Skocz do zawartości
pmcomp

1920x1080 z PC-a = PROBLEMY !!!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

święta, człowiek obżarty, ruszać się nie chce, więc padło wreszcie na niesmiertlną komendę format c: czyli reinstalację znakomitego systemu Windows :P.

A jak reinstalka no to jeszcze wziąłem, zniosłem blaszaka do salonu co by wreszcie potestować z moim nowym telewizyjnym potworze rozdziałkę 1080p.

No i ... wielka WTOPA :(.

Do rzeczy, najpierw konfiguracja sprzętu:
1. Telewizor projekcyjny SONY KDS-70R2000, 1920x1080, akceptujący na wejściach HDMI sygnał 1080p (i akceptuje bo sprawdzałem po podłączeniu sklaera DVDO VP20 i przeskalowaniu 1080i na 1080p (a tak naprawdę deinterlacingu).
2. Blaszak w konfiguracji: AMD 64 Dual Core 4200+, płyta Gigabyte, 2 GB RAM, Radeon 9800 PRo (DVi) + inne tam pierdoły, najnowsze sterowniki ATI Catalyst 6.12.

Podłaczam ... i nie mam obrazu. SZOK. Ale nic, rozdziałka ustawiona była na 1440x900 pod mój LCD-ek. Przynisłem LCD-ka, odpaliłem, zmiana rozdziałki i ponowna próba. I znowu nic. Przy bootowaniu z BIOSu na ekranie obraz obcięty z lewej i z prawej. Znowu LCD-ek, zmiana rozdziałki na 1280x720 i ... odpala. Obraz OK tylko WIELKI overscan. Pasek na dole obcięty prawie w całości, z lewej strony zaś brak lewej połowy kosza na śmieci. Makabra. Regulacja overscanu w TV pozwala obraz tylko powiększyć a nie pozwala zmniejsszyć :angry: . Uruchomienie Powerstripa nic nie pomaga choć program ładnie wykrywa mój TV. Podobnie Catalysty. Ale na 1920x1080 dalej ciemność. No to się wkurwiłem i wytaskałem zapakowanego już po testach do oddania skalerka DVDO VP20 (z nim z Buffalo na 1080p było pięknie :D ). Czyli blaszak po DVi-HDMI do skalerka a potem po HDMI do TV. I ... coś jest ale obraz miga i jest niedopasowany do ekranu. Powerstrip znowu ładnie wykrywa TV z podłaczonym VP20 :angry: . Wszystkie tryby 1080p, 60Hz, 50Hz bez przeplotu dają podobny efekt. Wymuszenie przeplotu z blaszaka wreszcie powoduje poprawę, obraz jest wypełniony ale dalej z overscanem no i drży. Najlepszy efekt dało ustawienie rozdziałki 1280x720p na blaszaku i przeskalowanie do 1080p na DVDO (oczywiście dalej był overscan i na DVDO też nic z nim nie mogłem zrobić, bo tylko obraz można powiększyć a nie zmniejszyć.

NO I CO ???????????????????

MA KTOŚ JAKIEGOŚ POMYSŁA ?????????????????????

Zamierzam zakupić Windows Media Center AMEX-a ale chcę mieć 1920x1080p bez overscanu.

Stawiam, że u mnie powodem kłopotów jest starusieński radeon 9800 PRO ale nie jestem pewien.

Jakie są wasze doświadczenie podpinania PC-a do ekranów 1920x1080p, szczególnie do SONY serii KDS.

Użytkownicy SONY KDS 55A2000, a jest tu Was kilku, a jak wy macie? Czy już mam jechać z siekierą do Soniacza?

Czekam na pomysły i pozdrawiam poświątecznie.

PS. wkrótce teścik tego skalera DVDO VP20.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A próbowałeś podłączyć pc przez złącze PC IN (d-sub) ?
Strona 56 w instrukcji.
Bardzo mnie ciekawi takie połączenie - niedługo mam zamiar "podpiąć" pc do mojej nowej zabawki (70).

Pozdrawiam i życzę sukcesu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sharp 46xd1 po HDMI.
Nie ma problemu z przesyłaniem obrazu z komputera 1080p. I overscan daje się wyłączyć. Wtedy jest 1:1. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sprawdz z nvidia. Podobnie - stawiam na niekompatybilnosc z karta od atiego. Pewnie z gf bedzie smigac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='kmac' post='31597' date='28.12.2006, 04:08 ']Sharp 46xd1 po HDMI.
Nie ma problemu z przesyłaniem obrazu z komputera 1080p. I overscan daje się wyłączyć. Wtedy jest 1:1. :P[/quote]

masz wyjście HDMI w kompie czy przez przejściówkę z DVI ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='marian_wierzbicki' post='31602' date='28.12.2006, 10:26 ']masz wyjście HDMI w kompie czy przez przejściówkę z DVI ?[/quote]

DVi.
Po D-Sub też były jakieś problemy ale nie zajmowałem się tym w szczególności.
Muszę pożyczyć inną kartę graficzną.

Pozdro

[quote name='kmac' post='31597' date='28.12.2006, 05:38 ']Sharp 46xd1 po HDMI.
Nie ma problemu z przesyłaniem obrazu z komputera 1080p. I overscan daje się wyłączyć. Wtedy jest 1:1. :P[/quote]

A z karty graficznej masz DVi czy HDMI? I co to za karta?
Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A próbowałeś w pierwszek kolejnosci zczytać z EDID TV i zapisać jako sterownik wyświetlacza? Ustawiasz później jako główny monitor na driverach zrobionych Powerstripem i powinno wszystko działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To na 100% karta u mnie jest to samo ( KDS-55A200) na HDMI max 720p a na VGA max 1600x900 (karta 9800XT)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stawiam na kartę, masz pewność, że "pociągnie" 1920x1080?
Ja mam co prawda 9500@9700, ale nie wycisnę z niej ponad 1680x1050.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To na pewno wina karty. Może wyższe modele ATI nie mają problemów.
Ale na pewno nie ma problemu z kartami Nvidii. Testowałem swojego Sony'ego z Geforcem 6600 i żadnych ale to żadnych problemów.
Po spięciu kablem DVI-HDMI na karcie automatycznie ustawiła się rozdzielczość 1920x1080p a TV sam się ustawił na mapowanie pikseli 1:1. Obraz żyleta bez żadnego overscanu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@pmcomp

zobacz w instrukcji do tv jakie wymaga odswiezanie na wyjsciu z kompa

powinno byc 50 lub 60hz ale.....podpinalem tv lcd hd ready samsunga i wymagal 80Hz odswiezanie - przy 50 byla ciemnosc, przy 60 migotanie, przy 80 wszystko ok

takze mozesz to sprawdzic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='pmcomp' post='31594' date='27.12.2006, 22:28 ']Zamierzam zakupić Windows Media Center AMEX-a ale chcę mieć 1920x1080p bez overscanu.

Stawiam, że u mnie powodem kłopotów jest starusieński radeon 9800 PRO ale nie jestem pewien.

Jakie są wasze doświadczenie podpinania PC-a do ekranów 1920x1080p, szczególnie do SONY serii KDS.[/quote]

Nie sadze zeby to byl problem z karta. Po prostu na wejsciu hdmi telewizor pracuje jako telewizor a nie jako monitor :_bezradny: a standard telewizyjny zaklada ze overscan jest. Tak samo jest na przyklad w moim samsungu, na wejsciu hdmi przyjmuje 720p i skaluje do swojej rozdzielczosci aplikujac przy okazji sliczny overscan.

Jesli nie masz mozliwosci wylaczenia overscanu w opcjach telewizora to mozesz pozegnac sie z odwzorowaniem pikseli 1:1. I to niezaleznie od zrodla. Telewizor ZAWSZE jakos tam przeskaluje obraz.

Ktos tutaj wspominal o lcd sharpa ze mozna wylaczyc overscan, wtedy tv pracuje jak monitor komputerowy (moj samsung pracuje tak na wejsciu vga).

Pozdrawiam
wozio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='wozio' post='34012' date='10.01.2007, 13:20 ']Jesli nie masz mozliwosci wylaczenia overscanu w opcjach telewizora to mozesz pozegnac sie z odwzorowaniem pikseli 1:1. I to niezaleznie od zrodla. Telewizor ZAWSZE jakos tam przeskaluje obraz.[/quote]

Generalnie masz rację, ale nie w przypadku KDS gdzie overscan jest optyczny i z racji tego nie da się go wyłączyć, natomiast mimo tego overscanu mapowanie 1 do 1 jest zachowane przy rozdzielczości full hd :) Po prostu część pikseli nigdy nie jest widoczna.

Czyli są 2 opcje:
zmiana rozdzielczości na jakieś 1824x1018 (czy jakoś tak - nie pamietam dokladnie) i wtedy nie ma overscanu i jest mapowanie 1 do 1 pulpitu windows, natomiast film 1920x1080 musi być przeskalowany odrobinę w dół na pełnym ekranie

zostawienie rozdzielczości 1920x1080 i overscan - mamy mapowanie filmu full hd 1 do 1 ale np nie widać paska zadań i części filmu.

Innego rozwiązania nie ma. Ale powiem Ci że nie ma się czym przejmować bo komputer tak dobrze robi przeskalowanie że na prawde ciężko jest zauważyć czy jest mapowanie filmu 1 do 1 czy też ten film jest przeskalowany z 1920x1080 do tej nieco niższej rozdzielczości. W ślepej próbie bym chyba nie był w stanie odróżnić poza tym że widać obrzeża obrazu albo nie. Wg mnie problem przeskalowania i mapowania 1 do 1 paradoksalnie istnieje tylko gdy to przeskalowanie jest robione sprzętowo (np w TV czy monitorze LCD). Na komputerze widać algorytmy są dalece doskonalsze. Podejrzewam że co najmniej tak doskonałe jak w drogich procesorach sygnału. Zresztą można sobie dobrać różne algorytmy ditheringu a nawet postprocessingu.

Możesz też ustawić pulpit windows w tej niższej rozdziałce a podczas odtwarzania filmu przełączać automatycznie do wyższej.

A to że sygnał miga czy są inne problemy to na pewno problem karty bo u mnie nie ma takiego problemu, obraz żyleta :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Sober' post='34034' date='10.01.2007, 12:44 ']Generalnie masz rację, ale nie w przypadku KDS gdzie overscan jest optyczny i z racji tego nie da się go wyłączyć, natomiast mimo tego overscanu mapowanie 1 do 1 jest zachowane przy rozdzielczości full hd :P Po prostu część pikseli nigdy nie jest widoczna.

Czyli są 2 opcje:
zmiana rozdzielczości na jakieś 1824x1018 (czy jakoś tak - nie pamietam dokladnie) i wtedy nie ma overscanu i jest mapowanie 1 do 1 pulpitu windows, natomiast film 1920x1080 musi być przeskalowany odrobinę w dół na pełnym ekranie

zostawienie rozdzielczości 1920x1080 i overscan - mamy mapowanie filmu full hd 1 do 1 ale np nie widać paska zadań i części filmu.[/quote]

Aha jesli jest overscan optyczny to bardzo dobrze, powinno byc zachowane mapowanie 1:1, tak jak piszesz. Notabene dziwne ze w panelach czegos takiego nie zastosowali, tzn, po prostu zaslonic kawalek ekranu obudowa tak jak w starych crt. A tak to zeby ten wymagany overscan uzyskac to tv skaluje bez sensu obraz nawet jak dostaje go w natywnej rozdzielczosci. Ehh...

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='wozio' post='34041' date='10.01.2007, 15:02 ']Aha jesli jest overscan optyczny to bardzo dobrze, powinno byc zachowane mapowanie 1:1, tak jak piszesz. Notabene dziwne ze w panelach czegos takiego nie zastosowali, tzn, po prostu zaslonic kawalek ekranu obudowa tak jak w starych crt. A tak to zeby ten wymagany overscan uzyskac to tv skaluje bez sensu obraz nawet jak dostaje go w natywnej rozdzielczosci. Ehh...

Pozdrawiam[/quote]

To zależy - co mądrzejsze tv przy podaniu sygnału z rozdzielczością natywną wyłaczają overscan. Albo też jest opcja jego wyłaczenia. W KDS jest i to jest pewien problem TV projekcyjnych, no ale co zrobić - trzeba zapomnieć o tych niewidocznych pikselach ;-) Jeśli dobrze liczę to aż 11% powierzchni ekranu jest niewidoczne :| Oj nie postarali się panowie z Sony ;-)

Jeśli chodzi o mnie to mogłoby go w ogóle nie być - sygnału analogowego i tak nie wpuszczam w ogóle do tv :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Sober' post='34055' date='10.01.2007, 13:53 ']To zależy - co mądrzejsze tv przy podaniu sygnału z rozdzielczością natywną wyłaczają overscan. Albo też jest opcja jego wyłaczenia. W KDS jest i to jest pewien problem TV projekcyjnych, no ale co zrobić - trzeba zapomnieć o tych niewidocznych pikselach ;-) Jeśli dobrze liczę to aż 11% powierzchni ekranu jest niewidoczne :| Oj nie postarali się panowie z Sony ;-)

Jeśli chodzi o mnie to mogłoby go w ogóle nie być - sygnału analogowego i tak nie wpuszczam w ogóle do tv :)[/quote]
To jest problem bo czesto programy tv albo filmy sa nagrane z zalozeniem ze tv zrobi przepisowy overscan i koncowy efekt bedzie taki jak trzeba. I to arowno cyfrowe jak i analogowe. W momencie kiedy tv wlacza lub wylacza sobie overscan jak chce to nie mozna na to liczyc i zaczynaja sie klopoty. Ostatnio ripowalem dvd z nowym filmem i tam jak w morde pelna klatka zawierala czarna ramke naokolo, ktora to wlasnie znikala w overscanie... material hdtv tez sie zdarza taki.

Tak czy inaczej do kitu.

Najlepiej podpiac pcta, ustawic rozdzialke tak zeby bylo 1:1 i bez overscanu i ewentualnie powiekszyc delikatnie obraz zeby wyciac niepotrzebne brzegi.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.
Informacja na temat mojej konfiguracji sprzętowej.
Proszę zwrócić uwagę na kartę graficzną.
Pentium IV 3.0GHz HT,
dysk 7200 obr/min,
[b]ATI Radeon X800GTO szyna 256bit, GDDR3 256MB[/b]
TV Panasonic TX-32LX-60P (1366x768)
połączenie DVI-HDMI
[b]na karcie mogę ustawić 1920x1080[/b]
ale, że nie mam TV full HD to ustawiam 1280x720
i oglądam materiał 720p.
Pozdrawiam : Marian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...