Skocz do zawartości
lysy904

Co wybrać Samsung czy Sony

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam wszystkich.

przymierzam się do kupna telewizora 65 cali i zastanawiam się nad dwoma telewizorami Samsung UE65NU8042 i Sony KD65XF8505. W zasadzie wybór padł na nie głównie z powodu ceny i tego że mają 120 Hz matrycę, używać go będę do telewizji nc+ i konsoli PS4. Podpowiedzcie co wybrać który jest lepszy czy warto dopłacać do Sony, a może coś innego w takich pieniądzach.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

 

Edytowane przez lysy904

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz PS4 to Sony bo fajnie się integruje, tj. włączysz padem konsolę razem z tv i soundbarem albo z pilota można przycisk "TV" przypisać w tym celu. Mam niższy i mniejszy ale podobny model i jestem zadowolony. W Samsungach zdarza się po dziś dzień że coś się gryzie z konsolą i obraz zanika co jakiś czas na chwilę podczas grania. Bardzo frustrujące moim zdaniem. 

  • Lubię 2
  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie Sony.Telewizory Sony nie psuja sie tak czesto  jak samsung.

  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Dzięki 1
  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grundig po rozmowach z zaprzyjaźnionymi ludźmi z 3 różnych sieci mogę Ci tylko napisać tyle: Samsunga sprzedaje się średnio 3x tyle co Sony, a tym samym ilość zgłaszanych reklamacji jest... większa, choć procentowo układ jest ten sam. Chyba, że myślisz o niesławnej wpadce z modelami z 2017 r. Cóż, to była wadliwa seria. Z zeszłorocznymi modelami nie stwierdzono większych, powtarzających się wad. Oczywiście - jak u każdego producenta - modele nie są jednorodne, zdarzają się lepsze i gorsze matryce ale pod tym kątem to i Sonemu zdarzają się wpadki.

Osobiście po długich wahaniach wybrałem Samsunga, bo przeraziłem się opisami problemów, które potrafią wystąpić przy Android TV (lektura forum Sony przypominała czytanie o darmowej dystrybucji linuksa). Mimo wszystko dzięki @LV426 za poradę :)

Muszę jednak przyznać, że nie do końca jestem zadowolony z obrazu generowanego przez Samsunga UE55NU8072, w stosunku do wcześniejszego modelu ten jest duuuużo bardziej czuły jeżeli chodzi o jakość dostarczanego obrazu. Oglądając u znajomego obraz z Sonego KD-55XF9005 muszę stwierdzić, że bardziej mi się podoba jakość obrazu "z anteny SAT", którą widzę u niego.

Z drugiej strony gdy dostarczyć do Samsunga sygnał 4K z dobrym birate lub obraz z płyty bluray to szczękę można zebrać z podłogi. Gorzej jednak wypada przy sygnale z anteny, choć w przypadku sygnału Cyfrowego Polsatu i modułu CAM wygląda to już nieźle, choć przy sygnale z anteny włączyłem niepolecaną na forum opcję korekcji obrazu cyfrowego.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę po reakcjach, że fani Samsunga szaleją ale nie napiszą już dlaczego ich tak bolą fakty;)

 

Dopiero zobaczyłem post wyżej. Nie ma sprawy :)

Cóż mogę rzec... obraz na Sony jest lepszy zwykle. Dla mnie jest.

Co do androida to nie jest tak źle i tak samo jak w przypadku awaryjności u Samsunga opisywanej na forach.

Ważne aby być zadowolonym z zakupu. Niech Ci tv dobrze służy. 

Edytowane przez LV426
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fanem Samsunga nie jestem ;) i w powyższym poście starałem się obiektywnie napisać swoje wrażenia. Dosadniej mogę określić to tak: seria NU80xx jest przereklamowana, wymaga bardzo dobrej jakości sygnału lub włączenia sporej ilości "ulepszaczy" obrazu dla sygnału o słabej jakości. Przy sygnale o zbliżonej jakości obraz natywny (czyt. po wyłączeniu auto motion, filtórw obrazu cyfrowego itp) lepszy jest w Sonym. Uwaga nie piszę tutaj o kolorach, kontrastach czy czerniach. Bardziej chodzi o kafelkowanie obrazu, jego ziarnistość itp. Ot, wczoraj wieczorem oglądałem na swoim nowym nabytku Ojca chrzestnego w FullHD z HBO Go. Przy ustawieniach zalecanych na forum oraz w teście wyszła masakra. Ponieważ, wiem o tym, że mój dostawca internetu miewa problemy z jakością łącza, więc założyłem, że "skacze" birate i to negatywnie wpływa na jakość.
Początkowe ustawienia:
Podświetlenie: 15
Jasność: 0
Kontrast: 40
Kolor: 25
Ostrość: 0
Czysty obraz cyfrowy: wyłączony
Płynność ruchu: wyłączona
Local dimming: niski

Przy tych ustawieniach obraz był lekko nieostry, czernie były bardzo mocne, wręcz gubiły szczegóły (np. zamiast widocznej poły marynarki była czarna plama). Nie ukrywam, że nie lubię "mydła" więc podciągnąłem delikatnie ostrość (do 3). Efekt? Obraz nieco ostrzejszy ale... pojawiło się wyraźne ziarno (obraz przypominał zdjęcia wykonane na negatywie ISO 1600 - nie mylić ze zdjęciami cyfrowymi). Ok, do przeżycia ale nadal nie ma szczegółów w czerniach... Podciągnąłem jasność do +3... Nooo... jest prawie ok. ale zwiększyła się ziarnistość obrazu... Hmm... zmniejszyłem ostrość... nadal nie to. Po 30 minutach kombinowania skończyło się na:
Podświetlenie: 30
Jasność: 0
Kontrast: 40
Kolor: 25
Ostrość: 3
Czysty obraz cyfrowy: auto*
Płynność ruchu: włączona, redukcja rozmycia 10, redukcja drgań 3
Local dimming: niski

* miałem dziwne wrażenie, że układ telewizora przy ustawieniu auto "uczył się" filmu, o ile przez pierwsze ok. 5 min po włączeniu efekt był... irytujący to wraz z upływem czasu stawał się coraz bardziej "przezroczysty" przy jednoczesnym usunięciu ziarna oraz nieznacznej poprawie ogólnej ostrości obrazu. W przypadku ręcznego ustawienia na "niski" zdecydowanie słabszy efekt.

Po zakończeniu pierwszego seansu włączyłem Netflix i Marco Polo (materiał w natywnym 4K z HDR) i... efekt Wow... ale tu uwaga - przy HDR nie warto zaniżać podświetlania matrycy poniżej 40... pogarsza to obraz.

Co do sygnałów o słabszej rozdzielczości to... cóż... skalowanie w tym TV działa... ale jego jakość to tragedia. Tak, wiem, kupowanie 55'' 4K i oglądanie sygnału SD? No cóż, tak się składa, że w przypadku sygnału z kablówek, że o sygnale DVB-T nie wspomnę, rozdzielczość odbieranego sygnału to ok. 576i, może TVP1 HD i TVP2 HD są nadawane jeszcze w przyzwoitej jakości... Osobiście korzystam z Cyfrowego Polsatu w module CAM i... tu jest na szczęście nieźle. Kanały HD wyświetlają się naprawdę ok. Niestety nie wiem, jak może to wyglądać w przypadku zewnętrznego dekodera (a mogą być tutaj różnice).

Wspomniałem, że widziałem obraz z Sonego 55XF9005 i jeszcze raz napiszę: skalowanie z niższej rozdzielczości działa w Sonym lepiej. Podkreślam nie skupiam się na: kolorach, kontrastach i czerniach, chodzi mi tutaj o pojawiające się kwadraty i utratę przejść barw w przypadku słabej jakości sygnału. Tutaj nawet najlepsza matryca nie pomoże, bo za to odpowiada procesor i oprogramowanie, a to najwidoczniej w Sony jest lepsze. Wracając od kolorów, czerni itd. Te parametry można skalibrować. Procesora wymienić się nie da. Oprogramowania odpowiadającego za upscalling też nie zmienisz na inne (choć tu można się ratować dobrej klasy tunerami zewnętrznymi).

Autorze wątku - o ile nie boisz się "grzebania" w systemie i czasowej ograniczonej dostępności niektórych aplikacji, a zależy Ci na jak najlepszym obrazie TV to bierz Sony i się nie zastanawiaj. Dodatkowo, jak zauważył @LV426 TV Sony bardzo ładnie zintegruje Ci się z konsolą (co więcej obydwa urządzenia będą pracowały na tej samej palecie barw). Jeżeli dodatkowo posiadasz aparat Sony lub jakiś inny sprzęt tej marki to też fajnie całość zgra się nawet bez kalibracji.
 

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to jest obiektywna, cenna opinia. Kiedyś myślałem o Samsungu ale spotkałem podobne i jak widzę były prawdziwie. 

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy Sony 65XF8505 zwróć tylko uwagę na montaż matrycy i tylnej obudowy, ten model jest bardzo nisolidnie
montowany. U mnie matryca "wpada" przy dotknięciu na krawędziach nawet na 5mm wgłąb, a tylna obudowa
w górnej części nie przylega do ramki, uderzając palcem, "stuka" w metalową ramkę matrycy.
Inne egzemplarze, które sprawdziłem w sklepach są wolne od tych wad, niektóre je posiadają w mniejszym
stopniu, ja chyba miałem pecha, bo u mnie jest to znaczące.

Zgłosiłem to w serwisie, ale nawet bez wizyty serwisanta chcieli od razu zabrać TV na serwis, co wg mnie
jest niepoważne, bo może wystarczy coś dokręcić lub sprawdzić jakieś mocowania, na miejscu, u klienta.
Matryce wymieniają w domu, a tu od razu chcą brać TV, co dla takiego dużego odbiornika nie jest raczej
korzystne, ciągłe wożenie tam i spowrotem.

Co do samego obrazu, czy funkcjonalności TV nie mam zastrzeżeń, Android nie jest taki straszny jak go malują.
Jeśli cechy matrycy IPS Ci nie przeszkadzają, to TV jest bardzo przyjemny w użytkowaniu, obraz żyleta.

--
Piotr

Edytowane przez pmedela

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, pmedela napisał:

Przy Sony 65XF8505 zwróć tylko uwagę na montaż matrycy i tylnej obudowy, ten model jest bardzo nisolidnie
montowany. U mnie matryca "wpada" przy dotknięciu na krawędziach nawet na 5mm wgłąb, a tylna obudowa
w górnej części nie przylega do ramki, uderzając palcem, "stuka" w metalową ramkę matrycy.
Inne egzemplarze, które sprawdziłem w sklepach są wolne od tych wad, niektóre je posiadają w mniejszym
stopniu, ja chyba miałem pecha, bo u mnie jest to znaczące.

Tak odbywa sie montaż tych telewizorów na rynek europejski:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Waldo94 napisał:

Tak odbywa sie montaż tych telewizorów na rynek europejski:

 

Ale co to wnosi do mojej wypowiedzi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam od tygodnia  XF9005 kupiony w morele telewizor genialny kupiłem wcześniej LGB8 , ale po obejrzeniu 45 min meczu telewizor na 2:dzień do zwrotu (występował efekt migoczącej piłki i klatkowania ) co do Samsunga rodzice mają wersje 75 calową H6400 działa już 3 lata i szczerze Tizen działa 100 razy lepiej niż Android , jest dużo prostszym systemem co jest plusem za tominusem jest mała ilość aplikacji wspieranych na ten system . Obraz  gdybym miał porównywać jest podobny co w Sonym jednak Sony   Ma bardziej naturalne kolory oraz lepszy uplynniacz ruchu Samsung ma lepsze czernie oraz kontrast   . Podsumowując Sony i Samsung robią dobre TV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


Muszę jednak przyznać, że nie do końca jestem zadowolony z obrazu generowanego przez Samsunga UE55NU8072, w stosunku do wcześniejszego modelu ten jest duuuużo bardziej czuły jeżeli chodzi o jakość dostarczanego obrazu. Oglądając u znajomego obraz z Sonego KD-55XF9005 muszę stwierdzić, że bardziej mi się podoba jakość obrazu "z anteny SAT", którą widzę u niego.
.


A czy to nie jest tak że Sony xf9005 to jest klasa wyżej niż nu80xx? Też cenowo różnica to ok 3 tys. Chyba porównanie obrazów z obu tv zawsze wygodzie na korzyść sony. To jak porównać xf9005 z Samsungiem q9fn. Różnica cenową też ok 3 tyś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@xelos80 XF9005 jest o oczko wyżej, modele Samsunga z serii NU80xx należało by porównywać z XF8596, przy czym z tej serii tylko wersja 49'' jest na matrycy VA (czyli ma lepsze czernie i kontrasty. W ofercie Samsunga bezpośrednim konkurentem serii XF9005 jest seria Q7.

Niestety, nikt z moich znajomych nie posiada XF8596, więc porównuje swoje odczucia z tym co mogę porównać. Ja rozważałem 3 modele telewizorów: KD-49XF8596, Panasonic TX-55FX780, Samsunga UE55NU80xx. Panasonic przegrał przez matrycę IPS, w większości przypadków oglądam TV wieczorami i jednak poziom czerni miał dla mnie znaczenie. Sony wykluczyłem ze względu na system - opisałem to wyżej.

Był moment gdy brałem jeszcze pod uwagę nowe modele Sharpa LC-60UI9362 oraz TCL. Niestety TCL ma bardzo kiepskie opinie dotyczące obsługi serwisowej, a z kolei Sharp, wg dostępnych testów, ma słabszy kontrast. Na plus Sharpa na 100% przemawiała przekątna ekranu - uważam, że coś jest w powiedzeniu aby kupować największy telewizor na jaki można sobie pozwolić, bo tak naprawdę to pole widzenia odpowiada za 3/4 wrażeń kinowych :)

Wracając do Twojego pytania, tak jak napisałem wyżej,  za jakość skalowania odpowiada procesor i oprogramowanie, a nie matryca (ta co najwyżej ma znaczenie przy oglądaniu materiałów w natywnej rozdzielczości). Oczywiście matryca odpowiada za szereg parametrów obrazu (jasność, kontrast, kolory, smużenie, czy w końcu równomierność wyświetlania), z drugiej strony nie ma najmniejszego wpływu na to, jak telewizor poradzi sobie z sygnałem antenowym, bo za to odpowiada wbudowany tuner oraz jego oprogramowanie. Tutaj Sony w 2018 roku zdecydowanie lepiej poradził sobie od Samsunga. W testach na HDTVPolska, często można spotkać informację, że dzisiejsze telewizory porównywalnie radzą sobie ze skalowaniem obrazu, brakuje jednak dopisku: "w przypadku otrzymania sygnału dobrej jakości". O ile w przypadku platform SAT i niektórych operatorów kablowych o taki sygnał nie jest trudno o tyle w przypadku TV naziemnej oraz lokalnych kablówek, a także TVoIP bywa już z tym różnie.

 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...