Skocz do zawartości
Maciej Koper

Sony XF90 - TEST następcy XE93/XE90 na 2018 rok (KD-55XF9005) z Dolby Vision

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, LV426 napisał:

Trzeba było kupić tv z IPS to kąty by były lepsze ale ciekawe co wtedy byś powiedział na HDR i brak czerni. 

Wymień na OLED skoro tak przeszkadza.  Te tv też mają swoje uchybienia, tylko inne. 

 

Jakbym wiedział, że tak to wygląda to bym kupił. Do tej pory nie spotkałem się z takim czymś, by przy najmniejszych ruchach obraz aż tak cierpiał na jakości. Wygląda to jak stara, słaba matryca TN w pierwszych monitorach LCD. Spróbuje jeszcze wymienić na inny egzemplarz, aż nie chce mi się wierzyć by to co pokazuje mój model było normą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu wymieniać bo matryca jest VA i ten typ tak ma. Sam mam taką w swoim Sony (inny model, XF sobie jednak odpuściłem) ale mi nie przeszkadza bo nigdy nie oglądam pod kątem, Ty z kolei tak i już jest problem. Wymiana na OLED albo jakiegoś QLEDa powinna załatwić sprawę. 

A XF nie jest złym tv tylko Sony musi ciąć koszty i choć mieli już lepsze modele to w nowszych seriach jest lekki regres - widać kompromisy.

Takie życie że żadnemu producentowi nie opłaca się sprzedawać zbyt dobrego (niemal idealnego) produktu.

 

Edytowane przez LV426

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego,@janush napisałeś

Cytat

wszak przesiadałem się z 10 letniej, 42 calowej Toshiby

Na 65" to jest, skok bardzo duży, inne podświetlenie ma matryca 42" inna 65" nawet pełna. Jeżeli Twoja Toshiba, była na IPS, tym bardziej przeżywasz zawód. Zawsze przy zakupie, trzeba się zastanowić, nad wadami/zaletami danej technologi oraz rozważyć, do czego mi najnowszy TV. Ja Oleda  nie mogę mieć (uwież, że chciałbym bardzo) ale TV służy mi jako monitor PC oraz do konsoli PS4, więc szybko bym zauważył wypalenia. Szukałem TV dla przyjaciela, zlekceważył moje porady, wybrał najtańszy 4K na VA, LG 50UK6500 za 1800zł, TV okazał się kupą, z bardzo dużym Cloudingiem. Faktycznie filmy Full 4K HDR wyglądały przyzwoicie, jak na te cenę, ale chmurki na czarnym tle były szokiem, do tego kąty widzenia marne. Przyjaciel nie miał dużego budżetu (ok 3000zł) za moją namową, wziął Sony 49XF8096 (zdecydowanie lepsze wykonanie niż serii XF85). Dziś podłączyliśmy, byłem w szoku, żadnego cloudingu, czerń szara (tak ma IPS) ale kolory bardzo dobre (pod każdym kątem), niestety coś za coś. Ja mam także XF9005 na VA, za 1200zł więcej (porównując wielkość matrycy) mam lepszą czerń, odwzorowanie kolorów ( w ustawieniach "żywy" większa paleta) lepsze odwzorowanie ruchu. On jest, teraz zadowolony, trzeba uwzględnić, to co chcemy, do tego, co oferują nam najnowsze technologie.

@LV426 Nie ma co atakować kolegi, sam napisał, że przesiadł, się na inny TV po 10 latach. Mój przyjaciel, który zakupił ode mnie LG FHD z 2011, nie może wyjść z szoku, że najnowsze UHD, mają gorszy obraz :) 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otóż to Panie uren :)

Nie atakuję tylko trochę się zdziwiłem że kolega trochę jakby nieświadomie kupił ten tv i jest rozczarowany. Wszędzie piszą że dobry, polecany czy nawet "najlepszy" i zawsze ktoś się później zdziwi, że nie do końca to wszystko pokrywa się z rzeczywistością.

Ja też pamiętam dobrze jakie wrażenie na mnie wywarła plazma kiedyś u szwagra kiedy grał na PC - normalnie kopara opadła mi do podłogi tak dobrze to wyglądało A to było kupę lat temu, chyba z dekadę. Mój obecny tv - choć jestem z niego zadowolony - to jednak nie ta sama jakość jak stara plazma.

 

Edytowane przez LV426
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żyjemy w czasach, gdzie sprzedaje nam się starsze  i  gorsze rozwiązania, za te same pieniądze.  Jeszcze 3 lata temu matryce VA były cholernie dobre,  bo przystosowane pod 3D (Samsung H 6400). Więc  miały podwójny obraz do wyświetlania. Seria Xf jest dobrą alternatywą,  dla może nie aż tak tanich, ale jednak adekwatnym stosunkiem,  jakości do tego co trzeba za nie zapłacić.  I masz rację, wiele osób nie bierze pod uwagę,  czego oczekuje od nowego sprzętu, a wybór przerzuca,  na "Pana" w sklepie. 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. jestem tu nowym użytkownikiem forum. Mam juz zamówionego Sony Bravie 55Xf9005 za 4800 e Euro rtv Agd. Przez wasze forum duzo sie dowiedzialem o tym tv (jeszcze czytajac testy na internecie ) postanowiłem zamowic ten model , bede miał do odbioru w sobote. Moje pytanie brzmi czy tv za 5000 zl bedzie mial faktycznie duzo lepszy obraz niz jakis tv 55 calowy za 2000-3000. Dodam ze obecnie uzytkuje tv lcd 32 cale samusng z full hd kiedys wysoki model ale staruszek ma juz 9 lat wszystko w nim dziala ale jest za maly. Chcialem kupic dobry tv z ladnym obrazem glownie bede go wykorzysywal do ogladania telewizji cyforwej i Netflixa moze w przyszlosci do ps4 pro . teraz tylko stare ps3 posiadam. Drugie pytanie czy warto cos brac z tych sklepow ? Rok temu kupilem tam soundbara samsunga i do dzisiajaj zadnego problemu z nim nie mam. Jak sprawdzic czy tv jest faktycznie nowy bo uprzedzalem sprzedawce ze chce fabrycznie nowy maja dowiezc z magazynu do sklepu a nie z ekspozycji. Tabliczka z tylu mowi ze ktory miesiac produkcji ale mozna spradzic czy ekran jest caly oklejony folia ?? W sklepie raczej go nie podlacza by sprawdzic obraz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem swój stacjonarnie w euro i każdy tv w moim sklepie otwierali przy kliencie, wyciągali z pudełka na specjalnie przygotowany uchwyt/wieszak na kółkach oraz włączali by sprawdzić czy działa. Pudełko było fabrycznie zaklejone, TV miał folie na wszystkich krawędziach oraz z tyłu na błyszczącym pasku plastiku. Nóżki, pilot i inne graty znajdowały się w zgrzanych fabrycznie torebkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Paweł Kasprzyk napisał:

Moje pytanie brzmi czy tv za 5000 zl bedzie mial faktycznie duzo lepszy obraz niz jakis tv 55 calowy za 2000-3000. Dodam ze obecnie uzytkuje tv lcd 32 cale samusng z full hd

Teoretycznie jak najbardziej tak,  praktycznie także tak powinno być, jeżeli nie trafi się wadliwy egzemplarz. Większe pieniądze to inne (dodatkowe) funkcje,  inne procesory przetwarzania obrazu (kolory,  płynność,  upscalowanie, kontrast,  HDR itp.),  inna obudowa (bardziej premium), lepszy (nie zawsze) dźwięk. Zapewne na początku będzie szok obraz z 32" na 55" z tej samej odległości, okaże się mniej ostry,  a na 55 zobaczysz więcej niedoskonałości, w materiałach SD,  mniej w HD, zależy od odległości oglądania. Kwestia ustawień oraz przyzwyczajenia się. 

 

6 godzin temu, Paweł Kasprzyk napisał:

Jak sprawdzic czy tv jest faktycznie nowy 

TV powinien być zaklejony, wszelkie dodatki ofoliowane, sam telewizor oklejony, z tyłu jest także data produkcji, się może być tak że data będzie np. 10.2018 a i tak będzie nowy. Gdyby coś wydało podejrzane,  możesz poprosić obsługę o wejście w tryb diagnostyczny tam będzie czas działania. Mi odmówiono, wiec sam to zrobiłem :), oglądaliśmy z kolegą TV po zwrocie (nowych nie mieli)  miał przepracowane 2h, a powodem zwrotu, prawdopodobnie był jeden malutki martwy piksel lub coś w matrycy (robaczek?) którego wypatrzłem. Wmawiano nam w MM, że to normalne i że każdy TV, może to mieć oraz nie podlega gwarancji :D. Oczywiście nie wzięliśmy Sony 49XF8096 za 3tyś. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedzi , wolalem zapytac bo jest to jednak troche pieniędzy. Obawiam się ,że ja takich martwych pikseli bym nie zobaczyl bo nawet niewiem jak to wygląda zbytnio ale jade z druga osoba bo zawsze samemu mozna cos przeoczyc . Ja bede mial do tv okolo 2,30 -2,5. Obawiałem się najbardziej kątów widzenia ale tv bedzie powiedzony na scianie i jesli czasem nie bede na wprost niego to poprostu troszke go obrocei powinno byc wtedy lepiej. Z większości testów wynika ,że obraz jest żyleta i cięzko znalezc rownie dobry. Lepsza jakośc to tylko oled ale to nie te najtansze ale z jakoscią tych tv bywa różnia. Dać 7 tysiecy i martwic się czy nie będzie jakiś wypaleń itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy mnie pracownik w MM odpakowywał nówkę, jak ja kupowałem... Jest tak zapakowany, że raczej się od razu zorientujesz, czy ktoś przy nim grzebał :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Telewizor 65xf9005 mam od tygodnia, wątek przeczytałem od deski do deski.

Chciałbym się podzielić ciekawym spostrzeżeniem dotyczącym cloudingu w moim egzemplarzu.

Clouding sprawdzałem na czarnym ekranie z youtuba, przy wyłączonym strefowym wygaszaniu w ciemnym pomieszczeniu.

Stwierdziłem nie równomierne podświetlenie z lewej strony ekranu, bez dramatu niemniej szczęśliwy z tego powodu nie byłem.

A teraz najciekawsze po delikatnym poprzecieraniu ekranu wzdłuż i w poprzek papierowym ręcznikiem kuchennym, niekorzystny efekt ustąpił.

Ekran przecierałem przy włączonym telewizorze także na bieżąco mogłem obserwować skutki owego przecierania.

Czym to jest powodowane nie wiem, możliwe iż wyrównały się naprężenia matrycy lub odległości od wewnętrznych elementów telewizora mogących delikatnie uciskać matryce. 

Nie wiem jak to działa ale w moim przypadku zadziałało ;)

 

 

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 9.01.2019 o 12:59, janush napisał:

Jakbym wiedział, że tak to wygląda to bym kupił. Do tej pory nie spotkałem się z takim czymś, by przy najmniejszych ruchach obraz aż tak cierpiał na jakości. Wygląda to jak stara, słaba matryca TN w pierwszych monitorach LCD. Spróbuje jeszcze wymienić na inny egzemplarz, aż nie chce mi się wierzyć by to co pokazuje mój model było normą.

Spróbuj TV na czymś postawić. Podchodzisz pod kątem do TN i jeszcze patrzysz w tym momencie na niego z góry bo z tego co widzę to stoi na podłodze. To przy TN się nigdy nie uda, to nie IPS, niestety taki jego urok. A co do tego podświetlenia to poeksperymentuj z ustawieniem Local Dimming.

Ja mam od 2 dni 55XF9005, jedyny problem w moim egzemplarzu jaki zauważyłem to streaming filmu 4K UHD HDR z bitrate 48Mbps z mojego kompa przez SMB. Kodi co jakieś 2-5 min ma czkawkę i zaczyna doczytywać. Komp mocny i obciążenia na nim pawie nie widać a kodi doczytuje ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja wysyłam na TV programem Samsung All Share a nie KODI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy czas pracy odbiornika można w jakiś sposób zresetować? Zauważyłem, że on mierzy nawet czuwanie tv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz w Euro i Media Markt można kupić 55" za 4399, ciekawe czy spadnie jeszcze z ceny w tym roku? Polecam nie zdecydowanym bo TV wart zakupu. 

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Adam Jurgowiak napisał:

Ciekawy czy na xf9005 będzie dostępny Google Asystent po polsku?

Na co Ci to gów no? 

Mało Ci badziewia które lądują do tv? 

Może niech producenci skupią się na obrazie a nie na dziadostwie które lądują w tv.

Edytowane przez kapusta7
  • Plusik 2
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, kapusta7 napisał:

Na co Ci to gów no? 

Mało Ci badziewia które lądują do tv? 

Może niech producenci skupią się na obrazie a nie na dziadostwie które lądują w tv.

To "badziewie" i tak masz już u siebie... Tyle że nie po polsku.

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, <*))))))>< napisał:

czemu 49 jest wyżej ceniona od 55?

 

Bo to jedyny dobry 49" na rynku :). Jeśli kogoś blokuje rozmiar, to ten Sony praktycznie nie ma konkurencji - OLEDów brak, a w LCD sama padaka w tym rozmiarze.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2018 o 13:05, radosuaf napisał:

Z uciążliwości trochę irytujący jest lekko ciemniejszy obraz po bokach i w narożnikach (standard w LCD), lekki banding przy oglądaniu meczu, ale naprawdę minimalny i trzeba się przyjrzeć (za to ruch odwzorowany pięknie, nie mam zastrzeżeń) i, co jest nie do uniknięcia, blooming w ciemnych scenach przy jasnych obiektach.

Te zaciemnienia to pierwsze co zauważyłem. W praktyce niezauważalne... poza grami. Ale w testach rtings to jest, tutaj w recenzji to jest i na samym początku na forum pisali ludzie, że raz jest to w każdym egzemplarzu a dwa właśnie w grach wypada to najgorzej bo nakładają się filtry przyciemniające narożniki w grach z tv. Mam nadzieję, że to kwestia przyzwyczajenia bo trochę mnie to w praktyce zaskoczyło. Człowiek cały czas uczy się nowych ułomności nowych, jasnych telewizorów.

Poza tym jestem zachwycony tym tv. Martwych pikseli na razie zero, bandingu w szarościach i na jasnych tłach zero, dse zero, clouding niewielki (i tylko z wyłączonym local dimming, z włączonym poezja, problem nie istnieje), płynność w czymkolwiek (nawet w grach) o niebo lepsza niż w tak zachwalanej serii NU8xxx samsunga. Tylko te rogi w tv sony...

Edytowane przez Shoryuken
  • Plusik 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kapusta7 napisał:

NU 80XX tylko ślepi zachwalają.

Jesteś zbyt surowy. W swojej kategorii cenowej seria NU8 nie ma sobie równych i nie ma w ogóle co się zastanawiać co wybrać w tych pieniądzach ale jak ktoś może dopłacić do XF9 to też nie powinien się zastanawiać bo zwyczajnie pożera NU8. Jako, że jestem wrogiem oledów to już raczej nie ma nic lepszego w lcd do wyboru poza Q9fan Samsunga.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Shoryuken napisał:

Jesteś zbyt surowy. W swojej kategorii cenowej seria NU8 nie ma sobie równych i nie ma w ogóle co się zastanawiać co wybrać w tych pieniądzach ale jak ktoś może dopłacić do XF9 to też nie powinien się zastanawiać bo zwyczajnie pożera NU8. Jako, że jestem wrogiem oledów to już raczej nie ma nic lepszego w lcd do wyboru poza Q9fan Samsunga.

Od 15 minuty można zobaczyć ciemniejsze rogi w tej grze. Jak widać ten tytuł tak ma a był to pierwszy po demie RE2 remake jaki odpaliłem na tym tv i prawie dostałem zawału jak się ten g-ówniany efekt gry nałożył na leciutko (normalnie całkowicie do olania) ciemnejsze rogi XF9005 ;) Ku przestrodze  - potestujcie tv na innych, normalnych grach :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...