Skocz do zawartości
Maciej Koper

Sony XF90 - TEST następcy XE93/XE90 na 2018 rok (KD-55XF9005) z Dolby Vision

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, Miszek napisał:


No właśnie, poza bloomingiem to jest świetny telewizor w swojej cenie. I praktycznie nie ma konkurencji.
Co do "porady" poprzednika zakupu tv za 2k PLN to gratuluję pomysłu. Matryca 60Hz, pewnie brak układu poprawy ruchu, podświetlenie z chmurami itp. To ja już wolałbym w ogóle nie kupować żadnego i używać dalej 10 letniego staruszka.

Dlaczego zakładasz ze każdego stać lub ma ochotę wydać kilka tysięcy zł na tv? Najwięcej sprzedaje się telewizorów w cenie 2-3k PLN. Z tą cenę ma być matryca 120 Hz? Nie te czasy.

Problem z podświetleniem występuje na droższych modelach, także zawsze masz loterię panelową.

Jak nie widzisz różnicy między tv sprzed dekady i współczesnym, to nie ma sensu żebym z tobą polemizował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo mniej zamożnych nie stać na kupowanie bubla. I tak później kupią droższy lepszy. Chyba że nie mają żadnych wymagań i nie widzą różnicy, ale tacy na forum raczej nie zaglądają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za nowe namieszanie z tym bloomingiem ?

Rozkwiecanie = blooming

Przecież od lat telewizory SONY nie radzą sobie z efektem "rozkwiecania" napisów. Efekt polega na rozjaśnieniu ekranu w pionie na szerokości napisów. To niesprawność tanich matryc VA stosowanych przez Foxconn przy montażu TV z logo SONY. To deklasuje telewizory od Foxconn. Cena niestety nie jest korygowana.  

Edytowane przez 2015
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Krzysztof Mazur napisał:

Ja jestem "fanbojem" elektroniki od Sony. Ale nie znaczy to, że mam przemilczać rzeczy, które mi przeszkadzają. Nie wiem jak jest z tymi samymi przypadłościami w Samsungach czy Panasonicach, bo nie korzystam. Paradoksalnie, mimo że widzę wady modelu XF9005, to chyba dziewczynie i tak kupię ten model. Ona i tak ogląda głównie z lektorem wszystko, a poza tym nieszczęsnym bloomingiem, to reszta robi na mnie duże wrażenie.

Pod warunkiem, że patrzymy na obraz w tv siedząc na wprost a  ekran tv jest na wysokości oczu. Ostatnio porównywałem w domu Sony XF9005, Panasonica DX700 oba na matrycy VA i Panasonic ST50 plazma. Sony matryca 120 hrz DX700 matryca 60 hrz. Widocznie jestem mało spostrzegawczy, ale nie zauważam różnicy pomiędzy matrycą 60 a 120. Mimo HDR i innych nowych funkcji degradacja jakości obrazu już pod niewielkim kątem jest największą wadą tych tv. Plazma bije te tv na głowę pod tym względem. Sony jest chwalone za płynność. Ja nie widzę pod tym względem różnicy między nimi. XF9005 z pewnością ma wiele zalet, ale patrzenie na ekran już pod niewielkim kątem potrafi zepsuć radość z jego posiadania. 

  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co to za nowe namieszanie z tym bloomingiem ?
Rozkwiecanie = blooming
Przecież od lat telewizory SONY nie radzą sobie z efektem "rozkwiecania" napisów. Efekt polega na rozjaśnieniu ekranu w pionie na szerokości napisów. To niesprawność tanich matryc VA stosowanych przez Foxconn przy montażu TV z logo SONY. To deklasuje telewizory od Foxconn. Cena niestety nie jest korygowana.  

A Samsung sobie radzi? Tam jest ten sam problem i nie powoduje tego tania matryca, jak sugerujesz, a system lokalnego wygaszania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z górnym paskiem informacyjnym na sygnale z PC. Nieważne które wejście HDMI, pasek cały czas jest wyświetlany. Nawet jak wcisnęła "i" na pilocie to po chwili wraca. Strasznie mnie to irytuje. Kable zmieniałem i nic. Mam kartę Radeon.

Edytowane przez kojak_ct

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kojak_ct napisał:

Mam problem z górnym paskiem informacyjnym na sygnale z PC. Nieważne które wejście HDMI, pasek cały czas jest wyświetlany. Nawet jak wcisnęła "i" na pilocie to po chwili wraca. Strasznie mnie to irytuje. Kable zmieniałem i nic. Mam kartę Radeon.

Telewizory Sony z serii XD-XE-XF są pod tym względem upośledzone. Aby wyłączyć ten pasek wciśnij HOME - Ustawienia - Ustawienia kanałów - Pasek informacyjny (odznacz).

Niestety po jego wyłączeniu nie będziesz miał go też np. w kanałach telewizji naziemnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem. Najgorsze jest to, że rozwiązania podane przez Sony nie pomagają :). Strasznie upośledzone pod tym względem. Coś tam w ustawieniach odznaczalem ale chyba na automat :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może najpierw wyjaśnijmy sobie, co to jest "blooming": jest to widoczne rozświetlenie matrycy naokoło obiektów otoczonych kontrastowym tłem np. gwiazd na tyle czarnego nieba spowodowane działaniem algorytmów zwiększających kontrast przy współudziale lokalnego wygaszania. Im więcej diod ma lokalne wygaszanie, tym efekt jest mniej widoczny, bo obszar podświetlony diodami jest mniejszy. KAŻDY LCD z lokalnym wygaszaniem ma blooming (TV bez lokalnego wygaszania mają rozświetlony cały ekran), niezależnie od producenta. Idealna sytuacja jest w oledzie, gdzie można sterować podświetleniem każdego piksela, więc efekt bloomingu nie występuje zupełnie (ale są inne irytujące rzeczy... :P).

Napisy warto zrobić w pewnym stopniu przezroczyste, wtedy w HDRrze lub DV nie będą tak bić po oczach...

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A da się zmienić napisy na szare w aplikacjach fabrycznych? :) Np odtwarzacz video wbudowany w soft. 

Edytowane przez kojak_ct

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ogladam filmy z dysku przez kodi, napisy mam szare i szczerze polecam. Moim zdaniem to najlepszy mozliwy odtwarzacz na android tv. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogląda ktoś mecze z jakiegoś streamu bezpośrednio na tv? Da radę tak mecze oglądać bezpośrednio z przeglądarki albo przez jakąś apke? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Proxxximus napisał:

Ogląda ktoś mecze z jakiegoś streamu bezpośrednio na tv? Da radę tak mecze oglądać bezpośrednio z przeglądarki albo przez jakąś apke? 

Na TVP Sport się nie da bo "laguje" jak cholera. Przełączam się wtedy na złącze z PC. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem rozwiązanie z tym durnym paskiem z info o HDMI na PC. To nie tv winny tylko dźwięk z karty Radeon po HDMI cały czas wysyła sygnał nawet jak jest wyłączony w dźwiękach. Więc wszedłem do menegera urządzeń i wyłączyłem kartę dźwiękową Radeon HDMI i jak ręką odjął. :)

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak sam tv? Wrażenia pozytywne?

U mnie na Kodim szarpie film w mkv, o dziwo na wbudowanym odtwarzaczu idzie płynnie. Gdzie szukać w ustawieniach Kodiego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzien dobry.

z czystej ciekawosci, czy jest mozliwosc wylaczenia trybu hdr i ogladania zawartosci np. netflixa w sdr, nawet gdy film/serial wspiera hdr ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Miszek napisał:

A jak sam tv? Wrażenia pozytywne?

U mnie na Kodim szarpie film w mkv, o dziwo na wbudowanym odtwarzaczu idzie płynnie. Gdzie szukać w ustawieniach Kodiego?

Ogólnie jestem z TV zadowolony. HDR mógłby świecić jaśniej ale na razie styknie. Trochę rozświetlenie mnie denerwuje ale pomału się przyzwyczajam. Z braku czasu mało używam ale może okres zimowy trochę to zmieni.

Jeśli chodzi o kodi to jest tam taka opcja z kodekami w ustawieniach wyświetlania (akceleracja sprzętowa). Jak będę przy TV to mogę zerknąć w którym to miejscu :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie o co może chodzić z kwestią, że przy oglądaniu części filmów na netflixie po soundbarze tragicznie słychać dialogi?

Przykładowo oglądałem ostatnio 2 części Matrixa i żeby dokładnie słyszeć rozmowy, trzeba bardzo głośność podkręcić, co z kolei się wiąże ze zdecydowanie zbyt głośnymi innymi efektami dźwiękowymi.

Przy wielu filmach i serialach ten problem nie występuje. 

Czy może chodzić po prostu o złą jakość po stronie netflixa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przez optyka DD5.1 i dialogi są ok. Wydaje mi się, że w ustawieniach dźwięku widziałem opcje dla dialogów ale mogło mi się przywidzieć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, pebe86 napisał:

Jaki soundbar?

JBL BAR 3.1. ustawiony na tryb "movie"

w ustawieniach dźwięku TV też próbowałem ale nic nie pomaga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Egg Head napisał:

dzien dobry.

z czystej ciekawosci, czy jest mozliwosc wylaczenia trybu hdr i ogladania zawartosci np. netflixa w sdr, nawet gdy film/serial wspiera hdr ?

Niestety nie ma takiej możliwości. Można to zrobić oglądając przez np. w playstation 4 ale na tv nie da rady.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...