Skocz do zawartości
goompas

HTPC i domowy serwer w jednym

Rekomendowane odpowiedzi

j.w.

Moją rada - wypróbuj najpierw standardowe chłodzenie, a jak będzie za głośno to dopiero zastanawiaj się nad jakimiś alternatywami.

Sporo też zależy od konkretnej sztuki...

U siebie mam skręcony cooler na minimum i jest cicho, a przy tym temperatury, nawet w upalne dni nie przekraczają 60st (Celeron).

Jeśli to miałby być komputer do sypialni to Celerony i Pentiumy na Ivy Bridge generują na tyle mało ciepła, że spokojnie do zrealizowania jest opcja bezwiatrakowa z samym radiatorem (chociaż oczywiście nie tym ze stanardowego coolera), ale to zależy też od obudowy i czy są jeszcze jakieś inne podzespoły generujące ciepło...

i jaka jest jego wysokość - w obudowie do której się skłaniam pisze że na wentylator jest 78 lub 82 mm - standardowy się zmieści?

ewentualnie jaki niestandardowy warto by kupić - dla ciszy i pewnie zwiększonej wydajności (np. jakby się wzięło procek i5) ?

Patrz post #40. w i5 cooler jest nieco wyższy, ale do Twojej obudowy też się zmieści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moją rada - wypróbuj najpierw standardowe chłodzenie, a jak będzie za głośno to dopiero zastanawiaj się nad jakimiś alternatywami.

Sporo też zależy od konkretnej sztuki...

tylko ja chcę by wszystko złożył sklep - a wiadomo że jak potem będzie wymiana wentyla to jest dużo roboty od zera - demontaż płyty itp. - więc wolę od razu kupić coś mocniejszego - poza tym myślałem o procku i5 - tdp 65wat - tu standard może być już hałaśliwy stąd wolę wyprzedzić być może oczywisty problem wydajności standardowego wentylatora.

jakieś propozycje czegoś tańszego od tego shurikena (w moim sklepie też kosztuje 189zł).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki demontaż płyty?!? Naprawdę nigdy nie zmieniałeś samodzielnie chłodzenia?

Żadnego demontażu. Wymiana chłodzenia zajmuje najwyżej 2 minuty.

TDP 65 to też nie jest dużo. Nawet na firmowym chłodzeniu będzie chodziło cicho.

Tym bardziej, że twój komputer nie będzie raczej zbytnio obciążany.

Nie grasz, więc procesor najczęściej będzie się nudził.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

no właśnie tak pomyślałęm że jak już tyle wydawać to i karte grafiki dałbym w miarę sensowną hd7790 (tdp 85wat).

więc granie też by pewnie wchodziło w rachubę (przynajmniej teoretycznie - bo czasu może nie być).

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to odchodzisz od idei HTPC ... :)

Ani małe, ani oszczędne ani ciche ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

no obudowa byłaby HTPC - Silverstone Sugo - ta najmniejsza front 17cmx22cm i długa na 28cm

po prostu pasuje mi taki jamnik - mam go gdzie wcisnąć pod tv.

a skoro w tej obudowie wchodzą karty 2 slotowe to prawie w cenie 7750 low profile mam 7790 (i na tej już moża konkretniej pograć, poza tym jak obniżę jej taktowanie to i tdp do 60wat zejdzie).

jeszcze zastanawiam się czy nie wystarczyłby procek i3 3220 (tdp 55wat) - chodzi czy nie za słaby do takiej grafiki i w ogóle czy i3 to nie jest takie lekko lepsze g2020 za dodatkowe 200zł i prawdziwą różnicę robi i5 3350p.

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki demontaż płyty?!? Naprawdę nigdy nie zmieniałeś samodzielnie chłodzenia?

Żadnego demontażu. Wymiana chłodzenia zajmuje najwyżej 2 minuty.

to teraz już nie trzeba jakichś backplatów itp?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W intelu nie trzeba. Procesor i chłodzenie do niego wymienia się bez jakiegokolwiek demontażu płyty.

W AMD'ku może trzeba, chociaż nie wiem. Już dawno nie używałem.

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to teraz już nie trzeba jakichś backplatów itp?

Różnie z tym bywa... jak byś chciał wymienić ze standardowego coolera np. na tego Shuriken to trzeba będzie wyjąć płytę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież Shuriken ma zupełnie standardowe zapięcie. Tu są ładne fotki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja piszę o Big Shuriken 2 Rev B, którego podał BrinX.

Ten pierwszy Shuriken z tego co słyszałem pod względem wydajności chłodzenia oferuje niewiele więcej od standardowego coolera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapięcie zapięciem, niekiedy trzeba podkleić dodatkową płytkę, ale nie pamiętam czy w takich małych też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Tez bede chcial zlozyc HTPC. Bedzie w normalnej obudowie komputera tylko kupie cos w stylu czarny polysk. Potrzebuje rady. Jakie podzespoly wybrac?

1. Ma tam dzialac XBMC bez zadnych zaciec i filmy bluray 3d.

2. Druga sprawa to musi miec karte sieciowa gigabit i zeby procek byl na tyle szybki zeby mogl w pelni wykorzystac ten gigabit czyli po sieci okolo 120MB/s

3. Musi byc energooszczedny bo bedzie chodzic24/h

4. Musi byc naprawde cichy. Chce wszystko oprocz zasilacza miec chlodzone pasywnie (zasilacz pasywny jest za drogi). Na procesor bede chcial zamontowac moj stary radiator scythe ninja 2.

Na ten moment myslalem o takich podzespolach:

Intel Haswell Pentium G3220 DualCore 64 Bit 3.0GHz Lga1150 BOX 240
Gigabyte GA-H87-HD3 DDR3 350
Crucial 4GB 1600MHz Ballistix Tactical CL8 Low Voltage 140
ASUS GeForce GT 630 2GB DDR3 SILENT HDMI BOX 260
SilentiumPC Deus G1 500W 80+ Bronze 190
Obudowa CoolerMaster Silencio 550 320

Opcjonalnie
Adata SSD SP900 Premier Pro 64GB 9.5mm 85k + Adapter 3.5 260

Wychodzi bez dysku i bez ssd 1500zl.

Czytalem test tego procesora, a dokladniej czytalem o jego poborze pradu. W stanie spoczynku cala platforma bierze 55W. Biorac pod uwage ze zamontowali w nich najmocniejsze smoki jak chodzi o karty graficzne GeForce titan i amd 7970 i jeszcze 8Gb ramu to mysle ze jeszcze z tych 55W powinno spasc cos w moim przypadku. Co o tym sadzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasywny zasilacz PICO 120W to koszt < 200 zł ... więc nie mów że za drogi :)

I błagam nie pchaj 500W zasilacza do komputera który zużyje może ze 100W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

120W moze byc za malo gdybym odpalil jakas gre na nim to grafika moze pociagnac troche pradu. A ogolnie jak Ten sprzet Ci sie podoba? Zmienil bys cos w tym zestawieniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kup 160W PICO. W 220 zł się zmieścisz.

Procesor TDP 55W, grafika 65W, pozostałe komponenty nie wezmą więcej niż 20-30W. Powinno wystarczyć.

Poza tym sam napisałeś że ma być energooszczędnie.

Energooszczędne HTPC to raczej 30-50W ;)

Poza tym zestaw ok.

Ja co prawda lubię Radeony więc bym dał HD7750 (low profile) ale to już kwestia finansów i gustu.

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chodzi o grafike to obojetne byle by byla z pasywnym chlodzeniem i miala jakis zapas mocy zeby odtworzyc bluray 3d i ewentualnie w jakies malo wymagajace gry zagrac. Wybiore jak chodzi o grafike co tansze.

Teraz pytanie co do tego zasilacza PICO znalazlem na allegro 150W pico tylko tak patrze na zdjecie i widze problem. Jest w nim wyjscie zasilania tylko na jeden dysk sata a ja bede chcial dac tam 4 dyski. Chyba ze sa tam jakies zlodziejki do tych dyskow. Poza tym czy jest on w obudowie ATX? Bo to co na zdjeciu widze to gola elektronika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz na allegro bo sporo przepłacisz. Kupuj na aliexpress.com albo ebay.com (amerykańskim).

PICO ma wymiary niewiele większe od złącz zasilania ATX ... on jest właśnie taką "gołą" elektroniką.

Pamiętaj, że oprócz PICO musisz zakupić zasilacz 12V 10A (dla 120W). Podłączasz go na zewnątrz komputera.

4 dyski??? No sorry ale tylu dysków to PICO nie wytrzyma.

Mój PICO 120W daje sobie radę z dyskiem SSD i napędem BR-slim.

Pozostałe dyski w obudowach z zasilaczem mam podpięte po USB 3.0

Poza tym spróbuj znaleźć procesor z TDP 35W. Do gier wystarczy a będziesz mógł wyeliminować wiatrak z procesora.

No gier karta graficzna liczy się zdecydowanie bardziej. Nie bój się kart o TDP do 50-60W chłodzonych przez wiatraczki. Są tak zrobione że ich nie słychać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ten mini PC NUC wygląda fajnie. Tylko postawmy sprawę jasno to będzie miało wydajność nettopa.

Więc jako typowy HTPC super sprawa. Jednak do gier to co najwyżej wersja z Iris Pro (HD5200) a i to nie będzie rewelacji

Pewnych rzeczy na razie nie przeskoczymy.

Albo miniaturowy komputerek ze słabą wydajnością ale bardzo energooszczędny służący jako HTPC i do 'pointernetowania'.

Albo pełnoprawny komputer w obudowie ITX z dodatkową k.graficzną który to jednak zje dużo więcej prądu ale możemy na nim też pograć :)

Wszystko obija się o wielkość i prądożerność.

Można złożyć mały i wydajny komputerek ale bez dodatkowej grafiki.

Jak chcemy upchnąć kartę graficzną to już ona zajmuje miejsce i zjada dodatkowe waty.

Kiedyś wymyśliłem, że można by zrobić obudowę z plexy. Szeroką ale płaską (26 cm x 18 cm x 5 cm).

Zmieścić w niej płytę ITX z procesorem, pod płytą napęd BR a obok płyty (na płasko za pomocą riser'a) podłączyć pełnoprawną kartę graficzną. Pod kartą zmieściły by się dysk SSD.

Tym sposobem mamy stosunkowo mały ale wydajny komputer do wszystkiego.

Projekt czeka na realizację ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Kiedyś wymyśliłem, że można by zrobić obudowę z plexy. Szeroką ale płaską (26 cm x 18 cm x 5 cm).

...

Ewentualnie można kupić jakiś stary wzmacniacz/tuner.

Sam ostatnio kupiłem tuner Rotel RT-824 z 1976 roku - aluminium/drewno. Wygląda to nieziemsko obok tv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że można :D

Tylko amplitunery są z reguły sporo większe.

Poza tym zastanawiał bym się co zrobić z tymi wszystkimi wejściami i pokrętłami.

Ale pomysł zdecydowania wart rozważenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy na sprzęciku o parametrach Core i5-4200U z HD Graphics 4400 będą ok chodziły filmy 3d przez stereoscopic player po podłączeniu do projektora WXGA?? lub blu ray 3D?? Dodam że to siedzi w ultrabooku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...