Skocz do zawartości
YorickG

Zakup OLED - przesiadka z plazmy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Poprosiłbym o pomoc. 

Krótki wstęp: Obecnie posiadam starą plazmę Samsung PS42Q91HX/XEC. Osobiście ją uwielbiam. Kolory są fantastyczne choć w zimie może robić za ogrzewacz pokoju. Czasem jest lepsza od kaloryfera. Ma tylko 720p (lub opcjonalnie 1080i)a i tak każde full hd wygląda bez porównania lepiej (brak cloudingu i artefaktów w szybkich scenach) niż na tv w salonie czyli: LG 47LA660S. To dla mnie jest mały koszmarek ale jakoś razem funkcjonujemy. Kolory słabe ale najgorszy jest banding i clouding ? Jakoś go poustawiałem choć TruMotion chyba nigdy nie ustawiłem na satysfakcjonującym poziomie. Nienawidzę artefaktów.

Minęło parę lat więc chyba pora na Oleda. Ale najzwyczajniej w świecie się boję bo każdy ma swoje minusy i plusy. Dodam że czytam testy na hdtv regularnie. 

Zależy mi na kolorach (wiem musi być kalibracja ale chętnie wybrałbym najlepiej fabrycznie już skalibrowany w trybie Kino). Brak bandingu i cloudingu (ogladam np slalom gigant i obecnie gdy wszędzie jest śnieg wygląda to tragicznie). Jak najlepsze odświeżanie (brak artefaktów). Gram okazjonalnie przez kabel hdmi z PC (GTX970) w fullHD max.

Kandydaci: (+ za - obawa)

PHILIPS 55POS9002
+ Ambilight - Nie wiem czy gra warta świeczki
- Android (brak HBO GO, wolniejszy system)
- czytałem że mniejsza równomierność ekranu

LG OLED55B8 / C8
- Obawa przed artefaktami. Złe doświadczenia z TruMotion
- Obawa o kolory (zbyt jakoś "RGBowe" w LG)
- Clouding Banding? niby nie powinno być ale wole dmuchać na zimno
+ system / konfiguracja HDR mapping

PANASONIC VIERA TX-55EZ950
+ Chyba najlepsze kolory / procesor? 
- Czytałęm ż enei obsługuje DTS w mkv

Może macie jakieś propozycje do tych 7k?

Dzięki wielkie za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do LG C8 to nie ma kłopotu z kolorami, więc na pewno nie jest on tu minusem. Cloudingu OLEDy też nie mają. Mogą się zdarzyć czasami problemy z bandingiem na OLEDach, które jednak pewnie nie są tym o czym myślisz - chodzi generalnie o to że matryce OLED produkowane przez LG Display dość często posiadają pewną ułomość - mianowicie na bardzo ciemnych planszach mogą być widoczne lekko jaśniejsze i ciemniejsze pasy, które potocznie nazywane są bandingiem. Jak się ogląda ciemne sceny w całkowitych ciemnościach to może to czasami przeszkadzać. Problem jednak może dotyczyć wszystkich telewizorów OLEDów (w tym Philipsa i Panasonica) - bo jedynym producentem matryc OLED do TV na świecie jest wyłacznie LG Display. Generalnie zdarzają się tu lepsze, a czasami gorsze egzemplarze, ale problem tu na forum jest przesadnie wyeksponowany - generalnie najczęściej pojawiają się tu plansze osób które trafiły na słabszy egzemplarz i do tego zdjęcie bardzo ciemnej 5% planszy jest publikowane z masakrycznie dużą ekspozycją. Czasami pojawiają się opinie, że taki Pansonic lub Sony mogą przebierać w matrycach, ale nie ma na to twardych dowodów, a taka selekcja byłaby według mnie kosztownym procesem.

Jedynym potencjalnym faktycznie minusem jeśli chodzi o LG może być Truemotion. Według mnie nie ma z tym generalnie problemów na moim LG C7, ale jeśli faktycznie jesteś wyczulony na artefakty i zależy Ci na jak najlepszej płynności i z minimalnymi artefaktami, to najlepszy jest tu Sony - np. najnowszy AF9.

  • Plusik 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. No właśnie po użytkowaniu 660s jestem bardzo wyczulony i na clouding i na banding. Jak wspominałem w poście idealnym testem jest dla mnie slalom gigant na Eurosporcie, gdzie na białym tle wszystkie te problemy (plus artefakty ze względu na dynamikę sportu) były bardzo widoczne. Często porównuję zdjęcia w galeriach testowych na hdtvpolska i mam wrażenie że te z Panasonica były bliżej referencji niż LG? Swoją drogą jak wygląda proces kalibracji przy zakupie tv. Widziałem na CENEO ze sa oferowane TV + kalibracja. Czy po zakupie przychodzi jakby "ponownie zapakowany" tv po kalibracji czy dociera on do mieszkania i umawiam się na kalibrację w domu?

Czy Panasonic odtwarza DTS w mkv?

Edytowane przez YorickG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup używaną plazmę .:) Oled to nie jest jeszcze dopracowana technologia. Lg nie trzyma jakości, ale wymieni Ci Tv jak coś będzie nie tak, Panasonic podobno jest lepszej jakości, ale jak będzie jakaś wada panelu to zapomnij o wymianie. Banding to nie jedyny problem oled, matryce często mają zafarb różowy, żółty. Oczywiście można kupić w internecie, sprawdzić w domu i odesłać jeżeli coś jest nie tak. 

Z bandingiem to jest tak, że może go nie być, a może się pojawić później, oled to panele organiczne, żyją :) , tak jakbyś chomika do domu kupował :)

Edytowane przez db4
  • Plusik 1
  • Dzięki 1
  • Zmieszany 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Subman napisał:

Co do LG C8 to nie ma kłopotu z kolorami, więc na pewno nie jest on tu minusem. Cloudingu OLEDy też nie mają. Mogą się zdarzyć czasami problemy z bandingiem na OLEDach, które jednak pewnie nie są tym o czym myślisz - chodzi generalnie o to że matryce OLED produkowane przez LG Display dość często posiadają pewną ułomość - mianowicie na bardzo ciemnych planszach mogą być widoczne lekko jaśniejsze i ciemniejsze pasy, które potocznie nazywane są bandingiem. Jak się ogląda ciemne sceny w całkowitych ciemnościach to może to czasami przeszkadzać. Problem jednak może dotyczyć wszystkich telewizorów OLEDów (w tym Philipsa i Panasonica) - bo jedynym producentem matryc OLED do TV na świecie jest wyłacznie LG Display. Generalnie zdarzają się tu lepsze, a czasami gorsze egzemplarze, ale problem tu na forum jest przesadnie wyeksponowany - generalnie najczęściej pojawiają się tu plansze osób które trafiły na słabszy egzemplarz i do tego zdjęcie bardzo ciemnej 5% planszy jest publikowane z masakrycznie dużą ekspozycją. Czasami pojawiają się opinie, że taki Pansonic lub Sony mogą przebierać w matrycach, ale nie ma na to twardych dowodów, a taka selekcja byłaby według mnie kosztownym procesem.

Jedynym potencjalnym faktycznie minusem jeśli chodzi o LG może być Truemotion. Według mnie nie ma z tym generalnie problemów na moim LG C7, ale jeśli faktycznie jesteś wyczulony na artefakty i zależy Ci na jak najlepszej płynności i z minimalnymi artefaktami, to najlepszy jest tu Sony - np. najnowszy AF9.

Proponowanie AF9 do 7 tys. to kiepski pomysł :) @YorickG Moim zdaniem warto dołożyć do FZ800. Można znaleźć za 8 tys. zł. Ktoś wystawił na OLX ze sklepu bo kupił pewnie dwa jak była promocja na zestawy. Sprawdz forum avforums. Za granicą więcej sprzedaje się Panasonica i Sonego niż u nas. Sytuacja wygląda identycznie jak tutaj, zdecydowana większość narzeka na matryce LG. Nie wiem z czego to wynika. Dlaczego LG jako producent ma najgorsze wady u siebie. Ludzie tam piszą o LG, czytają o LG, kupują Panasonica i nie mają takich problemów (99%). Więc moim zdaniem lepiej dopłacić niż później wrzucać tu swoje plansze i narzekać, zastanawiać się czy zwracać czy zostawiać :) Oczywiście LG ma super system, Dolby Vision , które nie powala w porównianiu z HDR10, oczywiście jak porównamy LG(DV) VS Panasonic (HDR10). Wyjdą materiały w HDR10+ to dobrze, nie to nie ma dramatu bo Panasonic wygrywa nawet bez tego. Są też minusy, będziesz miał brzydki pilot :) podstawowy ale szybki smart :) Panasonic jest prawie tak jasny jak LG w porównaniu z Sonym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, db4 napisał:

Kup używaną plazmę .:)

Bez przesady, nawet kiepski egzemplarz OLEDa powinien bić plazmę pod każdym względem, a używane plazmy trzymają dość wysokie ceny, niewspółmierne do tego co w tej chwili oferują.

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak będzie Oled bił bandingiem i zafarbami ? Ciekaw jestem jak na takim oledzie będzie wyglądał ten slalom gigant, szczególnie zafarb na śniegu :) plus problemy z szybkim ruchem na oledach Lg. Nie mowię, że Oled to jest zła technologia, trafiają się dobre sztuki, recenzentom np :) Wszystkie te atrakcje w okazyjnych pieniądzach :) 

Sam mam taki dylemat jak autor wątku, przesiadka z plazmy. 

  • Plusik 1
  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plazma ma prawdziwy banding wynikający z 6-bitowego panelu. Nie mówię, że plazmy są złe i trzeba je wyrzucić (bo sam mam :P ), ale plazmy mają tyle swoich wad, że serio nie ma za bardzo sensu patrzeć na używki, chyba że będą bardzo tanie.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem plazmę (Panasonic) i mam teraz C8. Może trafiłem na dobry panel, ale dla mnie to przepaść. Od 4 miesięcy jestem bardzo zadowolony z OLEDa - banding niezauważalny, brak zafarbów, TrueMotion ustawione na 7 i 3 zupełnie wystarcza.

Bardzo polubiłem HDR, dużo bardziej niż zmianę na 4k.

  • Lubię 2
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedzi :)

Strasznie mam mieszane uczucia. Miałem moment że myślałem już na poważnie o TX-55EZ950 ale to jest w sumie model 2017 (co nie jest jakimś minusem) ale ma tą nieszczęsna powłokę matrycy z magentowym zafarbem ? EZ100 miałby bezbarwną. Chyba naprawdę zależy mi na tym białym śniegu. Oczywiście też uważam, że Panasonic bedzie lepszy ale słyszałem że nie są tak chętni do wymiany jakby coś nie pasowało. Mam doświadczenia z Eizo (wypalony piksel i nie chcą wymienić. Dla porównania Dell ma 0 bad pixel policy). 

Czy wszystkie modele Panasonica nie obsługują DTSa? Jest może HBO Go? To akurat mały problem bo mogę podpiąć Chromecasta Ultra. 

Koniec, końców i tak zostaje raczej OLED bo nienawidzę krawędziowego podświetlenia. Jak za 6k mam mieć KD-55XF9005 to chyba lepiej dopłacić do OLEDa. Chyba, ze się mylę.

11 godzin temu, fio2 napisał:

Miałem plazmę (Panasonic) i mam teraz C8. Może trafiłem na dobry panel, ale dla mnie to przepaść. Od 4 miesięcy jestem bardzo zadowolony z OLEDa - banding niezauważalny, brak zafarbów, TrueMotion ustawione na 7 i 3 zupełnie wystarcza.

Bardzo polubiłem HDR, dużo bardziej niż zmianę na 4k.

@fio2 mógłbym mieć małą prośbę? Mógłbyś zerknąć na YT na jakiś slalom gigant  :)  Np: https://www.youtube.com/watch?v=L1d3gg97zkU

Jak to wygląda na twoim C8? Jak kolory, artefakty dynamika. Wiem ze to YT 1080p60 i pewnie zbuforowany ale gorsze od Eurosportu dużo to nie będzie :)

Edytowane przez YorickG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, YorickG napisał:

@fio2 mógłbym mieć małą prośbę? Mógłbyś zerknąć na YT na jakiś slalom gigant  :)  Np: https://www.youtube.com/watch?v=L1d3gg97zkU

Jak to wygląda na twoim C8? Jak kolory, artefakty dynamika. Wiem ze to YT 1080p60 i pewnie zbuforowany ale gorsze od Eurosportu dużo to nie będzie :)

Przepraszam, że dopiero dzisiaj, ale wczoraj mnie tu nie było. Powiem Ci, że dla mnie materiał, który podałeś nie wygląda dobrze. Sprawdziłem na dwóch tv i nawet na 27 calach na monitorze komputerowym widać bardzo dużą kompresję. slalom.thumb.jpg.b054a69330a4d792dc84be66c5cb8833.jpg

Powyżej zdjęcie z czasu 3:53 z C8 zrobione telefonem. Promienie słoneczne z makroblokami, logo Eurosportu rozmyte, płotki niewyraźne. Trudno mi to ocenić... Kolory są ok, ale artefaktów nie zauważę, bo obraz sam w sobie jest mało ostry. Moim zdaniem oryginalny sygnał z Eurosportu jest jednak trochę lepszy. Dzisiaj akurat tylko kolarstwo, więc nie porównam. Masz może inne linki?

To chyba trudny materiał dla tv i dla youtuba, bo bardzo szybko zmienia się całe tło, czyli potrzebny jest olbrzymi bitrate, bo praktycznie nie ma elementów stałych na obrazie (oczywiście piszę już o samej jeździe, nie przebitkach na kibiców ;) ). Kolejną sprawą jest, że nie jestem wielkim fanem oglądania sportów zimowych, więc trudno mi będzie ocenić, czy to co widzę wygląda wystarczająco dobrze (żaden ze mnie tester). Chyba lepiej gdybyś sam poszedł do jakiegoś sklepu i puścił na wybranych tv materiał, który znasz.

Plazma bardzo dużo wybacza materiałowi źródłowemu (szczególnie 720p), bo obraz jest bardziej "miękki". Na nowych tv zobaczysz więcej niedociągnięć.

 

Edytowane przez fio2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fio2 Bardzo, bardzo dziękuję za pomoc i zdjęcie! :) Tak, dokładnie jak napisałeś trudno znaleźć dobrej jakości materiał ze slalomu na YT. Ten był mocno skompresowany, ale bardzo podobają mi się kolory na zdjęciu. (oczywiście zdaję sobie sprawę ze jest jeszcze kwestia aparatu/smartphona) . Jednak bardzo podoba mi się szczegółowość w śniegu. Na nieszczęsnym 660s w słońcu (mówię tu o warunkach na stoku podczas transmisji)  i przy obniżonym kontraście wiele elementów się gubiło. Porównywałem sobie często z Playera puszczonego na Eizo albo streamem Chromecastem na plazmę. W sumie mam pobrany jakiś slalom gigant w mkv full hd. Może pora na wizytę w sklepie. 

Generalnie rzeczywiście taki materiał jest dobry do testów, szczególnie TruMotion :) bo wyciśnie z niego ile można. Ciekawe jak Panasonic by sobie poradził. 

Tak 720p było genialne pod względem materiałów SD. Wybacza wszystko i wręcz ulepsza. Strasznie trudno po tylu latach (majac jeszcze coś takiego jak pseudo tv 660s) zaryzykować z czymś nowym. Między B8 i C8 główną różnicą jest chyba procesor i lepsze przejścia tonalne. Na stronie pisali jednak że lepiej to wyłączyć?

Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam

 

Edytowane przez YorickG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, YorickG napisał:

Między B8 i C8 główną różnicą jest chyba procesor i lepsze przejścia tonalne. Na stronie pisali jednak że lepiej to wyłączyć?

Ja tej łagodnej gradacji w C8 używam i sobie chwalę. Jeżeli nie siedzi się <50cm od ekranu - nie widać utraty szczegółów (na to narzekali recenzenci), a przejścia tonalne wyglądają dużo lepiej. Słabszy procesor daje się odczuć też przy obsłudze, szczególnie głosowej. Oglądałem test obsługi głosowej na B8 i niestety w niższym modelu trwa to przynajmniej 3x dłużej. B8 ma też gorsze głośniki. Jeżeli tylko różnica w cenie nie jest znaczna a rozważasz LG to chyba warto zainwestować parę groszy w procesor z wyższych modeli (C8, E8, G8, W8).

Jeżeli nie straszny Ci Android, to dużo lepszy od LG upłynniacz znajdziesz w Sony. Przy takim materiale, jaki Cię interesuje to pewnie bardzo ważne. O modelach Panasonic nic w sumie nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...