Skocz do zawartości
Ruppertus

O kupowaniu telewizorów - kilka przemyśleń

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów,

Zamierzam kupić telewizor, dlatego ostatnio (2016-07) zacząłem się doktoryzować w tym temacie.
Prosiłbym o komentarze czy moje przemyślenia są właściwe i ewentualnie alternatywne rozwiązania.

*Coś o sobie*

Na wstępie powiem, że nie jestem ekspertem w świecie telewizorów, ale nie jestem typowym Kowalskim który zapyta sprzedawcy w sklepie:
panie jaki mam kupić model, żeby było dobrze. Nie jestem też głupi i nie zamierzam wydawać dziesiątek tysięcy na sprzęt,
który za rok albo dwa będzie wart co najwyżej połowę ceny wyjściowej. Mam dość spore doświadczenie w różnego ogólnie rozumianym IT.
Bez problemu sobie radzę w świecie Linuxa i nie obce są dla mnie platformy arm-owe. Ale może do rzeczy.

*Moje nawyki*

Właściwie zauważyłem, że nie potrzebuję telewizora w domu w tradycyjnym tego słowa znaczeniu.
Obecnie posiadam urządzenie na pograniczu monitora i TV: Samsung SyncMaster 260HD (26'', FullHD) i oglądam na nim głównie filmy.
Wiem nie jest to coś powalającego, ale przez długi czas mi wystarczyło.

Właściwie to podłączam telewizor do serwera po kablu HDMI, na którym chodzi Kodi.
Ma dość elastyczny interfejs, umożliwia łatwe rozszerzenie, a do tego można go kontrolować przez komórkę, web czy tablet.
Jeśli chodzi o zwykłą telewizję, to najczęściej oglądam programy informacyjne przy użyciu wtyczek.
Dlatego telewizor służy mi tylko jako odbiornik HDMI.
Audio wypuszczam do wieży, którą dostałem wiele lat temu na 18-stkę poprzez analogowe wyjście kabelem jack-chinche.
Większość filmów jakie do tej pory oglądałem są o jakości 1080p (FullHD), kodowane albo przy pomocy x264 albo x265 (HVEC), dźwięk AAC 5.1.

*Czego potrzebuję*

Stwierdziłem, że najwyższa pora na zmianę. Jest okazja, bo zamierzam z żoną kupić mieszkanie.
Założenie jest takie, że w centralnym miejscu będzie serwer od którego będą wychodzić peszlami kable LAN oraz HDMI.
Sprawdzałem ceny kabli DisplayPort i HDMI i ten drugi wyszedł bardziej opłacalnie.

Parametry:

*Rozdzielczość*
Zauważyłem, że filmów w rozdzielczości 4K UltraHD (UHD, 4K, a dokładniej 3840x2160) jest coraz więcej.
Rozdzielczość wystarczająco się już ustandaryzowała - pod tym względem bazuje na tym co najczęściej jest udostępniane,
a nie co jest promowane przez producentów sprzętu.
Ostatnie 6 miesięcy przekonały mnie, że filmów jest coraz więcej a ich liczba rośnie ekspotencjalnie.

*HDMI i inne interfejsy*
Z pomocą powędrowałem na wikipedię: https://en.wikipedia.org/wiki/HDMI

Ponieważ zależy mi na rozdzielczości 4K i przesyłaniu jej w 60Hz a nie w 30Hz, to wybrałem standard 2.0.
(Tak a propos, może ktoś może mi powiedzieć dlaczego powinno mi zależeć na 60Hz, czy przy 30Hz widać smużenie?
Jak to się obiawia dla typowych filmów zakodowanych w 24 i 25 FPS).
Jak się do tego ma (interpolowana?) częstotliwość odświerzania ekranu monitora?

Założyłem, że 60Hz będzie lepszą opcją. Dlatego wybór padł na 2.0.
Zastanawiałem się też nad standardem 2.1 (czy też nieoficjalnie 2.0a/b), ale:
- jeszcze nie został wydany (średnio co 3-4 lata wychodzi nowy standard, ostatni opublikowany został w 2003.09)
- jeśli będzie niedługo dostępny to będzie pewnie drogi i zanim doczekam się go np. na allegro, to trzeba będzie poczekać kilka lat
A ja potrzebuję już niedługo kabel przeciągnąć przez peszle, więc zostaję przy 2.0.

Jest jeszcze kwestia HDR (w 2.0 wspierany jest: HDR EOTF signaling and static metadata, w 2.1 ma być HDR dynamic metadata) ale o tym później.

*Wielkość matrycy*
Znalazłem na waszym forum bardzo przydatny kalkulator odległości od TV:http://hdtvpolska.com/page/kalkulator_odleglosci_od_tv.html
Jednak nie kierowałem się tym kryterium. Zamiast tego wszedłem na mój ulubiony komparator sprzętu: http://cenowarka.pl/?cat=tvlcd
i zacząłem porównywać wielkości matryc w stosunku do ceny. Chciałem dostać telewizor o możliwie największej przekątnej,
o dobrym stosunku jakości do ceny. Ocena była subiektywna ale starałem się w miarę rzetelnie przeanalizować wejściowe dane.
Stwierdziłem, że wśród telewizorów, które spełniają moje dotychczasowe kryteria najbardziej opłacalnym przedziałem będzie 46-60''.

*Budżet*
Zauważyłem, że ceny zaczynają się od 2k PLN, więc założyłem budżet do 4k.
Oczywiście musi być racjonalny powód dla którego chciałbym wydać więcej.

*Technologia*
- Plazmy już nie ma, bo koncerny ją wycofują. Słyszałem, że pochłaniała dość sporo energii. Jestem laikiem w temacie.
- Na OLED-y niestety mnie nie stać. Przy tych założeniach kosztują ponad 10k.
Poza tym słyszałem kiedyś o nietrwałości organicznych kryształów.
Nie wiem czy coś się zmieniło w tym temacie. Nie chiałbym po 3-4 latach wymieniać telewizora.
- los padł na LCD podświetlane LED-ami (najpopularniejsza i chyba najtańsza w produkcji technologia)

*Typ Matrycy*
Czytałem bardzo dobry artykuły na tym forum:
http://hdtvpolska.com/topic/33783-ips-czy-va-dwa-typy-matryc-lcd-jak-wybrac-odpowiednia-dla-siebie/page-2
i chyba jestem jeszcze głupszy. Kiedyś doktoryzowałem się w temacie wybierając monitor do komputera.
Zawsze wydawało mi się, że IPS jest lepszy ze względu na lepsze odwzorowanie kolorów.
Pamiętam, że wybierając matrycę typu VA nad TN mogłem liczyć na dobrej jakości obraz
zarówno widziany z boku jak i od dołu (to wbrew pozorom też isotne).
Niestety nie stać mnie wtedy było na IPS więc kupiłem monitor oparty o matrycę MVA albo PVA. Dziś ceny są trochę niższe.
W świecie telewizorów wybór na chwilę obecną nie wydaje się taki oczywisty.

Nie lubię oglądać telewizora w pełnym mroku (zwykle świecę jakieś światło). Myślę, że będę oglądał TV również w dzień.
Rzadko oglądam rywalizacje sportowe. Kąty są dla mnie istotne. Najczęściej oglądam filmy.

Tu bym się zdał na Was.

*HDR / Typ podświetlania (edge-lit/direct-lit) / Wygaszanie (Dimming/LocalDimming), Quantum Dot, Zgięty monitor (Corved)/3D*
Tutaj sugerowałem się dwoma artykułami:
- http://www.techhive.com/article/3051794/smart-tv/4k-curved-panels-quantum-dots-and-hdr-do-the-latest-lcd-tv-technologies-really-make-a-difference.html

Quantum Dot:
Rozumiem, że to technologia ta polega na takim doborze rozmiaru i kształcie kryształków,
że można osiągnąć szersze spektrum długości fal emitowanego światła.
Kryształki absorbują falę emitowaną przez LED-y i emitują falę o innej długości.
Wydaje mi się, że jest to jedna z najbardziej porządanych cech, na których powinno mi zależeć.

HDR:
Rozumiem, że specyfikacja pozwala na poszerzenie przestrzeni barw. Wymaga aby, zarówno źródło jak i odbiornik ją implementowały.
Na chwilę obecną mamy dwie implementacje - nie wiadomo który standard wygra. Netflix próbuje popularyzować HDR.
Poza tym nie spotkałem się jeszcze z powszechnością HDR w sieci.
Wydaje mi się, że HDR bez Quantum Dot nie ma sensu - ale może się mylę.
Ceny niestety ale zaczynają się od 4k i wymagają kabla HDMI 2.1, więc to poza moim zasięgiem.

Edge-lit/Direct-lit:
Tutaj chodzi o podświetlanie matrycy - albo w płaszczyźnie monitora albo prostopadle (direct).
Wydaje mi się, że lepsze jest to drugie rozwiązanie w szczególności z Local Dimming.
Niestety połączenie Direct-lit i Quantum Dot zaczyna się od 8.6k. Poza zasięgiem.

Dimming/Local Dimming:
Nie wiem czym wiem czym się różni się jedno od drugiego.
Znalazłem artykuł na ten temat: http://www.cnet.com/news/led-local-dimming-explained
Zakładam, że Local Dimming pozwala na wygaszenie pojedynczego LED-a, najbliżej pixela, który ma być czarny.
Niestety połączenie Quantum Dot i Local Dimming jest też poza moim zasięgiem. Ceny zaczynają się od 14k. Poza zasięgiem.

- Nagrywarka USB: jak to działa dla różnych urządzeń i czy można nagrywać na dysk sieciowy po LAN-ie?
Nie chcę specjalnie kupować zewnętrznego dysku czy nawet USB. Generalnie porządana cecha.

Czego nie potrzebuję:
- 3D: Może od tyłu. Nie potrzebuję 3D - nie lubię tego typu filmów, boli mnie od tego głowa - dla mnie zbędny feature.

- Zgięty monitor: Może to i dobre jak się ogląda samemu i siedzi centralnie. Jak się jest ustawionym z boku, to nie wiem czy odbiór będzie najlepszy.

- Obsługi DLNA, HbbTv, kodowania: HEVC (x265) czy MPEG-4 AVC (x264) (bo Kodi to załatwia)

*Niewiadome*
- Czy potrzebuję HDCP 2.2? - generalnie wolałbym, żeby mój odbiornik tego nie implementował.
Pytanie co jest zabezpieczone tym standardem i czy jak jakaś treść będzie kodowana w HDCP 2.2 a mój odbiornik tego nie obsługuje to czy wyświetli?

- czy potrzebuję lepszy dekoder od DVB-T - wydaje mi się, że nie - nie wiem czy kiedyś będę chciał podłączyć satelitę - co radzicie?

- Unicable

Co z dźwiękiem:
Chciałbym podłączyć zestaw głośnikowy 5.1+ ale nie chciałbym na niego wydać fortuny. Potrzebuję tylko obsługi dźwięku.
Czym powinienem się martwić o obsługę: Dolby Digital Plus, Dolby Digital czy DTS? Czy tylko wystarczy mi optyczne wyjście.

Analizując to wszystko wychodzi mi: Samsung UE50JU6850 za 3.5k

Co sądzicie o tym wyborze?

http://cenowarka.pl/?cat=tvlcd&xf=122_HDMI+2.0~33_46~3952_Quantum+dot&asuch=&bpmax=4000&v=e&hloc=pl&filter=aktualizuj&plz=&dist=&mail=&sort=p&bl1_id=300

Boję się tylko szpiega w postaci sterowania głosem. Da się to jakoś wyłączyć (zablokować hardwarowo ;)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pierdziele, tyle rozkminki żeby tv kupić ☺.

Jak przestawiłem sofe pod ścianę, zamiast na środku pokoju, to stwierdziłem że tv za mały 60"

Miejsca miedzy kolumnami bylo 1.8 metra.

To zeby nie kombinować za długo wyszło mi że 80" się zmieści.

To kupiłem 79" akurat wyszło najlepiej w stosunku co/za ile.

Koniec rozważań.

Edytowane przez raf7775
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem też głupi i nie zamierzam wydawać dziesiątek tysięcy na sprzęt

To ja jestem głupi w Twojej ocenie? To w takim razie na mnie nie licz, szkoda czasu.

A czy ja moge stwierdzic, że głupotą jest oglądanie filmów na ekranie 26"? Bo ja preferuję na ponad 100-u calach.

Pamiętaj, nie kupuj TV w wersji beta.

Sprawdzałem ceny kabli DisplayPort i HDMI i ten drugi wyszedł bardziej opłacalnie.

To żart ma być?

Quantum Dot:

Rozumiem, że to technologia ta polega na takim doborze rozmiaru i kształcie kryształków,

że można osiągnąć szersze spektrum długości fal emitowanego światła.

Kryształki absorbują falę emitowaną przez LED-y i emitują falę o innej długości.

Wydaje mi się, że jest to jedna z najbardziej porządanych cech, na których powinno mi zależeć.

No to już kupiłeś Samsunga, gratulujemy, po temacie.

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ło matko boska częstochowska :D:lol: tyle pisania aby kupić takiego cieniasa jak ten led? :D Wymagania nijake ale i ekran malutki ach...........Na konkurencyjnym forum pisz takie farmazony to ci Kiki coś poleci :)

Edytowane przez ROMAN38
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Stwierdziłem, że najwyższa pora na zmianę. Jest okazja, bo zamierzam z żoną kupić mieszkanie.

...

Najpierw proponuję kupić mieszkanie, a dopiero późnej do kupionego już mieszkania dobrać telewizor.

Dywagacje na temat czy IPS czy VA, rozmiar, nie wspominając już o propozycjach konkretnych modeli mogą dotyczyć konkretnego pomieszczenia. Ewentualnie kupić do dotychczasowego mieszkania, czyli wypełnić proponowane podpunkty (http://hdtvpolska.com/forum/59-co-kupic-i-gdzie/).

Edytowane przez maciek1707
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopak na wspomaganiu leciał a Wy się nabieracie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie trochę niepokoję się poziomem tego forum. Prosiłbym o rzetelne wypowiedzi. Zadałem kilka pytań. Odpowiedzcie proszę i powstrzymajcie się od złośliwych komentarzy.

TAK Ci wychodzi to TAK.

Czy możecie polecić jakieś alternatywy spełniające powyższe kryteria?

Ja pierdziele, tyle rozkminki żeby tv kupić ☺.

Jak przestawiłem sofe pod ścianę, zamiast na środku pokoju, to stwierdziłem że tv za mały 60"
Miejsca miedzy kolumnami bylo 1.8 metra.
To zeby nie kombinować za długo wyszło mi że 80" się zmieści.
To kupiłem 79" akurat wyszło najlepiej w stosunku co/za ile.
Koniec rozważań.

Napisałem jaki jest budżet. Telewizory > 80'' zaczynają się od 10k. A 4K ok. 35k.

Nie stać mnie na coś takiego. A nawet gdyby było mnie stać, to nie wydałbym tyle na TV.

To ja jestem głupi w Twojej ocenie? To w takim razie na mnie nie licz, szkoda czasu.

A czy ja moge stwierdzic, że głupotą jest oglądanie filmów na ekranie 26"? Bo ja preferuję na ponad 100-u calach.

Pamiętaj, nie kupuj TV w wersji beta.


To żart ma być?


No to już kupiłeś Samsunga, gratulujemy, po temacie.

@pmcomp: to był skrót myślowy. Nie wyzywam Cię od głupich osób. Po prostu dla mnie to nierozsądne.

Jeśli strzelasz focha, panie obrażalski to nie spamuj proszę tego wątku. Jeśli chcesz pomóc, to wykaż się proszę i odpowiedz na postawione pytania. Ja 10 razy oglądam każdą złotówkę, którą mam wydać. 2-4K PLN to dla mnie nie mało.
>80'' są dla mnie niedostępne. Co masz na myśli mówiąc TV w wersji beta?
Telewizora jeszcze nie kupiłem - czekam na waszą opinię.

ło matko boska częstochowska :D:lol: tyle pisania aby kupić takiego cieniasa jak ten led? :D Wymagania nijake ale i ekran malutki ach...........Na konkurencyjnym forum pisz takie farmazony to ci Kiki coś poleci :)

Tak jak pisałem wyżej. Nie jestem typową osobą - nie chcę kupić czegoś, co będzie naszpikowane feature-ami, które mi są niepotrzebne. Napisałem co mnie interesuje. Co to znaczy wymagania nijakie? 45-60'', 4K, HDMI 2.0, 2-4k PLN.

A jeśli piszesz już o konkurencyjnych forach, to może podasz adres do takiego gdzie pomagają a nie wyśmiewają.

Najpierw proponuję kupić mieszkanie, a dopiero późnej do kupionego już mieszkania dobrać telewizor.

Dywagacje na temat czy IPS czy VA, rozmiar, nie wspominając już o propozycjach konkretnych modeli mogą dotyczyć konkretnego pomieszczenia. Ewentualnie kupić do dotychczasowego mieszkania, czyli wypełnić proponowane podpunkty (http://hdtvpolska.com/forum/59-co-kupic-i-gdzie/).

Powiedziałem, że planuję kupić mieszkanie i chciałem peszle położyć z HDMI. Przed położeniem chciałem dokonać wyboru.
Ktoś tutaj wcześniej pisał, że HDMI nie jest tańsze od DP. Niestety ale sprawdzałem ceny. Przy 10-15m kablach niestety ale się to nie aplikuje.

Dzięki za link. Poczytam. Poniżej odpowiedzi na pytania z pierwszej strony:
1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? Pokój z aneksem kuchennym - ok 12m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 1.5m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 2-6 (najczęściej 2)
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? myślę, że jedno i drugie
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? wisieć na ścianie
6. Jak słońce świeci w pokoju ? pokój od strony zachodniej
7. Jaki masz obecnie telewizor ? 26'' FullHD
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? Głównie filmy
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? 4K
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? Komputer / Kodi
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? W tygodniu średnio 3h/dziennie. W weekend średnio 6h/dziennie.
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? Matową
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? Filmy oraz Informacyjne
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? Kodi mi to zapewnia. TV nie musi.
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? Nie wiem.
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? W tygodniu wieczorami, w weekend dzień i wieczorami.
17. Preferencje co do wielkości? 46-60'' (podyktowane budżetem)
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? Wydawanie kasy na
19. Preferencje co do marki ? brak
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? Nie zamierzam używać 3D.
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 4K PLN

22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu ?

Jestem zainteresowany, ale wydatek rzędu 500-600 PLN to dla mnie trochę za dużo jak za cenę dwóch profili.

Chłopak na wspomaganiu leciał a Wy się nabieracie ;)

Tak jak napisałem wcześniej - zapraszam do rzetelnej dyskusji.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem ceny kabli DisplayPort i HDMI i ten drugi wyszedł bardziej opłacalnie.

DisplayPort występuje w monitorach, w telewizorach - bardzo rzadko (można założyć, że nie występuje).

... Dlatego wybór padł na 2.0.

Zastanawiałem się też nad standardem 2.1 (czy też nieoficjalnie 2.0a/b), ale:

- jeszcze nie został wydany (średnio co 3-4 lata wychodzi nowy standard, ostatni opublikowany został w 2003.09)

- jeśli będzie niedługo dostępny to będzie pewnie drogi i zanim doczekam się go np. na allegro, to trzeba będzie poczekać kilka lat

A ja potrzebuję już niedługo kabel przeciągnąć przez peszle, więc zostaję przy 2.0.

Jest jeszcze kwestia HDR (w 2.0 wspierany jest: HDR EOTF signaling and static metadata, w 2.1 ma być HDR dynamic metadata) ale o tym później.

Standard ten dotyczy urządzeń a nie kabli. Potrzebujesz kabla "High Speed HDMI". Będzie również przesyłał sygnał HDMI 2.1 - nie jest to do końca pewne (standard jeszcze nie został opublikowany) ale jest bardzo prawdopodobne.

*Typ Matrycy*

Zawsze wydawało mi się, że IPS jest lepszy ze względu na lepsze odwzorowanie kolorów.

Pamiętam, że wybierając matrycę typu VA nad TN mogłem liczyć na dobrej jakości obraz

zarówno widziany z boku jak i od dołu (to wbrew pozorom też isotne).

...

Nie lubię oglądać telewizora w pełnym mroku (zwykle świecę jakieś światło). Myślę, że będę oglądał TV również w dzień.

Rzadko oglądam rywalizacje sportowe. Kąty są dla mnie istotne. Najczęściej oglądam filmy.

To są porównania do TN (kiepskie kolory i kiepskie kąty). Obecnie wybór jest między IPS a VA.

IPS - słaby kontrast ale dobre kąty

VA - słabe kąty ale lepszy kontrast

Obydwa rodzaje matryc są co najmniej 8-bitowe ( w przeciwieństwie do 6 bit TN)

- Nagrywarka USB: jak to działa dla różnych urządzeń i czy można nagrywać na dysk sieciowy po LAN-ie?

Nie chcę specjalnie kupować zewnętrznego dysku czy nawet USB. Generalnie porządana cecha.

Brak możliwości nagrywania sygnału ze złącza HDMI przez telewizor. Sygnał może być nagrany jeśli jest już skompresowany (np. z DVB-T).

Zapomnij o nagrywaniu na dysk sieciowy.

Jak już to kombinuj nagrywanie przez serwer.

- czy potrzebuję lepszy dekoder od DVB-T - wydaje mi się, że nie - nie wiem czy kiedyś będę chciał podłączyć satelitę - co radzicie?

DVB-T dotyczy sygnału z anteny naziemnej. Z satelity masz DVB-S (DVB-S2)

Analizując to wszystko wychodzi mi: Samsung UE50JU6850 za 3.5k

Co sądzicie o tym wyborze?

http://cenowarka.pl/?cat=tvlcd&xf=122_HDMI+2.0~33_46~3952_Quantum+dot&asuch=&bpmax=4000&v=e&hloc=pl&filter=aktualizuj&plz=&dist=&mail=&sort=p&bl1_id=300

Boję się tylko szpiega w postaci sterowania głosem. Da się to jakoś wyłączyć (zablokować hardwarowo ;)?

Tak, w menu tv. Gdyby telewizor przesyłał dźwięk na jakiś serwer w sieci, zostałoby to z pewnością wykryte przez różnego rodzaju zapaleńców i byłoby o tym głośno. Edytowane przez maciek1707

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci nie polecałem zakup 80".

Ja ci przedstawiłem mój prosty tok rozumowania.

Wiadomo że każdy się liczy z budżetem itp.

Ale jak wiem czego chcę i wiem ile mogę wydać, to góra godzinka szukania, porównywania i wiem, co kupić.

Zaskoczył mnie twój długi wywód na temat zakupu tv.

I tak kupisz to co jest na rynku, bo innego wyjścia nie ma.

Ciekawe jaki wywód napisałeś przy zakupie mieszkania. ..

W 2 tomach się zmieściłeś?

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do DisplayPort-u to faktycznie jak na lekarstwo.
Dzięki za informację o kategorii kabla (2-ga kategoria, High Speed) zupełnie mi to umknęło.

Wśród parametrów mam informację o częstotliwości obrazu (natywną i interpolowaną).
Najczęstszym materiałem do wyświetlania będą filmy 24 i 25 klatkowe. Kabel pozwala na przesyłanie w 60 Hz.
Więc więcej fizycznie więcej klatek na sekundę nie będzie niż 60 (przy hipotetycznym założeniu, że FPS też wzrośnie).
Matryca też ma swoje ograniczenia w postaci czasu reakcji. Dla 60 Hz nie może on przekroczyć 16 ms. Dla 25 klatek 40.
Czy w ogóle ten parametr powinien być dla mnie istotny? Wydaje mi się, że nie. Tutaj znalazłem ciekawą wypowiedź z konkurencyjnego forum:
http://www.audiostereo.pl/natywne-100hz_105660.html/page__st__30#entry2936020

A`propos matrycy to zupełnie nie rozważam TN (nota bene to nie wiedziałem, że pojedyńcze subpixele są tylko 6 bitowe - masakra).
Jak sprawdzić czy ktoś mi tego kitu nie wciska? I ogólnie jak ocenić jakość matrycy? Czy możecie polecić jakieś dobre serie produktów?
Może powinienem olać to Quantum Dot a skupić się na dobrej jakości ekranu?

Mówiąc o nagrywarce, myślałem, że od czasu do czasu nagram sobie jakiś program z TV ale to nie jest wymóg.
Wiem, że obecny standard w Polsce to DVB-T. Sprawdzałem też jak to wygląda na świecie:
https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Video_Broadcasting
generalnie DVB-T1/2 króluje. Implementacja różni się głównie kodekami, więc przy jakichś upgradach myślę,
że trzeba pomyśleć o obsłudze co najmniej x264 (MPEG-4 AVC) a może i x265 (HEVC). Myślicie, że warto zainwestować w x265?
Chciałbym być w stanie przełączyć źródło obrazu z HDMI i antenę, bo to w końcu nie tylko ekran.
Co do potencjlnego podłączenia satelity. Myślicie, że DBV-S czy DVB-S/DVB-S2 będzie rozsądniejszą opcją?
Co do karty telewizyjnej do nagrywania - też o tym myślałem.

Co w kwestii:
- HDR
- Edge-lit/Direct-lit
- Dimming/Local dimming
- Quantum dot
Czy zwracać na to w ogóle uwagę?
Co byście doradzili w tej kwestii?
To, że napisałem o wstępnym wyborze Samsunga nie oznacza, że dokonam takiego wyboru.
Wolę się wstrzymać i usłyszeć opinię ekspercką. A gdzie znajdę lepszą jeśli nie wśród entuzjastów.

- Czy muszę wspierać HDCP 2.2? Jestem generalnie przeciwnikiem implementowania mechanizmów obrony treści.
Czego nie obejrzę jeśli TV nie będzie tego wspierał. Chyba większość ma ten standard zaimplementowany.

- Unicable - czy go potrzebuję w ogóle?

Dla mnie istotnym będzie to, żeby móc wyprowadzić dźwięk z telewizora na sprzęt grający 5.1+,
który byłby w stanie odkodować np. format AAC 5.1. Czy wobec tego telewizor musi wspierać Dolby Digital Plus, Dolby Digital czy DTS?
Mało na ten temat wiem. Czy mogę po prostu podpiąć kabel optyczny OUT i podłączyć go np. do takiego zestawu?
Telewizor chyba nie działa na takiej zasadzie, że mamy sygnał wejściowy HDMI dochodzący do telewizora i sygnał wyjściowy HDMI out.

A propos tego modelu: Samsung UE50JU6850 za 3.5k. Czy uważacie, że to dobry wybór czy raczej odradzacie?
Jest dostępny na Amazonie od naszego zachodniego sąsiada - Wielkiego Germańsko-islamskiego Cesarstwa.
Czy ktoś widział ten model na żywo?

A w sprawie szpiegowania to chyba oskarżono właśnie Samsunga kilka miesięcy temu.
Była jakaś afera, że nagrywali wszystko w otoczeniu i przesyłali do chmury Googla, żeby rzekomo ulepszyć rozpoznawanie głosowe.

W kwestii mieszkania - to żona się większością zajęła. Ja tylko zażyczyłem sobie peszle, gniazdka LAN-owe i HDMI do każdego pokoju.
Kącik audio-video w pokoju dziennym, serwer i wyjście na projektor i ekran z sufita podwieszanego.
Dodatkowo poporsiłem o osobny obwód elektryczny na serwer i lodówkę. Tak, żeby zrobić coś na wzór inteligentnego domu.
Brakuje tylko czujnika w zamku, bo żona się zawsze pyta czy dom zamknięty ;)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pierdziele, tyle rozkminki żeby tv kupić ☺.

Rzeczywiście,trochę się chłopak przejmuje ;)

Jednak z drugiej strony,na pytania stracił jakieś 30 min,gdzie tutaj dużo osób przesiaduje po kilka godzin dziennie,czytając i pisząc "[beeep]erele" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...