Skocz do zawartości
batmik

pokoik 3,4 x 4,5 na kino domowe?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, widzę, że forum żyje a w sieci zbieranie informacji w kwestii kina domowego jest lekko wkurzające więc przedstawiam sprawę tutaj. Od dłuższego czasu chodziło mi to po głowie. I w końcu udało się - zlikwidowałem taras nad garażem, wymurowałem ścianki i zrobiłem dach dwuspadowy. Wiem, że pomieszenie nie jest wow, ale jak się nie ma co się lubi... W zasadzie mam tam stan surowy więc chętnie wysłucham wszelkich wskazówek.

Moje wstępne założenia:

- ekran umieszczony na ścianie krótszej (czyli 3,4 metra szer x 2,5 wys)

- siedziska też na ścianie krótszej tyle, że będą po drugiej stronie.

- ponieważ nad siedziskami zaczyna się skośny dach, pojawiła się koncepcja żeby rzutnik umieścić pośrodku ściany na szafce między siedziskami (gdzieś wyczytałem, że są rzutniki, które można postawić nawet na podłodze)

- wszystkie okna z roletami, pokój dobrze zaciemniony i wytłumiony.

- chciałbym mieć audio 5.1, sygnał z anteny satelitarnej, blueray itd.

- rzutnik na pewno full hd (zastanawiam się nad 3D)

Wiem, że detali typu: podłogi, światło, wytłumienie, kolory ścian itd jest mnóstwo i nie należy ich bagatelizować. Nie mam zamiaru.

Mam natomiast prośbę o polecenie kilku modeli projektora, które będą dawały możliwie duży obraz na ścianie. Nie upieram się że rzutnik ma być na podłodze czy na szafce pomiędzy fotelami - równie dobrze może być nad głową, ale wówczas musiałbym skrócić odległość do ekranu o mniej więcej metr i nie wiem czy obraz wyświetlany będzie wtedy wystarczająco duży.

Proszę o sugestie.

Z góry dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz budżet na projektor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zastanawiałem się nad tym za specjalnie. Myślę, że w granicach 8 tyś max. Sądzę, że w tej cenie wybór będzie dość duży. Nie lubię przepłacać, ale też nie będę oszczędzał na podstawowym elemencie kina. Z drugiej strony nie należę do pionierów, którzy jako pierwsi kupują nowości płacąc wygórowaną cenę. Wolałbym coś sprawdzonego w nieco niższej cenie. Byłbym szczęśliwy gdybym wydał na rzutnik około 6 tyś, aczkolwiek stać mnie na ciut więcej jeśli będzie to zdroworozsądkowo uzasadnione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś zechciał trochę dołożyć to dostaniesz coś przyzwoitego w technologii LCoS, np. D-ILA od JVC (model X35) lub SXRD od Sony (model HW50). To bardzo dobre projektory. O lepszym kontraście niż w DLP, lepszej ostrości niż w LCD. Przyzwoitym odwzorowaniu kolorów. Z montażem też nie będzie kłopotu bo możliwości lens shift są dosyć duże w LCoS (w przeciwieństwie do DLP). Gdybyś był zainteresowany to mogę załatwić w bardzo dobrej cenie model wyższy, zeszłoroczny, mało używany - JVC X70.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Może jednak warto będzie dołożyć i skusić się na to co napisał Maciek. Warto bo różnica będzie znacząca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Ale to chyba nie jest kwestia "trochę dołożyć". Inaczej Panowie. Jestem laikiem. Nie znam różnicy pomiędzy DLP i LCOS - na pewno jest ona widoczna na ekranie.

W teorii mógłbym się pokusić o zakup lepszego sprzętu, ale fajnie byłoby nie kupować kota w worku tylko zobaczyć różnicę gołym okiem. Czy gdzieś na Śląsku są profesjonalne sklepy mogące włączyć klientowi jak ja jeden model po drugim żeby zobaczyć czy warto trochę do sprzętu dołożyć czy mija się to z celem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest duża. LCoS da Ci lepszy kontrast, szczególnie w nie-dedykowanym pomieszczeniu, a wiadomo, kontrast to najważniejsza cecha wyświetlanego obrazu. Jeśli chcesz poczytać więcej proponuję na szybko cnet. Niestety nie wiem gdzie mógłbyś na Śląsku obejrzeć oba modele. Przyjedź do stolicy to pomogę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciej- różnica jest duża w cenie czy w jakości ;) ? W Warszawie akurat jestem średnio raz w miesiącu więc w teorii mogę przyjąć zaproszenie. Dysponujesz różnymi modelami rzutników żeby pokazać o co come-on?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakości jest duża, w cenie niestety też, ale moim zdaniem gra warta świeczki ;) Zadzwoń do media centrum http://www.media-centrum.pl/kontakt.html i się umów. Możesz wspomnieć, że ode mnie i z forum ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witaj...

tez mam podobnej wielkosci kino. Jak dla mnie jest idealnie. Projektor mam na zrobionej polce ktora wisi na scianie. Soczewka jest gdzies na 2,20m wysokosci. Jak sie siedzi na kanapie nic nie przeszkadza. Po adaptacji pomieszczenia (sciany czarne) projektor JVC X-30 swieci pieknie no i czarny jest czarny :) Polecam go. Wczesniej mialem projektory do 7tys i moge stwierdzic ze przepasc jest wielka... Warto dolozyc....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witaj...

tez mam podobnej wielkosci kino. Jak dla mnie jest idealnie. Projektor mam na zrobionej polce ktora wisi na scianie. Soczewka jest gdzies na 2,20m wysokosci. Jak sie siedzi na kanapie nic nie przeszkadza. Po adaptacji pomieszczenia (sciany czarne) projektor JVC X-30 swieci pieknie no i czarny jest czarny :) Polecam go. Wczesniej mialem projektory do 7tys i moge stwierdzic ze przepasc jest wielka... Warto dolozyc....

Tylko u mnie nad siedziskami zaczyna się skośny dach. Więc jak będę chciał powiesić rzutnik na wysokości około 2m (co jest do zrobienia) to chcąc nie chcąc zabiorę około 1,2 odległości do ekranu i zostanie mi około 3,8 metra!!! Nie wiem czy to wystarczy żeby rzucić obraz o szerokości 2,8-3 metry. Nie ukrywam, że dla mnie rozmiar na ekranie jest bardzo istotny. Wspominasz o rzutniku JVC-X-30 - czy to ten?

http://www.prono.com.pl/zaawansowane.html?query=DLA-X30&cena_od=&cena_do=&p=0&kat_id=0&gclid=CPLhgq-Q0bsCFUbKtAod8VcAQg

Jeśli to ten - to te 2-3 tyś różnicy mnie nie zbawi.

W jakości jest duża, w cenie niestety też, ale moim zdaniem gra warta świeczki ;) Zadzwoń do media centrum http://www.media-centrum.pl/kontakt.html i się umów. Możesz wspomnieć, że ode mnie i z forum ;)

Zadzwonię na pewno. Przy tym całym okablowaniu do PSX, do laptopa, do satelity, do wzmacniacza - prędzej się zes...am niż sobie sam poradzę a co dopiero przy doborze sprzętu. Pytanie czy przykładowy JVC X30 da mi fajny, duży obraz z odległości około 3,8m???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to ten. Kupuj i sie noe zastanawiaj.

3m obraz przy szerokosci sciany 3,4m ???? No chyba ze glosniki beda za elranem ?? Ja mam u siebie ekran 2,5m szeroki i wiecej bym nie robil... Ale to Twoja decyzja. Pamietaj ze to nie projektory 4k!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to ten. Kupuj i sie noe zastanawiaj.

3m obraz przy szerokosci sciany 3,4m ???? No chyba ze glosniki beda za elranem ?? Ja mam u siebie ekran 2,5m szeroki i wiecej bym nie robil... Ale to Twoja decyzja. Pamietaj ze to nie projektory 4k!!

Ok. A w jakiej odległości od ekranu masz rzutnik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. I obraz masz szerokości 2,5m? A siedziska jak daleko od ekranu?

Poczytałem trochę o tym projektorze i wygląda to rozsądnie. Powiedz jeszcze jak Twoim zdaniem działa 3D. Co z konwersją z 2D do 3D?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konwersja ma tylko sens jak włączysz jakiś mega dobry materiał HD z BD. A i tak efekt jest średni. Więc tutaj nie spodziewaj się żadnych spektakularnych efektów. W 3D JVC jest spoko (nie tak ciemno i mały crosst. ) chociaż musisz go skalibrować bo fabrycznie jest dramat zarówno w 2D jak i 3D) ale... byłem fanem 3D jednak ostatnio już sobie odpuściłem. O ile są filmy mega jak IMAXowe np. Legends of Flight o tyle zwykłe filmy to ciągle na jedno kopyto: zero efektów 3D i sama głębia. Męczy mnie takie 3D więc kupuję wersje 2D. Szkoda kasy i zachodu.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gmeru ma 100% racji. 3d da sie ogladac, ale jak dla mnie to filmy Imax. Reszta to takie sobie. Z calego filmu np 1,5h 10min fajnego WOW.

Ekran mam 16:9 113 cali

Glowa od ekranu okolo 3,7m :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że zapytałem. Bo gdzieś tam w opiniach wyczytałem, że generalnie 3D domowe jest lekko niedopracowane z różnych względów. Chiboogi, przemierzyłem sobie te odległości i wygląda to całkiem fajnie, ale tak na wszelki wypadek - czy na JVC x30 z odl 3,7 jesteś w stanie wyciągnąć więcej cali? - jakoś średnio wierzę, tym kalkulatorom. Co sprawdzona opinia to sprawdzona opinia. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 120cali bez problemu. Czy troche wiecej nie wiem bo nie sprawdzalem. Ja u siebie zanim wybralem docelowa wielkosc ekranu testowalem na scianie i z 2 wzgledow rozmiar padl na 113 cali a nie inaczej:

- miejsce na kolumny

- wygodne ogladanie. Zeby oczy obejmowaly caly obraz. No i wspomniane wczesniej ze jest to projektor fullHD a nie 4K. Ja u siebie z 2m jak sie wpatrze to widze piksle :) czym wiekszy zrobisz obraz tym szybciej to zobaczysz i tracisz na rozdzielczosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czym wiekszy zrobisz obraz tym szybciej to zobaczysz i tracisz na rozdzielczosci.

Wymierzyłem wszystko raz jeszcze. Jeśli powieszę rzutnik na ścianie skośnej nad głową to będę miał do ekranu ok 4,2 więc chyba kosztem jakości obraz można zwiększyć ekran nawet do około 2,8m szerokości.

Oprócz JVC X30 wpadł mi w oko jeszcze rzutnik Sony VPL HW30ES - co na ten temat powiecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostałbym przy X30, powinien schodzić niżej z czernią i to bez żadnych sztuczek typu aktywna przysłona. Barwom też niewiele można zarzucić po kalibracji, może bym odgrzebał gdzieś pomiar HW30, ale wydaje mi się że wynik był gorszy. Do tego masz mechaniczną zasłonę obiektywy, więc nic się nie syfi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciej w x30 nie ma automatycznej zaslony obiektywu. Ale ja nie widze wogole problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To z czym mi się porąbało? :| Wydawało mi się, że była i dopiero w X35 wycofali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X30 też już przyoszczędzili ; )

dlax30whitelrg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X30 też już przyoszczędzili ; )

dlax30whitelrg.jpg

W Sim2 Nero czy lumis w ogóle nie ma czegoś takiego jak automatyczna przysłona obiektywu a kosztuje odpowiednio 30 tys dol i 70 tys dol.

I co wy na to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...