Skocz do zawartości
Maciej Koper

Sony XF90 - TEST następcy XE93/XE90 na 2018 rok (KD-55XF9005) z Dolby Vision

Rekomendowane odpowiedzi

Kwestia ustawień tv może i wyczulenia na to. Jest lekkie ziarno ale naprawdę nie przeszkadza bo widziałem wiele filmów z większym a na Netflix to już w ogóle jest nie raz dramat pod tym względem.

A siedzę czasami nawet bliżej jak 2 metry bo mam mniejszy tv 43", też Sony. 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to ja do filmów tylko siedzę najdalej, ok 1.9m. Jak monitor to ok 50cm, a jak gram na Ps4 to ok 1m. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem sobie dzisiaj dokładnie 65 x900f i zrobił na mnie dobre wrażenie. W szczególności przyjrzałem się skalowaniu z full HD oraz płynności ruchu i tu nie mam zastrzeżeni. Nie bawiłem się żadnymi aplikacjami a jedynie zmieniałem ustawienia obrazu i Android w tym względzie działał płynnie. Obraz porównywałem do Samsunga Q7FN. Samsung sprawiał wrażenie bardziej kontrastowego, ale po dłuższym przyjrzeniu się było to mniej naturalne niż na Sony. 

Czekam teraz na pierwsze testy x950g. Jeżeli jakość obrazu tego nowego TV będzie podoba lub tylko nieznacznie lepsza to decyduję się na starszy model. Mam tylko pytanie odnośnie wbudowanego Chromecast'a w x900f. Czy możecie napisać jak się sprawuje. Mam na myśli szybkość działania itp. Korzystam z tej funkcji bardzo często (teraz mam zewnętrzny) 

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuję zrobić podobnie jak przedmówca :)

Jednak chcę trochę większy ekran. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OD niedawna jestem posiadaczem XF90 i jestem jak na razie baaardzo zadowolony. Z pewnością będę go wkrótce chciał poddać kalibracji przez Skalibruj.tv, ale mam pytanie jak wygląda sytuacja z kalibracją profilu Dolby Vision. Na jednym z zagranicznych portali wyczytałem, że w momencie publikacji artykułu (lipiec 2018) kalibracja tego profilu nie była możliwa. Czy ktoś z użytkowników tego modelu poddawał go kalibracji? Nie było problemów z profilem DV?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś napisać jakąś opinie jeżeli chodzi o Skalibruj.tv , naprawdę zastanawiam się nad skorzystaniem z ich usług.Naprawdę z góry dzięki za odpowiedź wszystkim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opinii na ich temat nie napiszę, ponieważ nigdy nie korzystałem,  choć miałem taki zamiar już przy poprzednim swoim modelu Samsung KS7500. Ogólne opinie są bardzo dobre,  sam uważam że robią bardzo dobrą robotę,  myślałem (i nadal myślę)  nad nimi do XF90,  ale obawiam się że efekt w naszym modelu będzie znikomy i nie warty tych kilku stówek,  co może się wiązać z rozczarowaniem. Napiszę dlaczego, otóż zanim zakupiłem ten model, przejrzałem chyba cały internet ? opinie na temat reprodukcji (przekłamań) kolorów, są idealnie zgodne. Tv ma bardzo dobre odwzorowanie barw i jak najmniejsze przekłamania zaraz po wyjęciu z pudełka.  Dodatkowo tv nie ma zaawansowanych ustawień kolorów,  jedynie bieli, więc to zawęża możliwości kalibracyjne naszego modelu.  To kilka przykładów

Rtings

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x900f

Przed kalibracją 8.9/10

Tryb obrazu: Własny
 Balans bieli dE: 1,66
 Kolor dE: 1.60
 Gamma: 2,20
 Temperatura koloru: 6537 K


Po wyjęciu z pudełka dokładność Sony X900F jest doskonała, a dla większości ludzi telewizor można od razu używać bez potrzeby kalibracji.

Najdokładniejszy tryb obrazu po wyjęciu z pudełka to tryb Własny, który jest również jednym z trybów obrazu, który zapewnia największą kontrolę nad wszystkimi dostępnymi ustawieniami obrazu.

"Cinema Pro" jest również bardzo dokładny, ale ten tryb obrazu jest skierowany na gamma bliżej niż 2,4, niż na docelowy cel 2,2.

Po kalibracji 9.5/10

Tryb obrazu: Własny
 Balans bieli dE: 0.13
 Kolor dE: 1.33
 Gamma: 2,19
 Temperatura koloru: 6495 K

Dokładność jest znakomita po kalibracji balansu bieli. Niestety, brak systemu zarządzania kolorem na telewizorach Sony nie może być dalej poprawiony.

Ogólnie rzecz biorąc, kalibracja przyniosła tylko drobne poprawki, ponieważ telewizor był już bardzo dokładny po wyjęciu z pudełka, a proces był bardzo szybki i bez problemów.

Hdtv

https://www.google.com/amp/s/hdtvpolska.com/sony-xf90-test-nastepcy-xe93-xe90-2018-kd-55xf9005-dolby-vision/amp/

Fabrycznie

Tradycyjnie najlepszy tryb obrazu – „Kino Pro” zapewnia w miarę niezłą paletę barw z nieznacznymi przekłamaniami. Dotyczą one balansu bieli, który narzuca ogólny odcień obrazu. W naszym testowym egzemplarzu był nieco za mały udział niebieskiej składowej, co prowadziło do zażółcenia obrazu. Oczywiście nie dużego, ale na białych elementach dało się je zauważyć. Od kilku lat Sony optymalizuje charakterystykę jasności do wartości gamma 2.4, co daje wymierne korzyści przy seansach w ciemnym pomieszczeniu. Obraz jest bardziej kontrastowy i nasycony. Pod względem oddania barw do niczego więcej nie można się było przyczepić. Nie występowało ani przesycenie barw, ani zbytnie osłabienie.

Po kalibracji

Posiadając do dyspozycji bogate możliwości kalibracyjne, udało się całkowicie „wyprostować” balans bieli, więc obraz stał cię czystszy, pozbawiony żółtawego nalotu. Przy okazji poprawie uległa także charakterystyka jasności, choć ta była już na tyle dobra, że nie ma o czym opowiadać. Taka korekta pozwoliła postawić kropkę nad „i” w kwestii odwzorowania barw. Ogółem obraz oddany jest bardzo poprawnie po kalibracji i zadowolić powinien nawet purystów.

TVTEST

http://www.tvtest.pl/test-sony-55xf9005-najlepszego-telewizora-na-mundial-2018/

W ustawieniach fabrycznych trybu “kino pro” odwzorowanie barw było doprawdy znakomite – żadna (!) z głównych barw nie przekroczyła progu postrzegalności (3,0).To świetny wynik, który zasługuje na szczególne uznanie, bowiem został osiągnięty już w ustawieniach fabrycznych! Analiza błędów na różnych poziomach nasycenia również dała imponujące wyniki.

 

Jak widzicie opinie są zgodne co do fabrycznych ustawień koloru oraz balansu bieli. Nikomu nie chcę odradzać kalibracji (bo nawet sam ją rozważam) ,  ale weźcie pod uwagę to, że nie ma ingerencji w kolory, że one fabrycznie są doskonałe,  że biel jest nieznacznie do poprawy, że może nie być efektu WOW,  bo nie ma gdzie go uzyskać. Żebyście nie byli zawiedzeni zbyt małą ilością poprawy :).

 

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z usług Skalibruj.tv korzystałem już w przypadku innego modelu Sony - W805C - i byłem zachwycony efektem. Obraz stał się zdecydowanie bardziej naturalny. Oczywiście zdaję sobie sprawę że w przypadku modelu XF90 różnica nie będzie już tak widoczna że względu na bardzo dobre fabryczne ustawienia, ale skoro można je jeszcze poprawić to czemu nie. A jeżeli chodzi o możliwość kalibracji profilu Dolby Vision uzyskałem już odpowiedź u źródła. Kalibracja tego profilu jest możliwa. Ja na kalibrację się już zapisałem. Czekam teraz tylko na ustalenie terminu :) 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PrzemekKRK

No i z takim nastawieniem, raczej nie będziesz zawiedziony,  ale są osoby nieświadome,  które spodziewają się drastycznych zmian.  O ile faktycznie, można je uzyskać z kiepskiego fabrycznego ustawienia, tak ciężko o efekt wow z dobrych ustawień fabrycznych, najczęściej od takich osób słychać głosy niezadowolenia.

Pamiętaj że czekamy na Twoją opinie :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po kalibracji oczywiście dam znać, ale to dopiero za jakieś 2-3 tygodnie.
Również czekam. Ogólnie zawsze sam sobie ustawiałem pod siebie wszystko. Ciekawi mnie jedna rzecz. Ta kalibracja zawiera pełne ustawienie w trybie normalnym? Czy ogólnie to są jakieś zaawansowane ustawienia niewidoczne dla normalnego użytkownika.

Wysłane z mojego MI 8 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, psq napisał:

Czy ogólnie to są jakieś zaawansowane ustawienia niewidoczne dla normalnego użytkownika.

Są to jak najbardziej ustawienia,  które dokonasz sam, ale bez urządzeń nie zrobisz tego poprawnie,  jedynie dostosujesz pod swoje preferencje. Jedni wolą, przekolorowane-przejaskrawione kolory, inni naturalne, a jeszcze inni jak najbardziej oryginalne. Dlatego także są pseudo fachowcy, którzy robią to na kopiuj-wklej. Skalibruj.tv po usłudze, zostawia Ci pełny raport, abyś mógł przywrócić efekty kalibracji,  np. Po przywróceniu ustawień fabrycznych. 

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to dokładnie tak jak opisał @uren przynajmniej w przypadku większości telewizorów. Są jednak modele TV w których kalibracja jest bardziej zaawansowana, ale najczęściej są to flagowe modele

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Czyli w xf9005 kalibracja jest w pełni możliwa do odtworzenia po resetowaniu. Chyba się jednak zdecyduje, bo chciałbym zobaczyć dla własnego oka. Porównać z moimi preferencjami. Też nie lubię przejaskrawienia. Ale nie lubię także płaskiego obrazu bez wyrazu. A jak to ma się do gier? Dużo gram na PS4 pro, czy takie kalibrowanie ma się jakoś do gier?

Wysłane z mojego MI 8 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku gier standardy są takie same jak dla filmów.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, psq napisał:

Dzięki. Czyli w xf9005 kalibracja jest w pełni możliwa do odtworzenia po resetowaniu. Chyba się jednak zdecyduje, bo chciałbym zobaczyć dla własnego oka. Porównać z moimi preferencjami. Też nie lubię przejaskrawienia. Ale nie lubię także płaskiego obrazu bez wyrazu. A jak to ma się do gier? Dużo gram na PS4 pro, czy takie kalibrowanie ma się jakoś do gier?

Wysłane z mojego MI 8 przy użyciu Tapatalka
 

Ja mam skalibrowany również na gry. Na pewno kalibracja ma na celu redukcję Input laga poprzez wyłączenie zbędnych bajerów i ma oddawać oryginalną kolorystykę (tak jak filmy). Inne tryby fabrycznie ustawione też mają przecież wartości przekłamane, po to kalibruje się TV dla kilku trybów. 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś chce zastosować ustawienia kalibracji w innych zastosowaniach wystarczy wprowadzić takie same wartości w innym profilu np. gry lub sport i odpowiednio dla zastosowań ustawić upłynniacz (np. wyłączyć go). Ja dokładnie tak zrobiłem to w poprzednim W805C dla trybu sport. Była to kopia ustawień z kalibracji wziętych z raportu z Motionflow ustawionym na płynny, który uruchamiałem przyciskiem na pilocie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, koti74 napisał:

Ja też przejrzałem już chyba cały internet pod kątem XF90, ciekawe czy trafiłeś na to :) :
https://www.youtube.com/watch?v=dCOT2hy29g4

 

Niemal pierwsze słowa... "Android is so slow..." Właśnie dlatego nie podoba mi się pomysł zakupu tego telewizora. Nawet jeżeli nie będę z niego korzystał pozostanie niesmak że taką kasę jaką za niego żądają pożałowali 20-30 dolarów na lepszy procesor i więcej RAM. Teraz to poprawili (modele 2019) ale w jakich cenach....? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Tomek398 napisał:

 

Niemal pierwsze słowa... "Android is so slow..." Właśnie dlatego nie podoba mi się pomysł zakupu tego telewizora. Nawet jeżeli nie będę z niego korzystał pozostanie niesmak że taką kasę jaką za niego żądają pożałowali 20-30 dolarów na lepszy procesor i więcej RAM. Teraz to poprawili (modele 2019) ale w jakich cenach....? 

Ja się raczej skusze na XF90 65", bawiłem się nim w sklepie i faktycznie Android laguje ale obraz jest nie do pobicia w tym przedziale cenowym. 

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Tomek398 napisał:

Również jestem zainteresowany 65 cali i chyba zaczekam na spadki cen x95g

Jego chyba nie ma jeszcze w ogóle w sprzedaży to na spadek ceny to chyba z pół roku minimum będziesz musiał czekać jak nie rok? 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tomek398

Wiesz że w 2020 będą inne nowe modele Tv? ?

Tak jak napisał @koti74 na przeceny poczekasz minimum pół roku,  jasne że jakieś sieciówki, będą robiły promocje 200-500zł,  ale czy wtedy taka cena Cię zadowoli,  co ciekawe nie znamy jeszcze oficjalnych polskich,  a one mogą dojść nawet do 2x tego za ile możesz kupić XF 65. Prawda Android demonem prędkości nie jest (nadal mam 7) i co śmieszne-ciekawe, u kolegi w serii XF85 działa plynniej. Ja powyłączałem co się dało, i jest jak najbardziej ok,  pamiętajmy że dostępna aktualizacja Android 8, może jeszcze bardziej poprawić nasz komfort pracy (takie głosy już słyszałem). Wczoraj kolejny raz się przekonałem że obraz jest rewelacyjny na tym modelu tv, a wiele zależy od materiału. Czekać to można i kilka lat, bo zawsze wyjdzie coś lepszego,  nie masz ciśnienia na nowy Tv, to jak najbardziej nie nalegam,  ale jeżeli tak, ale nie chcesz wydawać kilka tysięcy więcej, to daj szanse XF. Jeżeli masz MM i tam możesz zakupić, kupuj przez internet, opłać jak chcesz, ale wybierz odbiór osobisty, i zacznij testować w domu,  masz 14 dni na zwrot, do punktu odbioru,  bez bawienia się w wysyłki. To co zobaczysz w domu, da Ci pełny obraz tego modelu i będziesz wiedział o nim wszystko,  nie spodoba się oddasz, spodoba zostawisz. Skąd masz także wiedzieć, czy to co oferuje XG jest warte tej kasy,  gdy nie miałeś możliwości potestować w pełni XF :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, uren napisał:

@Tomek398

Wiesz że w 2020 będą inne nowe modele Tv? ?

Tak jak napisał @koti74 na przeceny poczekasz minimum pół roku,  jasne że jakieś sieciówki, będą robiły promocje 200-500zł,  ale czy wtedy taka cena Cię zadowoli,  co ciekawe nie znamy jeszcze oficjalnych polskich,  a one mogą dojść nawet do 2x tego za ile możesz kupić XF 65. Prawda Android demonem prędkości nie jest (nadal mam 7) i co śmieszne-ciekawe, u kolegi w serii XF85 działa plynniej. Ja powyłączałem co się dało, i jest jak najbardziej ok,  pamiętajmy że dostępna aktualizacja Android 8, może jeszcze bardziej poprawić nasz komfort pracy (takie głosy już słyszałem). Wczoraj kolejny raz się przekonałem że obraz jest rewelacyjny na tym modelu tv, a wiele zależy od materiału. Czekać to można i kilka lat, bo zawsze wyjdzie coś lepszego,  nie masz ciśnienia na nowy Tv, to jak najbardziej nie nalegam,  ale jeżeli tak, ale nie chcesz wydawać kilka tysięcy więcej, to daj szanse XF. Jeżeli masz MM i tam możesz zakupić, kupuj przez internet, opłać jak chcesz, ale wybierz odbiór osobisty, i zacznij testować w domu,  masz 14 dni na zwrot, do punktu odbioru,  bez bawienia się w wysyłki. To co zobaczysz w domu, da Ci pełny obraz tego modelu i będziesz wiedział o nim wszystko,  nie spodoba się oddasz, spodoba zostawisz. Skąd masz także wiedzieć, czy to co oferuje XG jest warte tej kasy,  gdy nie miałeś możliwości potestować w pełni XF :)

 

W MM ma się 30 dni na zwrot i to niezależnie czy kupujesz przez internet z dostawą do domu kurierem czy z odbiorem w sklepie. Nawet jak nie kupujesz przez internet tylko w sklepie stacjonarnym to też masz 30  dni na zwrot. 

Edytowane przez super
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...