Skocz do zawartości
vandel1

H.265 zatwierdzony, czyżby jakość Blu-ray w TV? 4K i Blu-ray?

Rekomendowane odpowiedzi

info z tej strony http://www.frazpc.pl...-telewizji.html

Źródło TechCrunch

H.265 zatwierdzony, doczekamy się jakości Blu-ray w telewizji?

Dzisiaj rano świat obiegła informacja, że ITU (International Telecommunication Union - Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna) zatwierdziła nowy standard kodowania plików wideo, znany do tej pory jako High Efficiency Video Coding ( w skrócie HEVC). Następca formatu H.264 otrzymał nazwę H.265 i można się spodziewać jego szybkiej adopcji zarówno na platformach satelitarnych jak i w internecie, bo według zapowiedzi jest w stanie dostarczyć obraz o tej samej jakości co H.264 ale wykorzystując tylko połowę bitrate'u wymaganą przez starszy kodek.

h265.jpg

Tym samym otwierają się przed nami nowe możliwości, począwszy od implementacji standardu 4K, który przy w H.265 będzie charakteryzował się bitrate'm na poziomie 20-30 Mbps (filmy Blu-ray mają ~40 Mbps), przez sieci satelitarne, które wreszcie na ograniczonych pojemnością transponderach, będą mogły serwować nam obraz 1080p zamiast 720p przy tym samym wykorzystaniu pasma, a skończywszy na filmach w sieci, które będziemy mogli odtwarzać w jakości HD nawet na niezbyt szybkich łączach w mobilnych urządzeniach. Bez wątpienia odetchnie też cała światowa infrastruktura, bo transmisja wideo stanowi dzisiaj ogromną część ruchu w internecie.

Zanim jednak zaczniecie się cieszyć, warto wspomnieć o dwóch rzeczach, które psują nieco cały efekt. Po pierwsze, zanim standard stanie się powszechny minie jeszcze przynajmniej 1-2 lata, dopiero pod koniec roku pojawią się kodeki programowe, co pozwoli na odtwarzanie H.265 na urządzeniach wyposażonych w systemy operacyjne (komputery, smartfony, tablety). Znacznie dłużej to potrwa jeśli chodzi o urządzenia wyposażone w sprzętowe kodeki. W telewizorach, tunerach satelitarnych czy kablowych, wsparcia nowego standardu kodowania możemy spodziewać się za około 18-24 miesiące. Oznacza to też, że wszystkie Wasze urządzenia, które obecnie bez problemu radzą sobie z H.264 będą do wymiany, bo nie będą w stanie poradzić sobie z plikami H.265.

Problem na pewno istnieje bo obecnie niemal każdy nowy telewizor pozwala na odtwarzanie filmów poprzez DLNA czy z portów USB, a wejście nowego standardu nieco ten stan rzeczy zaburzy. Nie ulega jednak wątpliwości, że nowy standard jest konieczny, w szczególności, jeśli chcemy w przyszłości cieszyć oko obrazem w formacie 4K, ale też doczekać się wreszcie FullHD w telewizji, a nie tylko w na płytach Blu-ray.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawy algorytm musieli zastosowac, ale na dzisiejsze czasy nawet i dobry tablet powinien spokojnie zmielic, i watpie by to mialo ruszyc dopiero za okolo 2 lat lecz jeszcze tego roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większy stopień kompresji to większe zapotrzebowanie na zasoby procesora , i tu nie ma wyjątków.

Jeśli wolno sobie pogdybać to stawiam ,że wymagania wzrosną w stosunku do H264 o co najmniej 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W/g info z CES to najnowsza plazma Samsunga F8500 ma wsparcie natywne dla HEVC. Czyli że jak, obsługuje H265?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większy stopień kompresji to większe zapotrzebowanie na zasoby procesora , i tu nie ma wyjątków.

Jeśli wolno sobie pogdybać to stawiam ,że wymagania wzrosną w stosunku do H264 o co najmniej 100%.

To fakt. Nie wiem na ile to prawda, ale z przecieków o jakich ja słyszałem to, że h265 jest 2-4x bardziej zasobożerny od h264, w zależności od użytego profilu i jego złożoności.

To może być spore wyzwanie przy dekodowaniu materiału 4K, mam nadzieję, że w miarę szybko znajdzie się na to lekarstwo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja czytałem to kompresja jest dużo bardziej złożona (nawet do 10 razy).

Natomiast dekompresja już nie tak bardzo.

Myślę, że bardzo szybko pojawia się odpowiednie procesory DSP które sobie z tym poradzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To musiało nastąpić. W końcu nowa jakość idzie... jakoś trzeba to zmieścić ; )

Nowe procki, nowe odtwarzacze, nowe tuner sat, wszystko nowe ; ) Jak ja to kocham... w sumie 8 lat temu też było nowe więc już czas... który tak leci, że O_O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ja to uwielbiam. Ledwo kupiłem sobie nowy telewizor, a już wszystko ulega zmianie. Mam nadzieję (wiem, że moje słowa to zbrodnia :D ), że 4k i H265 wejdą do standardowego użyca za ~4 lata. Wtedy mój obecny zakup nie okaże się całkowicie bezsensowny :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, na pewno nim wszystko się unormuje to przyjdzie dopiero przyszły rok.... ale jest już blisko. Mamy teraz taki 2004-2005 rok ; ) jak z HD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ja to uwielbiam. Ledwo kupiłem sobie nowy telewizor, a już wszystko ulega zmianie. Mam nadzieję (wiem, że moje słowa to zbrodnia :D ), że 4k i H265 wejdą do standardowego użyca za ~4 lata. Wtedy mój obecny zakup nie okaże się całkowicie bezsensowny :P

TV przecież Cie nie ogranicza, dostaniesz nowy dekoder sat który wspiera nowy kodek H.265 i to wszystko, ale pewnie nie predko sie to stanie jak oni dopiero teraz beda mieli na głowie wymianę obecne dekodery abonentów C+ na nboxy rec.

A filmy na Blu-Ray to zapewne bedą nadal robić w H.264 bo nie mogą sobie zmienić ot tak na nowy kodek, komu by to poszło na starszym odtwarzaczu, chociaż pewnie z czasem wprowadzić muszą :) ja obstawiam kwestia kilku lat.

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rany i pomyśleć, że na pudełkach będzie jak w grach komputerowych - wymagania, to będzie chore i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Japonii przyspieszają start TV 4K na lipiec 2014 r na mundial w Brazylii. Japonce będęą testować już 8k w 2016

Edytowane przez vandel1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A filmy na Blu-Ray to zapewne bedą nadal robić w H.264 bo nie mogą sobie zmienić ot tak na nowy kodek, komu by to

poszło na starszym odtwarzaczu, chociaż pewnie z czasem wprowadzić muszą :) ja obstawiam kwestia kilku lat.

Pierwsza jaskółka wiosny nie czyni, ale chociaż jest ciekawostką ... http://hdtvpolska.com/topic/29438-red-zapowiada-odtwarzacz-uhd/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw scena,open source wersja,XXX branża i jak szybko dalej to zależy od przyjęcia.

W "legalu" to pociągiem to wdrażania we wszelkiego rodzaju urządzenia,smarty,tablety...będzie youtube.

Nie wiem jak prace nad X265..chyba coś jest,niestety nie śledziłem forum pod tym kątem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza jaskółka wiosny nie czyni, ale chociaż jest ciekawostką ... http://hdtvpolska.co...odtwarzacz-uhd/

Teraz sie zapewne powoli zacznie, ciekawe co tam za bebechy siedzą które to dźwigają.

Skoro tak dobry kodek mają to po co oni robili BDXL :)

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja dla BD 3D w 4K to BD-50 to stanowczo za mało :)

H264vsH265.png

420vs444.png

HEVC-vs-H2641.jpg

Chociaż patrząc na pierwsze zdjęcie i na podłogę z kafelkami jednak trochę zbyt mocno rozmyło linie detale na HEVC, no ale ogólnie robi wrażenie.

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem - oglądajac Avatara (prawie 3 godziny) w 3D nie zauważyłęm problemów z jakoscią obrazu

4K podwaja ilość przesyłanych danych WIZYJNYCH (a nie całego strumienia niosącego także sćiezki audio) ale zastosowany codek h265 obniży zapotrzebowanie na dane do poziomu 2k....Wiec realnie każdy film 4k 3D spokojnie powinien sie zmiescic na BD50 - o ile oczywiscie nie przesadzi sie z ilością strumieni audio, dodatków itd

Edytowane przez mobor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4K podwaja ilość przesyłanych danych WIZYJNYCH (a nie całego strumienia niosącego także sćiezki audio) ale zastosowany codek h265 obniży zapotrzebowanie na dane do poziomu 2k

No niezupełnie. h265 obniża zapotrzebowanie na bitrate o połowę.

Problem jest taki, że 2K do 4K to jest nie 2 razy więcej ale 4 razy więcej (1920x1080 a 3840x2160).

Tak czy inaczej ja też uważam, że dwuwarstwowy BluRay powinien wystarczy do 4K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung F8500 ma zaimplementowany HEVC.

Podobno Samsung Galaxy S4 tez.

Zreszta lada chwila kazdy smartphone bedzie to mogl odtwarzac :

Ittiam Systems’ HEVC Decoder software for ARM CortexTM-A9 and CortexTM-A15 based SoCs allows a wide range of existing Consumer Electronics (CE) devices such as Smartphones, Tablets, Smart TVs and Set-Top Boxes to play back High Definition (HD) HEVC content. Architected to take advantage of ARMv7 Instruction Set Architecture, NEONTM engine and multi core processors, Ittiam’s HEVC Decoder enables early deployment of the HEVC standard without the need for new or dedicated silicon.

zrodlo

Tutaj zas "new dedicated silicon": BCM7445

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...