Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Od 3 lat posiadam w domu tv Philipsa 9607 3D 60 cali. Mam do niego z tyłu podpięty dysk do nagrywania pod usb a z przodu Bluray Philipsa BDP 3D 5500 a obok od niedawna konsolę PS4. Ten tv w przeciwieństwie do krawędziowych lcd nie jest smukły i ma wbudowane głośniki które dość nieźle podają dźwięk jak na standardowe przy mocy/2x20 wat .Przy ambilight włączonym film 3D na BR lub dobra gra na Ps4 daje naprawdę fajne efekty choć uważam że na 20 metrowy pokój o oglądanie z 3.5-4,5 metra to i tak zbyt mała przekątna. Ale mimo w miarę dobrego dźwieku chciałabym to zmienić. Obok a lewej strony stoi komoda druga a na niej leciwa stara wieża Pioneera .Zdaża ze że słucham audycji trójki lub płyty na cd. Początkowo byłam napalona na taki soundbar za prawie 3k Philips Fidelio B5 który zmieściłby się przed tv z racji gabarytów.I w końcu usłyszałabym efekty z gier i filmów w systemie 5.1...Ale może się mylę może warto po prostu kupić w miarę za średnie pieniądze amplituner który zastąpi wieżę którą mam z zestawem dobrych kolumn lub osobno je dokupić by mieć w przyszłości wsparcie do 4k a dziś do 3D i połączyć tv niestety długim na 4 metry kablem HDmi ale wtedy można mieć sprzret i do tv i do audio.I jego brzmienie 5,1 do tv oraz np. 2,1 do stereo będzie znacznie lepszym wyjściem niż wspomniany soundbar Philipsa służacy tylko do tv.I da lepszą moc i lepsze basy przy dżwieku nieporównywalnym do tej listwy Philipsa.Jak się nie mylę czy możecie się wysilić i służyć propozycjami co kupić za rozsądne pieniądze w granicach np.3.5k?Kolor amplitunera i kolumn raczej czarny.Natomisat wiem ze listwa soundbar jest bezprzewodowa.Przy ampli pewno będzie masa kabli do głośników .Rozumiem ze gdyby ampli był 5.1 to można ustawić muzykę z cd lub radia jakby mi dźwięk nie odpowiadał na system tylko stereo czy li 2 głośnikii a resztę wyłączyć?.Proszę o rozsądne propozycje w przedziale powiedzmy do 3,5 k jeśli za tyle można coś niezłej jakości dla mnie polecić opcjonalnie zamiast soundbara. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 3.5k rozsądnego ampli z 4K i głośnikami nie kupisz, za tyle to raczej sam amplituner albo niestety badziewne all-in-one a to jeżeli dobrze zrozumiałem Cię nie interesuje.

I jeszcze jedno, amplitunery z dolnej półki mogą nie za dobrze grać w stereo.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może zrezygnować z 4k ? a takie Onkyo Th-nr535 ma wsparcie 4 k i kosztuje tylko 2k chyba że to badziew. Z kolei wyprzedzam przyszłość bo ani mój tv ani bluray nie odtwarza 4k....tylko 3D i 1080p .Chodzi mi o jakość dźwięku czyli kolumny będą zapewne też ważne. Jeżeli all in one jest bez sensu to może i postawić na soundbara Philipsa i dąc sobie spokój z dużymi wydatkami.Sama nie wiem.Dziękuję za info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak 535, ale 636, jak na amplituner, gra stereo calkiem znosnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak 535, ale 636, jak na amplituner, gra stereo calkiem znosnie.

636 wygląda całkiem znośnie ale mało przyszłościowo.

Po pierwsze cytat ze strony producenta:

*¹ Zgodne z 4K/60 są wejścia HDMI 1/2/3/4 oraz wejście na froncie, wyjścia Main Out i Sub Out.

*² HDCP 2.2 dostępny wyłącznie na wejściu HDMI 3 i wyjściu Main Out.

A poza tym brak Dolby Atmos i DTS:X czyni go mało przyszłościowym jeżeli miałby być sprzętem do kina domowego.

Jeżeli już coś z ONKYO to model 646, wygląda dużo bardziej przyszłościowo, natomiast nie będę mówił jak może zagrać bo osobiście wolę sprzęt innego producenta a brzmienie ONKYO mi nigdy nie podchodziło.

Co do kolumn to już temat rzeka, niestety trzeba się przejechać do jakiegoś salonu i posłuchać, a najlepiej zrobić sobie odsłuch konkretnych głośników z konkretnym amplitunerem, może się okazać że to co będzie odpowiadało jednej osobie zupełnie nie będzie odpowiadało Tobie.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Jasiek_31

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi Jasku.

Uzywalem Onkyo 636 przez prawie rok, wylacznie z uwagi na obecnosc Dolby Atmos ;)

DTS-X cos nadal nie widac. Nie wspominajac o tym, ze pytanie o te systemy nie padlo. Poza tym nie namawiam pytajacej do kupowania tego ani nowszego modelu Onkyo, a pragne jedynie zburzyc obowiazujacy mit, jakoby Onkyo nie badawalo sie do grania muzyki, ktory rozpowszechniaja ludzie od lat preferujacy inne marki i nie majacy dostatecznych doswiadczen ze wspomnianym. Poza tym brzmienie Onkyo sie zmienilo. I Tyle.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi Binary.

Jak sam napisałem dla mnie Onkyo nie grało, wybrałem konkurencje, a w zasadzie to inaczej, to jak grała konkurencja podobało mi się bardzo.

Co do pytania o nowe formaty to napisałem o nich tylko informacyjnie ponieważ zakup tego typu sprzętu to nie jest zakup na rok a na parę lat i dobrze by było wiedzieć co "w trawie piszczy" i być świadomym obecnych trendów przed zakupem a nie orientować się parę chwil po że sprzęt jest już przestarzały.

I tyle.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi Jasku.

Uzywalem Onkyo 636 przez prawie rok, wylacznie z uwagi na obecnosc Dolby Atmos ;)

DTS-X cos nadal nie widac. Nie wspominajac o tym, ze pytanie o te systemy nie padlo. Poza tym nie namawiam pytajacej do kupowania tego ani nowszego modelu Onkyo, a pragne jedynie zburzyc obowiazujacy mit, jakoby Onkyo nie badawalo sie do grania muzyki, ktory rozpowszechniaja ludzie od lat preferujacy inne marki i nie majacy dostatecznych doswiadczen ze wspomnianym. Poza tym brzmienie Onkyo sie zmienilo. I Tyle.

Jak tu coollturalnie....Mój drogi Onkyolubny Binary :D

Co prawda Onkyo mi nie leży, ale jeśli sprzęt ma być używany głównie do KD....to z przykrością muszę przyznać, że w tym budżecie (amplitunerów z tzw. niskiej półki) Onkyo deklasuje rywali mnogością bajerów i nowinek.....a kwestia muzyki, cóż, każdy ocenia wg. własnych upodobań ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę swoje trzy grosze.

Każdy japoński sprzęt do stereo z lat 80/90 ubiegłego stulecia ze średniej i z wyższej półki, kosztujący dzisiaj na rynku wtórnym kilkaset złotych zagra w stereo lepiej niz dzisiejsze amplitunery z niskiej i ze średniej półki powiedzmy do ok. 5 tys zł za nowy.

A amplitunery z końca lat 70-ych takich marek jak SABA, Braun, Telefunken czy Grundig za kwoty ok. 500 zł na rynku wtórnym dźwiękowo rozniosą te nowe ampltunery w pył.

Jeśli ktoś nie ma ochoty na kupowanie "staroci" to musi liczyć się z wydaniem dzisiaj relatywnie duzych pieniędzy na system stereo otrzymująć w zamian dźwięk absolutnie nieadekwatny do zainwestowanej sumy pieniędzy.

Próbowałem przez ponad 10 lat łączyć kino domowe i stereo do słuchania muzyki wydając na sprzęt i eksperymenty mnóstwo kasy i poświęcając kupę czasu.

I mam święty spokój od kiedy odseparowałem oba systemy. Stereo to stereo, a kino to kino. Koniec, kropka, basta ;).

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co i w jaki sposób łączyłeś ;)

W kwestii słuchania muzyki jestem raczej konserwatystą i w tym celu wykorzystuję wzmacniacz stereo, co nie kłóci się z wykorzystywaniem go w KD, gdzie "robi" za końcówkę i wspólnie z amplitunerem tworzy całość...

btw. za 5 tyś można kupić sensowny amplituner z przyzwoitą sekcją stereo, która nie będzie ustępowała budżetowym wzmacniaczom...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie na rok, jak na rok ?! ;)

Kazdy z Was ma racje, poza drobna pomylka ;), ale mieszacie dziewczynie w glowie, zamiast wspierac wlasciwy kierunek. Preferowane brzmienie sobie jeszcze znajdzie (i nie raz dopasuje) , ale na Boga, nie w sound barze. A tak to sie skonczy, jak bedziecie dawac rady mogace wpedzic kazdego w konfuzje. Trzeba jakos zaczac te przygode.

Edytowane przez binary
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do autorki tematu...

TV nie jest 4K, więc pytanie czy naprawdę potrzebujesz sprzęt 4K obsługujący? Czy w najbliższym czasie planowana jest zmiana TV?

Pytam, ponieważ technologia 4K i tak jest formatem przejściowym, więc na chwilę obecną zastanowiłbym się nad modelami ubiegłorocznymi, jak choćby wspomniany Onkyo 636... za rozsądne pieniądze otrzymujemy w miarę przyzwoity amplituner, który przez parę ładnych lat można będzie używać.

Co do Atmosa, DTS-X...kolejne pytanie do autorki, czy w najbliższym czasie planuje takową instalację? zwróćcie uwagę, że mówimy o budżecie ok. 3,5 tyś....więc nie czarujmy się zbyt wiele to nie jest...

Od siebie proponuję odsłuchać Onkyo 636 wymieniony przez Binarego, Denona X2100, Pioneera 924, 529, Yamahę serii 6, Harmana 171...a do tego kolumny np. Indiana Line Nota, Melodika BL30, Klipsch serii F,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

btw. za 5 tyś można kupić sensowny amplituner z przyzwoitą sekcją stereo, która nie będzie ustępowała budżetowym wzmacniaczom...

NOWYM budgetowym wzmacniaczom. Których nie wolno dotykać bo nie grają, a kosztują.

Niestety ze słuchaniem muzyki w stereo jest trudno cokolwiek polecić ponieważ definicja i percepcja jakości jest słabo definiowalna.

Np. cos co dla mnie gra źle dla kogoś innego może być dźwiękiem znakomitym.

A wracając do poruszonego tematu soundbarów na pewno nie wolno dotykać się żadnych wynalazków od producentów telewizorów.

Jeśli ktoś ma pomieszczenie, w którym dźwięk reprodukowany przez procesory dźwięku ma się gdzie prawidłowo poodbijać to ja jestem za. Firma jest tylko jedna ... Yamaha. I za dobry model trzeba zapłacić kilka tysięcy. Ale tu też można wyrwać bardzo ciekawe sprzęty używane za rozsądne pieniądze.

BTW żaden soundbar czy procesor nie zagra poprawnie w modnych ostatnio pomieszczeniach otwartych albo tam gdzie kanapa stoi przy tylnej ścianie.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do 4 k raczej każdy z nas wymieni na takowy to kwestia 4-7 lat (lub na inny nowszy system) nie wierzę że mój Phil pociągnie 10 lat :) Sony trynitron mógł pracować nawet 20 lat a to był kineskop i to se ne vrati....soundbar dedykowany przez Philipsa fidelio B5 jest drogi i ma niezłe rekomendacje ale może faktycznie wyrwać go używanego lub Yamahę jak wspominasz w dobrej cenie i po kłopocie i to będzie podbijać dźwięk i basy i obsługiwać tylko i wyłącznie tv..do bluray i ps4...

a dozbierać trochę kasy poprosić Was o wybór dobrego zestawu w miejsce Technicsa sprzed 20 lat - tylko do stereo i muzyki którą uwielbiam słuchać..

Abraxas Peter Gabriel czy Steve Hackett in memorian lub Marilion potrzebuje odpowiedniej mocy i czystości brzmienia...Pokój faktycznie ma kanapę przy ścianie ale nie jest otwarty na inne pomieszczenie

Atmos i dts-x nawet nie wiem co to jest? Choc wolałabym być z nowinkami na czasie jeśli cokolwiek pozytywnego wnoszą w brzmienie a ie tylko bełkot marketingowy.

Ok a gdyby czekać i dozbierać kasy za jakiś czas to czy za 5k da się kupić i jaki zestaw tylko do stereo ...bo tv będzie już miał soundbara? I kolejne pytanie czy warto kupować zestaw do stereo niewiele używany z drugiej ręki za mniejsze pieniądze?

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej branzy zawsze warto kupowac uzywki. Nie tylko dlatego ze sa tansze ale zwykle lepsze, niz nowe

Ale do tego niestety potrzebujesz juz porady fachowca.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego więc pytam - nie dość że oszczędzę kasę to będzie i wilk syty i owca cała. Te soundbary czy Philipsa czy Yamahy są też przesadnie drogie -raczej niewarte jakości jaką oferują za takie kosmiczne ceny. Czyli śledzić oferty sprzedaży naszego i konkurencyjnego forum w sprzedaży oraz olx i allegro a pewno wyrwę coś ciekawego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego więc pytam - nie dość że oszczędzę kasę to będzie i wilk syty i owca cała. Te soundbary czy Philipsa czy Yamahy są też przesadnie drogie -raczej niewarte jakości jaką oferują za takie kosmiczne ceny. Czyli śledzić oferty sprzedaży naszego i konkurencyjnego forum w sprzedaży oraz olx i allegro a pewno wyrwę coś ciekawego?

OK. Teraz juz wiemy czego oczekujesz.

Jaką powierzchnie ma pokój odsłuchowy?

Moje propozycje:

- do TV, kina domowego czy gier: soundbar Yamahy, najwyższy model na jaki będzie Cię stać. Polecam eBay.de, tam często można trafić używane w bardzo dobrej cenie. Myslę, że za 2 tysiące znajdziesz juz coś rozsądnego. Zapomnij o Dolby Atmos i DTS-X.

- do stereo budget 5kzł wystarczy na używany zestaw z lat 80/90. Wzmak stereo plus kolumny plus odtwarzacz CD ew. jakiś rozsądny plikowiec. Nie wiem z jakich źródeł korzystasz. To nie jest prosta sprawa. Ważne są preferencje brzmieniowe i często rodzaj słuchanej muzy.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokój ma 20 metrów. Czyli rozumiem że wybić sobie nowości o moją starą miniwieżę Technicsa sprzed 20 lat wymienić na mocny zestaw z kolumnami ale zabytkowy też sprzed 20-25 lat? Bo nowości są przerażliwie drogie za rozsądną jakość.? W jaki sposób jest realizowana płatność na ebay de za granicą i czy jest to bezpieczne? Transport ciężkich kolumn i wmacniacza też chyba trochę by kosztował. Chyba należy założyć tam konto i zarejestrować się?Ma w sumie konto w walucie eur w banku więc chyba to się przyda.

Czy zestaw ma mieć kilak elementów? Wzmaniacz , amplituner i cd oddzielnie? Jakis przykaldowy link by się przydał.Zrdóła ma masa plyt cd oczywiście radio program jazda obowiazkowa no i sporo kaset magnetofonowych ale to już chyba przeżytek na ten zcas- amm jeszcze sprany gramofon foniki i sporo płyt analogowych....i jeszcze jedno czy nie jest ryzyko kupować tak stare zestawy sprzed 2 dekad i czy nie jest to zakup na chwilę b wszytsko może być mozno wyeksploatowane.Myslała zema kupić zetaw do stereo używany ale z tych które powiedzmy pojawiły się w osttanichnp.2-3 latach ze sporą obniżką..skoro nowych w tym przedziala się nie opłaca.

W sumie to nawet jestem zaskoczona że mam wrócić do epoki tak odległej niczym powrót do przeszłości ..szczerze myślałam żeby w pokoju postawić cos modernistycznego jak to kobieta:) czyli taki zestaw np. Denon Pma 720 + Blu ray+ Jbl es 90 za 5k niewarte tej kasy?

Edytowane przez KamilaKorneta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nawet jestem zaskoczona że mam wrócić do epoki tak odległej niczym powrót do przeszłości ..szczerze myślałam żeby w pokoju postawić cos modernistycznego jak to kobieta:) czyli taki zestaw np. Denon Pma 720 + Blu ray+ Jbl es 90 za 5k niewarte tej kasy?

I bardzo rozsądnie,

Tyle tylko, że JBLe ESy są raczej do kina niż stereo, poza tym wcale nie potrzebujesz tak wielkich kolumn jak akurat 90tki, na 20 m2 w zupełności wystarczą konstrukcje typu wspomnianej Indiany Nota, Dali Zensor 7, Monitor Audio Bronze 5 lub 6, Boston Acoustics A250, Melodika Bl30....

Z elektroniki poza wspomnianym Denonen, możesz zobaczyć (posłuchać) Marantza 5005, NADa326, Pioneera A30, a do tego jakieś odtwarzacze sieciowe, bardzo interesujące konstrukcje ma Pioneer z uwagi na rozbudowane wyświetlacze, które kobiecie mogą przypaść do gustu ;)http://www.pioneer.pl/pl/products/42/201/18420/overview.html

Poza tym kompletnie nie rozumiem i nie zgadzam się, że jeśli soundbary, to tylko Yamaha, wiele firm robi przyzwoite belki, które swoim brzmieniem mogą usatysfakcjonować nie jednego użytkownika, nawet tak bardzo pomijane Samsungi, LG czy Philipsy, które oczywiście proponuję posłuchać i ocenić samej. Do listy odsłuchowej możesz dopisać też soundbary JBLa, Harmana czy Denona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy popierasz tak jak przedmówca kupno soundbara do tv a osobnego zestawu do stereo? Wybić sobie z głowy uniwersalizm? Czyli można kupić zestaw osobno a głośniki również gdzie indziej bo sprzedawcy mają niekonieczne skompletowane komponenty pod wymagania każdej osoby?Jest jakieś ryzyko poważne kupna dużo taniej 2-3 letnie zestaw czy soundbara- jakieś wady ukryte czy jednak celować w nówkę Twoim zdaniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie, można spokojnie kupić amplituner + głośniki, być usatysfakcjonowanym i z radością słuchać swojej ulubionej muzyki i oglądać filmy z dobrym dźwiękiem.

Ja wychodzę z założenia, że słuchanie muzyki sprawia mi radość, a nie słuchanie i wyszukiwanie mankamentów w swoim sprzęcie. Oczywiście też od czasu do czasu wymieniam poszczególne elementy zestawu aby coś udoskonalić, ale bliżej mi do melomana niż audiofila ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ta sieciówka jak rozumiem to po to by choćby połączyć się netem np. z you tube i odtwarzać muzykę ? Jak będziesz miał troszkę czasu podeślij mi link niekonieczne przed świetami takiego zestawu z kolumnami wystarczającymi na te 20 metrów- poczytam trochę ,zapoznam się i może zdecyduję. Warto pewno wejść do jakiegoś salonu i hi fi specjalistycznego i odsłuchać taki sprzęt bo ja zakupy robię tylko w necie..

a gdyby sprzęt był uniwersalny czyli choćby jak wspomniany przeze mnie denon to rozumiem że przejście z systemu 5,1 kinowego na stereo to po prosty ustawienie funkcji w ampli i 5,1 zmienia się w 2,1?

w sumie nie bardzo chce mi się inwestować tyle kasy i w soundbara i w osobne stereo i tak sprzęt się starzeje szybko choć na szceście nie tak jak komputery i wersje windowsa choćby...


Audiofilem raczej nie jestem bo w tym pokoju też sypiam- to nie jest sala do odsłuchu:) a budżet jest ograniczony choć akurat drogi Philips 9607 spełnił moje oczekiwania w 100% tylko te 60 cali topnieje w oczach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem dobre i muzykalne są amplitunery Marantza, np. slim NR1604 lub "pełnowymiarowe" Sr5009, Denon X3100, modele te posiadają pre-out, czyli możliwość rozbudowy o wzmacniacz stereo , gdyś w przyszłości uznała, że dźwięk nie jest wystarczający.

Dodatkowo masz tam funkcje internetowe (radio, Spotify, możliwość przesyłania po sieci utworów z telefonu, tableta czy komuptera), można odtwarzać też pliki w wysokiej jakości (FLAC) bezpośrednio przez USB.

Do tego zestawu oraz muzyki, o której wspominałaś od siebie polecam Dali Zensor 7, Monitor Audio Bronze 6, Indiana Nota, czy Melodika BL30/40.... cenami się zbytnio nie przejmuj, bo od tych, które są podane w necie czy w salonach audio można sporo zejść, piszę to z własnego doświadczenia, bo jeszcze za żaden sprzęt nie zapłaciłem ceny, która była wystawiona ;)

edit. jeśli zdecydujesz się na amplituner, to na początek lepiej będzie kupić elektronikę + 2 kolumny frontowe+ ewentualnie głośnik centralny, ale lepszej jakości, a kwestia odwtarzacza sieciowego zostanie zastąpiona funkcjami amplitunera.... a jak kiedys się osłuchasz, to zadecydujesz czy rozbudowywać zestaw o kolejne elementy czy wymienić na coś lepszego

Edytowane przez Heinrich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...