Skocz do zawartości
pmcomp

czy ekran Adeo Tension Professional to dobry pomysł?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

dojrzałem do projektora. W salonie, a nie w specjalnym pomieszczeniu. Oczywiście na razie sufit i ściany są białe ale czas na mały remoncik i przynajmniej ścianę z tyłu za ekranem będę mógł maznąć na jakiś ciemny kolor.

Ekran jaki wchodzi w grę to jedynie rozwijany z kasety z napinaczami. To ważne, przy wielkości jaką mogę zastosować napinacze są raczej niezbędne. Wiem, nie będzie tanio. I tak nie będzie łatwo to zamontować ale ... dzieki temu będę sobie mógł pozwolić na ekran szerokości ok. 3,70 m (kaseta 4,00 m). Da to przy proporcjach 16:9 wymiar ekranu (bez czarnej ramki) ok. 360 x 200 cm. Czyli przekątna 162" :):D:lol: .

Odległość ekranu od tylnej ściany to ok. 7,20 m. Czyli odległość soczewki projektora od ekranu to ok. 6,70 m.

Umiejscowienie widza to odległość od 3,50 do 5,50 m. Tak mogę jeździć z fotelem. Duża kanapa to 5,50 m od ekranu.

Powierzchnia ekranu to zapewne VisionGray.

Czy ten ekran to dobry wybór?

Czy mozna lepiej, a jesli tak to co?

Czy mozna równie dobrze, a taniej, a jesli tak to co?

Czy te napinacze działają dobrze?

Na co powinienem zwrócić uwagę?

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybór dobry, tylko zastanów się czy znajdziesz projektor, który napędzi taki system. 162" i to jeszcze z gainem na poziomie 0.8 to wyśrubowane wymagania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, zapomniałem napisać. Projektor to JVC DLA-X7?

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 5. rok wersję Elegance (szary, napinacze, obciążenie dolne). Spisuje się perfekcyjnie. Nic nie skrzypi. Powierzchnia bez falki.

Trochę mały bo szerokość to 251 cm ale większy nie wlazł:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, zapomniałem napisać. Projektor to JVC DLA-X7?

Pozdro

No to niestety zapomnij o napędzeniu tym projem swojego zaplanowanego calarzu ekranu... 120-130" to maks dla jvc... i to już jest "delikatnie" po bandzie... jak na moje oko, które widziało jvc i ekran 130".... dojdzie jeszcze kalibracja jvc, która jeszcze obniży jasność i lampa po wyswieceniu iluś tam h też zgubi trochę na jasności.... o 3D zapomnij.... "ciemność , ciemność widze".... ;):)

Edytowane przez Yodas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak da radę , to będzie głośno pracował , szybciej padnie lampa .

Skoro masz możliwość śmigania zestawem wypoczynkowym po pokoju nie lepiej zrobić mniejszy ekran (100-120") i dosunąć się do ekranu ?

Raz koszty mniejsze ( ekran , lampa ) , a efekt tym trickiem zagwarantuje Tobie także efekt WOOOOOW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po konsultacji z Maćkiem już widzę, że moje warunki montażowe i oświetleniowe powodują, że zmniejszę ekran o oczko do 139" (308 x 173 cm). Wysokość nad podłogą ok. 70-80 cm. Gain 1.2.

Umieszczenie projektora jak podałem, na jak najwyższej wysokości, nawet 200 - 240 cm.

Dzięki za uwagi. Maciek przeliczył i stwierdził, że ten proj da radę przy 139" z gain 1.2. Oczywiście w normalnym trybie a nie w trybie ECO.

Lampy do tych projektorów są na szczęście tanie.

Hałas nie sądzę żeby był większy niż z mojego Onkyo plus Teufel Theater THX 8 Ultra2 ;).

Jak mi będzie brakować jasności w 3D to przy takich projekcjach to mogę zoomem zmniejszyć obraz. Wydaje mi się, że lepiej mieć mozliwość zmniejszenia obrazu niż dawać mniejszy ekran. Kolejny mniejszy ekran to już tylko 117".

Pozdro


Skoro masz możliwość śmigania zestawem wypoczynkowym po pokoju nie lepiej zrobić mniejszy ekran (100-120") i dosunąć się do ekranu ?
Raz koszty mniejsze ( ekran , lampa ) , a efekt tym trickiem zagwarantuje Tobie także efekt WOOOOOW

Zestawem nie, tylko moim fotelem. A czasami nie ogladam sam ;).

Pozdro


Ja mam 5. rok wersję Elegance (szary, napinacze, obciążenie dolne). Spisuje się perfekcyjnie. Nic nie skrzypi. Powierzchnia bez falki.

Trochę mały bo szerokość to 251 cm ale większy nie wlazł :(

Czym się różni wersja Elegance od Professional?

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zielonego pojęcia:) Kilka lat temu starałem się wybrać najlepszy do swoich warunków. Nie orientuję się, co teraz oferują.

Bardziej chodziło mi o poinformowanie ciebie o tym, że napinacze działają i nie ma fal na powierzchni;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z tej stronki http://www.projectorcentral.com/JVC-DLA-X7-projection-calculator-pro.htm zrobiłem kalkulacje dla X7:

FuGwSS.jpg

Odległość 6,20 m od soczewki do ekranu jestem w stanie zapewnić.

Czy jasność 19fL będzie wystarczająca? Jakieś komentarze?

Co oznacza 6%owe zaciemnienie? czy to jest bardzo ciemno czy prawie bardzo ciemno ;) ?

Zarekomendowany przez kogoś SONY, pomimo że dużo jasniejszy 1700 ANSI lumenów i dużo większym kontraście 120.000:1 wydaje się być gorszym rozwiązaniem:

SmvrXR.jpg

4% zaciemnienia i 14 fL.

Mam rację?

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wersja elegance od profesional różni się wyglądem kasety....i widełkami rozmiarów.... zajrzyj na strone adeo....

.... i coś pokręciłeś używając kalkulator... nie możliwe żeby jaśniejszy proj dawał ciemniejszy rzut przy tym samym rozmiarze ekranu i gain'e..... jak znajdę chwilkę to zobaczę ten kalkulator i zrobie symulacje.... ;):).... ale po wstawionych fotkach widze że każdy jest w innym zakresie swojego zoomu....

....i kontrast sonego podany przez Ciebie to kontrast dynamiczny ( natywny to około 9000:1) ..... jvc pod względem kontrastu jest nie do pobicia.... ale w Twoich jasnych ścianach i tak tej przewagi kontrastu nie wykorzystasz.....

Edytowane przez Yodas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie pokręciłem.

Te JVCy w tym kalkulatorze wychodzą jakoś ... rewelacyjnie. Masz wszystkie dane.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Adeo Motorized Linear 220x124 cm (16:9) reference grey i to naprawdę dobry ekran, bez napinaczy ale zero fal, osobiście polecam firmę. Teraz szedłbym w strone magic scren jeżeli warunki by pozwoliły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety u mnie wchodzi w grę jedynie ekran zwijany.

Pozdro


....i kontrast sonego podany przez Ciebie to kontrast dynamiczny ( natywny to około 9000:1) ..... jvc pod względem kontrastu jest nie do pobicia.... ale w Twoich jasnych ścianach i tak tej przewagi kontrastu nie wykorzystasz.....

Czy jasne ściany mają tak duże znaczenie podczas oglądania np. w nocy przy całkowitym zaciemnieniu? Pytam o praktyke, nie o teorię.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne ściany odbijają światło projektora odbite od ekranu i wraca ono (światło) na ekran powodując mydło i zabijając kontrast i czerń..... i z praktyki także wiem że tylko jeden ekran sobie z tym radzi odpowiednio..... :);)

W tabelce z zakresem zoomu(po lewo...pionowa regulacja) przełącz na diagonal range (Ty masz na fotkach throw range) i tamtym kursorem ustaw ten sam calarz... reszte ustaw jak na fotkach czyli odległość proja i gain.... i wtedy odczytaj fl....

Edytowane przez Yodas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic sie nie zmienia.

Ustawienia:

JVC X7

ekran 139"

odległośc proja od ekranu 6.2 m

gain 1.2

jasność 19fL przy zaciemnieniu 6%

Nie chce wyjść inaczej.

:blink::D

Możesz Ty przeklikać i zamieścić wyniki? Może cos robie źle?

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten kalkulator jakieś bzdury pokazuje dla X7. Blisko dwa razy więcej fL od X3, który w praktyce jest ciutke jaśniejszym projektorem od X7.

Osobiście celując w przekątną ~140cali zainteresowałbym się jaśniejszym projektorem.

Jak jasne ściany wpływają na kontrast - było już wiele razy wałkowane. Generalnie o ile nie planujesz w przyszłości przemalowania ścian i sufitu to możliwości kontrastowych X7 nie wykorzystasz choćby w 20%.

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ten kalkulator jeśli chodzi o fl nie jest miarodajny. .. widziałem w akcji x55 (fakt że był po kalibracji i miał przelatane około 1000h ) na 130" i dla mnie było za ciemno.

Edytowane przez Yodas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie jakiś link do innego kalkulatora?

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia białe ściany i ten projektor to pomyłka. Absolutnie nie wykorzystasz jego potencjału. Sam mam całkiem nieźle zaadoptowany pokój i nadal w mieszanych scenach czerń się widocznie rozjaśnia.

Jeżeli chodzi o jasność to według mnie X3 i X7 mają ją podobną. Za to X30 ma jasność większą (piszę z praktyki), ale też trochę słabszą czerń.

Mam u siebie ekran 133 cale, wystarczy podjechać i samemu ocenić jasność zarówno X30 jak i X7 :-) Przy jasnych ścianach i dużej przekątnej wybrałbym X30, chociaż mi bardziej podoba się obraz z X7.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten kalkulator dla x7 rzeczywiście pokazuje jakieś głupoty.... wystarczy porównać co pokazuje dla x3.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia białe ściany i ten projektor to pomyłka. Absolutnie nie wykorzystasz jego potencjału. Sam mam całkiem nieźle zaadoptowany pokój i nadal w mieszanych scenach czerń się widocznie rozjaśnia.

Jeżeli chodzi o jasność to według mnie X3 i X7 mają ją podobną. Za to X30 ma jasność większą (piszę z praktyki), ale też trochę słabszą czerń.

Mam u siebie ekran 133 cale, wystarczy podjechać i samemu ocenić jasność zarówno X30 jak i X7 :-) Przy jasnych ścianach i dużej przekątnej wybrałbym X30, chociaż mi bardziej podoba się obraz z X7.

Pozdrawiam

Tak zrobimy. Zadzwonie do Ciebie jutro.

Pozdro

Ten kalkulator dla x7 rzeczywiście pokazuje jakieś głupoty.... wystarczy porównać co pokazuje dla x3.....

Dla X9 pokazuje podobnie jak dla X7. Natomiast dla X3 widać wyraźnie, że X3 nie nadaje się do 139" przy mojej odległości. Musi byc duzo bliżej. Podobnie X30. Max. do 110" przy moje odległości projektora od ekranu.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra decyzja z tymi odwiedzinami @Staneca..... ja gdy porównanywałem na 130" bezpośrednio hw55 i x55 to może nic bym nie miał do jasności jvc gdybym nie zobaczył chwilke później sony.... ale to ma świecić odpowiednio dla oka właściciela a wiadomo, że możemy mieć inne preferencje i oczekiwania....

.....szkoda że nie możesz iść w strone ekranu, którego tak pozytywnie opisałeś po Audioshow.... :);)

Ja nie mam problemu z rozjaśnianiem czerni w jasnych i mieszanych scenach.....pozostaje ona cały czas na tym samym poziomie a jak wiesz pokój mam antyprojektorowy..... :);)

.... i dałem trochę oddechu frontom odsuwając je od ścian po 50-60cm z każdej strony..... ;):)

Edytowane przez Yodas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla X9 pokazuje podobnie jak dla X7. Natomiast dla X3 widać wyraźnie, że X3 nie nadaje się do 139" przy mojej odległości. Musi byc duzo bliżej. Podobnie X30. Max. do 110" przy moje odległości projektora od ekranu.

Jeśli X3 nie nadaje się do 139" to z X7 będzie podobnie. Jeśli mi nie wierzysz, że X3 ma podobną jasność to zerknij na recenzje np. tutaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pmcomp......Z tą odległością i jasnością to też nie tak kolorowo.... gdy proja powiesisz bliżej to żeby rzucić duży obraz musisz zwiększyć zoom co też powoduje zmniejszenie jasności....

Poza tym dobrałeś gain ekranu 1,2 .... Maciek kiedyś wspominał że zastosowanie ekranu z gain >1 jest też obwarowane pewnymi zależnościami.... a mianowicie aby taki ekran się należycie sprawdził to kąt jaki tworzy projektor ze środkiem ekranu powinien być lustrzanym odbiciem kąta oko widza -środek ekranu..... mam nadzieje że nic nie pokręciłem..... ;):)

Edytowane przez Yodas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze. Po wielu konsultacjach stanie najprawdopodobniej na ekranie 117" albo robionym na zamówienie pod wymiar 120" z powiększeniem wysokości górnego, czarnego pasa do 35 cm. Pozwoli to na umiejscowienie ekranu na wysokości 70-80 cm nad podłogą. Gain 1.2.

Parametry przy tej wielkości ekranu i umiejscowieniem projektora ok. 6-6.2 m od ekranu pozwolą na w miarę przyzwoitą jasność. Niestety nie jestem w stanie przysunąć projektora bliżej ekranu.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...