Skocz do zawartości
goompas

HTPC i domowy serwer w jednym

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Chciałbym kupić lub złożyć jakieś małe coś co mogę podłączyć po hdmi do tv oraz będzie służyło do kilku innych rzeczy.

Sprzęt musiałby spełniać 2 wymagania funkcjonalne:

Możliwość odpalenia xbmc

oraz chcę postawić na nim repozytoria(svn, git), magazyn na filmy, serwer aplikacji(jboss), jakaś baza np mysql, postgresql.

Na pewno musi być ciche i nie zwiększyć znacznie rachunków za energię.

Poniższych rzeczy nie potrzebuję, ale jak będą nie będę narzekał:

3d, dvd, blueray.

Plusem byłaby możliwość dualbot linux/android.

Nie wiem czy iść w jakieś rozwiązanie out of the box, czy coś złożyć. W tym drugim wypadku musiałbym liczyć na Waszą pomoc :)

Chyba bardziej skłaniałbym się ku x86, ale to dlatego, że nie wiem czy na tych arm'ach(donglach, minipc) można w ogóle o czymś takim myśleć?

Dysk już mam http://proline.pl/?p=WD+WD1002FAEX tyle, że 3,5'' się raczej nie nada?

Budżet jak zwykle czym taniej tym lepiej ~1000-1500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobne tematy już były. Poszukaj.

Masz trzy drogi:

1 ) Intel I3 (z TDP 35W)

2 ) AMD Zacate

3 ) AMD A10-5700 (TDP 65W)

Do tego zasilacz PICO (120W albo 160W).

Reszta jaka chcesz.

Spokojnie zmieścisz się poniżej 1200 zł. Nawet na I3.

Sprzęt obsłuży wszystko bez problemu (repozytoria, SVN'y, bazy danych). Opcja 1 i 3 nawet Blu-Ray 3D.

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czemu nie np. jakiś tani notebook - w cenie 1350 jest kilkanaście typów np.

Acer TravelMate 5744-384G50

takie sprzęty przecież powinny bez problemu uciągnąć nawet BD 3d ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do laptopa/netbooka/notebooka nie podepniesz dysków po SATA. Chociaż można oczywiście kupić do dysków obudowy USB (najlepiej 3.0).

Android (czyli komputer na ARM'ie) na repozytorium/magazyn raczej odpada. Za dużo kłopotów z dostępem do danych. Nie mówiąc o tym, że porządnej bazy danych (poza LiteSQL'em) nie postawisz.

Może rozejrzyj się za mini komputerkami firmy ZOTAC? To też nie taki głupi pomysł.

Jak zwykle temat rzeka. Każdy da ci inną radę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i coś wybrałeś?

bo też się zastanawiam tylko jak widzę że np. najmniejsza obudowa z tego testu Antec ISK-110 VESA

ma rozmiar jak netbook (2-3 razy grubasza i tylko 4-7cm jeden bok ma krótszy), tylko 90wat to jakoś tak nie mogę się przekonać że warto w coś takiego się ładować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się nie zdecydowałem.

Najbardziej mnie ciągnie w stronę gotowych rozwiązań typu Zotac zbox, czy asusowe. Tylko tutaj jest problem, że to zwiększa koszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudów jest mnóstwo. Wystarczy poszukać na Allegro.

Dla uzdolnionych konstrukcyjnie ... można sobie wyciąć bajerancką obudowę z dymionej plexy.

Koszt podobny a możliwośc rozbudowy 100% lepsze. Można sobie dopasować obudowę do potrzeb.

A czy się w to ładować ... jak najbardziej ...

Dobrze zbudowany HTPC będzie ciągnął nieobciążony 20-30W energii, zajmował niewiele miejsca, a komfort tego, że odpalasz na nim wszystko co chcesz (bo to normalny komputer) .... nieoceniony. Nie wspominając o 100% ciszy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

a czy procesor AMD E2-1800 1.7 GHz (taki jak w tanich notebookach, TDP 18W) jest tym czymś co pozwoli odpalić tak jak napisałeś "wszystko co chcesz"?

czy raczej tu trzeba celować w AMD A10-5700 ?

mi w szczególności zależy na xbmc - szybkim i bezproblemowym.

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy procesor AMD E2-1800 1.7 GHz (taki jak w tanich notebookach, TDP 18W) jest tym czymś co pozwoli odpalić tak jak napisałeś "wszystko co chcesz"?

Brazos E2 do 1080p24 jak znalazł, ale na materiale z przeplotem mogą być już schody. Ponoć też z Silverlight nie domaga, ale może coś się w tej kwestii zmieniło... BD 3D oczywiście niet. Może następca, AMD Kabini coś w tej kwestii zmieni, wychodzi chyba w przyszłym miesiącu i z zapowiedzi ma mieć wydajność 100% lepszą od obecnego Brazosa.

A z procków z nieco wyższym TDP to platforma Trinity (do BD 3D - A6 5400K i wyżej) lub Llano albo poczekać na Richland, który też ma zadebiutować jakoś w czerwcu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy w procesorze AMD A10-5800 (TDP 100W) jak obniży się taktowanie do analogicznego jak jest w a10-5700(tdp 65wat) to zejdzie on też z TDP do 65wat (a może i mniej)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy w procesorze AMD A10-5800 (TDP 100W) jak obniży się taktowanie do analogicznego jak jest w a10-5700(tdp 65wat) to zejdzie on też z TDP do 65wat (a może i mniej)?

Najprawdopodobniej tak. Kwestia czy płyta pozwoli na taką zmianę taktowania procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a zastosowanie zamiast a10-5700 kombinacji:

Intel Pentium G2020 + np. Sapphire Radeon HD 7750 Low Profile 1GB DDR5

w sumie całościowo patrząc niewiele droższej (można zaoszczędzić na wolniejszym ram)

przełoży się na "lepszejszość" takiej kombinacji np. w grach?

jakieś wady takiego rozwiązania (oprócz prądu x 2 i ewentualnego wzrostu głośności)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakieś wady takiego rozwiązania (oprócz prądu x 2 i ewentualnego wzrostu głośności)?

Sam sobie odpowiedziałeś :)

Jasne, że możesz złożyć takie zestaw.

Tylko pobór prądu może sięgnąć nawet 140W.

Są takie zasilacze PICO ale wiatraczka na karcie i procesorze nie wyeliminujesz w łatwy i tani sposób.

Więc też zupełnie cicho nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wydajnościowo?

częstp piszą że taki tani i badziewny intel jak g2020 do gier jest lepszy niż wiele amd.

i czy w kombinacji z tą kartą graficzną 7750 będzie to lepsze do grania (raczej okazjonalnego) niż a10-5700?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak będzie lepszy. Intel ma dużo lepsze procesory.

AMD ratuje zdecydowanie lepsza zintegrowana grafika.

Jednak jeśli połączysz HD7750 z Intelem, taka kombinacja będzie wydajniejsza niż AMD.

Chociaż akurat G2020 demonem wydajności nie jest ;)

Tylko wciąż niejako odchodzimy do idei typowego HTPC.

A może taki procek?

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

tylko że to już nie jest podstawka 1155.

a co do zużycia energii: HD7750 i g2020 mają oba po tdp 55.

więc w stosunku do a10-5700 różnica jest 45wat.

to nie wydaje się dużo, bo różnica będzie tylko podczas grania a te na pewno dzięki mocniejszej grafice będzie warte poświęcenia kosztem głośności - wtedy wentyle zaczną co najwyżej hałasować - ale samo płynniejsze granie będzie pewnie tego warte.

a może warto do takiego procka dać nvidię? np gt640 (tdp 65wat) lub gtx650(tdp 64w) ?

choć czytałem opinie że na słabe procesory lepszy jest radeon.

no i kwestia podstawowa - czy xbmc ma jakieś mniej lubiane lubiane firmy?

na zasadzie lepiej działa z nvidią niż radeonem?

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może warto do takiego procka dać nvidię? np gt640 (tdp 65wat) lub gtx650(tdp 64w) ?

choć czytałem opinie że na słabe procesory lepszy jest radeon.

Taa, jeśli myślisz o giercowaniu to do dwurdzeniowca lepszym wyborem będzie Radeon.

no i kwestia podstawowa - czy xbmc ma jakieś mniej lubiane lubiane firmy?

na zasadzie lepiej działa z nvidią niż radeonem?

xbmc nie lubi się z igpu intela (artefakty przy włączonej akceleracji gpu), ale nvidia czy radeon to raczej bez różnicy.

Jak jesteś maniakiem perfekcyjnego 23.976 fps to pod nvidią przez custom resolution można uzyskać wynik bliski ideału, z kolei bez zabawy "w dłubanie" to Radeon jest zwykle pod tym względem nieco bardziej precyzyjny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za uwagi.

czy procek g2020 ze standardowym wentylem w ogóle się zmieści w obudowach wysokich na 9cm

np. Chieftec FI-01B-200W ?

a może lepiej brać coś wyższego jak Thermaltake SD101 Black/MiniITX 180w ?

tylko ogólnie te obudowy to spore klocki jak na htpc.

ktoś może polecić coś mniejszego co zmieści kartę low profile?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktoś może polecić coś mniejszego co zmieści kartę low profile?

To jest właśnie problem. Dużo szukałem i ciężko z tym.

Jak jest obudowa mała (max 24x24 cm) to ma też z reguły nie więcej niż 7-9 cm wysokości. Karta nawet low-profile nie wchodzi.

Wyższe obudowy mają też zazwyczaj większe wymiary. Kółko się zamyka.

Można oczywiście kupić coś względnie małego ale wysokiego jednak co do estetyki ... najczęściej dno.

Na razie świętego grala nie znalazłem :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalazłem test tego mniejszego chiefteca:

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/chieftec-flyer-fi-01w-test.html

wydaje się że kartę low profile powinien zmieścić. a może ta zatoka to pic ?

i drugie nie wiesz jak jest z procesorem? obudowa ma 9cm wysokości - zmieści się g2020 ze standardowym coolerem? bo w teście wcisnęli i3 - one mają takie same coolery?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja obudowa ma 7.5 cm i brakuje tak około 1.5 cm aby się karta zmieściła.

Więc podejrzewam, że 9 cm powinno wystarczyć.

O procesor się nie martw. Najwyżej kupisz sobie jakieś nisko-profilowe chłodzenie. To nie jest problem.

Jak się bardzo mocno uprzesz to można kupić nawet pasywne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...