Skocz do zawartości
Maciej Koper

TEST: Panasonic TX-L42ET60 model 2013

Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam do najkrótszego testu świata nowego cacka Panasonic'a na 2013 rok - modelu ET60. Do czynienia miałem z wersją 42".

cheveron.jpg

Nie zdejmowałem obudowy z telewizora, ani nie próbowałem zaglądać przez otwory tylne by sprawdzić matrycę, jednak konstrukcja subpikseli wskazuje, że jest to ekran AS-IPS produkcji LG Display.

.... a co za tym idzie taki o niskim kontraście, którego nie poprawi dynamiczne podświetlenie. Ekran bowiem jest podświetlany krawędziowo i posiada pionowe strefy wygaszania. To oznacza, że nie uświadczymy zbyt często pogłębienia czerni. Podczas oglądania filmu jest mało sytuacji kiedy jedna ze stron obrazu ciemna na tyle by można było przygasić strefę. Dużo korzystniejsze jest wygaszanie poziome stosowane np. w telewizorach Sony, czy tegorocznych Samsungach. Wtedy możemy liczyć np. na wyczernienie pasów obecnych przy filmach w kinowych proporcjach 2.35 :1.

Matryca IPS ma ogromną zaletę w postaci stabilności obrazu pod kątem. Dzięki temu nic nie dzieje się z kolorami tak jak na większej części telewizorów opartych o odmiany matryc VA. Na tych drugich kąty są nieraz takie wąskie, że siedząc na wprost widać już problemy w narożnikach obrazu. Tu odwzorowanie barw jest doskonałe, ale... jak odchylimy się trochę mocniej to niestety zaczynają wkurzać wady matryc IPS - srebrzenie (gdy patrzymy bardziej z dołu) i shift czerni w kolor śliwkowy (gdy patrzymy bardziej od góry).

et60.jpg

Producent nie zastosował tu żadnego polaryzatora ograniczającego te irytujące zachowania, z drugiej strony ET60 to niska seria, więc nie ma co się dziwić. Do pewnego kąta (może 30 stopni) jest to zwyczajnie denerwujące. Przy większym kącie obraz przestaje nadawać się do oglądania, bo śliwkowy kolor czerni mocno zalewa swoim kolorem ciemne barwy.

et602.jpg

Nie wygląda to dobrze i faktycznie takie nie jest w rzeczywistości, ale może nie dramatyzujmy. Wyżyłowane nie-IPS'owe LCD pod takim kątem wyglądałyby jeszcze gorzej.

Zmierzony kontrast ANSI telewizora wynosi 860:1
to oznacza, że luminancja czerni to aż 0.14 cd/m2 (przy maks. jasności 120cd/m2).

To dosyć słaby wynik, szczególnie, że inne telewizory LCD potrafią reprodukować 2 - 3 razy głębszą czerń, a plazmy nawet 10 - 15 razy. Pamiętajmy jednak, że kontrast nie jest mocną stroną matryc IPS i wartości te są typowe.

Przy mocnym oświetleniu zewnętrznym czerń natomiast wygląda smoliście głęboko, a to dzięki zastosowaniu satynowej powłoki matrycy. Fakt, że odbija się w niej wszystko jak w lustrze, ale ekran nie wytraca kontrastowości jak te z matową powłoką. Moim zdaniem to lepszy kompromis. Przy bardzo mocno naświetlonym pomieszczeniu jasność telewizora może się jednak okazać trochę za mała. Przy maksymalnej wartości podświetlenia osiąga jasność około 200cd/m2.

et603.jpg

Kalibracja
Tegoroczne Panasonic'ki przeszły sporą metamorfozę pod względem ilości ustawień kalibracyjnych. Nawet w niskim modelu jakim jest ET60 jest ich cała masa (wielopunktowy balans bieli i gamma, korekcja przestrzeni barwnej), w dodatku działają z iście chirurgiczną precyzją. Po kalibracji kolory są niezwykle wiernie oddane. Podczas weryfikacji rezultatów na referencyjnym materiale video szybko doszedłem do wniosku, że wygląda on po prostu poprawnie i nie potrzeba jakichkolwiek dodatkowych korekt. To nieczęste zjawisko.
Najlepszym fabrycznym trybem okazał się, co mnie z resztą nie zdziwiło, "prawdziwe kino". Był ustawiony dosyć dobrze już fabrycznie, ale miał kilka wad. Obraz miał trochę obniżoną kontrastowość, szczególnie jak na warunki nocne. Biel była delikatnie zabrudzona.

Raport z kalibracji: http://tnij.org/et60

Odwzorowanie ruchu

Niestety nie miałem czasu by szczegółowo przetestować TV pod tym względem, wyciągnąłem jednak dwa wnioski:

  • brak funkcji poprawy płynności filmów (24 klatkowych). Funkcja 24p smooth film poprawia jedynie ostrość (zmniejsza smużenie), ale materiał szarpie jak w kinie (jest charakterystyczny filmowy judder)
  • funkcja IFC (intelligent frame creation) działa podczas odtwarzania materiałów innych niż 24 klatkowe, na przykład przy telewizji. Ruch można stopniowo upłynniać (są 4 stany działania). W najagresywniejszym jest już spory teatr, a mimo to nie sypie wcale tak mocno artefaktami.

Nie zmierzyłem dokładnie rozdzielczości obrazu ruchomego (mój generator obrazu ma specjalnie przygotowane do tego testy), ale mogę powiedzieć, że nie wypadły by one zbyt korzystnie. Nawet najbardziej oddalone od siebie linie pozostawiały za sobą ogon na tyle długi by nakładać się na sąsiednie. Używanie upłynniacza poprawiało w tej sytuacji ostrość, ale bez szału. Telewizor ma na stałe włączoną funkcją Backlight Scanning 600Hz i całe szczęście. Bez niej byłby dramat. Teraz dramatu nie ma, ale od telewizorów z dobrymi układami poprawy ruchu, bądź plazm dzieli cała galaktyka.

Komu Panasonic'a? Komu?
Słaby kontrast i brak dobrego wygaszania strefowego eliminuje Panasonic'a ET60 z zastosowań telewizora do filmów. Nie oszukujmy się, to nie jest dobry wybór do zaciemnionego pomieszczenia i seansów w warunkach kinowych. Jeżeli planujemy wykorzystać go do takich celów powinniśmy bezwzględnie pomyśleć o podświetleniu tła za telewizorem by oszukać wzrok, uratować trochę czerni i zamaskować wady matrycy IPS'owej. Telewizor ten to typowy "salonowiec", ładnie wykonany, ładnie się prezentujący, wyposażony w powłokę o wysokiej przejrzystości, dzięki której nie wytraca kontrastowości w świetle słońca. W jasnym pomieszczeniu nie zauważymy większości wad.

Panasonic ET60 vs świat
Rozumiem chęć posiadania telewizora z matrycą IPS szczególnie w dobie mocno wyżyłowanych telewizorów na których kąty widzenia po prostu nie istnieją. Zakładając, że chcemy przeznaczyć ~3500zł na 47" telewizor będziemy mieli do wyboru testowanego Panasonic'a lub LG LM670. Z tych dwóch wybrałbym Panasonic'a, aczkolwiek po kalibracji trudno byłoby odróżnić te modele od siebie.
.... Po chwili zastanowienia dochodzę chyba do wniosku, że nie kupiłbym go. Poszedłbym jednak w stronę Sony EX650 lub Philips PFL5507k. Te dwa telewizory mają jeszcze rozsądne kąty widzenia i trzykrotnie większy kontrast, który jest w tym wypadku istotniejszy.

Dziękuję za uwagę.



Edytowane przez Gmeru
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam odnosić się do testów na hdtv, podobnie jak nie zamierzam odnosić się do prawideł sprzedawców w markecie.

Jeśli chcesz żebym rozwinął jakiś wątek tematu to napisz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie to w tym roku zdaje się duża część sony też będzie na panelach IPS od lg.

czyli co? zaliczy mega zniżkę formy?

ja mam w chacie także lg lw570 i poza słabszym kontrastem to obraz jest wg mnie bardzo ok. świetne plazmowe kolory.

no jak na lcd świetne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie to w tym roku zdaje się duża część sony też będzie na panelach IPS od lg.

czyli co? zaliczy mega zniżkę formy?

ja mam w chacie także lg lw570 i poza słabszym kontrastem to obraz jest wg mnie bardzo ok. świetne plazmowe kolory.

no jak na lcd świetne :)

Nie określiłbym zniżką formy stosowania matryc IPS. Zniżka formy to na przykład beznadziejne kąty widzenia w nowych "elcedekach" z matrycą VA. Jeśli jednak szukamy telewizora przede wszystkim do oglądania wieczorem to segment LCD nie ma optymalnego rozwiązania. Wszystko jest sztuką kompromisów. Telewizor z matrycą IPS ma tak jak napisałeś fajne "plazmowe" kolory, ale przydałoby się mu podświetlenie full led z dobrym lokalnym wygaszaniem, albo chociaż krawędziowe podświetlenie i poziome strefy. ET60 ma pionowe strefy, które niewiele dają, więc dostajemy telewizor z bardzo mizernym kontrastem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak się ma ET60 do serii Sony HX750?

HX750 to właśnie TV z matrycą xVA, bez local dimmingu (posiada frame dimming, o którym jest wiecej napisane w jego teście). Różnice między tymi dwoma typami matryc opisałem na blog.skalibrujtv.pl w tekście "plazma vs lcd w 2013 roku".

W skrócie znacznie lepszy kontrast, ale dużo gorsze kąty. Dodatkowo doskonałe odwzorowanie ruchu charakterystyczne dla TV sony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko ktoś zaprosi mnie na kalibrację to od razu będzie test i to nie najkrótszy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pełni popieram pana Macieja, chociaż mam tylko panasa tx-l47et60e. Pozdrawiam.

mozesz napisac od kiedy go masz ?

i jak przedewszystkim wrazenia z oglądania ? widzisz te same problemy co maciej ??

@

Maciej Koper

link z kalibracją nie działa.. - popraw jak mozesz.

i powiedz mi czy dla zwyklego usera to dobry telewizor czy bardzo dobry i dlaczego ??

i nie wiem czy miales stycznosc z serią panasonica ET5E, porownaj je jak mozesz tak na szybko z pamięci, albo jak masz pod ręką gdzieś te TV to jakieś głębsze,większe porównanie. gdyz wlasnie seria ET60 to nastepca serii ET5e i nie wiem czy tam jest lepszy obraz czy tu.

Edytowane przez acess

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz napisac od kiedy go masz ?

i jak przedewszystkim wrazenia z oglądania ? widzisz te same problemy co maciej ??

@

Maciej Koper

link z kalibracją nie działa.. - popraw jak mozesz.

i powiedz mi czy dla zwyklego usera to dobry telewizor czy bardzo dobry i dlaczego ??

i nie wiem czy miales stycznosc z serią panasonica ET5E, porownaj je jak mozesz tak na szybko z pamięci, albo jak masz pod ręką gdzieś te TV to jakieś głębsze,większe porównanie. gdyz wlasnie seria ET60 to nastepca serii ET5e i nie wiem czy tam jest lepszy obraz czy tu.

Poprawiony link: http://tnij.org/et60

W stosunku do ET5E nie ma dużych różnic. Oba telewizory wykorzystują matryce IPS LG które są do siebie podobnie. Różnią się natomiast możliwościami kalibracji. Jeżeli zależy Ci szczególnie na reprodukcji barw i zamierzasz kalibrować TV to wybierz ET60, w przeciwnym razie nie ma co zaprzątać sobie głowy. Główne różnice polegają na funkcjach multimedialnych w produktach z 2012 i 2013 roku.

Czy dobry dla zwykłego usera? Nie wiem co napisać ponad to co napisałem w pierwszym poście. Może sformułuj konkretne pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

To w cenie ok. 3500zł jaki telewizor wybrać??

Myślałem nad 47" panasonic et60 ale znowu zwątpiłem:(

Główna sprawa to jakość obrazu, płynność i kąty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciej mogę Cię prosić o sprawdzenie w TV Panasonic 42Et60 o podlaczenie go kablem HDMI z laptopem ?
czy jest wyswietlany obraz na TV ?
gdyz znajomi żalą się że nie ma obrazu na zadnym HDMI.
a na innym tv chodzi . sprawdzane na 2 kablach.

Edytowane przez Since

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jesteś tu młody to ja sie odniosę.

Mają szczęście, że zdjęć nie trzeba robić analogiem. Bo by na filmach zbankrutowali. Albo inaczej: to jakis story board do filmu z telewizorem w roli głównej.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

To w cenie ok. 3500zł jaki telewizor wybrać??

Myślałem nad 47" panasonic et60 ale znowu zwątpiłem:(

Główna sprawa to jakość obrazu, płynność i kąty.

A czego oczekiwałeś od tego telewizora i co Cię rozczarowało po moim teście?

Maciej mogę Cię prosić o sprawdzenie w TV Panasonic 42Et60 o podlaczenie go kablem HDMI z laptopem ?

czy jest wyswietlany obraz na TV ?

gdyz znajomi żalą się że nie ma obrazu na zadnym HDMI.

a na innym tv chodzi . sprawdzane na 2 kablach.

Jak mam sprawdzić, przecież nie posiadam tego TV :) Piszesz znajomi w liczbie mnogiej, czy to znaczy, że kilka różnych osób nie może uzyskać na tym modelu obraz z laptopa? Nie powinno być z tym problemu. Ja podczas kalibracji podłączałem do niego tylko generator sygnału accupell dvg-5000 i odtwarzacz egreat r6s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czego oczekiwałeś od tego telewizora i co Cię rozczarowało po moim teście?

Jak mam sprawdzić, przecież nie posiadam tego TV :) Piszesz znajomi w liczbie mnogiej, czy to znaczy, że kilka różnych osób nie może uzyskać na tym modelu obraz z laptopa? Nie powinno być z tym problemu. Ja podczas kalibracji podłączałem do niego tylko generator sygnału accupell dvg-5000 i odtwarzacz egreat r6s.

Myslalem ze jeszcze stoi u Ciebie na testach.

piszac znajomi mam tu na mysli 1 telewizor - i niestety u nich nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maćku a nie mógłbys zrobic najkrótszego testu świata :

dla

SAMSUNGa F8000

Przyłączyłbym się z prośbą o test Panasonica DT60. Zastanawiam się nad nim, Samsungiem F8000 oraz Sony W905.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Od dwóch dni jestem posiadaczem Panasonica TX-L47ET60E.

Jak narazie wszystko super ale mam jedno pytanko.

Podczas szybszego ruchu na ekranie tak jakby obraz nie "nadążał za sobą".

Idzie zmienić w opcajch telewizora cos żeby ten efekt był jak najmniej zauważalny?

P.S. Czy może kalibracja by pomogła?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo układ kompensacji ruchu, albo redukcja szumów. Powyłączaj w opcjach jedno i drugie, potestuj, sprawdź. A tak w ogóle to kupiłeś LCD, więc tego można się było spodziewać przecież.

Swoją drogą (tu znowu pewnie wsadzę kij w mrowisko) nie mogę wyjść ze zdumienia, że ludzie mogąc naprawdę niewiele drożej kupić Mercedesa (ST60), kupują Fiata (ET60) :D.

Zachodzę w głowę, jako to może być przyczyna takich decyzji zakupowych.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą (tu znowu pewnie wsadzę kij w mrowisko) nie mogę wyjść ze zdumienia, że ludzie mogąc naprawdę niewiele drożej kupić Mercedesa (ST60), kupują Fiata (ET60) .

Zachodzę w głowę, jako to może być przyczyna takich decyzji zakupowych.

Bo mniej pali? :D

Wczoraj rozmawiałem telefonicznie z posiadaczem ET60 i przyczyną zakupu była żona, której się bardzo spodobał ;)

Edytowane przez Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...