Skocz do zawartości
arbakul

Sony XE90 vs Panasonic EX780

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

zanim przejdę do moich rozterek, zgodnie z zaleceniami przedstawiam moje kryteria odnośnie sprzętu: 

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 12m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 3m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 2
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? Tylko na wprost, kąty są bez znaczenia
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? wisieć
6. Jak słońce świeci w pokoju ? okno jest na tej samej ścianie co telewizor, słońca jest nie za wiele, można zasłonić
7. Jaki masz obecnie telewizor ? Panasonic 
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? TX-L42E6B
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? Telewizja cyfrowa z anteny (praktycznie nie oglądana), z sieci materiały min 1080p, głównie netflix. 
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? Odroid C2
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? 3-4 max
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? Matową
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? Telewizji prawie wcale, seriale i filmy. Sportu zero. 
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? Nie
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? NIE
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? Zdecydowanie wieczorami
17. Preferencje co do wielkości? 55" +
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? Wolne menu, głośna praca (w samsungu miałem kiedyś piszczące cewki)
19. Preferencje co do marki ? Mam Panasonica i jestem zadowolony, nie przepadam za LG, Samsung
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? Kompletnie zbędne
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 6000 zł + kalibracja 

22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu ? Zdecydowanie tak

A teraz przejdę do szczegółów. Postanowiłem zmienić telewizor na większy i z wyższej półki jakościowej, niż to co mam teraz. Telewizor wisi w sypialni, oglądam głównie wieczorem i przede wszystkim Netflix, plus różnego rodzaje materiały z internetu. Telewizji prawie wcale. Ponieważ mam dobre doświadczenia związane z Panasonic, to nastawiłem się na tę markę, na model 58EX780. Test mnie zachęcił i już byłem zdecydowany, jednak jak to często bywa wystarczyło poczytać więcej, żeby nabawić się wątpliwości. Stąd też rozważanie modelu Sony... Stąd też pytanie o wskazówki. 

Jeśli chodzi o jakość obrazu, to purystą ani pasjonatem nie jestem. Do tej pory korzystałem z niższego modelu i nic mnie w oczy nie szczypało. Niemniej nadszedł czas, że chcę wejść na poziom wyżej. W pracy mam do czynienia z projektorami kina domowego i to mi trochę narobiło apetytu. Na pewno będę chciał, żeby ekran został skalibrowany, także fabryczny poziom kolorów nie jest dla mnie specjalnym problemem / argumentem. 

Na pewno chciałbym uniknąć plam, prześwietleń i wszelkiego rodzaju rzeczy, które popsują mi radość z oglądania. Nie wiem jak to dobrze opisać, nie znam fachowej nomenklatury, niemniej jestem z tych ludzi, którzy nie potrafią się przyzwyczaić do drobnej wady i ją ignorować. 

Z testów wiem, że HDR jest lepszy w Sony, jednak nie planuję na ten moment filmów z BluRay. Jedynie to, co będzie dostępne w streamingu, także specjalnie się na jakość tej technologii nie spinam. Dobrze by było gdyby było dobrze, ale nie musi być idealnie. W końcu to TV ze wyższego-średniego przedziału. 

Generalnie pytanie jest takie, czy warto mieć 3 cale więcej kosztem odrobinę gorszego obrazu? 

Edytowane przez arbakul

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadecydowały finanse i padło na 58EX780 ustrzelone za 5 tyś brutto. Niebawem kalibracja, podzielę się wrażeniami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej filmiki doskonale pokazujące jak działa wygaszanie w Sony XE90 vs Panasonic EX780 :

TX-58EX780E :

https://www.youtube.com/watch?v=bLhU8lZR5YU

https://www.youtube.com/watch?v=NsIesEJjG_c

Sony XE9005 :

https://www.youtube.com/watch?v=Clq6qOgWDX0

https://www.youtube.com/watch?v=r4xKYiE9_Kc

 

Jak widać na Panasie jest zauważalnie mniej efektów ubocznych systemu wygaszania.

 

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą trochę mnie dziwą te achy i ochy na tym soniaczem ex90... Owszem obraz całkiem niezły czy tez nawet b.dobry.Zebrał tutaj w testach świetną opinię ale czy wart jest sporo większej kasy niż jego konkurencja typu ww. panas czy też seria samsunga mu....??? Czy tez to taki / trochę owczy/trend, że nie wypada za mocno go krytykować, no bo napisali, ze taki świetny/ oczywiście w swej klasie cenowej - zresztą wcale nie małej/.  A co mnie już totalnie dziwi to zaczyna on zbierać najwięcej negatywnych ocen użytkowników / z wymienionej trójki/. Są sygnały odnośnie mulenia adnka, przecinków włażących na matrycę, jej nierównego podświetlenia czy też bed pixeli. Do też też jak widać w poście powyżej tylne podświetlenie ze zbyt małą ilością stref też szału nie robi. Swego czasu brałem jego zakup mocno pod uwagę ale właśnie z uwagi na to co napisałem zrezygnowałem z jego zakupu i nie żałuję, w wręcz jestem b. zadowolony, że nie wywaliłem sporej kasy na chyba zbyt przereklamowany produkt. Nawiasem - wolę mieć TEORETYCZNIE ciut słabszy obraz w swoim tv ale go mieć, niż co drugi tydzień oglądać pana z serwisu , który pakuje telewizor do pudła i wywozi na kilka dni lub co rusz w nim grzebie:D.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pawcho napisał:

Nawiasem - wolę mieć TEORETYCZNIE ciut słabszy obraz w swoim tv ale go mieć, niż co drugi tydzień oglądać pana z serwisu , który pakuje telewizor do pudła i wywozi na kilka dni lub co rusz w nim grzebie:D.

 Ciężko się nie zgodzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, na wstępie chciałbym pozdrowić wszystkich użytkowników i podziękować za bardzo dużą ilość wiedzy jaką można znaleźć na tym forum.

Obecnie również stoję przed podobnym dylematem i proszę o radę. Szukam TV głównie do grania na konsolach, no i czasami również PC. Telewizji nie oglądam w cale poza filmami Bluray, serialami na HBO GO, YT i meczami na NC+ GO. Celuję w 55 cali na matrycy VA i też myślę głównie nad Sony XE9005, a Panasonic EX780. Telewizory te praktycznie zrównały się cenowo, gdyż w Sony Centre jest promocja dla członków klubu i 55XE9005 kosztuje 5400. Natomiast Panasonic 55EX780 w Saturnie i ME kosztuje również koło 5400. Żadnego więc nie mogę odrzucić ze względu na cenę. Przejrzałem mnóstwo testów i oba są bardzo polecane przez recenzentów. Jednak tak jak zauważył Pawcho, więcej niepochlebnych opinii od użytkowników dostaje XE9005. Dotyczą one głównie smużenia i "zamulającego" Androida.

Za Sony według mnie przemawia:

+ Smart TV z dużą ilością aplikacji (jest HBO GO, którego brakuje na Panasie,

+ chyba lepszy serwis (miałem już z nim do czynienia w przypadku obecnie posiadanego tv i nie mogę narzekać),

+ w prawdzie miałem zamiar kupować za gotówkę, jednak w Sony Centre jest promocja i są raty 0%, co też uważam za plus, gdyż nie muszę od razy płacić całości,

+ przedłużenie gwarancji producenta do 5 lat (co uważam za fajną opcję) kosztuje 500 zł,

- wyższy input lag, gdyż przekracza 30 ms,

- jak na filmie zamieszczonym powyżej słabo działa lokalne wygaszanie, czy w ciemnym pomieszczeniu to rzeczywiście jest aż tak widoczne?,

- gorsza płynność i smużenie (według testów).

 

Natomiast Panasonic:

+ chyba jeszcze bardziej pochlebne opinie w recenzjach i mniej negatywnych opinii od użytkowników,

+ input lad poniżej 20 ms,

+ 3 cale za te same pieniądze,

- bardzo duży minus ze skrajnie ubogie Smart Tv.

- gorszy HDR,

- olbrzymi stojak, który zajmie mi pół komody.

Wybór nie daje mi spokoju. Czy rzeczywiście te 2 modele są obecnie najlepsze na rynku pod względem stosunku ceny do jakości, czy może powinienem wybrać coś innego? Dodam, że matryce IPS odpadają, co praktycznie wyklucza LG i Philipsa. Oglądałem dziś w sklepie Qleda Samsunga i w prezentacji sklepowej wyglądał bardzo dobrze. Nie wiem też co z Samsungiem MU7002, który również dostaje dobre opinie, ale w jednym z testów na YT recenzent zauważył lekko odklejającą się tylną osłonę, jak to miało w zeszłorocznych modelach KS i nie wiem, czy tu również jakość wykonania nie kuleje.

Pozdrawiam

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja Ci tylko odpowiem na ułamek zagadnienia...

Mam Panasa z 2014 i Philipsa z 2016

i nic poza androidem sobie nie wyobrażam. 

 

Nie wiem jak to chodzi w SONY ale u mnie bajka... żadnych dodatkowych pudełeczek i kabli, KODI działa. Zero problemów

Panas dramat jak był tak i jest niestety w tym temacie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, na wstępie chciałbym pozdrowić wszystkich użytkowników i podziękować za bardzo dużą ilość wiedzy jaką można znaleźć na tym forum.
Obecnie również stoję przed podobnym dylematem i proszę o radę. Szukam TV głównie do grania na konsolach, no i czasami również PC. Telewizji nie oglądam w cale poza filmami Bluray, serialami na HBO GO, YT i meczami na NC+ GO. Celuję w 55 cali na matrycy VA i też myślę głównie nad Sony XE9005, a Panasonic EX780. Telewizory te praktycznie zrównały się cenowo, gdyż w Sony Centre jest promocja dla członków klubu i 55XE9005 kosztuje 5400. Natomiast Panasonic 55EX780 w Saturnie i ME kosztuje również koło 5400. Żadnego więc nie mogę odrzucić ze względu na cenę. Przejrzałem mnóstwo testów i oba są bardzo polecane przez recenzentów. Jednak tak jak zauważył Pawcho, więcej niepochlebnych opinii od użytkowników dostaje XE9005. Dotyczą one głównie smużenia i "zamulającego" Androida.
Za Sony według mnie przemawia:
+ Smart TV z dużą ilością aplikacji (jest HBO GO, którego brakuje na Panasie,
+ chyba lepszy serwis (miałem już z nim do czynienia w przypadku obecnie posiadanego tv i nie mogę narzekać),
+ w prawdzie miałem zamiar kupować za gotówkę, jednak w Sony Centre jest promocja i są raty 0%, co też uważam za plus, gdyż nie muszę od razy płacić całości,
+ przedłużenie gwarancji producenta do 5 lat (co uważam za fajną opcję) kosztuje 500 zł,
- wyższy input lag, gdyż przekracza 30 ms,
- jak na filmie zamieszczonym powyżej słabo działa lokalne wygaszanie, czy w ciemnym pomieszczeniu to rzeczywiście jest aż tak widoczne?,
- gorsza płynność i smużenie (według testów).
 
Natomiast Panasonic:
+ chyba jeszcze bardziej pochlebne opinie w recenzjach i mniej negatywnych opinii od użytkowników,
+ input lad poniżej 20 ms,
+ 3 cale za te same pieniądze,
- bardzo duży minus ze skrajnie ubogie Smart Tv.
- gorszy HDR,
- olbrzymi stojak, który zajmie mi pół komody.
Wybór nie daje mi spokoju. Czy rzeczywiście te 2 modele są obecnie najlepsze na rynku pod względem stosunku ceny do jakości, czy może powinienem wybrać coś innego? Dodam, że matryce IPS odpadają, co praktycznie wyklucza LG i Philipsa. Oglądałem dziś w sklepie Qleda Samsunga i w prezentacji sklepowej wyglądał bardzo dobrze. Nie wiem też co z Samsungiem MU7002, który również dostaje dobre opinie, ale w jednym z testów na YT recenzent zauważył lekko odklejającą się tylną osłonę, jak to miało w zeszłorocznych modelach KS i nie wiem, czy tu również jakość wykonania nie kuleje.
Pozdrawiam
Nie ma HBO GO na Sony.

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, boywrc napisał:

Nie ma HBO GO na Sony.

Myślałem, że na Androidzie można zainstalować wszystkie aplikacje Google Play, ale skoro się nie da to jeden argument mniej dla Sony.

Z racji tak dużego dylematu i wybierania "mniejszego zła" nie wiem, czy lepszym wyjściem nie jest kupno na razie jakiegoś tańszego tv, np. Panasonica EX700 i następnie poczekanie z rok, czy dwa na dopracowanie OLEDów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się przymierzam właśnie do kupna Panasonica 58EX700 i przyznam, że im więcej czytam o nim, tym jestem bardziej zdecydowany.

Jedynie co, to zastanawiam się między EX700 a EX780 - pierwszy ma matrycę 60 Hz, a drugi 120 Hz i z 800 zł droższy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można zainstalować na Android tv HBO GO w wersji na tablety albo telefony z USB z pobranego wcześniej pliku apk. 

HBO ogranicza jednak jakość na aplikacjach mobilnych do 480p i np. na 49" XE90 nie dało się kompletnie tego oglądać. Piksela że aż oczy bolały 

Edytowane przez pinkibass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popatrz ewent. na serię samsunga mu700 lub 800. Poziomowane na wysokości panasa 780,, a nawet ciut wyżej./ lepszy hdr, jaśniejsza matryca/ Tizen łącznie z hbo go chodzi świetnie zero ścinek itp / wiem bo mam/.Ceny porównywalne.Też póki co opinie o awaryjności- raczej brak. Jeśli chodzi o sony to w sklepie targuj się o gwarancję na 5  za darmo. Już taką oferowali nie raz. Łaski nie robią.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, pinkibass napisał:

HBO ogranicza jednak jakość na aplikacjach mobilnych do 480p i np. na 49" XE90 nie dało się kompletnie tego oglądać. Piksela że aż oczy bolały 

No to faktycznie można powiedzieć, że tej aplikacji nie ma.

A Ty jesteś zadowolony z XE90? Jak z tym zamulaniem Androida? Czytałem, że "zlagowana" jest między innymi regulacja głośności i potrafi zareagować dopiero po paru sekundach. Jak poziom czerni i to strefowe wygaszanie? Czy poziom czerni jest na tyle wystarczający, że nie ma potrzeby włączania wygaszania? Czy rzeczywiście przy wyświetlaniu napisów pojawia się wokół nich białe tło po włączeniu wygaszania?

Wcześniej ludzie narzekali na Sony ze względu na dużą różnicę w cenie w stosunku do konkurencji. Obecnie ceny się zrównały i blisko już nawet do poziomu Samsunga Mu7002 i innych modeli MU, które w tych bardziej znanych stacjonarnych sklepach kosztują blisko 5k.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już nie mam XE90 :)

Poczytaj ostatnie posty w dziale Panasonic w temacie o EX780 - tam opisałem wrażenia i moje porównanie z XE90 i dlaczego go oddałem :)

Bez wygaszania czerń jest przeciętna choć bardzo jednorodna, porównywalna IMO do innych. Z napisami nie zauważyłem tego ale też się nie przyglądałem jakoś specjalnie. 

Edytowane przez pinkibass
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, pawcho napisał:

popatrz ewent. na serię samsunga mu700 lub 800. 

Też rozważam te modele. Mają jeden mankament, nie ma w nich wyjścia słuchawkowego, a posiadam głośniki Bose, które do obecnego TV podłączam właśnie przez gniazdo słuchawkowe (jedyna opcja) i musiałbym jeszcze zainwestować w nowe nagłośnienie :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na Panasonica 58XE780, mam nadzieję że będę zadowolony i że nie okaże się za duży do grania z dość bliskiej odległości. Dzięki za rady i zaangażowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panasonic wisi już na ścianie i mam parę spostrzeżeń na świeżo. Większość to drobiazgi, aczkolwiek może się komuś przydadzą. 

Plusy:

+ wielkość robi wrażenie, w szczególności po przesiadce z 42". Cieszę się z każdego cala więcej (55" vs 58")

+ jakość wykonania bez zarzutu. Nawet przy przenoszeniu, wieszaniu nic nie trzeszczy, nie ma się wrażenia że wszystko popęka zaraz. Solidna konstrukcja. 

+ wszystkie aplikacje odpalają się błyskawicznie, niemalże od razu po kliknięciu. Netflix, YouTube, Amazon - rakieta. 

+ obraz jest żyleta - aczkolwiek tutaj szczegółowo wypowiem się po kalibracji. Na ten moment chałupniczo ustawiłem to co umiałem - czarny jest czarny, kolory żywe, ale nie wypalają oczu. Jestem zadowolony z efektu. 

+ płynność obrazu - nie mam żadnych zastrzeżeń. Zarówno matryca sama w sobie jak i Intelligent Frame Creation dają super efekt. IFC nie jest nachalne, działa bez zarzutu, nawet na maksymalnym ustawieniu ruch wygląda naturalnie a uczucie sztuczności jest na bardzo niskim poziomie. 

+ pilot, wiele osób narzeka, ale ja uważam go za bardzo wygodny. Jest w nim wszystko co powinno być, nic więcej nic mniej. 

+ ilość wbudowanych tunerów - pora spróbować przygody z satelitą :)

Minusy 

- dioda sygnalizująca status telewizora świeci ciut za mocno jak na mój gust, kiedy przybiera żółty kolor. Instrukcja mówi, że żółty oznacza jakieś funkcje w tle, ale oczywiście nie precyzuje, które konkretnie. 

- menu działa ospale. Generalnie sam telewizor reaguje szybko i sprawnie, aczkolwiek przechodząc przez menu mam wrażenie, jakby działo to się z pewnym opóźnieniem. Drobnostka, bo z menu nie korzysta się na co dzień, niemniej można było to dopracować. 

- EPG wraz z efektem włączenia (niebieskie rozlewające się tło) to nieporozumienie. Najwyższa pora to poprawić. Do tego przy włączeniu i wyjściu z niego dźwięk znika na jakąś sekundę. Po raz kolejny detal - ale po co?

- aplikacje Panasonic na androida to kompletna porażka. Estetyka sprzed 10 lat, nieintuicyjne działanie, częste wieszanie. Kuleje ta kwestia mocno. 

Do szczegółowego opisu jakości obrazu przejdę jak chwilę dłużej z niego będę korzystał. Na ten moment jestem bardzo zadowolony z zakupu i podjąłbym taką samą decyzję raz jeszcze. 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na samym poczatku chcialem wlasnie tego panasonica, pozniej wymyslilem TCL C70 65" (bo jednak wielkość może wiele dać )  czytajac byłem skłonny na XE90, myslałem tez o Samsungu MU7000 i już sam nie wiem =) raczej planuje telewizor zakupic na min 5 lat wiec jestem skłonny "zainwestowac" ale nie bez przesady więc już sam nie wiem :D

Edytowane przez jiuyng

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat ww.tv wypisano już tyle wątków na tym forum, że nikt tutaj nic nowego nie wniesie. ten problem musisz rozwiązać sam. Jedno co wydaje mi się pewne to,że po zakupie danego tv wzrok Ci się szybciutko przyzwyczai do konkretnego obrazu. Przy tej klasie tv / średnia półka/ różnic w obrazie praktycznie nie ma - / przy tak zróżnicowanym sygnale telewizyjnym -sd, różnej jakości hd itp./  Najważniejsze aby był bezawaryjny:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pawcho masz rację tylko te 58 cali kontra 65 cali robi różnicę nie jestem jakimś ekspertem jeżeli chodzi o obraz i tak wszystko będzie lepsze od mojego aktualnego i różnicę zauważę ale nie chciałbym źle zainwestować ;-) dzięki za odp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ostatnio wymieniałem TV /miesiąc temu/ to głównym punktem była wielkość i Nie żałuję. Obraz w ww. telewizorach jest raczej podobny i jak pisałem wybierzesz jakiś egz. i wzrok momentalnie przyzwyczai się do niego. Bierz min. 65 cali- weźmiesz mniejszy to będziesz żałował. Kupiłem 75 cali i już wydaje mi się trochę mały ;)

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynałem szukać TV od 3tys a skończyłem prawie 6. Najpierw był EX700, potem 55MU7002 v 55XE8505 a teraz 58EX780 :)

Jedyna rzecz jaka mnie zastanawia jeszcze to napisy. Powiedzcie mi proszę, czy poprawili wyświetlanie napisów podczas odtwarzania filmów z USB? Mam ET60 i napisy to porażka, na jasnym tle ledwo je widać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...