Skocz do zawartości
Irokez

madVR + projektor po kalibarcji VPL-HW55ES

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


Czy ktoś się orientuję jakie powinny być prawidłowe ustawienia w madVR odnośnie display calibration?


Projektor po kalibracji na gammę 2.35 przez Maćka Kopera.


Opcja 1:

-disable calibration controls for this display


Opcja 2:

-this display is already calibrated: 1. BT.709 i potem 2. power curve czy BT.709 oba na 2.35?


094dbb64-_appswxe.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Maciek wie, jak kalibrował gammę :) ( w/g której krzywej )

Pytaj jego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opcja 1:

-disable calibration controls for this display
Opcja 2:
-this display is already calibrated: 1. BT.709 i potem 2. power curve czy BT.709 oba na 2.35?

Różnica pomiędzy powyższymi ustawieniami jest taka, że opcja 1 przyjmuje, że wyświetlacz to BT.709 i gamma 2.2, a w opcji 2 możesz ręcznie ustalić do jakich norm został skalibrowany. Oczywiście w Twoim przypadku jest to BT709 i 2.35 gamma (pure power) i tak też możesz sobie ustawić w madVR.

Jaka jest jednak różnica pomiędzy ustawieniami? Okazuje się, że niewielka, ponieważ w pierwszej opcji madVR nie grzebie nic przy kolorach nigdy, a w drugiej będzie dokonywał konwersji przestrzeni barw, jeśli plik źródłowy ma zapisaną inną niż Rec709, ale w zasadzie cały content to Rec 709, więc dopóki nie puścisz czegoś w Rec 2020 i nie będziesz oczekiwał mapowania gamutu to nie ma to znaczenia.

Powiązanym ustawieniem jest "gamma processing" w zakładce "color and gamma". Jeśli określisz gammę projektora poprawnie to i mapowanie będzie przebiegało jak trzeba, jednak ta funkcja jest Ci nie potrzebna do szczęścia. Prawidłowe określenie gammy w pierwszej zakładce jest też konieczne jeśli chciałbyś odtwarzać materiał z HDR i użyć madVR do mapowania gammy ST2084 do gammy 2.35 Twojego urządzenia, jednak wątpię byś chciał puszczać takie pliki?

W każdym razie najbardziej uniwersalną konfiguracją będzie taka jak poniżej. Będzie wszystko mapowane poprawnie:

cbf30d495098110.jpg

f6be7c495098120.jpg

W momencie gdy masz ustawioną kartę graficzną na ograniczony zakres RGB lub YCbCr (które jest zawsze ograniczone) ustawiasz renderer na full range

974b8e495099401.jpg

00820a495098129.jpg

Najwyższa jakość będzie jednak jeśli ustawiłbyś grafikę na RGB Full Range, a renderer na limited

3d33f6495098138.jpg

Projektor w obu przypadkach musi być ustawiony na limited range, minus drugiego ustawienia jest taki, że projektor będzie gubił w bielach i czerniach podczas wyświetlania systemu i aplikacji windows, poprawnie będzie tylko i wyłączenie w filmach.

Edytowane przez Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)

Moje ustawienia wcześniej były BT 709/BT709 curve/2.35 gamma - czyli do zmiany na power curve przy enable gamma processing 2.35 miażdzył czerń zobaczymy przy tych ustawieniach które zaproponowałeś, po weekendzie dam znać. Albo w ogóle wyłączę gamma processing bo jest mi to zbędne, żadnych 4k uhd bluray nie mam na dysku.

Oczywiście idę w najwyższą jakość :D - najwyżej do gier będę grafikę przestawiać.

A odnośnie kalibracji - to cóż projektor aktualnie urywa jaja :wub::wub::wub: , wiem że wcześniej oglądałem na o wiele niższej gammie gdzie wszystkie czernie i odcienie były za mocno podbite. Przełączając między trybami cinema a skalibrowanym reference to jest przepaść jeżeli chodzi o kolory.

Ciekawostką jest że projektor w niezaadaptowanym pomieszczeniu na magiscreen'ie wyciągnął według calman'a 4200:1 i 14.000:1 z dynamiczną przesłoną na full range (64cd/m2) i lampe low, na lampie high (ok120cd/m2) wyciągnął 24000:1 ale to w jasnych scenach waliło po oczach strasznie...

W Twoim teście było ok 6000:1 i 32.000:1 w zaadaptowanym pomieszczeniu, miałeś 100% rację pisząc że jeżeli pomieszczenie nie jest przystosowane to nie ma sensu pchać się w niewiadomo jakie projektory.

Edytowane przez Irokez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj tylko żeby w gamma processing ustawić też pure power curve. Wtedy nie powinno następować jakiekolwiek mapowanie gammy i nie ma prawa nic ginąć. Dla pewności sprawdź czy przy takich ustawieniach wygląda identycznie jak przy wyłączonej kalibracji i gamma processingu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No miałem BT709 curve może dlatego ginął czarny, w niedziele obadam - weekend bez proja :(

Edytowane przez Irokez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grafika gtx 980ti - full rgb

Projektor hdmi limited

madVR też na limited

Power curve 2.35 i enable gamma processing 2.35 - i nic nie miażdży, sprawdzane na pattern'ach do madv z calman'a.

Maciek masz u mnie dobrą flaszkę whisky, pod koniec lipca jestem w Wawie więc przekażę Wieśkowi - będzie u niego do odbioru ;)

Tak poza tym to bawię się cały czas ustawieniami lampy i mam skalibrowane 64cd/m2 na ustawieniu low z dynamiczną przesłoną w trybie auto full - wiem że dążymy do 48cd/m2, czyli jeszcze mniejszej wartości.

Jednak zauważyłem iż najbardziej podoba mi się wysoki tryb lampy z przesłoną autolimited (na full zdecydowanie za jasno zmierzone 120cd/m2) - rozumiem że mogę zamawiać od nowa kalibrację :P? Wiem że to trochę wróżenie z fusów, ale czy gamma mocno może się rozjeżdżać?

Edytowane przez Irokez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie..  ja właśnie w ramach testów mam kilka filmów 4k i mapuje je w locie na plazmie z hdr do sdr..  Zastosowałem powyższe ustawienia (bo plazme również mam skalibrowaną na 2,35 około)  i chyba wszystko jest ok.. tak mi się wydaje ..ciężko mi tylko stwierdzić image downscaling, która opcja jest najlepsza w ustawieniach madvr 

Edytowane przez Darulok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...