Skocz do zawartości
Maciej Koper

Sony XF90 - TEST następcy XE93/XE90 na 2018 rok (KD-55XF9005) z Dolby Vision

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie wciąż się zastanawiam, czy te 3500 pln to gra warta świeczki w tym przypadku, i czy ten hdr robi rzeczywiście aż tak dużą różnicę między tymi 2 telewizorami. Czy rzeczywiście jest to jak dzień do nocy ? ;)

Vincent Teoh w swoim porównaniu używa słów, że XE93 oferuje "slightly more impactful hdr" w porównaniu do XF90. A więc "nieco bardziej uderzający hdr". "Nieco" to niezbyt dużo niby, więc już sam nie wiem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście posiadam panasa cx700 który nie ma hdr raz w tygodniu obcuje przy piwie i konsoli z XF90 bawiłem się ale w sklepie samsungiem nu8000 i dla mnie w Xf było wystarczające uderzenie hdr, nie miałem okazji zobaczyć coś mocniejszego i szczerze mimo że mój tv ma 3 lata powiedziałem że muszę Xf mieć ale nie ze względu na hdr który mi wystarcza w Xf ale płynność której mi tak bardzo brakuje w cx.

Przed panasem miałem z niskiej półki sony 40 r470 czy jakoś tak i mimo że nie było tam uplynniacza obraz ruchomy był o wiele lepszy. Teraz wracam do Soniacza.

Edytowane przez DawidP
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu taka wymiana, zbyt mało się różnią od siebie. Lepiej wymienić za dwa lata na coś naprawdę lepszego, a mniejszy powiesić w sypialni :)

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, boywrc napisał:

Bez sensu taka wymiana, zbyt mało się różnią od siebie. Lepiej wymienić za dwa lata na coś naprawdę lepszego, a mniejszy powiesić w sypialni :)

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka
 

Może i racja...wciąż się waham

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli dopłata nie jest duża, to XE93 będzie lepszym wyborem (XF90 jest kontynuacją XE90, więc pozycjonowany jest oczko niżej). Ostatniego argumentu szczerze nie rozumiem...

Rok po premierze można kupić sztuki ze zwrotów, z ekspozycji z dużym przebiegiem itp. Jak dla mnie nie do zaakceptowania.

Co do 5 letniej gwarancji w MM to jest to zwykłe ubezpieczenie na słabych warunkach.
Jeśli np. w 5 roku będzie awaria i stwierdzą, że naprawa przewyższa wartość tv to dostaniesz zwrot 40% wartości początkowej. Jaka to gwarancja?
  • Plusik 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Miszek - pełna zgoda, ale rozmawialiśmy o nowym TV.

@DawidP - masz rację, pod niektórymi względami XF90 jest lepszy od XE93 i w LEDach w roku 2018 jest pozycjonowany zaraz za ZF9. Nie zmienia to jednak faktu, że jest następcą XE90, natomiast nieprzypadkowo XE93 był nazywany "małym ZD9".

@conker9Jeśli TV jest poekspozycyjny, to moim zdaniem ryzyko jest duże i jednak warto mocno zastanowić się nad zakupem. Chociaż z drugiej strony HDR w XE93 jest znacznie mocniejszy no i 65'' wygląda znacznie lepiej od 55'' :P.

Edytowane przez Toma-San
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toma-San - Ten XE93, którego mam na myśli, jest poekspozycyjny, ponoć stoi na wyspie producenckiej od maja, i ma przelatane wg moich wyliczeń jakieś 1500 - 1600 godzin. Tak też twierdzi sklep. To po pierwsze. Po drugie ten HDR. To jak w końcu - znacznie mocniejszy, czy "slightly more impactful" (nieco bardziej uderzający - cytat z Vincenta w jego porównaniu) ?

Edytowane przez conker9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@conker9 - ~1500 vs 900 cd/m2. Przecież to 40% różnicy. Jak kupowałem swój TV miałem okazję porównywać (XE90 vs XE93) i różnica była przytłaczająca. Wiem, że XF90 świeci trochę jaśniej od XE90, ale to trochę nie nadrobi różnicy. Jeśli koniecznie chcesz kupić ten poekspozycyjny TV, sugeruję wejść w menu serwisowe i sprawdzić rzeczywistą ilość przepracowanych godzin (wyłączasz TV pilotem, a później szybko naciskasz po kolei: i+ 5 volume- power. Pojawi się menu serwisowe, na dole ostatni wiersz jest w formacie aaaa-bbbb-cccc, gdzie aaaa to przepracowane godziny, bbbb to ilość włączeń, a cccc to czas pracy matrycy. Wychodzisz HOMEm lub BACKiem - już dobrze nie pamiętam).

Edytowane przez Toma-San
  • Lubię 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: 

Czy istnieje jakaś sensowna alternatywa dla tego badziewnego pilota w XF90? Informacje na stronach Sony to kpina.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Scumgrief napisał:

Pytanie: 

Czy istnieje jakaś sensowna alternatywa dla tego badziewnego pilota w XF90? Informacje na stronach Sony to kpina.

Też jestem ciekaw, takie piloty to były w latach 90.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Toma-San napisał:

@conker9 - ~1500 vs 900 cd/m2. Przecież to 40% różnicy. Jak kupowałem swój TV miałem okazję porównywać (XE90 vs XE93) i różnica była przytłaczająca. Wiem, że XF90 świeci trochę jaśniej od XE90, ale to trochę nie nadrobi różnicy. Jeśli koniecznie chcesz kupić ten poekspozycyjny TV, sugeruję wejść w menu serwisowe i sprawdzić rzeczywistą ilość przepracowanych godzin (wyłączasz TV pilotem, a później szybko naciskasz po kolei: i+ 5 volume- power. Pojawi się menu serwisowe, na dole ostatni wiersz jest w formacie aaaa-bbbb-cccc, gdzie aaaa to przepracowane godziny, bbbb to ilość włączeń, a cccc to czas pracy matrycy. Wychodzisz HOMEm lub BACKiem - już dobrze nie pamiętam).

Co do menu serwisowego, sklep nie chce się na to zgodzić - twierdzą, że po wejściu do tego menu traci się gwarancję. To prawda? Odnośnie XE93, bardzo go chcę, lecz zaczynam się powoli zniechęcać, ponieważ najpierw muszę znaleźć kupca na mojego XF90. Niżej niż 4800 nie zejdę, w końcu to nowy telewizor, ale janusze i tak się targują..Nie sprzedam, nie zaryzykuję zakupu XE93.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@conker9 - traci się gwarancje? :O Czysta ściema. Jeśli nie chcą pokazać, ile TV godzin przepracował, oznacza to, że ich deklaracje mogą mijać się z rzeczywistością... 

  • Plusik 3
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ponownie !

Wczoraj za 5699 zakupiłem w Media Markt 55 calowy XF90. Telewizor radzi sobie świetnie i jestem w nim dosłownie zakochany ale ciekawi mnie parę kwestii.

- Otóż służy mi on głównie do grania na Xboxie one X. Odpaliłem ulepszony format na hdmi 2 i 3.  HDR zostawiłem automatycznego, rozumiem że tak ma być ?

- Wiem że w trybie gra input lag jest najmniejszy, jednakże muszę stwierdzić że widzę zbyt dużą różnice w jakości obrazu na minus trybu gra względem standardowego. Tryb gra wydaję mi się zbyt przyciemniony, chyba że mam coś źle ustawionego albo mam coś zmienić ?

- Na konsoli odpalając Netflixa mam możliwość wybrania pozycji z 4K albo HDR ale nigdzie nie widzę opcji Dolby Vision a wiem że ten telewizor go obsługuję, czy DV działa tylko na netflixowej aplikacji w tym TV ?

- Czy jest jeszcze jakieś zalecane ustawienie HDR'a o którym się nie mówi zbyt często by ten był jak najlepiej wyświetlany ?

- Gdzie mogę na tym TV ustawić autowyłączenie ? :P np na 15,30 albo 60 min by TV się po tym czasie sam wyłączył.

Z góry dzięki za pomoc.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, BenioLegend napisał:

Na konsoli odpalając Netflixa mam możliwość wybrania pozycji z 4K albo HDR ale nigdzie nie widzę opcji Dolby Vision a wiem że ten telewizor go obsługuję, czy DV działa tylko na netflixowej aplikacji w tym TV ?

Na ps4 jest to samo. Tylko w aplikacji tv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Toma-San napisał:

@conker9 - traci się gwarancje? ? Czysta ściema. Jeśli nie chcą pokazać, ile TV godzin przepracował, oznacza to, że ich deklaracje mogą mijać się z rzeczywistością... 

Wiem, że to ściema. Ale co poradzić ?

A co sądzicie o Z9F ? Może ten telewizor warto rozważyć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BenioLegend

Ustawienia HDR Auto. Jak odpalisz grę, która obsługuje HDR np. Gears of War4, to po wybraniu na pilocie Action Menu a dalej Picture będzie widoczny w menu tv znaczek HDR.Brightness masz mieć ustawiony na Max. Teraz w opcjach gry ustawiasz jasność według tego co piszą czyli np. obrazek po lewej niewidoczny, środkowy ledwie widoczny itp. Trzeba pamiętać, że dodatkowe opcje ustawienia dla HDR pojawiają się w grze po wykryciu pracy tv w trybie HDR. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten ulepszony format na hdmi 2 i 3 to chodzi o zakres RGB hdmi czyli zmienia poziom czerni w obrazie dla wejścia hdmi czyli normalny lub pełny więc myślę że w konsoli też jest taka opcja (ps4 jest)  i trzeba ją ustawić też na pełną tak jak w telewizorze i czy to nie pomoże żeby obraz nie był ciemny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem dotyczący napisów. Mianowicie tv jakby instaluje sobie u siebie pierwsze napisy i nie toleruje nowych :D Mam plik, gdzie napisy zostały źle zsynchronizowane co wychodzi po kilku minutach, zmieniam napisy na pendrive (na laptopie są ok) - dalej czyta te same napisy. Format usb - dalej te same. Co zrobić? Jest jakaś funkcja czyszczenia w tym tv?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś wyczyść dane / wyczyść pamięć podręczną aplikacji z której korzystasz do oglądania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Ogólnie muszę powiedzieć, że jest dramat z tym telewizorem podczas oglądania treści HDR z napisami. Przy HDR podświetlenie mam na maksa (tak jak to jest wskazane) i wtedy rozjaśnienie całego ekranu przez napisy jest widoczne w prawie każdej scenie. Najgorzej oczywiście jest w ciemnych scenach. Aż nagrałem filmik i wrzuciłem na YT także możecie się sami przekonać:

 

TV to 65" NU8042.

Pokój w którym nagrywałem był tylko delikatnie oświetlony (widać to chwilami po prawej stronie od telewizora), tryb film, local dimming nastawiony na niski (piszę o tym, bo dalej nikt się nie wypowiedział, czy rozświetlanie ekranu przy napisach wynika z krawędziowego oświetlenia ekranu, czy z braku możliwości wyłączenia local dimming). Scena z drugiego sezonu American Vandal na Netflixie.

Największą zmianę widać przez ostatnie 2-3 sekundy nagrania, na twarzy chłopaka. Podczas wyświetlania napisów twarz jest wręcz sina, a dopiero po ich zniknięciu nabiera normalnych kolorów.

Naprawdę nie rozumiem tego, że polscy recenzenci nie poruszają tego tematu. Podobnie jak "znawcy" na forum. Opisuje się jakieś głupie bandingi, cloudingi i inny szajs, który przez zwykłego szarego człowieka jest nie do zauważenia, albo ewentualnie w jednej scenie na godzinę jest to zauważalne, natomiast pomija się tak rażące "wady". Piszę konkretnie o polskich recenzentach, bo w naszym kraju zdecydowana większość osób ogląda seriale angielsko języczne z napisami.

Aż zobaczę u jakiegoś znajomego na TV z krawędziowym podświetleniem czy też to występuję. Jeśli się okaże, że to jednak wina local dimming to ten TV nadaje się na śmietnik i wolę mieć możliwość wyłączenia tej głupiej funkcji niż jakąś troszkę lepszą obróbkę obrazu..."

Panowie, jak wyglada sprawa ogladania filmow z HDR + napisy na XF90? Tak samo jak powyzej, czy lepiej?

Edytowane przez Bebbop
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, uher napisał:

Mam problem dotyczący napisów. Mianowicie tv jakby instaluje sobie u siebie pierwsze napisy i nie toleruje nowych :D Mam plik, gdzie napisy zostały źle zsynchronizowane co wychodzi po kilku minutach, zmieniam napisy na pendrive (na laptopie są ok) - dalej czyta te same napisy. Format usb - dalej te same. Co zrobić? Jest jakaś funkcja czyszczenia w tym tv?

Zainstaluj VLC do oglądania filmów z napisami. Odpal w nim film z napisami. Wybierz napisy pilotem dolny przycisk po lewej stronie. Ja zazwyczaj wybieram napisy na czarnym tle. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Bebbop napisał:

"Ogólnie muszę powiedzieć, że jest dramat z tym telewizorem podczas oglądania treści HDR z napisami. Przy HDR podświetlenie mam na maksa (tak jak to jest wskazane) i wtedy rozjaśnienie całego ekranu przez napisy jest widoczne w prawie każdej scenie. Najgorzej oczywiście jest w ciemnych scenach. Aż nagrałem filmik i wrzuciłem na YT także możecie się sami przekonać:

 

TV to 65" NU8042.

Pokój w którym nagrywałem był tylko delikatnie oświetlony (widać to chwilami po prawej stronie od telewizora), tryb film, local dimming nastawiony na niski (piszę o tym, bo dalej nikt się nie wypowiedział, czy rozświetlanie ekranu przy napisach wynika z krawędziowego oświetlenia ekranu, czy z braku możliwości wyłączenia local dimming). Scena z drugiego sezonu American Vandal na Netflixie.

Największą zmianę widać przez ostatnie 2-3 sekundy nagrania, na twarzy chłopaka. Podczas wyświetlania napisów twarz jest wręcz sina, a dopiero po ich zniknięciu nabiera normalnych kolorów.

Naprawdę nie rozumiem tego, że polscy recenzenci nie poruszają tego tematu. Podobnie jak "znawcy" na forum. Opisuje się jakieś głupie bandingi, cloudingi i inny szajs, który przez zwykłego szarego człowieka jest nie do zauważenia, albo ewentualnie w jednej scenie na godzinę jest to zauważalne, natomiast pomija się tak rażące "wady". Piszę konkretnie o polskich recenzentach, bo w naszym kraju zdecydowana większość osób ogląda seriale angielsko języczne z napisami.

Aż zobaczę u jakiegoś znajomego na TV z krawędziowym podświetleniem czy też to występuję. Jeśli się okaże, że to jednak wina local dimming to ten TV nadaje się na śmietnik i wolę mieć możliwość wyłączenia tej głupiej funkcji niż jakąś troszkę lepszą obróbkę obrazu..."

Panowie, jak wyglada sprawa ogladania filmow z HDR + napisy na XF90? Tak samo jak powyzej, czy lepiej?

Ten typ tak ma bawiłem się nim w sklepie local dimming nie da się w nim wyłączyć i tak mniej agresywnie to działa niż w serii MU czytałem gdzieś na forum że zmiana napisów -koloru- na szary dużo pomaga. Co do recenzji tv też mam zastrzeżeń sporo, a najbardziej boli jak każdy jeden oled (oczywiście podobają mi się oled ale...) dostaje wysokie noty, dlatego siedzę na forum z ludźmi żeby poznać bolączki tv.

I wkoncu jest na scentre "promocja" na 55 cali z graj belka tylko że cena mnie z nóg zwalila, niby dają graj bele lepszą do 55 obsługująca Dolby Atoms no ale 7.5k to jednak bez graj belki będę musiał się zadowolić. Chyba że jeszcze poczekać na czarny piątek i ten tzw poniedziałek gdzie promocja jest wtedy w necie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bebbop mam skakibrowany xf i jak oglądam coś z DV, a tak w sumie to bez znaczenia bo z napisami białymi to zawsze tak rozświetlają. Wygląda to rzeczywiście słabo ale to chyba kwestia tego jak zaimplementowane są napisy bo w niektórych filmach tego tak nie widać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym tylko wyjasnic, ze opinia i filmik nie nalezy do mnie. Jest to wpis uzytkownika citmod. Zastanawiam sie nad zakupem NU8002 i bylem ciekaw, czy problem wystepuje tylko w Samsungu, czy w drozszych konstrukcjach konkurencji takze. A jak sprawa wyglada z grami? Bo nie wyobrazam sobie grania z takim efektem w jakies horrory.

Edytowane przez Bebbop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...