Skocz do zawartości
Grafii

Następca Plazmy - 65-75" - co wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam podobny problem jak Grafii. Metrówka wyraźnie mówi, że 75" to minimum

. W ogóle sony bardzo się ceni , np. dx900 do małego zd9 8kzł. różnicy i tak naprawdę, to chyba za logo.

,, Horrendalnie drogi " to bardzo pojemne określenie, ale umówmy się, że na polskie warunki  telewizor za 35kzł.,to już jest bardzo droga zabawka. No i się zastanawiam ...nawet jak w przyszłym roku wejdzie jakiś high end , to nie sądzę żeby sony  wyraźnie zeszło z ceny . Zamiast czekać na przeceny, taniej będzie przemeblować pokój (choć nie będzie to łatwe) i zadowolić się wersją 65". Oczywiście mówię o sobie.

Chyba w salonach Bentley ukuto powiedzenie: ,, Jeśli pytasz ile to kosztuje ,to znaczy ,że cię nie stać."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem 65" w tym u kumpla w mieszkaniu (ok. 4m od ekranu) i niby ok ale większy byłby lepszy szczególnie ze to zakup na kolejne 8-10 lat.
Byłem w Sony Center i 75" fajny rozmiar(chyba XD90 o ile dobrze pamietam) ale sprzedawca nie rozumiał czego szukam, bo stwierdził ze "plazmy miały tylko super czerń, ale kolorami i jasnością zawsze odstawały od LCD". Powiedziałem mu tylko ze ja nie szukam żarówki do pokoju za 20tys. tylko tv, a plazma ma dla mnie super odzwierciedlenie kolorów i nie wali po oczach jak żarówka. Trawa wyglada jak za oknem, a nie soczyście zielona jak w bajkach, czerwień naturalna a nie krwiście czerwona, itd. To ze ludziom podobają się podbite kolory na LCD i OLED to ok, ale mi się nie podobają i nie szukam tv jasno świecącego jak to określił sprzedawca.
Musze poszukać innego sklepu z bardziej rozwiniętymi sprzedawcami, a najlepiej poczekać aż panasonic wypuści 75", czyli pewno za rok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grafi jeżeli ustawisz siłę podświetlenia tak jak się umownie robi kalibracje dla rec 709 czyli 120cd/m2 to ani plazma ani LCD nie wali po oczach bo jasnosc jest taka sama. Co więcej jak pojawi się dużo bieli na ekranie (np. jakies sporty zimowe) to LCD utrzyma Ci biel na tym samym poziomie a nie "poszarzy" jak plazma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o kalibracji tv? Czytałem ze kosztuje ok 350 zł, do zaakceptowania.

Musze tylko znaleźć tv 75" w budżecie do 20 tys (najlepiej 15). Jestem skłonny poczekać do następnego roku, szczególnie ze nie ma jeszcze programów w 4K, a ponoć od 2018 maja się pojawiać.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym Cię martwić, ale za te pieniądze satysfakcjonująco  po plazmie tylko 65". Jeśli koniecznie 75" to wiedz ,że zobaczysz wszystkie wady technologii LCD i żadna kalibracja ich nie wyeliminuje. Ja bym postawił na jakość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, rokokoko napisał:

Nie chciałbym Cię martwić, ale za te pieniądze satysfakcjonująco  po plazmie tylko 65". 

Ale nie ma co straszyć kolegi, bo on ma mocna stara plazme, więc to absolutnie żadne wyzwanie dla dobrego LCD nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem czy nie jest to wyzwanie? Jakie plazmy widziałeś? Co to jest "dobre LCD"? Moja jest stara z 2008r chyba, ale nowe LCD Sony które widziałem świecą jak żarówki. W sklepie wyglada to super, ale w domu boje sie ze będzie za jasno. Plazmy w sklepach wyglądały blado przy każdym LCD, zniechęcając do zakupu a w domu jest super. Mam tez LCD szajsunga i plazma jest duzooooo lepsza.

 

Zdaje sobie sprawę ze dziś cieżko kupić 75", dlatego poczekam raczej do przyszłego roku. Nowe modele beda raczej bez [beeep]ereli typu 3D bo świat sie wycofuje z tej technologii, a mi tymbardziej nie jest to potrzebne. Za rok moze sie okazać za za 20k kupi sie super 75".

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Grafii napisał:

Moja jest stara z 2008r chyba

Zerknij na plecki tv i napisz co dokładnie za model masz, a ja Ci dokładnie wyjasnie dlaczego martwisz się zupełnie niepotrzebnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grafii a jakie Ty LCD widziałeś?

Dobre LCD to na przykład Sony XE93 lub XE94, Panasonic DX900, Sony ZD9, Samsung KS9500. Ocenianie jakiegokolwiek tv na podstawie tego jak świeci w sklepie w świetle halogenów, gdzie są ustawione tryby dynamiczne aby obraz był efektowny dla oka to nieporozumienie i oznaka kompletnej nieznajomości tematu. Każdy tv trzeba ustawić pod domowe warunki, a najlepiej skalibrować, chociaż samemu też wiele da się osiągnąć jak komuś szkoda kilku dodatkowych stów. Wtedy nie ma żadnej żarówy bo masz parametry dostosowane do wzorca. LCD znacznie poszły do przodu z jakością przez lata. Twoja plazma z 2008 nie ma nawet startu do dzisiejszych LCD, ba, nawet ostatnie topowe modele plazm jak Panasonic VT60 zostają w tyle i mają gorszą czerń niż topowe LCD z zeszłego roku z wygaszaniem strefowym podświetlenia. Musisz zrewidować poglądy, czasy się zmieniły, technika poszła do przodu. Dziś nawet krawędziowiec jak Sony XE93 zamiata jakością obrazu, co jasno wynika z testów.

 

I nie łudź się, że za rok kupisz 75 cali za 20 tys. Chyba, że jakąś tandetę od LG na IPSsie czy inny chłam krawędziowy. Ale z jakością obrazu to niewiele będzie miało wspólnego. Nawet 65 cali będzie droższe w przypadku tv z wielostrefowym podświetleniem, bo zwyczajnie te tv są drogie w produkcji. Brak ich następców od Sony, Samsunga i Panasonica w tym roku też o czymś świadczy. Wszystko powyżej 65 cali było, jest i będzie o wiele droższe, ceny nie spadają, bo popyt na tak duże przekątne jest o wiele mniejszy niż na 65 cali. Producenci to wiedzą i trzymają ceny na stałym poziomie. Tak samo projektory. Dlaczego nie tanieją z roku na rok? Tylko od lat trzymają ceny, model w model. Bo to niszowy rynek. Kupuje ten kogo na to stać. Nie ma potrzeby obniżać cen. Tnie się ceny w masówce reklamowanej w ulotkach nie dla idiotów i reklamach pomiędzy klanem a barwami szczęścia.

 

Poza tym zobacz ilu producentów robi tv większe niż 65 cali. Sony i Samsung z tych dobrych, szajsu nie liczę. Obecna seria Samsunga na 2017 to regres jakościowy względem zeszłego roku, a ceny wyższe, w dodatku krzywe ekrany co dla wielu jest dyskwalifikacją. U sony 75 cali masz w XE94 za 25tys. Ma 250 stref podświetlenia. ZD9 w 75 calach i 650 stref kosztuje 34 tys.

 

Taniej nie będzie. Co najwyżej tak samo lub drożej. 65 cali może jedynie stanieć odrobinę.

 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że średnio zarabiający  Niemiec wydaje powiedzmy na XE94 dwie pensje, a Polak sześć , to chce się usiąść i zapłakać.

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja plazma to panasonic seria S. Nie pamietam dokładnie ale mam ja od 2008 lub 2009r.
To ze w sklepie są ustawienia dynamiczne to wiem i nie podoba mi sie to. Jest to efekciarskie ale w warunkach domowych kina to nie przypomina.
Dlatego pytam w których da sie ustawić dobre parametry dostosowane do domowych warunków. Wasze propozycje są cenne o takie info mi chodzi. Pooglądam w wolnym czasie.
Oglądałem Sony 90 chyba xe90 o ile taki jest, na pewno 75". Wyglądał efekciarsko, ale nie wiem jakby to wypadło w domu, bo w sklepie był zbyt jaskrawy, ale to tez te filmiki reklamowe itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Grafii napisał:

Dlatego pytam w których da sie ustawić dobre parametry dostosowane do domowych warunków. 

W każdym jednym LCD jest sterowanie sila podświetlenia, więc to o czym piszesz osiąga się bez problemu w każdym modelu. 

Edytowane przez Xisiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz zrobić kalibracje tv. A tryb kino lub podobny sprawi że obraz nie będzie zbyt efekciarski

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Grafii napisał:

Moja plazma to panasonic seria S. Nie pamietam dokładnie ale mam ja od 2008 lub 2009r.

To praktycznie każdy średniej klasy TV LCD (poza kątami bocznymi) zjada te plazmę w kategorii jakość obrazu, na sniadanko.

S10/S20 oferował - czerń gdzieś z okolic 0,06 cd/m2, większość LCD z VA ma 0,025- 0,03 cd/m2,  jasność masz pewno nie większą niż 80-90cd/m2, co da Ci kontrast cirka 1500:1, VA natywnie da 4000-5000:1 a jak będziesz miał jeszcze wygaszanie włączone to w zależności od klasy tv polecisz na kilka, kilkanaście razy wyższe poziomy. O szerokiej palecie kolorów, wyższej rozdzielczości, znakomitej płynności obrazu, HDR nie wspominając. 

Tak więc pisząc bardzo wprost - Twoja stara plazma nadaje się już tylko na ... Sam wiesz gdzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc pisząc bardzo wprost - Twoja stara plazma nadaje się już tylko na ... Sam wiesz gdzie

Pewno masz racje :) ale raczej te dobre LCD są w stanie ja pobić bo na pewno nie te g.... z marketów RTV. Posprawdzam jeszcze m.in. kąty patrzenia w nowych LCD o których pisaliście. To jednak pewno za m-c bo u mnie nie ma takich sklepów z takim sprzętem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Grafii napisał:

ale raczej te dobre LCD są w stanie ja pobić bo na pewno nie te g.... z marketów RTV.

Hmm, dobre lcd to pojęcie względne, bo dla jednego to jest dx900 a dla drugiego to jest "stary" Samsung h6400.  Nie wiem co Ty dokładnie masz na myśli pisząc o marketach RTV. Sprawa jest banalna - praktycznie dowolne lcd na VA ma lepsze parametry czerni, jasności, kontrastu od Twojego starego tv plazmowego. A jak byś chciał pozostać po "ciemnej stronie mocy" to kupujesz coś pokroju Panasonica ex600 (to jest totalny entry level dla 4k) i zaliczasz opad szczęki porównując swego s10 czy s20 z w/w modelem.

PS> Poczytaj sobie testy na portalu i zwróć uwagę na zakładkę kontrast w filmach a będziesz znacznie mądrzejszy w tej materii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mi nie chodzi o testy i czerń. Ciotka ma może rocznego teraz Panasonica 50" za 5k i dla mnie słaby jest ten tv jak noc bez księżyca. Płynność obrazu jak w oprze mydlanej, kolory jakby farbki pastelowe ktoś rozlał. O kolorze skory ludzi nie wspominam. Detale w ciemnych scenach są tragicznie słabe. Żadne ustawienia z menu nie sa w stanie tego poprawić (kolorów), operę mydlaną da się wyłączyć. Do mojej plazmy to brakuje mu kilku lat świetlnych.
Widziałem tez 65" Sony u kumpla (ok 0,5-1 roczny, za 10k, na andoidzie jeżeli to coś Wam podpowie), ten dużo lepszy ale kolory tez przesycone w porównaniu do plazmy. LCD super wyglada, cieniutenki, ramka cieniutka, ale w kwestii obrazu plazma ma blasze kolory, ale świat tak właśnie wyglada. Nie jest tak kolorowo i pstrokato jak mają zwyczaj obraz wyświetlać LCDki. Niektóre ustawienia trochę to poprawiały, ale widać było ze to nie jest idealny balans bieli i kolorów. Wydaje mi się że dopiero profesjonalna kalibracja wyciągnęliby z tego Sony prawdziwy potencjał i wtedy było by prawdziwe wow. Pytanie tylko ile by to poprawiło?
Mowie tu w obu przypadkach o obrazie z dekodera cyfrowego Polsat i nc+.
Nie jest wiec tak ze każdy tv jest lepszy, chyba że czego innego oczekujemy po tv. Nie pytaj mnie o model bo nie wiem.

Może za długo siedzę na plazmie a Ty na LCD i podobają nam się inne obrazy :)

Szkoda ze w sklepach idą na efekciarstwo i tak prezentują tv. Mnie to zniechęca do zakupu. Najchętniej to bym pooglądał u siebie w domu przez 1-2 dni, bo wydać tyle kasy i wkurzać się ze to nie to, byłoby kiepsko ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Grafii napisał:

Ciotka ma może rocznego teraz Panasonica 50" za 5k i dla mnie słaby jest ten tv jak noc bez księżyca. (...) Do mojej plazmy to brakuje mu kilku lat świetlnych.

Powyższy tekst to próba twierdzenia, że białe jest czarne. Dalsze tlumacznie Ci czegokolwiek nie ma więc chyba żadnego sensu, bo uprawiasz fantastykę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z takim podejściem do sprawy to nie znajdziesz telewizora ,,lepszego" od swojej plazmy.

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już Xisiek napisał,że w każdym nowoczesnym telewizorze masz możliwość nie tylko zmian trybu obrazu ( żywy , sport,kino itp.),które przygotował producent w menu. Możesz każdy parametr obrazu ustawić samodzielnie (kontrast,nasycenie,jasność i wiele innych) tak ,abyś był zadowolony z efektu. Radziły sobie z tym telewizory z epoki PRLu. To ,że telewizor w sklepie świeci jak żarówka (nawet z niższej półki) nie ma najmniejszego znaczenia, bo w domu ustawisz go ,, pod siebie". Problem jest w tym ,jakich cech, pomimo ogromnych możliwości regulacji nie da się całkowicie wyeliminować. To są ograniczenia technologii, które bardzo trudno przeskoczyć i producenci stają na głowie aby tego dokonać. W przypadku LCD piętą Achillesa jest czerń.

Zadaj sobie pytanie ,jak bardzo w wyświetlanym obrazie Twój telewizor ma się zbliżyć do wzorca zapisanego w studio (nie wszyscy mają tak wygórowane oczekiwania), bo jeśli bardzo to musi mieć najczarniejszą czerń jaką możesz sobie wyobrazić,a to dużo kosztuje.Najlepszymi telewizorami są obecnie Panasonic DX900 za 12kzł i Sony ZD9 za 20 kzł, ale w 65". W 75" wystarczy na XE9005 za ok 18kzł , ale jego czerń nie będzie czarna jak smoła , choć być może i tak lepsza  niż w Twojej starej plazmie.

Starałem się jak najprościej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mi nie zależy na czerni jak smoła, ale na odzwierciedleniu szczegółów w ciemnych scenach i np czarnych garniturach/ubraniach. Jak próbujecie mi wmówić ze Panas o którym napisałem radzi sobie z tym lepiej niż plazma, to odnoszę wrażenie ze plazmę znacie tylko z książek i testów internetowych. Plazma miażdży tego panasonica pod tym względem, a tryby z menu te dedykowane jak i przesuwaczki można sobie w buty wsadzić. To nie daje takiego efektu jakiego bym oczekiwał. Wspomniany Sony to inna liga, dużo lepiej, ale żeby to był hiend to bym nie powiedział. Mi nie zależy na tv który będzie trochę lepszy i większy tylko na takim żeby był super

Kwota o której mówimy do tego zobowiązuje (w moich odczuciach), a jak nie to wole poczekać rok lub dłużej aż coś takiego będzie na rynku.

DX900 mnie zainteresował, ale czy to można gdzieś zobaczyć w okolicach Wrocław - Katowice? Z drugiej strony to "tylko" 65", ale miałbym wyobrażenie jak wyświetla flagowy LCD. Skoro można go kupić za 12k jak piszecie powyżej, to może niedługo będzie coś zbliżonego w 75" za 20k.

 

Zdaje sobie sprawę ze moja plazma hiendem nie jest, ale jak ja kupowałem to nikt (poza 1 osoba) ze znanych mi osób nie miał nic z LCD/plazma a juz na pewno nie większych niż 32". Same kineskopowe wówczas wówczas rządziły po domach, wiec był to spory przeskok jakościowy. Nawet kanałów HD było jak na lekarstwo. Czasy sie zmieniają i jestem skazany na LCD, ale mówienie ze plazmę kładzie każdy LCD to fantastyka w która nie uwierzę bo wiem co widzę. Tak mogą powiedzieć tylko wielbiciele LCD którzy nigdy plazmy nie mieli tylko w sklepie widzieli. Sorki i bez obrazy ale takie jest moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Grafii napisał:

(..) a tryby z menu te dedykowane jak i przesuwaczki można sobie w buty wsadzić. 

Riki tiki na hdtvpolska przyszedł kiki :D

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli traktujesz swoją plazmę jako obraz referencyjny (a Twoje komentarze na to wskazują) to niestety nie znajdziesz żadnego telewizora, który Cię zadowoli.

Cytat

 nie uwierzę bo wiem co widzę

Tylko, że nie widziałeś nawet nazwy panasonica, o którym mówiłeś i nie byłeś w stanie powiedzieć jaki masz telewizor.:rolleyes:

Edytowane przez vader_4747

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój tv panasonic 46s10 (wisi na ścianie wiec nawet nie pamietam). Panasonic LCD ciotki nie wiem jaki model bo na tv nie pisze, a nie mam zwyczaju i zainteresowania zaglądać na metki z tylu szczególnie ze tv mnie nie zachwycił. Jak coś mnie zaciekawi to model na pewno sprawdzę i zapamiętam.

Mój tv nie jest referencyjny, ale wiem czego mogę oczekiwać po nowym tv. Gdybym dotychczas miał tylko LCD to moje oczekiwania byłyby pewno niższe.

 

Modele tv które podaliście na pewno beda pomocne w oględzinach, musze tylko znaleźć sklepy gdzie można je obejrzeć.

 

Ja zwracam uwagę na obraz a nie model tv, dla mnie może się nasuwać jakkolwiek, byle wyświetlać super naturalny obraz. Nie musi mieć funkcji odtwarzania filmów, super głośników, itp, to są jedynie dodatki. Jak beda to ok, jak nie to obejdę je za pomocą BR, wzmacniacza, itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...