Skocz do zawartości
lis22

BD a rozdzielczość obrazu - FHD czy tylko HD?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy to prawda, że filmy na płytach Blu-Ray nie są tak naprawdę wyświetlane w rozdzielczości 1920x1080p, tylko w 1920z808p?

Chodzi mi o tv 16:9 i filmy i powiedzmy 2.40:1, np. w przypadku filmu " Niesamowity Spider Man 2 ' pisze, iż jest to tylko Widescreen High Definition, a nie FHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie są proporcje filmu w tym taka bedzie rozdzielczość samego filmu nie wliczając czarnych pasów, jednak sama rozdzielczość strumienia bedzie 1920x1080p.

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mylisz Dunaj z Dunajcem...format obrazu wynika z metod rejestracji szerokoekranowej kina....w przybliżeniu 1920/2,40=???...reszta z 1080 to czarne pasy na dole i gorze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto myli :) ?

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie bo rozdzielczość 1920x1080 to format obrazu 16:9 (1.78:1), a większość filmów kinowych to format 21:9 (2.39:1)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że obraz musi być zmniejszony z 21:9 do 16:9, ale czy odbija się to kosztem jakości obrazu?

Filmy na BD kupuję od ponad pięciu lat, mam już ok. 80 tytułów i do wczoraj byłem pewien, ze są one w rozdzielczości 1920x1080p, a tu nagle okazuje się, że nie dość iż filmy są z czarnymi pasami u góry i u dołu ekranu, to jeszcze sam obraz w środku nie jest w FHD ... czuję się ... oszukany? Rozczarowany?

Zrozumiałem, że obraz z czarnymi pasami to oryginalny format kinowy, więc sam obraz nie powinien być, chyba, stratny? A takie filmy jak " Avatar " Camerona, dlaczego on jest na cały ekran? ( niestety, nie ma na pudełku nic o formacie i o rozdzielczości ). A animacje Disneya? - 16:9 widescreen 1.78:1 1080p - tu obraz jest na cały ekran tv.

Czy na tv powyżej 55 cali jest już format 21:9 i filmy są tam już wyświetlane bez p[asów, czy jednak z nimi, bo są dostosowane pod 16:9?

Dlaczego w czasach, gdy taki " Hobbit " jest kręcony w 5K, filmy nie są nawet w FHD? Taki " Niesamowity Spider Man ", niby master z 4K, a z tyłu okładki mamy: widescreen high definition 2.40:1 16:9. Dla mnie wygląda to tak, jakby to było tylko HD, ale ja się nie znam ;)

Możecie jasno opisać, dlaczego tak jest i jak bardzo tracą na tym filmy na BD, a dokładnie, jakość obrazu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie odbija sie to kosztem jakości obrazu, po prostu tak być musi bo takie są właściwe ustalone proporcje dla danego filmu, strumień wideo ma cały czas pełną rozdzielczość 1920x1080 takze nie ma tu mowy o jakimś skalowaniu itp, także obraz jest wyświetlany 1:1 piksel w piksel także jakość jest zachowana, jest tylko mniejszy w pionie przez czarne pasy spowodowane przez inne proporcje 16:9 wyświetlacza.

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tłumacząc łopatologicznie wszystkie filmy na BD są zapisane w rozdzielczości 1920x1080, z tym, że:

- dla filmu o proporcjach ~2,39:1 aktywna część obrazu to ~1920x800 (+280 linii w pionie czarnych pasów).

- dla filmu o proporcjach ~1,85:1 aktywna część obrazu to ~1920x1040 (+40 linii w pionie to czarnych pasów).

- dla filmu o proporcjach ~1,78:1 aktywna część obrazu to ~1920x1080 (brak pasów).

Podobnie jest w kopiach DCP, które trafiają do kin cyfrowych, z tym, że tam nie kompresuje się w strumieniu video czarnych pasów i tak:

Film ~2,39:1 w 2K ma rozdzielczość 2048×858, a w ~1,85:1 1998×1080.

Film ~2,39:1 w 4K ma rozdzielczość 4096x1716, a w ~1,85:1 3996x2160

Matematyki nie oszukasz.

Edytowane przez misfit
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można by godzinami pisać o formatach filmowych,a i tak rośnie nowe pokolenie,które chce tylko "bez czarnych pasów". Najfajniejsze jest to,że te wymagania mogłyby być realizowane,ale zapewne koszty byłyby zbyt wysokie,tak mi się przynajmniej wydaje. Jeżeli,ktoś już to wyjaśnił w sposób bardzo przystępny,to wydaje mi się,że można dołączyć linki i zainteresowani dostaną wyczerpującą odpowiedź.

http://film.org.pl/fx/klatka2.html

http://film.org.pl/fx/klatka3.html

http://film.org.pl/fx/abyssw.html

Miłej lektury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow, dzięki za wciągający materiał B) Zupełnie nie zdawałem sobie sprawy, że stosowano aż tyle sztuczek - nie miałem zielonego pojęcia, że już 30 lat temu (i wcześniej) rejestrowano filmy w proporcjach panoramicznych :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jest w kopiach DCP, które trafiają do kin cyfrowych, z tym, że tam nie kompresuje się w strumieniu video czarnych pasów

A skąd pewność, że czarne pasy są w strumieniu ? To wielkie marnotrawstwo !

Wystarczy przecież "flaga" o rozmiarze klatki, a TV sam będzie potrafił dorobić czarne pasy.

Nie spotkałeś nigdy pliku z materiałem 1920 x 800 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd pewność, że czarne pasy są w strumieniu ? To wielkie marnotrawstwo !

Ale gdzie ? W kopiach DCP pasów nie ma bo nie ma takiej potrzeby.

W BD oczywiście są.

Nie spotkałeś nigdy pliku z materiałem 1920 x 800 ?

Nie spotkałem, bo takowa rozdziałka na BD nie występuje. Chyba, że masz na myśli jakieś domowe bd ripy...

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd pewność, że czarne pasy są w strumieniu ? To wielkie marnotrawstwo !

Wystarczy przecież "flaga" o rozmiarze klatki, a TV sam będzie potrafił dorobić czarne pasy.

Nie spotkałeś nigdy pliku z materiałem 1920 x 800 ?

Pasy na bank są w strumieniu BD zapisane i nie jest to żadna strata bo kompresja tak działa że te czarne pasy praktycznie nie zajmują miejsca i to nie TV dorobi Ci te pasy ale odtwarzacz musi to zrobić w przypadku BD (niektóre odtwarzacze maja z tym problem).

A materiały o takich dziwnych rozdziałkach to wymysły ludzi którzy ripują płyty i są nie wiedzieć dlaczego że w ten sposób oszczędzają miejsce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fakt. Za czasów divx'a używanie cropa miało sens bo mając obraz pokryty w ~25% czarnymi pasami kodek podejmował głupie decyzje w trakcie kompresji.

W x264 tego problemu nie ma i usunięcie pasów poprawia kompresję może o ułamek procenta (przy założeniu, że pasy są czarne i bez szumów co ma miejsce w 99.9% przypadków), a przy tym stwarza problemy na sporej części stacjonarek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...