Skocz do zawartości
Maciej Koper

Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora ?

Rekomendowane odpowiedzi

Sam ze swojego doswiadczenia wiem jak wazna jest kalibracja. Posiadam plazme Samsung f8500 i na poczatku probowalem recznie bawic sie parametrami by uzykac jak najlepszy obraz. Obraz byl swietny ale bylo kilka problemow ktore byly widoczne na gole oko, takie jak przesycona barwa czerwona, biel nie do konca czysta czy chociazby przecietny kontrast, ktory jedynie po wlaczeniu "dynamicznego kontrastu" polepszal jakosc obrazu. Tak wiec postanowilem zajac sie tematem kalibracji samemu, zakupilem iDisplayPro 3, Calmana i zaczelem dzialac.

Po kilku pierwszych takich sobie probach, wkoncu osiagnelem wynik z malymi bledami oraz z powtarzalnoscia i po tym moge powiedziec jak obraz wyglada.

Po pierwsze maksymalny kontrast bez zadnych "polepszaczy" jak dynamiczny kontast dzieki uzyskaniu idealnej gammy 2.4 od 0 do 100 jasnosci, kolory idealnie naturalne, nie przesycone, zadna barwa nie dominuje, kolor bialy idealnie czysty. Tryb 3D przed z mala kontrastowoscia z powody niskiej gammy, teraz golym okiem nie widac roznicy miedzy 3d a 2d pod wzgledem jakosci! Oraz wiele innych aspektow ktore byly ustawione domsyslnie a pogarszaja tak naprawde jakosc obrazu, tj ostrosc, uplyniacze ruchu, jakies wygladacze kompresji itp.

Powiem tak jestem wielce za kalibracja, nie tylko moze by uzyskac wizje artysty ale by tak naprawde polepszyc kontrast, wydobyc szczegoly z cieni, uzystac naturalny, przepielny i nie meczacy oczu obraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przepraszam bardzo -może komuś nie przeszkadzać -ale ja napisałem wyraźnie, mam ekran 2.40:1 !!!

I też poszperałem i tu jest ok,więc co ?

http://www.cda.pl/video/19577803/Interstellar-2014-HD-720p-PL-caly-film

Oddaję film -co za głąby to montowały !

Śmierć amatorszczyźnie

Interstellar był w większości nakręcony kamerami IMAX które maja aspect ratio 1.43:1 wiec zbliżony do 4:3. I teraz jeśli mamy film w wydaniu IMAX (Interstellar tylko w wersji DVD ma stałe 2.40:1) to widzimy go "prawie" tak jak oryginał. W czym jest problem? Ano w tym ze jeśli na sile szukasz wersji 21:9 to gwarantuje że każda klatka obrazu w tym formacie która była kręcona kamera IMAX będzie wykadrowana a więc tracisz duża część obrazu i to dopiero wygląda słabo.

Przykład "Into Darkness" który to akurat na BD jest dostępny w dwóch wersjach (ja osobiście nie posiadam niestety wersji IMAX):

STID_IMAXFrame1_01015410_0.jpg

STID_ScopeFrame1_01015410_0.jpg

STID_IMAXFrame2_01510314_0.jpg

STID_ScopeFrame2_01510314_0.jpg

STID_IMAXFrame3_02161819_0.jpg

STID_ScopeFrame3_02161819_0.jpg

STID_IMAXFrame4_02571509_0.jpg

STID_ScopeFrame4_02571509_0.jpg

Tytułów które są tak wydawane jest więcej, zdziwiony jednak jestem ze mało kto wie ze wersje 21:9 maja przycięty obraz. Transformers 2, Tron: Legacy czy Nolanowska trylogia Batmana. Osobiście wole wersje IMAX bo wyraźnie sceny które były kręcone tymi kamerami w oryginalnym AR wyglądają znacznie lepiej.

pic005.jpg

cap033.jpg

Przepraszam za offtop.

Edytowane przez kKadajo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki ,że na płycie blu ray tego filmu obraz nie jest 16:9 z obrazem 2,40:1 jak jest napisane na okładce .Tylko jak się ogląda film to są 3 formaty :16:9 z obrazem 2,40:1(21:9),16:9 z obrazem 1,78:1(czyli pełny 16:9) i 4:3 z obrazem 1,78;1(16:9) -

Jak ma się projektor i ustawi pod ekran który jest w formacie 21:9 napisy wrzuci na obraz -to wcinki IMAXOWE w tym filmie wyskakują poza ekran -obraz ląduje na suficie i na kolumnach ,ot niedogodność!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki ,że na płycie blu ray tego filmu obraz nie jest 16:9 z obrazem 2,40:1 jak jest napisane na okładce .Tylko jak się ogląda film to są 3 formaty :16:9 z obrazem 2,40:1(21:9),16:9 z obrazem 1,78:1(czyli pełny 16:9) i 4:3 z obrazem 1,78;1(16:9) -

Jak ma się projektor i ustawi pod ekran który jest w formacie 21:9 napisy wrzuci na obraz -to wcinki IMAXOWE w tym filmie wyskakują poza ekran -obraz ląduje na suficie i na kolumnach ,ot niedogodność!!

Napisz skargę do Nolana.

Wysłane z Note 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interstellar był w większości nakręcony kamerami IMAX które maja aspect ratio 1.43:1 wiec zbliżony do 4:3. I teraz jeśli mamy film w wydaniu IMAX (Interstellar tylko w wersji DVD ma stałe 2.40:1) to widzimy go "prawie" tak jak oryginał. W czym jest problem? Ano w tym ze jeśli na sile szukasz wersji 21:9 to gwarantuje że każda klatka obrazu w tym formacie która była kręcona kamera IMAX będzie wykadrowana a więc tracisz duża część obrazu i to dopiero wygląda słabo.

Ten film był kręcony ze świadomością, że będzie pokazywany w 2.40:1, w końcu w większości kin te sceny IMAX też były przycięte do 2.40:1 i nie słyszałem aby ktoś z tego powodu miał problem, w przeciwieństwie do Nolanowego zmiennego AR, w którym są momenty gdzie przeskoków między 1.78:1 a 2.40:1 jest kilkadziesiąt w ciągu kilku minut. To jest dopiero słabe.

VETO - w Interstellar nie ma ani jednego ujęcia w 4:3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bardzo rozjeżdżają się ustawione parametry vt60 1,5 roku po kalibracji? Powtórka jest zalecana czy konieczna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bardzo rozjeżdżają się ustawione parametry vt60 1,5 roku po kalibracji? Powtórka jest zalecana czy konieczna?

W przypadku plazm Panasonic'a zdecydowanie warto powtórzyć kalibrację po około 2500 godzin przebiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Macieju, nurtuje mnie jedna sprawa, czytałem już wiele razy na temat aktualizacji tv, i czsami ludzie piszą że po aktualizacji np. mają jaśniejszy obraz, lub bardziej ostry, że zmienił im się kontrast.Ja osobiście nic takiego nie zaobserwowałem, może mam kiepski wzrok, ale jeśli faktycznie tak jest, to co wtedy z kalibracją , Pan mi kalibruje, jest super, a po aktualizacji znów namieszane, czy faktycznie aktualizacja może zmienić parametry obrazu?

Wysłane z mojego MX4 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez kajfux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to zjawisko. Mam Samsunga HU7500 po kalibracji i jedna z wcześniejszych aktualizacji bardzo popsuła kontrast i maksymalną jasność. Na szczęście dość szybko była następna aktualizacja, która przywróciła bardzo dobry obraz.

Przymierzam się do zakupu nowego Evolution Kit i mam wątpliwości czy ustawienia kalibracyjne będą aktualne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Macieju, nurtuje mnie jedna sprawa, czytałem już wiele razy na temat aktualizacji tv, i czsami ludzie piszą że po aktualizacji np. mają jaśniejszy obraz, lub bardziej ostry, że zmienił im się kontrast.Ja osobiście nic takiego nie zaobserwowałem, może mam kiepski wzrok, ale jeśli faktycznie tak jest, to co wtedy z kalibracją , Pan mi kalibruje, jest super, a po aktualizacji znów namieszane, czy faktycznie aktualizacja może zmienić parametry obrazu?

Wysłane z mojego MX4 przy użyciu Tapatalka

Nigdy jeszcze nie potwierdziłem takiego zjawiska, mimo, że sprawdzałem wyświetlacze po aktualizacjach, po których rzekomo takie rzeczy miały się dziać ;) Myślę, że to tylko autosugestia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słyszał ktoś o tej firmie http://system-ready.pl ?

robią porządną kalibracje, czy pseudo?

Jeden z naszych forumowiczów miał do czynienia... http://hdtvpolska.com/topic/35178-skalibrujtvpl-vs-system-readypl-czyli-jak-sie-nie-dac-oszukac/

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadaj kilka pytań i będzie jasne czy wykonawca cokolwiek wie:

- jakie jest przekłamanie jego sensora na Twoim wyświetlaczu

- do jakich parametrów skalibruje Ci telewizor

- na czym będzie kalibrował (z czego plansze kontrolne) i jak zagwarantuje, że będzie się to zgadzało z Twoim źródłem

- co będzie gwarancją że kalibracja jest poprawna (czy będzie jakiś raport i co konkretnie będzie zawierał)

Najlepsze jest to, że na powyższe pytania nie ma jednoznacznych i krótkich odpowiedzi, dlatego bardzo łatwo będzie nam ocenić, czy wykonawca ma pojęcie, czy tylko kupił kolorymetr i przeczytał poradnik ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za info :)

i tak czekam na info od Ciebie Maćku, kiedy będziesz mógł być u mnie :)


- z tym przekłamaniem to nie wiedział o co chodzi, bo mówił, że urządzenie jest zakupione w tym roku i nie wymaga jeszcze kalibracji

- standardowego reca 7

- 10 skali szarości kolory podstawowe i uzupełniające, nasycenie i coś tam jeszcze

- po wykonaniu przekaże mi raport.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli fachowiec nie wie jaki jest błąd jego sensora to z reguły nie wie też jak go używać, np. jakich tabel korekcyjnych użyć (w końcu to kolorymetr) itd.

2. Nie ma standardowego Rec'a, o z gammą? luminancją? tego rec nie precyzuje

3. To przecież nie jest odpowiedź na zadane pytanie :)

4. OK, jeśli skorzystasz to wstaw, być może będzie dobrze, a być może zostanie już kalibracja pogrzebana na etapie raportu jak na przykład ta: http://hdtvpolska.com/topic/35970-oceniamy-kalibracje-tv-czytamy-jeden-raport/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ceikawostka bylby artykul o implementacji oprogramowania kalibracyjnego Calmana w telewizorach.

A dalej test sprawdzajacy czy dadza amatorowi jakas przewage nad plytka kalibrujaca i ustawianiem "na oko".

W 2017 chyba juz takie rzeczy zobaczymy.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@binary pierwsze słyszę o implementacji Calmana w wyświetlaczu, ale na pewno do tego kiedyś dojdzie, tym bardziej po tym jak firma połączyła się z portrait display. Z pewnością dojdzie też do tego, że wyświetlacze będą miały otwarty dostęp do tabeli 3D LUT, co uczyni auto kalibracje pewniejszą. Zawsze będzie to jednak wymagało odpowiedniego sensora. Na chwile obecną coś takiego jak auto-kalibracja istnieje za pośrednictwem sieci, w wybranych telwizorach, ale wyręcza najwyżej z 20-30% ręcznej roboty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@binary pierwsze słyszę o implementacji Calmana w wyświetlaczu, ale na pewno do tego kiedyś dojdzie, tym bardziej po tym jak firma połączyła się z portrait display.

Spodziewalem sie tego, ze wiele osob jeszcze o tym nie slyszalo, stad prowokacyjna zajawka. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie jak ja sobie jestem w stanie zrobić kalibrację mieszkając w Paryżu. Zna ktoś jakiegoś profesjonalistę tutaj?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o profesjonalną kalibrację to nigdy nie słyszałem że coś takiego kiedykolwiek ktokolwiek tu robił ( dopiero po tym linku widzę) więc może i ja mógłbym się nauczyć żeby robić to tu dla innych choć dużo prościej było by zaprosić kogoś z dobrą renomą na weekend do Paryża z rodziną, dać im wikt i opierunek co jest niezłą opcją ( a mieszkam w centrum Paryża niedaleko wieży Eiffla ) i w ten sposób jeden byłby zadowolony ze skalibrowanego telewizora a inny z mini wakacji po kosztach dojazdu w Paryżu. Taki barter :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...