Skocz do zawartości
Maciej Koper

Sony XF90 - TEST następcy XE93/XE90 na 2018 rok (KD-55XF9005) z Dolby Vision

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 24.05.2019 o 10:26, Tomek398 napisał:

Nie wiem co Sony sobie wymyśliło ale jest za ciemno co jest bardzo irytujące. Mogli chociaż dać możliwość zmiany jasności menu

Mam również blu ray sony z aplikacją youtube i tam menu zarówno odtwarzacza jak i youtube'a wygląda dobrze, tzn. ma normalną jasność. 

 

Napisałem do supportu ale oczywiście najpierw reset, ustawienia fabryczne itd. Jednym słowem strata czasu 

I jeszcze jedno. Niech nikt nie liczy że Oreo będzie działał szybciej. Nie będzie....

https://www.reddit.com/r/bravia/comments/brjxay/finally_eu_update_66510/eog0o8k?utm_source=share&utm_medium=web2x

Można zmienić. Wciskamy długo klawisz "home", będąc w menu głównym. W trakcie gdy jest wyświetlona ta cudowna lista aplikacji, wciskamy klawisz "action menu", wybieramy pozycję: obraz. Regulujemy. Niestety nie jest to ustawienie globalne.

Nie ma za co. Testowałem metodą "na pałę"

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, planuje zakup tv pod ps4/sport/Netflix/ 65XF90 lub 55XG95 i moje pytanko ktory lepiej wybrac? Obecnie posiadam 49XF85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Kulfis napisał:

Witam, planuje zakup tv pod ps4/sport/Netflix/ 65XF90 lub 55XG95 i moje pytanko ktory lepiej wybrac? Obecnie posiadam 49XF85 

XF90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak fundusze pozwalają to nowszy XG95 bo choć jest to niby tylko trochę poprawiony model, to jednak z racji na mocniejszy procesor obsługa będzie bardziej komfortowa, a w przyszłości po kolejnej aktualizacji może to także mieć znaczenie (jak to jest z Androidem, że co raz nowszy soft potrzebuje mocniejszych podzespołów). Bo obecnie to co się dzieje z aktualizacjami u Sony to jest kpina (bardzo powolne wdrażanie i do tego z błędami - wystarczy kilka ostatnich stron przeczytać). 

Edytowane przez LV426
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, LV426 napisał:

Jak fundusze pozwalają to nowszy XG95 bo choć jest to niby tylko trochę poprawiony model, to jednak z racji na mocniejszy procesor obsługa będzie bardziej komfortowa, a w przyszłości po kolejnej aktualizacji może to także mieć znaczenie (jak to jest z Androidem, że co raz nowszy soft potrzebuje mocniejszych podzespołów). Bo obecnie to co się dzieje z aktualizacjami u Sony to jest kpina (bardzo powolne wdrażanie i do tego z błędami - wystarczy kilka ostatnich stron przeczytać). 

Fundusze pozwalaja i zastanawiam sie takze nad 65ZF9 /lecz ciezko juz dostac nowy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, dziobsson napisał:

Można zmienić. Wciskamy długo klawisz "home", będąc w menu głównym. W trakcie gdy jest wyświetlona ta cudowna lista aplikacji, wciskamy klawisz "action menu", wybieramy pozycję: obraz. Regulujemy. Niestety nie jest to ustawienie globalne.

Nie ma za co. Testowałem metodą "na pałę"

No niestety nie rozwiązuje to problemu bo ciemno i blado jest na wszystkich pozostałych menu a także aplikacjach wideo jak netflix czy HBO GO. Rozjaśnia się dopiero po uruchomieniu filmu natomiast cała szata graficzna jest skopana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2019 o 22:34, dziobsson napisał:

Można zmienić. Wciskamy długo klawisz "home", będąc w menu głównym. W trakcie gdy jest wyświetlona ta cudowna lista aplikacji, wciskamy klawisz "action menu", wybieramy pozycję: obraz. Regulujemy. Niestety nie jest to ustawienie globalne.

Nie ma za co. Testowałem metodą "na pałę"

W ten sposób zmieniasz ogólna jasność ekranu, a nie samego menu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest u was ale mnie to zalatwilo sprawe na moje potrzeby. W kazdej aplikacji, osobno, wedle uznania. Kwestia gustu jak widac.
Powodzenia.

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2019 o 22:34, dziobsson napisał:

 

Jeśli tobie pasuje to spoko. Nie czepiam się. Mi osobiście ciemniejsze menu nie przeszkadza, bo wszystko mam ustawione i skalibrowane więc nie mam częstej potrzeby grzebania w menu. Chodzi mi tylko o to że korzystając z twojej rady zwiększam jasność zarówno dla menu jak i obrazu np. z dekodera. Osobno robię to samo z aplikacjami. Zwiększając jasność menu YouTube automatycznie zwiększa się też jasność odtwarzanych w nim filmów. Koledzy woleliby zwiększyć jasność menusów bez ingerencji w jasność odtwarzanego materiału, a tak się nie da.

 

Ja mimo wszystko jestem jak naradzie bardzo zadowolony z tej aktualizacji. TV działa płynnie, Dolby Vision w Netflix też jest według mnie lepsze, a na to najbardziej liczyłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Kulfis napisał:

Fundusze pozwalaja i zastanawiam sie takze nad 65ZF9 /lecz ciezko juz dostac nowy 

Jeśli nie znajdziesz ZF9 to XG chyba też Ciebie nie rozczaruje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2019 o 21:34, dziobsson napisał:

Można zmienić. Wciskamy długo klawisz "home", będąc w menu głównym. W trakcie gdy jest wyświetlona ta cudowna lista aplikacji, wciskamy klawisz "action menu", wybieramy pozycję: obraz. Regulujemy. Niestety nie jest to ustawienie globalne.

Nie ma za co. Testowałem metodą "na pałę"

To rzeczywiście działa, ale niestety wybiorczo tzn. da się tak zmienić jasność głównego ekranu (Home) z tym że inne aplikacje albo również przejmują te ustawienia (np. Kodi) albo nie (Youtube) co ma swoje wady. Gdy np. rozjaśnię menu Home to w Kodi wszystko jest za jasno. Sony powinno się wstydzić że takiej prostej sprawy nie mogą zrobić dobrze. 

21 godzin temu, Kulfis napisał:

Witam, planuje zakup tv pod ps4/sport/Netflix/ 65XF90 lub 55XG95 i moje pytanko ktory lepiej wybrac? Obecnie posiadam 49XF85

Stałem przed dokładnie takim samym wyborem tzn. 65XF90 lub 55XG95 i powiem ci że BARDZO żałowałbym gdybym kupił 55XG95. Żaden, nawet najpłynniejszy system nie zastąpi większego ekranu a to w czasach 4K jest szczególnie ważne. Jeżeli koszta nie mają dla ciebie znaczenia to bierz 65XG95

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Cześć panowie!

Zastanawiam się nad zakupem 65XF90 lub oleda z LG 55 cali - dylemat podobny jak w przypadku @Tomek398

Nie widziałem 65XF90, więc mam pytanie do was:

- Czy blooming wygląda tak jak na filmikach (np. https://www.youtube.com/watch?v=5femkEtf5aI ) ? Zastanawiam się na ile to co widzę na ekranie (bo pewnie nakłada się na to efekt aparatu itp) zgadza się z tym co wy widzicie?

- Jak sprawa z kątami? Siedzę 4m od telewizora, więc wydaje mi się, że im dalej tym powinien to być mniejszy problem. Rozrysowałem sobie trójkąt dla 20 stopni od środka ekranu i wychodzi mi, że przy takiej odległości znośnie powinno być do prawie 2m od środka ekranu w każdą stronę na kanapie, więc całkiem ok... czy ja może czegoś nie kumam?

EDIT:

Link do oryginalnego filmiku, jeśli ktoś może odpalić i zweryfikować: ( https://www.youtube.com/watch?v=bZIjwzV_9rg )

Dzięki!

 

Edytowane przez puatki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Tomek398 napisał:

To rzeczywiście działa, ale niestety wybiorczo tzn. da się tak zmienić jasność głównego ekranu (Home) z tym że inne aplikacje albo również przejmują te ustawienia (np. Kodi) albo nie (Youtube) co ma swoje wady. Gdy np. rozjaśnię menu Home to w Kodi wszystko jest za jasno. Sony powinno się wstydzić że takiej prostej sprawy nie mogą zrobić dobrze. 

OK, nie zauważyłem, że należy przytrzymać HOME będąc już w menu. Przy czym u siebie nie zauważyłem jakiejś znaczącej różnicy w jasności. Ale zapewne jest to uzależnione od jasności jaką ma się ustawioną przy normalnym użytkowaniu. W dolnym zakresie jasności rzeczywiście można sporo zyskać. U siebie mając ustawioną jasność odtwarzania telewizji na 30, nawet po ustawieniu maksymalnej jasności w menu nie zauważyłem widocznej różnicy w dzień.

2 minuty temu, puatki napisał:

Cześć panowie!

Zastanawiam się nad zakupem 65XF90 lub oleda z LG 55 cali - dylemat podobny jak w przypadku @Tomek398

Nie widziałem 65XF90, więc mam pytanie do was:

- Czy blooming wygląda tak jak na filmikach (np. https://www.youtube.com/watch?v=5femkEtf5aI ) ? Zastanawiam się na ile to co widzę na ekranie (bo pewnie nakłada się na to efekt aparatu itp) zgadza się z tym co wy widzicie?

- Jak sprawa z kątami? Siedzę 4m od telewizora, więc wydaje mi się, że im dalej tym powinien to być mniejszy problem. Rozrysowałem sobie trójkąt dla 20 stopni od środka ekranu i wychodzi mi, że przy takiej odległości znośnie powinno być do prawie 2m od środka ekranu w każdą stronę na kanapie, więc całkiem ok... czy ja może czegoś nie kumam?

Dzięki!

 

Co do bloomingu to w dużym zaciemnieniu w HDR faktycznie widać ten efekt. Niestety wynika to z niewielkiej ilości diod podświetlających ekran. Musiałoby ich być kilkaset jak np. w Samung Q90R, żeby wyraźnie zmniejszyć ten efekt.

Ja wybierając nowy TV dla siebie byłem niestety limitowany rozmiarem TV i 49" to jest maksimum na co mogłem sobie pozwolić. Gdyby nie to pewnie skusiłbym się na OLED 55"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
31 minut temu, puatki napisał:

- Czy blooming wygląda tak jak na filmikach (np. https://www.youtube.com/watch?v=5femkEtf5aI ) ? Zastanawiam się na ile to co widzę na ekranie (bo pewnie nakłada się na to efekt aparatu itp) zgadza się z tym co wy widzicie?

Bloomingiem w SDR nie przejmowałbym się wcale. W HRD blooming będzie zauważalny, szczególnie w całkowitych ciemnościach i jest to nieuniknione przy tej jasności i ilość stref. Wydaje mi się że realny efekt nie jest aż tak wyraźny jak na tym filmiku. Wieczorem sprawdzę jak to u mnie wygląda na 900F. Jeżeli oglądasz lub dopiero planujesz oglądać dużo materiałów HDR w całkowitych ciemnościach i blooming cie drażni to polecam Ci jednak OLED'a

 

Cytat

- Jak sprawa z kątami? Siedzę 4m od telewizora, więc wydaje mi się, że im dalej tym powinien to być mniejszy problem. Rozrysowałem sobie trójkąt dla 20 stopni od środka ekranu i wychodzi mi, że przy takiej odległości znośnie powinno być do prawie 2m od środka ekranu w każdą stronę na kanapie, więc całkiem ok... czy ja może czegoś nie kumam?

Kąty w 900f są wąskie. 4m to jednak bardzo daleko i przy tej odległości do 4K powinieneś celować w 75 cali jak nie więcej. Masz rację że im dalej od ekranu (o tej samej wielkości!) tym odległość od osi może być większa. Te 20 stopni to od osi czy pełny kąt? W praktyce kupując 900f trzeba zakładać że będzie się oglądać na wprost. Znowu, jeżeli kąty są ważne to OLED

Dla mnie na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o parametry telewizora jest wielkość. Oczywiście inne są również bardzo ważne. Do filmów nic jednak nie zastąpi dużego ekranu, tym bardziej że dużo filmów ma pasy i z takiego TV 55 cali zostaje efektywnie dużo mniej....

Edytowane przez Tomek398

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Tomek398 napisał:

Bloomingiem w SDR nie przejmowałbym się wcale. W HRD blooming będzie zauważalny, szczególnie w całkowitych ciemnościach i jest to nieuniknione przy tej jasności i ilość stref. Wydaje mi się że realny efekt nie jest aż tak wyraźny jak na tym filmiku. Wieczorem sprawdzę jak to u mnie wygląda na 900F. Jeżeli oglądasz lub dopiero planujesz oglądać dużo materiałów HDR w całkowitych ciemnościach i blooming cie drażni to polecam Ci jednak OLED'a

Zazwyczaj oglądam z jakąś lampką skierowaną w stronę ściany, bo tak mniej męczy mi się wzrok. Domyślam się, że efekt wtedy będzie nieco mniejszy?

Chciałbym jeszcze podpytać o blooming z perspektywy codziennego użytkowania - filmy nie składają się przecież tylko z 'trudnych' scen ; -) Z perspektywy takiego codziennego użytkowana jest to wkurzające / występujące często, czy raczej rzecz na którą na początku zwraca się uwagę, a później zapomina?

 

11 minut temu, Tomek398 napisał:

Kąty w 900f są wąskie. 4m to jednak bardzo daleko i przy tej odległości do 4K powinieneś celować w 75 cali jak nie więcej. Masz rację że im dalej od ekranu (o tej samej wielkości!) tym odległość od osi może być większa. Te 20 stopni to od osi i pełny kąt? W praktyce kupując 900f trzeba zakładać że będzie się oglądać na wprost. Znowu, jeżeli kąty są ważne to OLED

Zapytam inaczej: ile osób można posadzić obok siebie aby nikt nie narzekał? U mnie będą to zazwyczaj 2 osoby ( w porywach z dzieciarnią 4) ; -)

Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
16 minut temu, puatki napisał:

Zazwyczaj oglądam z jakąś lampką skierowaną w stronę ściany, bo tak mniej męczy mi się wzrok. Domyślam się, że efekt wtedy będzie nieco mniejszy?

Tak, będzie mniej zauważalny. Dużo też zależy od osobistych preferencji. Ja np. widzę ten efekt ale nie przeszkadza mi on za bardzo. Dużo bardziej przeszkadzałoby mi rozjaśnianie całego ekranu gdy pojawi się na nim jakiś jasny obiekt co dzieje się w niektórych Samsungach.

 

Cytat

Chciałbym jeszcze podpytać o blooming z perspektywy codziennego użytkowania - filmy nie składają się przecież tylko z 'trudnych' scen ; -) Z perspektywy takiego codziennego użytkowana jest to wkurzające / występujące często, czy raczej rzecz na którą na początku zwraca się uwagę, a później zapomina?

Jak wyżej, tzn. w codziennym użytkowaniu jest to dla mnie mało zauważalne. No chyba że oglądasz filmy z bardzo jasnymi napisami. Wtedy efekt będzie występował niemal cały czas tzn. wtedy gdy napisy będą na ekranie. Ja mam ustawione ciemniejsze napisy na Netflix, a na bluray nie są bardzo jasne więc nie ma problemu. 

 

Cytat

Zapytam inaczej: ile osób można posadzić obok siebie aby nikt nie narzekał? U mnie będą to zazwyczaj 2 osoby ( w porywach z dzieciarnią 4) ; -)

Dwie bez problemu. Można też więcej tylko wtedy osoby na skraju będą widziały trochę gorszy obraz. Dopóki się nie przesuną na chwilę na środek nawet nie będą tego świadome. Problem bierze się stąd że matryca traci swój kontrast pod kątem. Taka technologia. 

 

Edytowane przez Tomek398

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zwykłych filmach tego nie widać, nawet w zaciemnieniu nie zauważam takiego efektu. Przy HDR ale bez wygaszenia światła w pomieszczeniu też właściwie nie zauważam. Jak zgaszę światło w pokoju to jest to już wyraźne - szczególnie w obrazach gdzie tylko część ekranu blisko krawędzi zawiera jasne elementy. Gdy duża powierzchnia ekranu zostaje rozjaśniona to całość jest jaśniejsza więc nie ma już tak wyraźnego kontrastu ciemny/jasny pas.

U mnie zazwyczaj oglądają 2-3 osoby. Siedząc na kanapie przed TV nie zauważam różnicy w obrazie będąc na środku lub nieco z boku kanapy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ZAmierzam kupic TV za jakies 5 miesiecy ale dzis podzwonilem po sklepach i sie dowiedzialem ze maja juz ostatnie sztuki XF9005 i za 3 miesiecy juz ich nie bedzie.Mozecie potwierdzic ta informacje.Myslalem ze ten model bedzie dostepny do konca roku.Cena tego TV to 5 tys a jego nastepcy 7500 duza roznica.Tego za 7500 nie kupie za drogo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, mariusz29ldz napisał:

ZAmierzam kupic TV za jakies 5 miesiecy ale dzis podzwonilem po sklepach i sie dowiedzialem ze maja juz ostatnie sztuki XF9005 i za 3 miesiecy juz ich nie bedzie.Mozecie potwierdzic ta informacje.Myslalem ze ten model bedzie dostepny do konca roku.Cena tego TV to 5 tys a jego nastepcy 7500 duza roznica.Tego za 7500 nie kupie za drogo 

XG95 na wiosne przyszłego roku będzie w podobnej cenie jak XF90. Jak możesz sie wstrzymać dłużej niż 5 miesięcy to po prostu sie wstrzymaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie nie za bardzo moge sie wstzrymac bo sie przeprowadzam do nowego mieszkania w listopadzie w ktorym nie bedzie TV i musze sobie kupic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomimo pewnych problemów z Android'em X900 oferuje fantastyczny stosunek możliwości do ceny. Seria X95 jest pod tym względem zdecydowanie gorsza, mimo że sam TV od strony technicznej prezentuje się przyzwoicie. 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apropo dostępności. Ja dzisiaj w ramach gwarancji dostałem nowy TV i o dziwo jest starszy od mojego. Mój był z 06/2018 a ten jest 02/2018 czyli początek produkcji. TV jest nowy bo miał fabryczne folie oraz licznik wskazywał 3h. Po roku używania na moim pojawiły się martwe pixele świecące na zielono. Jestem pod wrażeniem bo po tygodniu od zgłoszenia dostałem nowy TV z nową gwarancją.

Wysłane z mojego F5121 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W temacie XG95 polecam koniec recenzji Vincenta z hdtvtest - ogólnie obecnie stosowana technologia LED umiera, bo OLED po prostu jest tańszy w produkcji. Klienci oczekują podobnej jakości jak dla OLED, ale w tej samej cenie, a to jest niemożliwe, stąd stagnacja. Koszty nie pozwalają na nic lepszego, stąd w XG95 zmiany są raczej kosmetyczne. Być może z tego powodu też coraz szybciej wycofują z obiegu poprzednie modele ;)

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, marceliszpak napisał:

Apropo dostępności. Ja dzisiaj w ramach gwarancji dostałem nowy TV i o dziwo jest starszy od mojego. Mój był z 06/2018 a ten jest 02/2018 czyli początek produkcji. TV jest nowy bo miał fabryczne folie oraz licznik wskazywał 3h. Po roku używania na moim pojawiły się martwe pixele świecące na zielono. Jestem pod wrażeniem bo po tygodniu od zgłoszenia dostałem nowy TV z nową gwarancją.

Wysłane z mojego F5121 przy użyciu Tapatalka
 

Dziwne zjawisko. Martwe i gorące piksele po 3 miesiącach już nie powinny się pojawiać. W zasadzie to trochę niepokojące co piszesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...