Skocz do zawartości
Maciej Koper

LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, Subman napisał:

@Damiano85

Ty piszesz serio o tym TVNie ? Ja rozumiem jakbyś napisał np. TVN24, ale TVN ? Piszesz to na serio ? Znasz kogoś, komu się wypalił OLED od TVNu ?

Chodzi mi o programy informacyjne. Piszę TVN po prostu w skrócie. Najwięcej przypadków wypaleń jest od TVN24, więc myślę, że każdy wie o co chodzi... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Damiano85 napisał:

Nie wiem jak można cokolwiek oglądać w HDR Effekt... Może jeszcze TVN 24 w HDR Effekt ;) Jak widać ustawienia obrazu to też kwestia gustu. Najlepsze tryby obrazu to ISF i Technicolor. Jedynie Oświetlenie Oled trzeba zmniejszyć bo w standardzie jest zdecydowanie za wysokie. Na noc spokojnie wystarczy w okolicach 30-35. Oszczędzanie energii też powinno być wyłączone. 

i z ciekawosci ustawilem oleda na ISF  i prawde pisząc po tych ustawieniach odechciało mi sie oleda ochyda a nie obraz nawet moja zona powiedziala ze obraz jest na tych ustawieniach gorszy niż na zwykłym ledzie który mamy w drugim pokoju obraz z naziemnej .Potem wypróbowałem Technicolor tu juz było lepiej ale jak  przełączyłem na mecz np Canal+Now4K masakra kolory mdłe .Więc ustawiłem spowrotem na Efekt HDR teraz obraz bajka błyszczacy jak z pocztówki.Pozwoliłem sobie wstawic opisane fotki pierwsza hdr ,drugi technicolor trzeci ips ,pozdrawiam

hdr.jpg

technicolor.jpg

IPS.jpg

Edytowane przez ucioteam
  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, ucioteam napisał:

i z ciekawosci ustawilem oleda na ISF  i prawde pisząc po tych ustawieniach odechciało mi sie oleda ochyda a nie obraz nawet moja zona powiedziala ze obraz jest na tych ustawieniach gorszy niż na zwykłym ledzie który mamy w drugim pokoju obraz z naziemnej .Potem wypróbowałem Technicolor tu juz było lepiej ale jak  przełączyłem na mecz np Canal+Now4K masakra kolory mdłe .Więc ustawiłem spowrotem na Efekt HDR teraz obraz bajka błyszczacy jak z pocztówki.Pozwoliłem sobie wstawic opisane fotki pozdrawiam

hdr.jpg

technicolor.jpg

IPS.jpg

Jak już wyżej wspomniałem, ustawienia to też kwestia gustu i przyzwyczajeń. Jeśli jesteś fanem 'oczo[beeep]nego' obrazu, będzie ciężko się przestawić na coś innego. Podejrzewam też, że wierne odwzorowanie obrazu czy kalibracja również nie leżą w kręgu Twoich zainteresowań. Jeśli ktoś przesiada się np z plazmy na Oleda, na tryby typu HDR effect nawet nie będzie mógł patrzeć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak już wyżej wspomniałem, ustawienia to też kwestia gustu i przyzwyczajeń. Jeśli jesteś fanem 'oczo[beeep]nego' obrazu, będzie ciężko się przestawić na coś innego. Podejrzewam też, że wierne odwzorowanie obrazu czy kalibracja również nie leżą w kręgu Twoich zainteresowań. Jeśli ktoś przesiada się np z plazmy na Oleda, na tryby typu HDR effect nawet nie będzie mógł patrzeć. 
Dokladnie.
Hdr efekt to jakies nieporozumienie:)
Jedynie isf, technicolor.
Ale ja rowniez przesiadlem sie z plazmy panasa... dlatego tez do normalnego ogladania nawet w dzien( ciemniejszy pokoj) wystarcza mi 120nit. Jest idealnie dla moich oczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieczorem to tylko tryb eco i maksymalne oszczedzanie energii. Nic sie nie wypali...???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, może mylne, ze większość z piszących tutaj osób o trybach obrazu, oświetleniu itp.nie zauważa, ze każdy z trybów ma ustawienia, które można skorygować pod własny gust. Jeśli ktoś włącz jakiś tryb i nie pasuje mu obraz to przecież, można to wszystko ustawić według własnych preferencji.

W ogóle uważam, ze każdy ma inne preferencje co do nasycenia kolorów, jasności itd, dlatego jak dla mnie kalibracja robiona profesjonalnymi urządzeniami jest niepotrzebna, bo dla mnie najważniejsze najwazniejsze są moje indywidualne odczucia, a nie to jak widza obraz narzędzia...

Ja zrobiłem tak, ze wybrałem tryb kino, który był mi najbliższy, ściągnąłem z netu jedną plansze z obrazem kontrolnym, ustawiłem idealnie widoczność poszczególnych odcieni szarości, oraz odpowiadajcie mi nasycenie kolorów. Następnie załadowałem drugi obraz kontrolny, na którym dodatkowo były twarze różnych ras gatunku ludzkiego. Skorygowałem kolory, żeby twarze były jak najbardziej naturalnie. Reszta to już sztuka kompromisu, chodziło mi o to, żeby ciagle nie żonglować ustawieniami, tylko cieszyć się treściami z tv. Postrykalem po różnych kanałach, różnica pomiędzy poszczególnymi kanałami, w jasności czy nasyceniu kolorów, potrafi być całkiem spora. Ja preferuje kanały w hd, wiec na nich się skupiłem, szczególnie w kwestii nasycenia kolorów. Następnie włączyłem Netflixa. Również tutaj, tak jak w tv potrafią być spore różnice w filmach wyprodukowanych 20 lat temu, a filmami tegorocznymi. Po delikatnych korektach, załadowałem znowu plansze z obrazami kontrolnymi i okazało się, ze delikatnie zmieniło się tylko nasycenie kolorów. Jeszcze kilka drobnych korekt w ciągu kilku dni i od kilku miesięcy mogę cieszyć się pięknym naturalnym obrazem ze wszystkimi szczegółami. Nawet obraz w SD jest całkiem niezły.

Zdaje sobie sprawę, ze zaraz może się odezwać ktoś, kto zapłacił zapłacił za profesjonalna kalibrację, ze szerzę herezje, ale uważam, ze najważniejszy jest efekt końcowy dla użytkownika własnego tv, a każdy ze swoimi pieniędzmi, może robić to co chce. Cieszę się wiec, ze Ci co zapłacili za kalibrację są zadowoleni z obrazu tak samojak ja jestem zadowolony :) 

 

 

Przepraszam, za literówki w powyższym poście, ale z nieznanych mi powodów, nie mam możliwości edycji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@drozdek
Jak masz stary, kiepskiej jakości film sprzed 20 lat w którym zamiast czerni masz szarość w materiale źródłowym, to na telewizorze masz właśnie zobaczyć szarość, a za tą szarość możesz winić wyłącznie nadawcę. Poza tym jak zrobisz profesjonalną kalibrację, to uzyskasz nie tylko prawidłowe nasycenie kolorów i odpowiedni balans bieli, ale również prawidłowe przejścia tonalne, czy też zmniejszenie posteryzacji i nie chodzi tu wyłącznie o kolor skóry. Można się zastanawiać nad kalibracją takiego Panasonica EZ1000, gdzie już fabrycznie ma dobrą reprodukcję kolorów, ale niestety w przypadku LG jest odwrotnie - jest dość spora różnica przed i po kalibracji. Po kalibracji wiesz, że obraz na telewizorze bardzo wiernie odzwierciedla materiał źródłowy. Sama kalibracja "na oko" to tylko pozory dobrego obrazu. Wydaje ci się, że jest dobrze, ale dopiero gdybyś zrobił profesjonalną kalibrację, to możesz ocenić jakość twojej kalibracji na "oko".
@ucioteam
A jak myślisz, jak wygląda mecz oczami widza na stadionie ? Tak jak ustawiłeś w trybie HDR z "komiksowymi" kolorami, czy takimi jak masz w trybie ISF ? Chyba większość chciałaby oglądać na telewizorze obraz jak najbardziej wierny rzeczywistości, a nie taki przesycony, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością ? 

  • Plusik 1
  • Lubię 2
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Submana

Nie chodziło mi o szarości... Chodziło mi o to, że starsze filmy np.Przyjaciele na Netflixie,  maja zbyt jaskrawe kolory, więc dla własnego komfortu, musiałem je stonować. Każdy kto do mnie przychodzi, jest zachwycony i mówi, że nigdzie nie widział tak pięknych naturalnych kolorów. Jest tylko jeden kolega, który uważa, że moje kolory są zbyt blade. Uważa, że jego są najlepsze. Tylko, że u niego wszystkie kolory są mocno przesycone, szczególnie czerwony kolor pulsuje i wali po oczach jak latarnia i zawsze kojarzy mi się z ruskimi Rubinami sprzed 30 lat. Jak widzisz, odczucia są są różne, jeden woli tak, a drugi inaczej. Dlatego ja wolę poświęcić trochę czasu ( przy poprzednich tv też tak robiłem) i skalibrować na oko. W końcu to ja będę oglądał ten obraz wg własnego gustu, a nie będzie go oglądał  nawet najbardziej profesjonalny sprzęt do kalibracji. I dla mnie najwłaściwsze są ustawienie kolorów takie jakie odpowiadają mi i moim oczom.

Edytowane przez drozdek
  • Lubię 2
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
i z ciekawosci ustawilem oleda na ISF  i prawde pisząc po tych ustawieniach odechciało mi sie oleda ochyda a nie obraz nawet moja zona powiedziala ze obraz jest na tych ustawieniach gorszy niż na zwykłym ledzie który mamy w drugim pokoju obraz z naziemnej .Potem wypróbowałem Technicolor tu juz było lepiej ale jak  przełączyłem na mecz np Canal+Now4K masakra kolory mdłe .Więc ustawiłem spowrotem na Efekt HDR teraz obraz bajka błyszczacy jak z pocztówki.Pozwoliłem sobie wstawic opisane fotki pierwsza hdr ,drugi technicolor trzeci ips ,pozdrawiam
hdr.thumb.jpg.1a3e4c428cecdf21380b8d4e11f076a3.jpg
technicolor.thumb.jpg.14f3c307ecbbd31a994fbb8b5f13ee09.jpg
IPS.thumb.jpg.c2f50fb1e2e732955018dcd8c8450c4f.jpg
Nawet po tych zdjęciach widać, że pierwsze to masakra względem kolejnych, ale różne są gusta. Dużo osób ma na stałe włączony tryb dynamiczny i im się podoba. Ja np na tryb live football w swym tv patrzeć nie mogę.
  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, drozdek napisał:

Do Submana

Nie chodziło mi o szarości... 

Przynajmniej nie w tym przypadku, o którym piszesz. Szarości są szalenie istotnie w kwestii widoczności  szczegółów na ciemnych i bardzo ciemnych fragmentach obrazu. A to można doskonale ustawić na obrazach kontrolnych z netu. Oczywiście przy pomocy ustawień jasności, kontrastu i oświetlenia, a nie nasycenia kolorów.

Edytowane przez drozdek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 hours ago, drozdek said:

Nie chodziło mi o szarości... Chodziło mi o to, że starsze filmy np.Przyjaciele na Netflixie,  maja zbyt jaskrawe kolory, więc dla własnego komfortu, musiałem je stonować. 

Akurat kończę Friendsów z Netfliksa - w żadnym odcinku jak do tej pory (końcówka S8) nie musiałem poprawiać czegokolwiek w skalibrowanym trybie jasnym/ciemnym. Kolory są jak najbardziej w porządku. Zasadniczo, jak do tej pory przez pół roku musiałem cokolwiek zmieniać tylko w jednej pozycji z Netfliksa - serial Peaky Blinders. Ale ten serial zawsze (nawet gdy go wcześniej oglądałem na plaźmie) miał wypraną jasność / szarości. Być może tak ma być w zamyśle, nie wiem, mnie to mdli, zatem dla tego jednego serialu zmniejszam jasność o parę punktów i gammę z 2.2 na 2.4. Wszystko inne jak do tej pory z dowolnego źródła - perfect. Dotyczy zarówno starszych jak i nowszych pozycji. Każdego wieczoru jestem zachwycony obrazem i nie żałuję ani złotówki wydanej na kalibrację.

11 hours ago, drozdek said:

I dla mnie najwłaściwsze są ustawienie kolorów takie jakie odpowiadają mi i moim oczom.

I każdy tak powinien do tego podchodzić w ostatecznym rozrachunku. Ja sam pod NC+ lekko zmodyfikowałem sobie ustawienia, bo jednak telewizja to telewizja, ma swoje wady. Co jednak absolutnie nie znaczy, że nie możemy o tym dyskutować i uświadamiać, że jednak tryby typu 'efekt hdr' albo 'żywy' czy za mocne dejuddery i deblury nijak się mają do rzeczywistości, wypalają oczy (i panele :D), a długoterminowo - "psują" gust. Ten "popsuty" gust potem objawi się u znajomych podczas wieczoru filmowego w większym gronie albo awersją do chodzenia do kina - obraz kinowy w przeciętnym multipleksie już i tak jest gorszy od skalibrowanego oleda, po co sobie dodatkowo dorzucać tutaj problemy jeśli ktoś jest fanem kina? :) Dla mnie osobiście niezrozumiałym jest kupienie telewizora za niemałe pieniądze, telewizora kierowanego raczej do koneserów dobrego (czytaj wzorcowego) obrazu i ustawianie go tak jakby to był jakiś, przepraszam za wyrażenie, pospolity LCD za półtorej tysiąca złotych.

Ponieważ pojawiły się takie głosy, że kalibrację można zastąpić własnymi ustawieniami z plansz - no właśnie nie można za bardzo i wiem to po sobie. Owszem, można posterować sobie jasnością i kontrastem tak, by wszystkie poziomy bieli-szarości-czerni były doskonale widoczne. Jeśli dodatkowo zrobi się to w trybie isf czy technicolor to można mieć nadzieję, że razem z pozostałymi fabrycznymi ustawieniami tych trybów wszystko będzie cacy. Ale prawda jest taka, że jasność i kontrast w zasadzie powinny zostać na fabrycznych wartościach (możliwe są minimalne odchyły), a właściwa kalibracja to balans bieli, gamma i kolory. A tego na planszach nie ustawimy, nie ma najmniejszych szans. Ja wiem jedno, nigdy więcej kupując TV za taką kasę nie będę żałował kilku dodatkowych stówek na profesjonalną kalibrację, bo ile czasu straciłem na własne próby i błędy tego mi nikt nie odda, zatem chociażby tu by się ta kasa zwróciła, a jednocześnie po prostu ciężko będzie mi teraz na jakimkolwiek telewizorze w przyszłości przeze mnie użytkowanym pozbyć się tej jakości, którą codziennie oferuje skalibrowany oled.

Ten post nie był sponsorowany przez Maćka. :)

  • Plusik 1
  • Lubię 2
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, plast napisał:

Akurat kończę Friendsów z Netfliksa - w żadnym odcinku jak do tej pory (końcówka S8) nie musiałem poprawiać czegokolwiek w skalibrowanym trybie jasnym/ciemnym. Kolory są jak najbardziej w porządku. Ten post nie był sponsorowany przez Maćka. :)

Zgadzam się w 100 procentach. Ja po swojej kalibracji "na oko" już też już niczego nie muszę poprawiać. Ani w Friendsach, ani w innych. Kolory są w porządku. Ale nie były... I o to mi chodziło kilka postów wcześniej. Nie należy się zadowalać fabrycznymi trybami obrazu, tylko je zmodyfikować, czyli skalibrować. Skalibrować sprzętowo lub "na oko", jak kto woli :) Żadnego przymusu nie ma :)

Edytowane przez drozdek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, czy ktoś z Was wie może jak wygląda obraz na tym LG55b7V w porównaniu z LG 55EG9A7V.

Wiem że rozdzielczości inne ale chodzi mi o gradacje, płynność przejść tonalnych, ruch.

Zastanawia mnie czy oprócz rozdzielczości i HDR (na ktorym mi nie zależy) są widoczne róznice w jakosci obrazu i ruchu. Na telewizor patrze z 4m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że od kilku dni przy wyłączaniu tv nie ma tego charakterystycznego pykniecia czy u was jest to samo?

Wysłane z mojego STF-L09 przy użyciu Tapatalka

  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, paszczak7005 napisał:

Zauważyłem że od kilku dni przy wyłączaniu tv nie ma tego charakterystycznego pykniecia czy u was jest to samo?

Wysłane z mojego STF-L09 przy użyciu Tapatalka
 

Poczekaj 7-8 minut po wyłączeniu i powinno cyknąć. Jeśli nie cyknie po tym czasie, to znaczy że coś może być nie tak i warto zgłosić do LG.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Poczekaj 7-8 minut po wyłączeniu i powinno cyknąć. Jeśli nie cyknie po tym czasie, to znaczy że coś może być nie tak i warto zgłosić do LG.
Rozumiem że teraz jest to z opóźnieniem wcześniej miałem odrazu ten dźwięk przy wyłanczaniu sprawdzę to jak wrócę z pracy

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@paszczak7005

Nie cyka jak po wyłączeniu uruchamia kompensację matrycy. Może coś grzebałeś w menu serwisowym, bo standardowo to ona się załącza po sumarycznym 4h oglądania. Trwa ona około 7-8 minut. Po tym czasie powinno cyknąć. Jak Ci nie cyka, to pewnie jakaś awaria, zgłaszaj. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, paszczak7005 napisał:

Rozumiem że teraz jest to z opóźnieniem wcześniej miałem odrazu ten dźwięk przy wyłanczaniu sprawdzę to jak wrócę z pracy

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka
 

Jeśli oglądasz mniej niż 4h ciągiem, to po wyłączeniu od razu cyka. Jeśli oglądasz więcej niż 4h ciągiem to automatycznie po wyłączeniu tv uruchamia się w tle kompensacja która trwa 7-8 minut i po jej zakończeniu powinno cyknąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli coś jest nie tak dziś kilka razy wyłanczałem i nic nie było słychać.

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Posiadam ten TV od prawie 6 m-cy i nie słyszę "cykania". 

Zgłaszając do serwisu co mam zgłosić: .... że nie cyka ?

Gdzie w dokumentacji jest napisane , że ma "cykać" ?

Na obraz nie narzekam, wręcz przeciwnie.

Zapewne to mój słuch i muszę to "zgłosić" laryngologowi :lol:

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.
Posiadam ten TV od prawie 6 m-cy i nie słyszę "cykania". 
Zgłaszając do serwisu co mam zgłosić: .... że nie cyka ?
Gdzie w dokumentacji jest napisane , że ma "cykać" ?
Na obraz nie narzekam, wręcz przeciwnie.
Zapewne to mój słuch i muszę to "zgłosić" laryngologowi 
Wiem tylko jedno dźwięk był słyszalny a teraz go nie ma więc jest coś na rzeczy.

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Gatar napisał:

Witam.

Posiadam ten TV od prawie 6 m-cy i nie słyszę "cykania". 

Zgłaszając do serwisu co mam zgłosić: .... że nie cyka ?

Gdzie w dokumentacji jest napisane , że ma "cykać" ?

Na obraz nie narzekam, wręcz przeciwnie.

Zapewne to mój słuch i muszę to "zgłosić" laryngologowi :lol:

Bez komentarza. Jeśli nie masz pojęcia o zasadzie działania telewizora to nie zabieraj głosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

byczeks ... właśnie skomentowałeś.

Zadałem dwa, wydaje się proste pytania z nadzieją, że Ktoś mający pojęcie o zasadzie działania telewizora, być może Ty

odpowie na nie. Zdaje się, że tutaj można zadawać pytania dotyczącego tematu i ew. oczekiwać odpowiedzi. 

Być może nie mam pojęcia o zasadzie działania telewizora i właśnie dlatego pytam.

Proste , prawda ? :D

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np ten wątek:

http://www.avsforum.com/forum/40-oled-technology-flat-panels-general/2529257-oled-tv-compensation-cycle-questions.html

Przykładowo post nr 16, żebyś za bardzo nie musiał szukać w całym temacie.

Instrukcja użytkownika takich szczegółów nie opisuje. A szkoda, bo powinna. Serwisant ma możliwość sprawdzić czy cykle wykonywane są prawidłowo w menu serwisowym. Jeżeli coś budzi Twoje wątpliwości masz prawo zgłosić do LG. Jeśli nie chcesz zgłaszać do serwisu możesz sam zrobić próbę. Wejść do menu serwisowego, zapisać parametr OLED Count. Comp (offrs/jb) z menu serwisowego, włączyć tv na 4,5h, odczekać 10 minut, wejść do menu serwisowego i porównać ten sam parametr.

Dalej będziesz szukał dziury w całym?

Edytowane przez byczeks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...