Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
golan

Współczynnik projekcji + ogległość projektora od ściany

Polecane posty

Witam,

Mam sporą zagwozdkę związaną usadowieniem projektora pod ścianą. Chciałbym uzyskać możliwie największą przekątną przy projektorze oddalonym dosyć daleko od ściany (projektor będzie schowany w aneksie kuchennym).

Jako że nie mam zielonego pojęcia na ten temat byłbym wdzięczny za wyrozumiałość.

Projektor będzie podwieszony ok 30-40 cm pod sufitem w odległości 620-630 cm od ściany. Zgodnie z tym co mam powyżej plus:

- 275 cm - wysokość ściany

- 630-620 cm - odleglosc od sciany

Obliczyłem:

- ok 210 cm wysokość poszukiwanego obrazu

- ok 373 cm szerokość obrazu (przy proporcji 16:9)

- przekątna 428 cm (169 cali)

Co daje współczynnik projekcji 1.66 (odległóść/szerokość obrazu).

I teraz moje zasadnicze pytanie - czy to jest wykonalne? Dużo naczytałem się o projektorach o bardzo niskim współczynnikowi projekcji i szczerze jestem zagubiony lekko. Projektora nie kupiłem (celuję w przedział 2800-3600), nie usadowilem go jeszcze na wysiegniku.

Moje pytania:

1. Zasadnicze - Czy taka odleglosc (ponad 6m) nie zaburzy proporcji? Obraz jest skalowany w obie strony, nie bedzie za duzy pod sciane ~2m?

2. Czy wchodzi w gre kupno projektora o wysokim wspolczynniku projekcji czy moge rowniez wybierac z tych modeli o niskim?

3. Prosilbym o jakies modele godne polecenia (spelniajace te kryteria)

Bylbym wdzieczny za rozwianie watpliwosci.

Edytowano przez golan

Ty się lepiej martw tym, że przy takiej odległości i przekątnej ekranu "nic nie bedziesz widział" bo obraz będzie za ciemny. Chyba, że wydasz fortunę na projektor z hajendowej półki.

Pozdro

Zapomnij. Potrzebujesz projektor za kilkadziesiat tysięcy złotych.

Ty chcesz miec 170'' !!!

Albo musisz zmniejszyc odleglosc proja od ekranu albo przekatną.

Jaki ma być ekran? Jaka adaptacja pomieszczenia?

Poczytaj moj watek nt. ekranu Adeo. I inne o projektorach. Nabedziesz na poczatek wiedzę.

Pozdro

Edytowano przez pmcomp

Ok to inaczej - jakie sa maksymalne odleglosci projektorow od sciany w przedziale cenowym 4000 zl? Ekran mozliwie najwiekszy ale tutaj moge dostosowac oczekiwania bo na ta chwile mieszkanie jest w stanie surowym wiec moge popuscic wodze fantazji i sie dostosowac robiac to co nalezy (odleglosc, kolor sciany, kompletne zaciemnienie itp.)

Adaptacja - rozumiem ze przystosowanie? Bedzie totalne - czyli na czas uzytkowania bedzie kompletnie zaciemnione bez zadnego swiatla - jesli bedzie potrzebne to tez dostosuje.

Prosilbym o odpowiedz a w miedzyczasie poczytam watek (dzisiaj po pracy).

Kolego nie patrz tylko na wielkość!!! Patrz na jakość jaką uzyskasz. Z projektora za 3-4tyś max 130" w idealnych warunkach ( czyli specjalnie przystosowane pomieszczenie ). Zainteresuj się ekranem Magicscreen Future. Nic nie będziesz musiał adoptować. Będziesz mógł mieć jasne ściany, biały sufit, itd... Pieniądze potrzebne na adaptację przeznacz na projektor i ekran. Tu polecam Ci dodać parę groszy do Benq W1400. Do tego ekran MS Future 120" i będziesz miał bajkę. Bez adaptacji i tym podobnych.

Obliczyłem:

- ok 210 cm wysokość poszukiwanego obrazu
- ok 373 cm szerokość obrazu (przy proporcji 16:9)
- przekątna 428 cm (169 cali)
Co daje współczynnik projekcji 1.66 (odległóść/szerokość obrazu).

Zastanówmy się najpierw jak dużego ekranu w ogóle potrzebujesz. 169" to kolos, który ciężko będzie zasilić budżetowym projektorem. W jakiej odległości od ekranu będzie kanapa?

Dzień dobry.

Podłączam się pod wątek ponieważ mam zbliżony problem i jestem ciekaw czy i jak autor sobie z tym poradził.

Mam odległość 6 metrów (ekran-soczewka) i miejsce pod sufitem, albo bana na projektor od żony i dzieci ;) (za estetykę i kable na wierzchu).

Widzowie będą siedzieć w odległości ok 5-5,5 m od ekranu. Wysokość pomieszczenia to 270cm.

Sprzedawcy z dwóch specjalistycznych sklepów wskazali mi:

Optoma HD39 Darbee 

Optoma EH416

Epson EH-TW5650

Infocus IN3138HDa

BENQ SH915

Zastanawiam się czy jest sens, czy polecili tylko po to aby sprzedać swój towar.

Ekran 16:9 zamierzam wykonać we własnym zakresie. Myślę o przekątnej w granicach 130-169 cali. Oglądanie tylko po zmroku.

Tydzień wertowania forów niby poszerzył moją wiedzę, ale z drugiej strony jest wiele sprzecznych opinii po których użytkownik bez praktyki zwyczajnie się gubi.

Czy któryś z ww. nadaje się do tych parametrów?

Dołącz do rozmowy

Możesz pisać i zarejestrować się później. Jeśli masz konto,Zaloguj się teraz, aby publikować na swoim koncie.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

Zaloguj się, aby obserwować  

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Utwórz nowe...