę.

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie zrozumiałeś - tu nie chodzi by coś wymagać bo nie mamy na to zupełnie wpływu 

tryby biznesu filmowego mają problem by dojść do pełnego 4k a ty już chcesz 8k na które nic nie jest gotowe: kamery (rozdzielczość 8k to nie wszystko), posprocessing, kodeki, nośniki 

a już tekst z internetem 5g jest mega - z limitem transferu na 100-200gb w cenie 50zł? to starczy na 2 odcinki tego super streamu 8k - oj czarno widzę tę rewolucję w jakości

technologicznie nic nie jest gotowe by to dzwignąc

 

 

  • Plusik 2
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu...

Niezbyt pochlebna recka tego odtwarzacza ze strony Vincenta.

 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 6.07.2019 o 12:21, orwell-1984 napisał:

Czy nie lepiej przejść na mini pamięci SSD i sprzedawać filmy w takiej formie. Do zapisania filmu w 8K wystarczyłby pendrive lub jakaś karta 128GB. 

Zdecydowanie większe koszty, tłoczenie płyt Blu-ray to grosze. Jedyną alternatywą jest pobieranie plików, ale osobiście nie jestem i nie będę zwolennikiem tego rozwiązania. Pomimo, że jestem osobą pracującą w teleinformatyce. Łącza nie są z gumy, już teraz przez Netflixa itp operatorzy mają zadyszke. Wiadomo, że wszystko się rozwija, ale ostatnimi czasy przez serwisy vod, steam itp zapchanie łącz idzie do góry w oszałamiającym tempie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na pewno pamięć SSD jest droższa od płyty ale to nie jest problem. I tak koszt nośnika do ułamek ceny tytułu. Problemem jest konieczność posiadania odtwarzacza Blu-ray, dlatego filmy 4K słabo się sprzedają bo odtwarzacze te są mało popularne, praktycznie coraz mniej. Coraz trudniej kupić komputer z takim napędem zamontowanym fabrycznie, a z DVD i owszem.... Jeśli filmy byłyby wydawane na kartach pamięci i w jakości 4K i 8K a odbiorniki by je czytały, wówczas byłaby szansa na stabilny i popularny nośnik fizyczny jako hi-endowa alternatywa do mocno kompresowanego streamingu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Najnowsze konsole mają odtwarzacze Blu-ray.

Ale problemem jest też jednak cena nośników. Gdy nośnik będzie drogi to firmy nie będą skore do ich dystrybucji.

1 godzinę temu, orwell-1984 napisał:

Coraz trudniej kupić komputer z takim napędem zamontowanym fabrycznie, a z DVD i owszem....

Akurat rynek komputerowy jest taki ze względu na brak wersji fizycznych. Dzisiaj fizyczne wersje gier na pc nie są wydawane praktycznie, jeśli już to na kilku DVD lub (sic!) karta z kodem do pobrania.

Edytowane przez djadijos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, djadijos napisał:

Najnowsze konsole mają odtwarzacze Blu-ray.

Ale problemem jest też jednak cena nośników. Gdy nośnik będzie drogi to firmy nie będą skore do ich dystrybucji.

Napęd Blu-ray miała już konsola Sony PS3. Z resztą bardzo dobry, działający lepiej i płynniej od niejednego odtwarzacza stacjonarnego w tamtych czasach i później, pierwsze wersje czytały również SACD.

Stąd też mam taką nadzieję, że nowa Sony PS5 będzie miała w przyszłym 2020 roku równie innowacyjny napęd Blu-ray jak kiedyś miała PS3. Wysoka moc obliczeniowa, układ video obsługujący rozdzielczość 8K, obsługa 120Hz, mega szybki podręczny SSD wspomagający płynną grafikę (a może i video). Do szczęścia brakuje jedynie obsługi standardu Blu-ray 8K. Jakie urządzenie dałoby radę lepiej czytać płyty 8K Blu-ray video niż tak zaawansowany kombajn multimedialny jakim będzie Sony PS5? Oppo player za 10 tys. zł? Nie sądzę...

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla większości ludzi jeśli Blu-ray miałby być chociaż trochę "masowy" to właśnie konsole będą najlepszymi odtwarzaczami. Żadne osobne odtwarzacze, tylko konsole. To prawdziwe centra multimedialne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orwel.

Jaki standard "blu-ray 8k", o czym ty człowieku piszesz....

Przecież czegoś takiego nie ma na świecie.

 

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po prostu bajki - taki nasz nowy forumowy Lem - tylko rzeczywistość to biznes i golenie kasy na maxa

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oficjalnie jeszcze nie ma ale z tego co wiem są już płyty Blu-ray 256 GB czy tam 300 GB. 256 GB są kompatybilne z Blu-ray 128 GB czyli sam napęd musiał by mieć jedynie aktualizację oprogramowania. Oczywiście nadal nie ma co wydawać w 8K

Już do 4K mamy mnóstwo fake4K gdzie postprocessing był w 2K. To że producenci tv stworzyli takie matryce to akurat jeszcze nic. Nie ma co na nich wyświetlać tak naprawdę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...