Skocz do zawartości
Maciej Koper

TEST: Panasonic TX-L42ET60 model 2013

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście ma wpływ zarówno ustawienie luminancja ekranu jak i kontrast. Większość ST60 jest cichych ;)

Hmm, z ustawień fabrycznych trybu prawdziwe kino zmniejszałem jedynie kontrast do wartości 40 jak i kolor do wartości 40, ale luminancją nie bawiłem się bo to były ustawienia zaawansowane, które sobie na początku odpuściłem. Ponad to w nocy w zupełnie ciemnym pokoju ekran nie raził po oczach nawet przy jasnych scenach choć za dnia z przysłoniętymi oknami (ale jednak z odbijanymi promieniami światła od ścian) obraz był również nadzwyczaj wyrazisty i szczegółowy...

Maciek pisząc, że większość plazm tego segmentu ST60 jest cichych masz na myśli skalibrowane plazmy do oglądania nocnych seansów czy również te włączone z ustawieniami fabrycznymi na dowolnym trybie pracy ekranu?

(albo ja miałem pecha z tymi egzemplarzami??? ponieważ pierwszy z nich przez pierwszą godzinę był zupełnie niesłyszalny zanim zaczął "bzyczeć").

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego we wszystkich opiniach i testach nikt nie zwrócił uwagi jak mocno grzeje się lewa tylnia część tego telewizora. Za dwa lub trzy lata będziecie w serwisie wymieniać kondensatory lub coś grubszego.

Też miałem brać tego Panasonika ale ze względu na taką temperaturę odpuściłem. Elektronika bardzo nie lubi wysokich temperatur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja strata ;) Wysoka temperatura to znaczy ile? Procesory w komputerach działają często wiele lat przy 70 - 80 stopniach, a tego już ręką byś nawet nie dotknął by sprawdzić. Druga sprawa skąd wiesz jakie temperatury panują elektronice LCD pod obudową? Stawianie z góry założenia, że TV zepsuje się po kilku latach bo jest ciepły w rogu jest absurdalne moim zdaniem. W nowych wyświetlaczach masz tyle elektroniki, że prędzej czy później coś musi siąść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem na oku ten telewizor, ale z tego co tutaj przeczytałem to raczej odpada, bo filmy chciałem oglądać głównie wieczorami, do tego pograć trochę na ps3 no i standardowe oglądanie cyfrówki w dzień. Co polecacie w kwocie do 3 tysięcy?

Może któryś z tych modeli będzie lepszy?

Samsung UE46F6320
Philips 46PFL4508H
Philips 46PFL4908H

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja strata ;) Wysoka temperatura to znaczy ile? Procesory w komputerach działają często wiele lat przy 70 - 80 stopniach, a tego już ręką byś nawet nie dotknął by sprawdzić. Druga sprawa skąd wiesz jakie temperatury panują elektronice LCD pod obudową? Stawianie z góry założenia, że TV zepsuje się po kilku latach bo jest ciepły w rogu jest absurdalne moim zdaniem. W nowych wyświetlaczach masz tyle elektroniki, że prędzej czy później coś musi siąść.

Wybacz, nie mogłem robić pomiaru temperatury termometrem w sklepie, ale wszystkie inne tv nie grzeją się tak mocno jak Panasonic. W komputerach owszem procesory się grzeją ale są przewidziane do tego odpowiednie systemy odprowadzania ciepła - radiatory wentylatory itd. Nie wiem czy jest to prawda, ale sprzedawca mówił że w panasonicu właśnie z lewej strony jest umieszczone całe podświetlenie matrycy i stąd ta wysoka temperatura.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem na oku ten telewizor, ale z tego co tutaj przeczytałem to raczej odpada, bo filmy chciałem oglądać głównie wieczorami, do tego pograć trochę na ps3 no i standardowe oglądanie cyfrówki w dzień. Co polecacie w kwocie do 3 tysięcy?

Może któryś z tych modeli będzie lepszy?

Samsung UE46F6320

Philips 46PFL4508H

Philips 46PFL4908H

Z powyższych najlepiej byłoby wziąć Samsunga.

Wybacz, nie mogłem robić pomiaru temperatury termometrem w sklepie, ale wszystkie inne tv nie grzeją się tak mocno jak Panasonic. W komputerach owszem procesory się grzeją ale są przewidziane do tego odpowiednie systemy odprowadzania ciepła - radiatory wentylatory itd. Nie wiem czy jest to prawda, ale sprzedawca mówił że w panasonicu właśnie z lewej strony jest umieszczone całe podświetlenie matrycy i stąd ta wysoka temperatura.

Pomiar jest zbędny, dalej nie rozumiem o co Ci chodzi. Będziesz macał ten telewizor nałogowo że musi być zimny? :D Wspomniałem o procesorze, bo kiedyś jak bawiłem się jeszcze dużo częściami do PC to pamiętam, że na fabrycznych systemach chłodzenia procesory intel regularnie osiągały 100 stopni i więcej i czy ktoś narzekał na to? Nie, i pewnie nikt nie pchał palca pod radiator żeby macać i nikt nie przerażał się, że przez to się zepsują. Teraz jakaś mania widzę narzekania, że elektronika się nagrzewa.

BTW plazmy nie mają podświetlenia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Macieju, który z podanych telewizorów poleciłby Pan?

Panasonic TX-L42ET60
SONY KDL-42W805

Sony KDL-42W655

A może jeszcze inny w cenie do 3000zł? Nie musi być z 3D. Telewizję oglądam najczęściej w dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiar jest zbędny, dalej nie rozumiem o co Ci chodzi. Będziesz macał ten telewizor nałogowo że musi być zimny? :D Wspomniałem o procesorze, bo kiedyś jak bawiłem się jeszcze dużo częściami do PC to pamiętam, że na fabrycznych systemach chłodzenia procesory intel regularnie osiągały 100 stopni i więcej i czy ktoś narzekał na to? Nie, i pewnie nikt nie pchał palca pod radiator żeby macać i nikt nie przerażał się, że przez to się zepsują. Teraz jakaś mania widzę narzekania, że elektronika się nagrzewa.

Panie Macku jestem na etapie kupna TV, zainteresował mnie tx-l47et60, ale akurat ta informacja o nagrzewaniu się dla mnie ma znaczenie i biorę pod uwagę też awaryjność. Wczoraj wysiadł mój 5 letni Sharp LC-37G20E , po rozebraniu go okazało się że się tak nagrzewał iż dosłownie z płyty głównej rozlutował się i odpadł kondensator (leżał sobie na dole obudowy), niestety po przylutowaniu w telewizorze nie działają wejscia hdmi (na starość został inwalidą :( )

Z komputerami to całkiem inna bajka, procesory są przystosowane do wysokich temperatur i mają tą zalete że jak po kilku latach taki procesor się przegrzeje to można go wtedy łatwo wymienić za kilka złotych. Serwis kilkuletniego TV zazwyczaj jest tak drogi iż nie opłaca się go naprawiać, dlatego chciałbym uzyskać opinie ludzi którzy naprawiają ten sprzęt, jaka marka jest mniej,a jaka bardziej awaryjna? Jak jest z Panasonicami ?

Edytowane przez Miruk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że miałem do czynienia już serwisowaniem różnych sprzętów, w tym telewizorów, więc podpowiem Ci jedną rzecz. Trochę nieprawidłowo interpretujesz objawy.

Jeśli masz obok siebie dwa urządzenia w tej samej technologii, które pobierają zbliżone ilości energii. I jedno z nich jest chłodniejsze, a drugie cieplejsze. To wcale nie oznacza, że to cieplejsze będzie bardziej awaryjne. Ba, może być dokładnie odwrotnie. Bo takie obserwacje wskazują, że w przypadku urządzenia cieplejszego, jest wielce prawdopodobne, że konstruktor lepiej rozwiązał oddawania ciepła na zewnątrz obudowy. Krótko mówiąc. W tym pierwszym ciepło kisi się wewnątrz obudowy, a w tym drugim obudowa stanowi element radiatora/wymiennika ciepła.

To jest tak samo jak w termosie z wrzątkiem, to że z zewnątrz jest zimniejszy od szklanki wypełnionej tym samym wrzątkiem, nie oznacza, że jest w nim chłodniej. Wręcz przeciwnie, szklanka szybciej osiągnie komfortową temperaturę pokojową. Mam nadzieję, że jasno przekazałem w czym rzecz.

Tak samo wyglada sprawa z notebookami. Macbooki Pro Unibody, które są ciepłe całą powierzchnią metalowej obudowy, znacznie rzadziej ulegają awarii niż pozornie chłodne notebooki innych firm. Wszystko jest kwestią tego jak szybko i skutecznie ciepło jest oddawane na zewnątrz. A nie jaka jest temperatura robocza urządzenia zewnętrznych powierzchni urządzenia.

To samo z telewizorem. I temperaturą jego obudowy. No chyba że zamierzasz oglądać telewizję przez kamerę termowizyjną :). Technologia osiągnęła taki poziom, że wnętrze obudów jest coraz mniejsze. Siłą rzeczy obudowa zaczyna być wykorzystywana jako radiator oddający ciepło. A jako ciekawostka, w plazmach Panasonica,ciepło dodatkowo jest oddawane do przodu przez samą matrycę. Ramka rozgraniczająca sąsiednie komórki stanowi radiator, który tak właśnie działa.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u was, ale mój Panasonic lewa strona, tył na dole jest minimalnie cieplejszy od całej reszty obudowy, tak więc może kolega który pisał że się grzeje trafił na taką sztukę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem w poprzednim poście. To jest wszystko kwestia redystrybucji ciepła na zewnątrz obudowy. Jeśli sama obudowa uczestniczy w tym jako radioator, to w grę wchodzą i pozostałe czynniki. Gdzie jest ustawiona, jak blisko innych urządzeń, także tych wydzielajacych ciepło. Jaka jest temperatura otoczenia i jak szybko ciepło w związku z tym może być oddane na zewnątrz.

Ale i tak niezależnie od tych wrunków, to i tak lepiej jak obudowa jest ciepła na zewnątrz, bo to znaczy że ciepło jest usuwane ze środka, niż miałaby być pozornie chłodna, a całe ciepło miałoby się kisić w środku jak w termosie.

A cudów nie ma, jeśli mamy 2 telewizory o zbliżonych parametrach (przekątnej, poborze energii) i oba są wykonane w tej samej technologii. To jeśli jeden jest zimny, a drugi ciepły, to cudów nie ma. Ten zimny po prostu nie oddaje tego ciepła na zewnątrz jak należy. A energia cieplna w obu powstaje na podobnym poziomie, z racji podobieństw technologicznych i podobnego poboru energii.

W takim przypadku, jeśli oglądałbym się na możliwą awaryjność, jak to rozważał Kolega wcześniej, to wolałbym kupić ten ciepły na zewnątrz, a nie ten gorący w środku, za to z zimną obudową :).

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Który z tych TV polecacie?
TV do oglądania filmów akcji /filmy przyrodnicze

Będzie bardziej użytkowany wieczorami-raczej do zaciemnionego pomieszczenia(podł lampka nocna)


Panasonic TX-L47ET60E cena,3090
ponoć słaby dzwięk ?



Samsung UE46F6500 cena.ok 2700zł

Edytowane przez sony35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Który z tych TV polecacie?

TV do oglądania filmów akcji /filmy przyrodnicze

Będzie bardziej użytkowany wieczorami-raczej do zaciemnionego pomieszczenia(podł lampka nocna)

Przepraszam, że będę nudny w tej wypowiedzi, ale wydaje mi się, że jesteśmy w temacie o tytule "TEST" i na pierwszej stronie jest piękne podsumowanie. Rozumiem, że łatwiej zadać kolejny raz to samo pytanie niż tam zajrzeć?:

Słaby kontrast i brak dobrego wygaszania strefowego eliminuje Panasonic'a ET60 z zastosowań telewizora do filmów. Nie oszukujmy się, to nie jest dobry wybór do zaciemnionego pomieszczenia i seansów w warunkach kinowych

Edytowane przez Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Telewizor budżetowy zgadzam się, mój stary lg42ld550 terra wdaje się mi ze był kozak, ale ja u siebie fioletowego smużenia pod kontem nie widzę, powinno byc napisane ze to może występować zależnie od egzemplarza. W domu jak się ma tv za 8 tys. albo więcej to potem ciężko obiektywnie napisać test budżetowego tv.. Podajcie jak można jakieś stronę z ustawieniami obrazu do tego et60 albo swoje użytkownika, bo podpięty pod pc (hdmi fulhd) widoczność szczegółów w ciemnych scenach przy fabrycznych trybach zerowa.... Pozdrawiam serdecznie.

Edytowane przez schabol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wady i Zalety spostrzeżenia amatora

- Czerń ( a raczej jej brak) Bez przynajmniej wstępnych ustawień obrazu, przy użyciu plansz(np z Internetu) do ustawienia bieli i czerni, w filmach(tv,pc) czy grach, obraz w cieniu jest po prostu nie widoczny ZERO, nic...
-.. po skorygowaniu ustawień w menu jest już lepiej ale do rewelacji daleko i kolory już nie są takie intensywne..
- .. a to miała byc największa zaleta tego tv
- pól mat + powłoka antyrefleksyjna słabo się sprawdza, jeśli wcześniej mieliście matowy ekran i lubicie oglądać przy świetle, tv nie dla was.
- clouding może występować zależnie od egzemplarza, mniej lub więcej, u mnie nie dużo w prawym dolnym rogu.
- słaby obraz przy niskim birecie np. z youtube (mp4,avi,mkv itd. ) …
No to teraz Zalety:
- Przy wysokim birecie w fulhd ostry i wyraźny obraz ( nie licząc czerni)
- Kąty widzenia
- bardzo niski input lag w grach, nawet fps ustawiony sztywno na 30fps a obraz dalej bardzo płynny
- Wszystkie szmery bajery (smart) i działanie samego tv bardzo płynne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jeśli nie Panasonic TX-L42ET60

To lepiej sony 42W829B czy tańszy samsung z serii 40F6500?

Edytowane przez sony35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę odkopię czy ma ktoś z szanownego grona możliwość podesłania opisu kalibracji tego TV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...