Skocz do zawartości
binary

8 TB i 10 TB dyski twarde od Seagate.

Rekomendowane odpowiedzi

Seagate rozpoczal dostawy 8 TB dyskow. Nie kupimy ich poki co w sklepie, bo pierwsze partie skierowane sa dla klientow typu enterprise. Z pewnoscia beda drogie, niczym dotychczasowe najbardziej pojemne (6 TB ) dyski. Seagate zapowiedzial produkcje dyskow 10 TB jeszcze w tym, lub pszyszlym roku.

Kolekcjonerzy rippow, nie musza martwic sie o los swinki-skarbonki, albowiem popularyzujace sie HEVC i x.265, daja do 50% oszczednosci objetosci plikow video, wzgledem h.264/x264, przy zachowaniu tej samej jakosci obrazu.

Zrodlo: http://mobile.extremetech.com/latest/221706-seagate-starts-shipping-8tb-hard-drives-with-10tb-and-hamr-on-the-horizon

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy kij ma dwa konce... W takim dysku gdy szlag go trafi, ból jest zwykle wprost proporcjonalny do pojemności

Ryzyko tym większe, że dane znajdują się na coraz mniejszej powierzchni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale konkurencja nie produkuje, ani nawet nie obiecala poki co produkcji dyskow takiej wielkosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAID przy takiej pojemności (dzisiaj) to finansowy samobój. Tańsze byłoby wypalenie płyt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ze masz na mysli wylacznie zastosowanie do backupu domowych tresci A/V.

A co jesli wejdzie nowy standard Bd. Myslisz ze plyty i sprzet do wypalania beda tansze niz zwykle, w pierwszych latach istnienia standardu?

Poza tym dokupienie jednego dysku czy poswiecenie 20% ogolnej powierzchni dyskowej (Zpools) nie jest chyba duza cena za znaczace obnizenie prawdopodobienstwa utraty danych.

Podejrzewam jednak, bez znajomosci ceny tych kolosow, ze masz absolutna racje, co do oplacalnosci za mb.

Nikt chyba jednak watpliwosc, ze za pare lat stanieja i trafia rowniez pod strzechy.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za parę lat 10 TB będzie w napędach 2.5" za kilkadziesiąt euro. Tyle tylko że - jak już wspomniałem - wraz ze wzrostem pojemności, rośnie gęstość zapisu Ma to swoje negatywne konotacje w aspekcie wytrzymałościowym. To wciąż ta sama technologia.

Otarłem się właśnie o utratę blisko 500 GB niezbędnych do pracy materiałów (na zupełnie nowym dysku WD 2.5" miałem 5 Bad Sectorów). Pognałem do sklepu, kupiłem kolejny dysk i z bólami odzyskałem dane.

Edytowane przez mobor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano widzisz . Tym bardziej powimienes rozumiec przydatnosc (potrzebe) RAID w zastosowaniach profesjonalnych. Mogles nie tracic i sie nie martwic. Ja w ciagu ostatniego roku przeszedlem 2 awarie dyskow (chyba im za cieplo w aktualnej lokalizacji).

Zero strat danych i czasu. Po prostu po alarmie wymienilem kulejacy dysk i odbudowalem macierz.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje doswiadczenie to dwa serwery, jeden podstawowy, drugi backupowy, w kazdym macierz RAID6, wszystko podłączone do UPSów. A dane kluczowe skopiowane na dyski BD.

Spię w mierę spokojnie.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pewnoscia beda drogie, niczym dotychczasowe najbardziej pojemne (6 TB ) dyski.

6 TB nie są aż tak strasznie drogie ( ~ 900 pln. a można w hurcie taniej ), czyli prawie tak jak 3 x 2TB, a miejsca zajmują dużo mniej.

Gorzej chyba jest z kompatybilnością - czy wszystkie NASy sobie z tym poradzą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisząc "Dotychczas", miałem na myśli dostatecznie długi czas, po wprowadzeniu takich dysków na rynek, kiedy populacja NAS-a przy użyciu 6 TB hdd była nieopłacalna w stosunku do uzyskania takiej samej pojemności roboczej woluminu, przy użyciu dysków 4TB.

Fajnie, ze 6 TB staniały, ale nie zmienia to zasadniczo kwestii opłacalności w przypadku domowych NAS-ów. tym bardziej jeśli ktoś myśli o 2 dyskach redundantnych (RAID 6)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 20 dysków i na razie wszystko OK, RAID jest dla mnie nie opłacalny, cena dysku powinna być w okolicy 300-400zł wteńczas jest to zakup opłacalny, ja 2TB wymieniam na 3TB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Obsluguje kilkadziesiat serwerow z macierzami oraz polek dyskowych roznych producentow (sorry za brak polkich znakow, ale posluguje sie glownie znakami lacinskimi).

Jest roznica pomiedzy dyskami klasy enterpriese, a consumer. Pierwsze stosowane w macierzach HA (high availability), certyfikowane - pojemnosci ok 1TB ,2TB w cenach kosmicznych. Popularniejsze sa dyski 370GB - 0,5TB (ze specjalnymi zlaczami) w cenach zaczynajacych sie od 500 euro z rabatami.

Jezeli chodzi o NASy nie sa one zbyt popularne w rozwiazaniach firmowych, choc jako lokalne magazyny danych tak (systemy w mirror'ze, raid5,6).

Sa na rynku rozwiazania NAS z twz. dyskiem "hot spare" ale kosztuja od 500-600$ wzwyz bez dyskow konsumenckich. Rozwiazanie dla domu: https://www.synology.com/pl-pl/products/spec/DS415play .

Jezeli chodzi o rozwoj dyskow na przestrzeni 10-15 lat w zastosowaniach profesjonalnych nie jest to zbyt szybkie. Wszystko zalezy od ekonomiki rozwiazan, obszarow zastosowan, wykorzystywanych standardow etc. . A o dyskach SSD w takich rozwiazaniach mozna zapomniec na 2, 3 lata w Polsce, choc juz pojawiaja sie pierwsze perelki (do poczytania Networld) w cenach wiadomo jakich.

Zgodze sie z Moborem i nie zgodze jednoczesnie:

"Za parę lat 10 TB będzie w napędach 2.5" za kilkadziesiąt euro. Tyle tylko że - jak już wspomniałem - wraz ze wzrostem pojemności, rośnie gęstość zapisu Ma to swoje negatywne konotacje w aspekcie wytrzymałościowym. To wciąż ta sama technologia."

Byc moze w dyskach konsumencich to bedzie nawet 20TB vide obecny post. Utrata czy tez odzysk danych z dyskow terabajtowych jest "straszny".

Trzeba uzywac nawet w domowych archiwach przemyslanych rozwiazan (mirror, RAID5, 6), choc czasami kosztownych (plyty tez sa drogie i zawodne). Utracone dane bola do konca zycia.

Mam nadzieje, ze dyskusja bedzie sie rozwijac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja dołożę swoją opinię.

@Seba_Fan: Trzymanie 20 oddzielnych dysków ani bezpieczne ani ekonomiczne, nawet nie wiesz gdzie i kiedy któryś Ci padnie no i zarządzanie informacją co na którym jest też zapewne łatwe nie jest.

@wloDek: W rozwiązaniach enterprise dyski SSD są w użyciu już od dłuższego czasu z tym że nie jako magazyny danych ale zazwyczaj jako szybki cache wspierający macierz zbudowaną ze zwykłych HDD (i tak cholernie drogie), ale to oczywiście rozwiązania dla firm (i to raczej dużych firm) więc koszty ogólnie są olbrzymie, do niedawna moja praca polegała między innymi na obsłudze takich rozwiązań więc wiem jak to wygląda.

Niewątpliwie pojemności będą rosły z czasem i o dziwo patrząc na to w którym kierunku zmierza branża IT to właśnie firmy będą miały coraz większe zapotrzebowanie na pojemne dyski (w końcu gdzieś trzeba pomieścić te wszystkie dane z chmur które tak nam zachwalają), dla przeciętnego użytkownika już w chwili obecnej 4TB dostępne na jednym dysku to aż nadto.

Ja osobiście poszedłem w rozwiązanie hybrydowe, przenośny dysk 1TB do zgrywania i przenoszenia różnych rzeczy oraz NAS Qnap'a z czterema dyskami 4TB w RAID5 i na chwilę obecną żyję sobie spokojnie bo wiem że nawet jak któryś dysk odleci to go po prostu wymienię na nowy na gorąco bez utraty danych (robiłem podobne rzeczy w pracy i użytkownicy nawet nie zauważyli że coś się stało z dyskiem w macierzy).

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymam tak od dawna i zero problemów.

Odpowiednie posługiwanie się i inne metody i jak na razie wszystko OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jasiek_31: Masz racje dyski SSD sa juz wykorzystywane w roznych rozwiazaniach wspomagajacych: cache, bufory, szybkie kopie nadmiarowe do central wirtualnych itd. Oczywiscie sa to tez "odpowiednie" dyski. Niestety sa wrazliwe na wyzsze temperatury, problem z uszkodzonymi komorkami, kontrolery czesto sprawiaja problemy itd.

Wracajac do dyzych dyskow juz ktos wczesniej powiedzial jaka nie bylaby ich pojemnosc uzytkownik je zawsze zapelni. Kwestia odpowiedniego poziomu bezpieczenstwa (przechowywanie w pudelkach, lub NAS ze spare'm, itd....).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymam tak od dawna i zero problemów.

Odpowiednie posługiwanie się i inne metody i jak na razie wszystko OK.

Wierzę że Ci się to sprawdza, też kiedyś tak miałem aż do pewnego dnia gdy dysk który był do tego momentu niezawodny nagle umarł, żeby było ciekawiej nic nie wskazywało na to że cokolwiek mu dolega a umarł dokładnie w dniu gdy miałem go zmigrować na nowy a samą migrację z własnego lenistwa przekładałem przez dwa tygodnie.

Od tego czasu mam NAS'a i tam trzymam dane które są dla mnie ważne.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seba_Fan:
"Bycie ostrożnym", to jest trochę tak jak seks bez zabezpieczenie. Prawdopodobieństwo, ze zakończy sie to złe, jest na tyle wysokie, ze można określić, iż jest to wyłącznie kwestia czasu.
Podstawie środki ostrożności, takie jak właściwe obchodzenie sie, podłączenie/odłączanie dysków, odpowiednie warunki przechowywania, bezpieczne od wirusów środowisko, zapewnienie ciągłości zasilania na wypadek awarii, to podstawa, ale niestety nie są to środki wystarczające, aby mowić o odpowiednim poziomie bezpieczeństwa przechowywanych danych. Dopiero jeśli masz w aktywnym magazynie danych, redundantne dyski i backup offline, możesz mowić o jakimś standardzie bezpieczeństwa.
Tym bardziej Ci sie dziwie, ze tego nie robisz, mając tak dużo identycznych dysków. Wystarczy "poświecić" pojemność tylko jednego z nich, aby zabezpieczyć dane na wszyskich (wielu) pozostałych. Ewentualnie dwoch, jesli chcesz miec permanentnie gotowy dysk "spare".

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle, ze serwer posiadajacy ok. 20-u dziurek na dyski troche kosztuje. Ale warto.

Wielka pojemnosc macierzy i redundandne zabezpieczenie, a do tego mozliwosc uzycia dysków hot spare.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wierzę że Ci się to sprawdza, też kiedyś tak miałem aż do pewnego dnia gdy dysk który był do tego momentu niezawodny nagle umarł, żeby było ciekawiej nic nie wskazywało na to że cokolwiek mu dolega a umarł dokładnie w dniu gdy miałem go zmigrować na nowy a samą migrację z własnego lenistwa przekładałem przez dwa tygodnie.

Od tego czasu mam NAS'a i tam trzymam dane które są dla mnie ważne.

Pozdrawiam.

Złe zdarzenia losowe chodzą po ludziach, NAS no to musiałbym mieć dużego w domu plus straty na paru dyskach, dla mnie nie opłacalne.

Masz dwadzieścia dysków to muszę mieć parę dysków zapasu na RAID.

Binary

Dokładnie jest tak jak piszesz odpowiednie przechowywanie itd

Nie przesadzajmy z tym, że dyski padają jak muchy mi nie, ale za to kolega ma ten problem, że u niego dyski wszystkie padają nawet te które mu sprzedam, problem leży po stronie użytkownika. Ja stosuję Samsungi i WD i wszystko gra no ale też nie mam dysków po ileś lat, tylko wymieniam co jakiś czas jak jest odpowiednia cena.

Kiedyś zbudowałem serwer na 12 dysków ale zrezygnowałem, nie ma potrzeby, żeby to cały czas chodziło po co?

Stacje dokujące się u mnie przyjeły i max dyski, które potrzebuje to 2-4 dyski na raz.

Ja nie znam NASa, który by miał niską cenę i dobre parametry, lepiej już samemu zbudować, ale po co do domu z taką ilością dysków?

pmcomp podaj linka do jakiegoś nawet z mała ilością dysków w dobrej cenie o dobrych parametrach, 6-12 dysków.

Bo jeśli mam wydać 2tyś zł to wolę kompa sobie postawić ale RAID 5 czy 6 to strata dwóch dysków 3TB.

Edytowane przez Seba_Fan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seba_Fan.

Nie musisz kupowac przeciez dedykowanego NAS-a. Mozesz wykorzystac do tego celu komputer.

Nigdy nie bylo to latwiejsze niz teraz, dzieki Xpenology.

Wkladasz 12 dyskow do kompa ( jak masz ochote to i wiecej) z czego 2 przeznaczasz na zapas RAID5+ Spare albo RAID 6.

Kosztuje Cie to tyle, co nic, bo wykorzystujesz stary komputer + dodatkowy kontroler/y SATA, instalacja jest banalna i trwa kilka minut. Dyski sa usypiane, wiec poki nie wybudzisz ich ( WOL) zuzycie pradu jest przyzwoite, a zalezy wylacznie od reszty bebechow. A funkcjonalnosc fabrycznego Synka najwyzszej serii. Mam 2 w domu od roku i jestem happy, a rodzina jeszcze bardziej, bo kiedy mnie nie ma w domu, nie musza szukac, bo wszystkie nowosci, dzieki DSvideo zawsze poukladane, z opisamie, na gorze ekranu ( na poczatku listy), kazdego smatrphonu tabletu czy TV i oczywiscie mozliwoscia streamowania do dowolnego odbiormika w domu.

Praktycznie rozstalem sie z XBMC.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz na jakiś czas wracam do tematu by zerknąć co jest ciekawego, robiłem testy i mam na 6 dyskach i i5 60W więc jest super.

12 dysków w obudowie to też jest wyzwanie wiatraki temperatura.

Możesz podesłać linka nazwę tego kontrolera zerknę i sobie to wszystko przemyślę w wolnej chwili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja nie znam NASa, który by miał niską cenę i dobre parametry, lepiej już samemu zbudować, ale po co do domu z taką ilością dysków?

Alez ja nie namawiam Cie do tego, zebys mial non stop dzialajace 10 czy 20 dyskow, bo sam bym tak nigdy nie mial. Dla mnie jest to tez niepraktyczna opcja

Mozesz miec dodatkowy/e wolumin/y , np ze starymi, ogladanymi filmami, do ktorych nie spodziewasz sie wrocic przez lata, etc s tworzone na DAS-ie, wlaczane i inicjalizowane tylko jesli jest taka potrzeba, zas wolumin glowny 4-5 dyskow, z muzyka, nowymi filmami, backupami, downlowad station, security dvr, etc bedzie aktywny caly czas. Dziala to dokladnie na takiej samej zasadzie jak oryginalny dolaczony przez E-SATA dodatkowy zasobnik z dyskami. i tez moze byc dla bezpieczenstwa w RAID-zie 5. tak wiec nie przesadzaj z ta strata powierzchni czy pradu.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...