Skocz do zawartości
golan

Współczynnik projekcji + ogległość projektora od ściany

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


Mam sporą zagwozdkę związaną usadowieniem projektora pod ścianą. Chciałbym uzyskać możliwie największą przekątną przy projektorze oddalonym dosyć daleko od ściany (projektor będzie schowany w aneksie kuchennym).


Jako że nie mam zielonego pojęcia na ten temat byłbym wdzięczny za wyrozumiałość.


Projektor będzie podwieszony ok 30-40 cm pod sufitem w odległości 620-630 cm od ściany. Zgodnie z tym co mam powyżej plus:


- 275 cm - wysokość ściany

- 630-620 cm - odleglosc od sciany


Obliczyłem:


- ok 210 cm wysokość poszukiwanego obrazu

- ok 373 cm szerokość obrazu (przy proporcji 16:9)

- przekątna 428 cm (169 cali)


Co daje współczynnik projekcji 1.66 (odległóść/szerokość obrazu).


I teraz moje zasadnicze pytanie - czy to jest wykonalne? Dużo naczytałem się o projektorach o bardzo niskim współczynnikowi projekcji i szczerze jestem zagubiony lekko. Projektora nie kupiłem (celuję w przedział 2800-3600), nie usadowilem go jeszcze na wysiegniku.


Moje pytania:


1. Zasadnicze - Czy taka odleglosc (ponad 6m) nie zaburzy proporcji? Obraz jest skalowany w obie strony, nie bedzie za duzy pod sciane ~2m?


2. Czy wchodzi w gre kupno projektora o wysokim wspolczynniku projekcji czy moge rowniez wybierac z tych modeli o niskim?


3. Prosilbym o jakies modele godne polecenia (spelniajace te kryteria)


Bylbym wdzieczny za rozwianie watpliwosci.

Edytowane przez golan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty się lepiej martw tym, że przy takiej odległości i przekątnej ekranu "nic nie bedziesz widział" bo obraz będzie za ciemny. Chyba, że wydasz fortunę na projektor z hajendowej półki.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij. Potrzebujesz projektor za kilkadziesiat tysięcy złotych.

Ty chcesz miec 170'' !!!

Albo musisz zmniejszyc odleglosc proja od ekranu albo przekatną.

Jaki ma być ekran? Jaka adaptacja pomieszczenia?

Poczytaj moj watek nt. ekranu Adeo. I inne o projektorach. Nabedziesz na poczatek wiedzę.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to inaczej - jakie sa maksymalne odleglosci projektorow od sciany w przedziale cenowym 4000 zl? Ekran mozliwie najwiekszy ale tutaj moge dostosowac oczekiwania bo na ta chwile mieszkanie jest w stanie surowym wiec moge popuscic wodze fantazji i sie dostosowac robiac to co nalezy (odleglosc, kolor sciany, kompletne zaciemnienie itp.)

Adaptacja - rozumiem ze przystosowanie? Bedzie totalne - czyli na czas uzytkowania bedzie kompletnie zaciemnione bez zadnego swiatla - jesli bedzie potrzebne to tez dostosuje.

Prosilbym o odpowiedz a w miedzyczasie poczytam watek (dzisiaj po pracy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie patrz tylko na wielkość!!! Patrz na jakość jaką uzyskasz. Z projektora za 3-4tyś max 130" w idealnych warunkach ( czyli specjalnie przystosowane pomieszczenie ). Zainteresuj się ekranem Magicscreen Future. Nic nie będziesz musiał adoptować. Będziesz mógł mieć jasne ściany, biały sufit, itd... Pieniądze potrzebne na adaptację przeznacz na projektor i ekran. Tu polecam Ci dodać parę groszy do Benq W1400. Do tego ekran MS Future 120" i będziesz miał bajkę. Bez adaptacji i tym podobnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obliczyłem:

- ok 210 cm wysokość poszukiwanego obrazu
- ok 373 cm szerokość obrazu (przy proporcji 16:9)
- przekątna 428 cm (169 cali)
Co daje współczynnik projekcji 1.66 (odległóść/szerokość obrazu).

Zastanówmy się najpierw jak dużego ekranu w ogóle potrzebujesz. 169" to kolos, który ciężko będzie zasilić budżetowym projektorem. W jakiej odległości od ekranu będzie kanapa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Podłączam się pod wątek ponieważ mam zbliżony problem i jestem ciekaw czy i jak autor sobie z tym poradził.

Mam odległość 6 metrów (ekran-soczewka) i miejsce pod sufitem, albo bana na projektor od żony i dzieci ;) (za estetykę i kable na wierzchu).

Widzowie będą siedzieć w odległości ok 5-5,5 m od ekranu. Wysokość pomieszczenia to 270cm.

Sprzedawcy z dwóch specjalistycznych sklepów wskazali mi:

Optoma HD39 Darbee 

Optoma EH416

Epson EH-TW5650

Infocus IN3138HDa

BENQ SH915

Zastanawiam się czy jest sens, czy polecili tylko po to aby sprzedać swój towar.

Ekran 16:9 zamierzam wykonać we własnym zakresie. Myślę o przekątnej w granicach 130-169 cali. Oglądanie tylko po zmroku.

Tydzień wertowania forów niby poszerzył moją wiedzę, ale z drugiej strony jest wiele sprzecznych opinii po których użytkownik bez praktyki zwyczajnie się gubi.

Czy któryś z ww. nadaje się do tych parametrów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie odgrzewam trochę temat. W związku z tym że kończę robić salon w domu chciałem w podwieszany sufit przyszłościowo wsadzić kabel do projektora.

Myślę że będzie projektor + ekran projekcyjny.

1. Na pewno będę musiał poprowadzić kabel HDMI między moim amplitunerem, a projektorem.

2. Doprowadzić kabel elektryczny do projektora.

3. Doprowadzić kabel elektryczny do ekranu projekcyjnego.

Odległość między projektorem a ekranem projekcyjnym będzie miała około 4,5m i to jest nie do ruszenia. Zbliżyć bardziej nie mogę co najwyżej oddalić do 5m.

Czy z tej odległości będzie dobry obraz? Chodzi mi o to że im większa odległość od ekranu od projektora tym gorsza jakość i jasność jest obrazu.

Odległość z jakiej będę oglądał to około 4m.

Chciał bym żeby jak włączam projektor od razu sam się włączał ekran projekcyjny i jak wyłączam to żeby się chował. Czytałem o czymś takim jak Trigger.

 

Przykładowo projektor który znalazłem z Triggerem to Optoma 4K400x.

 

Rozumiem że muszę poprowadzić jeszcze kabel z projektora do ekranu projekcyjnego którym pójdzie 12V i wyzwoli sygnał żeby ekran się rozwinął?

Nie widziałem nigdzie Ekranu projekcyjnego z wejściem Trigger. Czy takie istnieją?

Widziałem za to na różnych stronach że są puszki które się podłącza w jakiś sposób pod ekran projekcyjny i posiadają one wejście Trigger. Czy tak robi się taki tandem?

Ogólnie polecacie jakiś ekran projekcyjny. Najlepiej nie pod zabudowę bo już sufit podwieszany już jest zrobiony. Oczywiście mówię o elektrycznie podnoszonym ekranie projekcyjnym.

Czy takie coś się nada pod Trigger?

https://allegro.pl/oferta/kabel-stereo-minijack-minijack-m-m-10m-11111186818

Edytowane przez kowalmisiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kowalmisiek napisał:

Panowie odgrzewam trochę temat. W związku z tym że kończę robić salon w domu chciałem w podwieszany sufit przyszłościowo wsadzić kabel do projektora.

Myślę że będzie projektor + ekran projekcyjny.

1. Na pewno będę musiał poprowadzić kabel HDMI między moim amplitunerem, a projektorem.

2. Doprowadzić kabel elektryczny do projektora.

3. Doprowadzić kabel elektryczny do ekranu projekcyjnego.

Odległość między projektorem a ekranem projekcyjnym będzie miała około 4,5m i to jest nie do ruszenia. Zbliżyć bardziej nie mogę co najwyżej oddalić do 5m.

Czy z tej odległości będzie dobry obraz? Chodzi mi o to że im większa odległość od ekranu od projektora tym gorsza jakość i jasność jest obrazu.

Odległość z jakiej będę oglądał to około 4m.

Chciał bym żeby jak włączam projektor od razu sam się włączał ekran projekcyjny i jak wyłączam to żeby się chował. Czytałem o czymś takim jak Trigger.

 

Przykładowo projektor który znalazłem z Triggerem to Optoma 4K400x.

 

Rozumiem że muszę poprowadzić jeszcze kabel z projektora do ekranu projekcyjnego którym pójdzie 12V i wyzwoli sygnał żeby ekran się rozwinął?

Nie widziałem nigdzie Ekranu projekcyjnego z wejściem Trigger. Czy takie istnieją?

Widziałem za to na różnych stronach że są puszki które się podłącza w jakiś sposób pod ekran projekcyjny i posiadają one wejście Trigger. Czy tak robi się taki tandem?

Ogólnie polecacie jakiś ekran projekcyjny. Najlepiej nie pod zabudowę bo już sufit podwieszany już jest zrobiony. Oczywiście mówię o elektrycznie podnoszonym ekranie projekcyjnym.

Czy takie coś się nada pod Trigger?

https://allegro.pl/oferta/kabel-stereo-minijack-minijack-m-m-10m-11111186818

Odnośnie jakości obrazu i jasności, to są uzależnione w głównej mierze od możliwości projektora. Ja przykładowo rzucam 130“-150“  z 4.75m i jest bardzo ok, mam jvc n5. Polecam kalkulator parametrów na projectorcentral.com, będzie Ci bardzo pomocny przy planowaniu. Nie wiem jakie masz potrzeby, ale może warto dołożyć 2-3 tyś i rozejrzeć się za używanym jvc, to jest zupełnie inna liga. 

Edytowane przez maserlap

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o kable to mam u siebie zrobione tak:
Amplituner, trigger 230v i zasilanie są pod ekranem. Do projektora idzie kabel 3x2,5mm zasilający który przechodzi przez trigger + hdmi w oplocie bo łatwiej przez peszel przechodzi gdybym chciał wymienić.
Do ekranu kabel 4x2,5mm z zasilaniem i sygnałem z triggera.
Ekran Kauber inceiling, projektor Sony ale to raczej nieistotne.

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do połączenia ekranu z amplitunerem lub projektorem potrzebujesz opcji Trigger.

Zazwyczaj amplituner i projektor takową opcję posiadają. Do połączenia wykorzystywany jest zwykły kabel dwużyłowy zakończony z obu stron wtyczkami mini jack MONO. Nie stereo tylko mono. Ten link co załączyłeś to jest stereo.

Poniżej masz przykład jak powinien wyglądać. Oczywiście cena tam jest z kosmosu ale podaję jako przykład

https://allegro.pl/oferta/patchcable-kable-3-5mm-mono-minijack-6-sztuk-15cm-10619047707?bi_s=ads&bi_m=listing:desktop:queryandcategory&bi_c=NDU0NDU2MGItZmQ0Ni00NjRmLWFiN2MtOThhNzg2Njk3NWE2AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=6b1a577d-8b1e-484e-9f82-d11b0add4235

Możesz go sobie zrobić sam albo poszukać takiego gotowego o odpowiedniej długości. Gdzieś kiedyś widziałem.

Jeśli chodzi o ekran to szukaj dobrze lub sprawdzaj specyfikacje ekranów, szukaj z funkcją trigger. Niektórzy nawet w sklepach nie wiedzą, że taka funkcja jest :-).

Jak nie znajdziesz to szukaj przystawki. Coś takiego jak w linku poniżej.

https://allegrolokalnie.pl/oferta/audiophonics-trigger-ac-8a-12v-230v

Działa to tak, że w skrzyneczkę wpinasz kabel zasilający z jednej strony od ekranu a z drugiej do do gniazdka zasilania, czyli taka przejściówka. Natomiast dodatkowo ta skrzyneczka ma wyjście-gniazdo minijack i z niego kablem minijack-minijack (mono) spinasz z amplitunerem lub projektorem.

Jak odpowiednio ustawisz później opcje trigger w amplitunerze  (przypisujesz do konkretnego hdmi) to ekran opada lub chowa się :-).

 

Jak będziesz ciągnął kabel HDMI to kup sobie optyczny HDMI (Fiber HDMI). To tak pod kątem spokojnego oglądania w przyszłości 4k i 8k i spokojem z zanikającym obrazem przy dużej długości kabla 🙂

Edytowane przez braavoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...