Skocz do zawartości
MemQ

NU8002 czy dopłacić do Q6FN

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 20m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 2-3m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 2
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? Czasem tak, czasem tak
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? Stać
6. Jak słońce świeci w pokoju ? Od południa słońce nie świeci do pokoju
7. Jaki masz obecnie telewizor ? SONY KDL-50W755C
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? HDR, dobrą jakość obrazu, 120hz, płynny obraz
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? HD/4K
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? Dekoder, PS4, czasem laptop
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? 4-6
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? Nie mam preferencji
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? Filmy/seriale (netflix, hbo go)
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? Tak 
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? Różnie
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? po południu / wieczór
17. Preferencje co do wielkości? 55
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? smużenie przy szybkim ruchu, nierówne podświetlenie
19. Preferencje co do marki ? Do tej pory miałem Sony i jestem bardzo zadowolony
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? Nie
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? ~3-3,5 tyś

 

Obecnie posiadam Sony kdl50w755c. Bardzo sobie chwalę, ale czas na zmianę i myślę nad jednym z tytułowych modeli. Najważniejsze dla mnie to jakość obrazu, dobrze działający upłynniacz (w Sony działa rewelacyjne), szybko działające menu TV i tryb Gra Motion Plus. Głównie oglądamy z żoną filmy (mkv), portale streamingowe jak HBO Go, Netflix czy Prime Video. Ja czasami gram na PS4. Widzę, że dopłata z NU8000 do Q6FN to około 500-600 zł no i moje pytanie - warto?

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie warto. To praktycznie bliźniacze ekrany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Podbijam temat, również zastanawiam się nad tymi dwoma modelami TV Samsunga. Użytkowany będzie bardzo podobnie do kolegi powyżej, stąd moje bliźniacze pytanie: czy warto dołożyć około 600-700zł do QLED czy można sobie odpuścić i pójść w stronę NU8002?

Ponadto prosiłbym ewentualnie o poradę jaki inny TV można wziąć pod uwagę za kwotę około 3000zł w rozmiarze około 50".

Jeszcze jedno: matryca w NU8002 jest 120hz dla przekątnej 49"?

Pozdrawiam

Edytowane przez Doktorno1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla 49'' matryca ma 60 Hz.

Z punktu widzenia konsoli lepiej brać Q6, ten model lepiej sobie radzi z upłynnianiem niskich klatkarzy (co przy konsoli ma znaczenie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem od 55" jest już 120hz?

Różnica w cenie jest spora, także musi być zauważalna różnica na korzyść Q żebym się zdecydował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu sprawa się komplikuje :)

Materiał 4K z konsoli będzie wyświetlany na ekranie z częstotliwością 60Hz, bo ograniczeniem jest HDMI 2.1
Materiał 4K z Netflixa wyświetlany jest z częstotliwością 60 kl/s... a czasem nawet mniej...
Materiał FullHD z platform SAT/CAB będzie wyświetlany z częstotliwością 120Hz (i tu może nieznacznie wpłynąć to na odbiór materiału sportowego t.j. tenis, piłka nożna czy siatkówka)

Jeżeli kupujesz TV pod konsolę lub do oglądania filmów to... nie ma sensu dopłacać do 120Hz, 60Hz wystarczy w zupełności, a wbudowane upłynniacze zrobią całkiem sensowną robotę. O tym jak ważny jest upłynniacz możesz się przekonać zaglądając na test Q6 i NU80xx na rtings:

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/nu8000#comparison_2464

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q6fn-q6-q6f-qled-2018#comparison_2464

Obydwa testowane modele posiadają matrycę 120Hz, jednak różnica w jakości upłynniania materiału przy 30 kl/s (30Hz) jest kolosalna... a to właśnie ten parametr ma znaczenie przy grach na konsolach, które bardzo często oferują płynność na poziomie ok. 30 kl/s.

QLED to wbrew obiegowym opiniom przede wszystkim inne oprogramowanie oraz nieco lepsza matryca.

Jeżeli zdecydujesz się na telewizor z matrycą 60Hz to zasadniczo w filmach nie będzie większej różnicy (może po za jakimiś ekstremalnymi scenami) - wówczas warto zastanowić się nad 2 modelami:

Samsung NU74xx (występuje w bardzo dobrych cenach z przekątną 55'') lub Samsung UE49NU80xx (lepsza elektronika, skuteczniejszy HDR, bardzo dobry kontrast ogólnie niezły ekran do oglądania filmów i bardzo przyzwoity do grania na konsoli). Jeżeli oglądasz sport dołóż do UE55NU80xx, jeżeli zależy Ci na wyjątkowej jakości upłynniacza w grach, braku artefaktów oraz ponadprzeciętnej jakości upłynniania w trakcie oglądania meczu to... dopłać do Q6...

Alternatywą dla Samsunga NU80xx może być sony KD-49XF85xx (tu tylko ta przekątna ma matrycę VA, która gwarantuje dobry kontrast).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za odpowiedź.

Jak widzę z tych testów są to bardzo podobne telewizory w nieco innej technologii. Porównuje tutaj UE..NU8002 z Q6, a z racji tego, że raczej nie zauważe żadnych różnic to przemówi ekonomia i pójdę w tańszy model. Teraz oczywiście zacząłem rozważać przekątną i dylematem jest 49 czy 55, ale to muszę sobie sam wymierzyć.

TV używam głównie do oglądania kablówki (sport), filmy i konsola.

Jeśli chodzi o markę to zamknąłem się do samsunga ze względu na system operacyjny, który mi bardzo odpowiada. Początkowo najpoważniej brałem pod uwagę Sony, ale android tv do mnie nie przemawia, a i opinie ma mocno podzielone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Slepaq napisał:

O tym jak ważny jest upłynniacz możesz się przekonać zaglądając na test Q6 i NU80xx na rtings:

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/nu8000#comparison_2464

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q6fn-q6-q6f-qled-2018#comparison_2464

Obydwa testowane modele posiadają matrycę 120Hz, jednak różnica w jakości upłynniania materiału przy 30 kl/s (30Hz) jest kolosalna... a to właśnie ten parametr ma znaczenie przy grach na konsolach, które bardzo często oferują płynność na poziomie ok. 30 kl/s.

Mało obiektywne te zdjęcia z rtings, bo obrazują tylko zachowanie Q6 na górze ekranu, a na dole już tak kolorowo nie jest. W NU8002 sytuacja jest niejako wypośrodkowana i ilość smużenia nie zależy od położenia obiektu na ekranie.

Wystarczy wejść na nasz portal, nie trzeba aż w Kanadzie szukać ;) 

https://hdtvpolska.com/samsung-qled-q6f-2018-65q6fna-test-najtanszy-qled-lcd-z-systemem-tizen/13/

https://hdtvpolska.com/samsung-nu8002-nu8042-nu8072-test-telewizor-lcd-ultra-hd-z-hdr-2018-i-systemem-tizen/13/

P.S. Z dwóch tytułowych telewizorów wybrałbym zdecydowanie NU8002 ze względu na stosunek cena do jakości i brak realnych przewag w dziedzinie jakości obrazu w modelu Q6. Wręcz jest słabszy w niektórych kryteriach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem chyba wszystkie możliwe teksty na portalu hdtv i skłaniam się również do poglądu, że NU8002 będzie rozsądniejszym wyborem. Czy przy wyborze wielkości pomiędzy 49", a 55" jest jeszcze jakiś ważny czynnik różniący obie matryce oprócz oczywistej różnicy w wielkości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając artykuł nt odległości od ekranu, wątpliwości zostały rozwiane - 55".

Teraz moje finalne pytanie, czy jest jeszcze jakiś model ze stajni Samsunga w podobnej cenie, który może konkurować z NU8002?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maciej Koper poczułem się trochę "wywołany do tablicy" ;), trzeba szukać w Kanadzie, bo żaden polski portal nie testuje zachowania się upłynniacza przy 30 Hz (a ma to znaczenie dla konsol). Te mało wiarygodne zdjęcia są... dla mnie przekonujące, bo problem z "szarpaniem" (w mniejszym lub większym stopniu) mimo włączenia upłynniaczy, zauważają to użytkownicy, patrz wątek NU80xx: 

Nawet w Waszym teście Q6 było skuteczniejsze, (w moim odczuciu widać to zdecydowanie na zdjęciach). Wielokrotnie podkreślacie, że telewizory nie są jednorodne, są lepsze i gorsze egzemplarze, a Wy testujecie 1 szt), stąd problemy z równomiernością działania upłynniacza na górze i dole ekranu... zrzuciłbym to na różnice między egzemplarzami. W ramach docenienia Waszej pracy mogę tylko obiecać, że przestanę dawać linki bezpośrednie do rtings.com (zawsze to podniesie rating Google ;) ).

Sam zdecydowałem się na NU8072 m.in. po przeczytaniu Waszego tekstu i naprawdę doceniam pracę, którą wkładacie w wykonanie testu. Po zakupie byłem delikatnie rozczarowany, po ponad miesiącu ustawiłem TV "pod swój gust" (co nie znaczy, że zgodnie z zaleceniami portalu - lubię delikatny efekt Soap Opera oraz wyostrzenie pierwszego planu, które dają automatyczne ustawienia, oczywiście nie twierdzę, że to ideał, a wręcz przeciwnie :) ale pozwolę sobie zacytować swoją 4 letnią córkę: "ja tak lubiem"). Zaznaczę jeszcze jedno: osoby przesiadające się z mniejszych ekranów muszą być świadome, że w przypadku sygnału telewizyjnego nadawanego w rozdzielczości HD pojawi się uczucie lekkiej nieostrości obrazu (UWAGA! moje przemyślenia i spostrzeżenia są siłą rzeczy subiektywne!!! winą jest tutaj kilka czynników niezależnych od producenta oraz... elektronika telewizora, która preferuje ustawienia automatyczne w większości opcji, skuteczniej działa wówczas algorytm skalowania). Ogólnie telewizor lubi sygnał dobrej jakości:

DVB-T - po za kanałami HD to tragedia (tu winni są nadawcy, którzy wysyłają sygnał o niskiej jakości oraz słabym birate, który w połączeniu ze spadkiem PPI obrazu powoduje, że wygląda to tak sobie - jeżeli ktoś nie wie o co chodzi, niech weźmie zdjęcie 854x480 px i wyświetli je na monitorze FullHD najpierw w oknie w natywnej rozdzielczości, a później rozciągnie je na cały ekran, oglądajcie to z tej samej odległości, a po tym eksperymencie powiedzcie gdzie lepiej to zdjęcie wyglądało)... Kanały HD wyglądają znośnie ale nadal wiele do szczęścia brakuje.

SAT (CP) - tu, przypuszczam, że dzięki większemu birate sygnału, obraz zdecydowanie lepszy i polecam tą opcję. Sam korzystam z modułu CAM CP+ i polecam to rozwiązanie, moduł działa wzorowo, telewizor pobiera aktualną listę kanałów CP i w pełni współpracuje z modułem. Ważne! W menu modułu należy wyłączyć opcję kontroli rodzicielskiej - z niewyjaśnionych przyczyn w Samsungach powoduje ona baaardzo długie przełączanie między kanałami. Jakość kanałów HD tak na 4+ w 5 stopniowej skali :)

Netflix - aplikacja działa bardzo dobrze. Jakość materiałów świetna - polecam w szczególności materiały w 4K, niesamowite wrażenie robi "Nasza Planeta" czy "Marco Polo". Netflix czy HBOGo potrafią pokazać jak powinien wyglądać sygnał 1080p - materiały FullHD skalowane do 4K wyglądają naprawdę dobrze, choć po wspomnianych materiałach... telewizja nigdy  już nie będzie taka sama :) )

HBO Go - aplikacja działa dobrze, choć trzeba pamiętać, żeby przed wyłączeniem telewizora z niej wyjść. Inaczej przy następnym uruchomieniu aplikacji zawiesza się podczas wczytywania filmu. W przypadku wyłączenia telewizora bez wyjścia z apki przy następnym uruchomieniu warto wejść w nią, zamknąć prawidłowo i ponownie uruchomić, wówczas działa bez problemu. Same materiały są w FullHD i wyglądają dobrze, choć wiadomo 4K to to nie jest, ale taka "Gra o Tron" dzięki dobremu kontrastowi zdecydowanie zyskuje na atrakcyjności.

YouTube - działa dobrze bez zarzutu, materiały 4K są prawidłowo rozpoznawane i odtwarzane

BD UHD (odtwarzany na Xbox One X) - ilość szczegółów niesamowita, HDR powoduje, że nawet starsze, remasterowane, produkcje wyglądają po prostu ŚWIETNIE.

Współpraca z konsolą Xbox One X - widać, że MS podjął faktycznie współpracę z Samsungiem, konsola prawidłowo rozpoznaje telewizor, umożliwia uruchomienie pilotem od telewizora oraz poruszanie się po menu konsoli też za pomocą pilota (przydatne podczas odtwarzania filmów BD). Nie zauważyłem problemów opisywanych przez niektórych użytkowników dotyczących "szarpania", jednak nie twierdzę, że problemu nie ma, zakładam raczej, że nie każdy go zauważa (mam sporą wadę wzroku i brak widzenia głębi obrazu co powoduje, że część problemów mi po prostu może umykać). Ze względu na to, że spodobał mi się zakres tonalny użyty w trybie Flim to w trakcie grania również z niego korzystam. Gra się świetnie - nawet starsze platformówki w 4K zyskały nowe życie: Uncooked, Giana Sisiters czy Banjo naprawdę wyglądają świetnie. Gry dostosowane na potrzeby XOX? To już po prostu bajka - dla mnie, osoby, która przesiadła się z 4 letniego, budżetowego kompa z Pentiumen i HD7770 taki TombRider czy Wiedźmin 3 w 4K wgniatają w fotel. W Forza Horizon 4 czasem jadę niespiesznie żeby podziwiać widoki :) 

W dłuższej perspektywie raczej zamówię kalibrację (może chłopaki przy okazji podpowiedzą jeszcze jakieś "sztuczki").

Podsumowując: osobiście nie mam zastrzeżeń do telewizora, tak jak napisałem - ustawiłem pod swój gust (czyli nie koniecznie zgodnie z prawidłami "sztuki" ;) ). Padło pytanie czym się różni Q6 od NU80xx, sądzę, że warto zauważyć tą różnicę, o której wspomniałem, bo jak widać po wątku o NU80xx niektórzy użytkownicy zauważają problemy "z szarpaniem". Mam nadzieję, że tym dość długim wpisem wyjaśniłem swoje stanowisko.

Podkreślę jeszcze raz - jestem pełen szacunku dla włożonej przez Was pracy - linki do rtings podaję, bo... ani w Waszym portalu, ani w żadnym polskim nie ma testu na potrzeby 30 kl./s. Kanadyjczycy z racji używania sygnału NTSC podchodzą do tematu nieco inaczej (natywną częstotliwością odświeżania NTSC jest 24p czyli jeszcze niżej niż w systemie PAL, w Ameryce Północnej dużo bardziej popularne są materiały zapisywane przez kamery amatorskie, mające nieco gorsze parametry) stąd testy pod tym kątem są dla nich bardziej istotne :)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Slepaq napisał:

@Maciej Koper poczułem się trochę "wywołany do tablicy" ;), trzeba szukać w Kanadzie, bo żaden polski portal nie testuje zachowania się upłynniacza przy 30 Hz (a ma to znaczenie dla konsol). Te mało wiarygodne zdjęcia są... dla mnie przekonujące, bo problem z "szarpaniem" (w mniejszym lub większym stopniu) mimo włączenia upłynniaczy, zauważają to użytkownicy, patrz wątek NU80xx: 

Nawet w Waszym teście Q6 było skuteczniejsze, (w moim odczuciu widać to zdecydowanie na zdjęciach). Wielokrotnie podkreślacie, że telewizory nie są jednorodne, są lepsze i gorsze egzemplarze, a Wy testujecie 1 szt), stąd problemy z równomiernością działania upłynniacza na górze i dole ekranu... zrzuciłbym to na różnice między egzemplarzami. W ramach docenienia Waszej pracy mogę tylko obiecać, że przestanę dawać linki bezpośrednie do rtings.com (zawsze to podniesie rating Google ;) ).

Nie testuję, bo kompletnie nie ma takiej potrzeby. Po pierwsze prawie nie ma takiego contentu u nas w obiegu, a gry się nie kwalifikują bo w trybie gra upłynniacz działa inaczej (i takie testy akurat są w sekcji motion plus gra). Po drugie, i istotniejsze, interpolacja 30fps wygląda identycznie jak 60fps. Przynajmniej nie znam TV w którym to przebiega inaczej. Nawet na rtings widzisz, że zdjęcie motion tracking 30fps jest identyczne z tym 60fps.

Testowanie upłyniacza przy 30fps powinno się sprowadzać do oceny ile występuje artefaktów w dynamicznym ruchu, bo z tego wynikają "przycięcia" opisywane w tematach i dokładnie tak samo jest z Q6 tylko mało osób go posiada wobec czego nie znajdziesz tyle opinii na forum.

Problemów z "równomiernością upłynniacza" nie zrzucisz na egzemplarz, bo są one konsekwencją modulacji długości impulsu podświetlenia w tej samej chwili na wszystkich rzędach diod, podczas gdy sama matryca odświeża się linia po linii. Tak jest zaprojektowany model Q6. Nie ma to związku z działaniem upłynniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maciej Koper - dziękuję za wyjaśnienia :)

Co do trybu Gra mam mieszane uczucia. Ze względu na specyficzny typ wady wzroku jestem przewrażliwiony na duże skoki "jasności" (choć to określenie nie do końca oddaje problem). W trybie Gra (jeżeli jest jest ustawiony na auto) każde wyjście do menu gry, a w niektórych wypadkach nawet do planszy wczytywania obszaru powoduje wyłączenie trybu, a tym samym skok parametrów obrazu (w trybie Gry miałem ustawione inne parametry podświetlania). W efekcie po sesji grania w ten sposób miałem dość. Oczywiście problem rozwiązywało ręczne włączanie / wyłączanie trybu ale... niestety menu Samsunga nie jest pod tym względem bardzo ergonomiczne, no i po sesji grania czasem zapominałem wyłączyć trybu Gra... (to już moja wina, a nie TV :) ).

Po pewnym czasie zauważyłem pojawiające się czasem artefakty, które nie występowały w trybie Film (lub charakteryzowały się inną specyfiką, która mi nie przeszkadzała). Koniec, końców gram bez użycia trybu dedykowanego, choć warto pamiętać o tym, co pisałem wyżej - używam dość agresywnego upłynniacza (jak na tryb film), co z pewnością ma wpływ na odbiór gier.

Co ważne - zdaję sobie sprawę, że piszę o odczuciach subiektywnych, które w żaden sposób nie muszą mieć pokrycia w testach syntetycznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za niezwykle wyczerpujące analizy, są bardzo pomocne.

Dwa pytania uzupełniające do ekspertów:

1. Czy jest jeszcze jakiś model ze stajni Samsunga w podobnej cenie, który może konkurować z NU8002?

2. Modele NU8002, NU8042, NU8072 to są te same telewizory tylko dla innych sieci handlowych, czy one się jednak czymś różnią?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nie ma

2. Pooglądaj specyfikacje. Może być inny kolor czy pilot. Trudno już to spamiętać. Trzeba trochę samemu poszukać po fotkach w sieci ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...