Skocz do zawartości
misfit

Komputerowe napędy Blu-ray, a płyty Ultra HD Blu-ray...

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wiadomo treści w formacie Ultra HD Blu-ray są/będą wydawane na płytach dwuwarstwowych BD-50, BD-66 oraz trzywarstwowych BD-100.

Od kilku lat nie są niczym niezwykłym napędy Blu-ray z obsługą płyt BDXL trzywarstwowych BD-100 oraz czterowarstwowych BD-128, więc wiele osób zastanawia się czy obecne napędy będą w stanie odczytać treści na płytach Ultra HD BD, jeśli nie teraz to poprzez ewentualną aktualizację firmware napędu.

Pierwsze relacje osób, które mają już w swoich rękach filmy wydane na Ultra HD BD nie były zbyt optymistyczne - po włożeniu płyty do napędu PC nikomu nie udało się rozpoznać płyty.

Wczoraj jednak użytkownik dougindy poinformował na avsforum.com, że udało mu się zobaczyć strukturę plików z Marsjanina UHD na której znajdują się znane nam wszystkim z BD foldery AACS, BDMV, CERTIFICATE oraz dodatkowo folder DFEX. Największy z plików 00011.m2ts w katalogu STREAM ma pojemność 45.4GB podczas gdy cała płyta ma zapisanych 48.9GB danych. Jest to więc najprawdopodobniej płyta BD-66 gdyż BD-50 ma maksymalną pojemność 46.6GB.

Płyty oczywiście nie dało się odtworzyć ze względu na jej zabezpieczenia, ale skoro jest ona widziana przez system to najprawdopodobniej będzie to możliwe gdy pojawi się nowa wersja PowerDVD z obsługą płyt Ultra HD BD lub gdy Slysoft poradzi sobie z jej zabezpieczeniami ;)

Zagadkowy jest model tego napędu, przez system jest widziany jako LG WH16NS40, ale wersja firmware oraz jej data październik 2015r. wskazują na to, że jest to prawdopodobnie nowy model BH16NS55. Pozostaje czekać aż ktoś jeszcze potwierdzi te przypuszczenia, a jeśli tak to czy będzie możliwa odpowiednio spreparowana podmianka firmware do np. starszych modeli LG, która umożliwi odczyt tychże płyt.

Jak będę wiedział coś więcej to dam znać.

  • Lubię 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@misfit,masz namiary na jakieś screeny tego "Marsjanina" w 4K ? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

amazon.com ;)

Chodzi mi o zrzuty video w natywnej rozdzielczości ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem jakieś zdjęcia porównawcze robione aparatem, ale nawet nie wklejam linków bo nie ma to najmniejszego sensu.

Na zrzuty ekranowe sobie raczej długo poczekamy, a i mam wątpliwości czy jest na co czekać skoro w dotychczas wydanych płytach w 90% różnicę na + robi HDR, którego to na screenach nie uświadczymy, a jeśli już to w takiej postaci, w której ciężko będzie wysnuć sensowne wnioski :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z oficjalnych playerów PowerDVD kiedyś umożliwiał robienie screenshotów z BD, ale dostał odgórny nakaz wycofania się z takiej funkcjonalności, podobnie będzie na 99% w nowej wersji obsługującej UHD BD, która ma wyjść w tym roku. O TMT nie wspominam bo ten player już nie istnieje :(

Więc z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że nie zobaczymy zrzutów ekranowych dopóki nie złamią zabezpieczeń nowego formatu, co może zająć kilka miesięcy... lub lat. No chyba, że któryś z wydawców poratuje i np. dostarczy serwisowi blu-ray.com screeny wraz z płytą do recenzji :)

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu TMT nie istnieje ??Ostatnia wersja działa dobrze i do kontentu fullhd daje najlepsza jakość obrazu. Więc do płyt BD może być. A że nie można już jej kupić...cóż, życie :(

Send from IOS with Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że na podstawie zdjęcia zrobionego w powtarzalnych warunkach czyli w zaadaptowanym pomieszczeniu z ekranu, na króry rzuca światło projektor można będzie wysnuć wnioski ale tylko przy porównywaniu róznych materiłów czyli w skali względnej, a nie bezwzglednej.

Należy oczywiscie dysponować odpowiednim aparatem z funkcjami manualnym, najliej z pełną klatką ICanon, Nikon), z odpowiednim obiektywem macro o skali odwzorowania 1:1 np. o ogniskowej 50mm bez błedów odwzorowania typu poduszka czy beczka. I należy mieć doświadczenie w wykonywaniu takich zdjęć.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu TMT nie istnieje ??Ostatnia wersja działa dobrze i do kontentu fullhd daje najlepsza jakość obrazu. Więc do płyt BD może być. A że nie można już jej kupić...cóż, życie :(

Nie istnieje bo Arcsoft wycofał się z tego segmentu, dlatego też od ponad roku nie można go kupić, aktualizacje pod niego też nie wychodząi względnie nowych płyt na nim nie odtworzymy (chyba, że z anyDVD w tle...), supportu pod W10 też nie ma w związku z czym powoduje on BSOD po kilka razy dziennie pod tym systemem, nawet jeśli nie korzystamy z samego playera. O obsłudze płyt UHD BD w przyszłości też można pomarzyć.

Też łączę się w bólu bo uważałem go za lepszy player od PowerDVD.

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie istnieje bo Arcsoft wycofał się z tego segmentu, dlatego też od ponad roku nie można go kupić, aktualizacje pod niego też nie wychodząi względnie nowych płyt na nim nie odtworzymy (chyba, że z anyDVD w tle...), supportu pod W10 też nie ma w związku z czym powoduje on BSOD po kilka razy dziennie pod tym systemem, nawet jeśli nie korzystamy z samego playera. O obsłudze płyt UHD BD w przyszłości też można pomarzyć.

Też łączę się w bólu bo uważałem go za lepszy player od PowerDVD.

Mam W10 i nie miałem jeszcze BSOD z powodu TMT :) Ale ja oglądam stare filmy, może to dlatego :)

Send from IOS with Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz aktualną wersję W10 ? PPM na przycisk Start, Uruchom i wpisz winver.

To nie ma znaczenia jaka płyta, u mnie nawet nie trzeba uruchamiać TMT aby złapać BSODa, wystarczy, że jest zainstalowany w systemie.

A wszystko zaczęło się od listopadowej aktualizacji W10 i kilka dni zajęło mi znalezienie przyczyny i okazał się nim być TMT, po którego odinstalowaniu BSOD już mnie ani razu nie nawiedziły.

Później pogooglowałem i okazuje się, że mnóstwo osób miało ten sam problem i okazuje się nim być konkretnie plik ArcCtrl.sys, który pojawia się wraz z instalacją TMT i który to powoduje konflikt z systemem. Niestety jego kasacja jest równoczesna z brakiem możliwości uruchomienia TMT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wersje 10240, była jakaś późniejsza tez ale miałem zwiechy ze strony grafiki - mówisz że to od TMT-a ??

Nic nie znalazłem o tym w necie wtedy.

Jeżeli tak to szkoda, ale teraz system pracuje stabilnie, aktualizuje się normalnie, wiec nie widzę problemu :)

Send from IOS with Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem co masz na myśli ? skoro czyta te płyty to jest duza szansa ze powstanie odpowiedni player soft który da mozliwośc odpalenia tych ze plytek, stacjonarka wtedy zbędna jak ktoś ma htpc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie potwierdzone jest, że model LG BH16NS55 oraz druga rewizja napędów WH16NS40 wyprodukowanych pod koniec zeszłego roku widzi te płyty UHD BD-66 - konkretnie model jak na poniższym obrazku. Reszta testowanych napędów nie widzi tych płyt, chociaż niewykluczone, że może się to kiedyś zmienić przez zmianę firmware.

41sZMHY8sDL.jpg

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo może coś o modelu BH16NS40? Ale wyglądającym tak:

http://cdn.x-kom.pl/i/setup/images/prod/big/product-large,lg-bh16ns40-sata-czarny-oem-123429,pr_2014_12_12_13_31_8_567.jpg

Bo z tego co widziałem są różne wersje...

Wizualnie prawie nie różni się od BH16NS55, to może też dawałby radę? :D

Edytowane przez Piotrek P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różni się jak dzień, a noc :)

Też mam ten napęd na jednym z komputerów i niestety z tego co słyszałem na ostatnim oficjalnym firmware płyty UHD BD nie są widziane w systemie.

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda :( Pozostaje czekać na ewentualny upgrade firmware'u...

Tak czy inaczej super że informujesz o postępach i nowych odkryciach w tym temacie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem co masz na myśli ? skoro czyta te płyty to jest duza szansa ze powstanie odpowiedni player soft który da mozliwośc odpalenia tych ze plytek, stacjonarka wtedy zbędna jak ktoś ma htpc.

Nie wiem czego nie rozumiesz.

Nie wiem tez jak oceniasz swoja szanse na chwile obecna, ale dotychczas nie zetknalem sie z informacja, zeby napedy Pioneera czytaly UHD BD. Ta sytuacja moze sie oczywiscie odmienic, jesli masz odpowiednio nowy (czyt. z ubieglego roku) model, jest nadzieja ze dostanie update fw, ktory to umozliwi

Jesli nie masz, to jest to i tak najmniejszy problem, bo koszt nowego czytnika LG bedzie i tak mniejszy, niz koszt licencji PoverDVD 16, czy karty grafiki zgodnej ze standardem.

Oczywiscie bez wzgledu na niezbedne koszty, rozwiazanie HTPC mogloby byc ciekawe, zwlaszcza dla uzytkownikow nie posiadajacych nowych telewizorow z HDR/WCG, z uwagi na ewentualne mozliwosci uzyskania lepszej jakosci obrazu, niz ta jaka po konwersji przestrzeni barwnej, zapeniaja obecne odtwarzacze stacjonarne, ktora potencjalnie mogloby zapewnic oprogramowanie komputerowe, gdyby tylko zabezpieczenie UHDBD bylo zlamane. Dopoki jednak nie ma zadnych informacji na temat, jestesmy wylacznie skazani na Cyberlinka. Tu znowu jest inny problem, poniewaz nie ma oficjalnych informacji, o zblizonej chocby, dacie wydania nowego playera.

Myslalem, ze noze masz jakas ciekawa informacje na ten temat, ale chyba zapytalem niepotrzebnie, co?

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak apropos tego łamania: http://anydvd.com i komunikat:

Closed. Due to recent regulatory requirements we have had to cease all activities relating to SlySoft Inc.

We wish to thank our loyal customers/clients for their patronage over the years.


Myslalem, ze noze masz jakas ciekawa informacje na ten temat, ale chyba zapytalem niepotrzebnie, co?

Binary, cos ostatnio wychodzi z Ciebie więcej sarkazmu, jadu i stetryczenia niż ze mnie ;):D:P .

Przerosłeś mistrza ?

???

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pmcomp

Informacje o Anydvd, z jakiegos niemieckiego zrodla, wklajalem w tym watku z tydzien temu. O DvdFabie pisali juz jakis czas temu, wszedzie, wiec nawet nie wspominalem. Nie jestes poprostu na biezaco ;)

Poza tym nie bylem uszczypliwy, zapytalem szczerze. Jak ktos niepowaznie odpowiada, albo traktuje mnie jak idiote, to moge sie tylko usmiechac. ;)

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu po angielsku:

http://www.myce.com/news/anydvd-7-6-9-1-released-first-release-by-redfox-78747/

oraz

http://www.myce.com/news/anydvd-lead-developer-doesnt-rule-out-he-will-crack-aacs-2-0-78721/

PeterMac, jeśli Twój podpis jest aktualny to Haswell nie ma HDCP 2.2 więc nowy PowerDVD z obsługą płyt UHD BD oraz stosowny napęd potrafiący je odczytać to wciąż będzie za mało. Przynajmniej do czasu aż Slyso, ehm RedFox lub ktoś inny nie poradzi sobie z AACS 2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...