Jump to content
Sign in to follow this  
Gmeru

TEST: Sony SMP-N100 Odtwarzacz sieciowy od Sony

Recommended Posts

testujemyyw0.gif

displaymedia.png

Witam,

Jak nie trudno zauważyć, odtwarzacze sieciowe zaczynają odgrywać kluczową rolę w przypadku odtwarzania filmów różnego formatu na czele z nośnikami Blu-ray. Nawet po forum widać, że codziennie pojawia się kilkanaście tematów, postów związanych z takimi produktami jak Dune, Popcorn itd. Jest tylko jedno ale: praktycznie żadna z "wielkich" firm nie udziela się w tym temacie i nie próbuje nawet wprowadzić czegoś co mogłoby zagrozić albo chociaż być realną konkurencją dla wypasionych playerów od specjalistów w tej dziedzinie. Coś tam od czasu do czasu wyjdzie jak np. Sony SMP-U10 ale powiedzmy sobie szczerze: cenowo ani pod względem możliwości takie wynalazki nie mogły podskoczyć nawet średniej półce wyspecjalizowanych odtwarzaczy sieciowych dostępnych na rynku.

Aż tu nagle pojawiła się zapowiedź i praktycznie od razu premiera w EU na półkach sklepowych nowego playera Sony SMP-N100, który dał nadzieję, że jest szansa na funkcjonalny odtwarzacz sieciowy od dużej i znanej firmy.

Na początek suche dane techniczne:

USB

Odtwarzanie formatu HD JPEG

Wyświetlanie plików w formacie JPEG

Odtwarzanie plików MP3

Odtwarzanie plików AAC

Odtwarzanie plików WMA

Odtwarzanie nagrań w formacie LPCM

MPEG-1 (USB)

MPEG-2 (PS) (USB)

MPEG-4 Simple Profile (USB)

Odtwarzanie plików DivX

HDMI™ z CEC

Odtwarzanie nagrań w formacie AVCHD

Odtwarzanie nagrań w formacie WMV9

Odtwarzanie nagrań w formacie DivXHD

MPEG-4 AVC

MKV

Co dzisiaj powinien mieć odtwarzacz sieciowy aby ktokolwiek się nim zainteresował? Zapewne każdy wymienił by co innego ale myślę, że totalne minimum to płynne odtwarzanie plików MKV HD oraz możliwość podpinania dysków twardych, penów itd po USB. To totalne minimum. Dla mnie np. najważniejszą rzeczą jest odtwarzanie plików filmowych w najlepszej jakości czyli m2ts z możliwością podpięcia polskich napisów i obsługą dźwięku HD. W momencie kiedy dostałem odtwarzacz SMP-N100 na pewno nie spodziewałem się, że Sony umożliwi takową możliwość. Szczególnie, że do tej pory odtwarzacze Blu-ray za dużo nie chciały czytać (MKV i już, w dodatku na FAT32..).

Wygląd:

Małe, zgrabne pudełko w stylu monolitycznym. Wykonane bardzo dobrze, proste i funkcjonalne. Złącze USB znajduje się z przodu. Szkoda, że nie z tyłu. Na froncie brak jakiegokolwiek wyświetlacza. Widać, że miało być ładnie ale jak najbardziej oszczędnie. Moim zdaniem wyszło to idealnie. W dodatku urządzenie nie wydaje z siebie żadnego dźwięku (brak wentylatorów itp).

Pilot:

Klasyk, wiele razy już opisywałem te piloty. W miarę mały tym razem.

pilotx.jpg

Złącza:

Tył:

img8343xo.jpg

Przód:

img8330.jpg

img8336.jpg

img8340vk.jpg

img8341.jpg

img8343xo.jpg

img8349n.jpg

Menu:

Odpalając SMP-N100 mamy wrażenie jakbyśmy odpalili któryś model Blu-ray'a ski albo telewizor Bravia. Identyczne menu Xross Media Bar znacznie ułatwia nawigację w odtwarzaczu. Ważne, że działa super szybko i to jest ogromny plus całego urządzenia. Żaden z odtwarzaczy sieciowych dostępnych na rynku nie jest szybszy.

Pierwsze o co poprosił mnie odtwarzacz to aktualizacja co też uczyniłem.

img8362.jpg

Ustawienia video: (brak wsparcia 24p!)

img8364b.jpg

Ustawienia audio:

img8365ay.jpg

Ustawienia rodzicielskie:

img8367c.jpg

Ustawienia ogólne:

img8368g.jpg

Ustawienia sieciowe:

img8369.jpg

Funkcjonalność

img8394f.jpg

img8382s.jpg

Video:

MKV HD - sprawdziłem kilkanaście pozycji i ani razu nie miałem problemu. Pliki filmowe odpalają się bardzo szybko, podobnie przewijanie. Do tego polskie napisy, ale muszą być umieszczone w formacie .srt oraz nazwane tak samo jak nazwa pliku filmowego. W dodatku jak to jest w przypadku odtwarzaczy Blu-ray uparcie brakuje litery "Ś". Eh...

img8384u.jpg

img8385t.jpg

img8386v.jpg

img8387r.jpg

img8388.jpg

img8390lp.jpg

img8391p.jpg

m2ts (także z kamery) - To, że filmy z kamery poszły bez zająknięcia nie jest dziwne. Ale to, że po wyjęciu pliku filmowego m2ts z filmu blu-ray, SMP-N100 go odtworzył to już się ostro zdziwiłem. Do tej pory Sony nie wspierało takich możliwości. A tu proszę....

img8375x.jpg

Pliki chodzą w 98% chociaż spotkałem się, że jeden mi się nie odpalił (na 20). Do tego występują problemy z przewijaniem. Tzn. przewijamy do przodu albo do tyłu bardzo szybko i płynnie ale w momencie naciśnięcia klawisza Play film stoi na pauzie (nie zawsze ale zdarzy się). Musimy wyjść, wejść w film i idzie. Na szczęście player działa tak szybko, że jeżeli nastąpi taki problem to trwa to 2 sekundy.

A co z dźwiękiem HD z m2ts? DTS HD MA jest zawsze degradowany do DTS 1,5Mbps. Natomiast Dolby TrueHD działa bez zająknięcia. Ciekawe....

Szkoda, że nie da się podłożyć napisów i za to wielki minus.

Reszta plików jak DivX (HD) itd. czyli SDki chodzą też ale i tak uważam, że takie urządzenie służy głównie do MKV.

Filmy nie są też wyświetlane w 24p :P

Jak widać jest w miarę dobrze ale oczywiście mogłoby być lepiej. Jednak jak na tą klasę jest ok.

img8392k.jpg

img8372n.jpg

img8374v.jpg

Zdjęcia:

Przeglądarka działa super szybko i nawet największe zdjęcia wgrywają się w chwilę. To najlepsza przeglądarka obok PS3 z jaką miałem do czynienia.

img8395n.jpg

img8396g.jpg

Muzyka:

Standard: czyta mp3, nie czyta flac. Jest surowo, zwykła odtwarzarka plików muzycznych bez dodatkowych efektów. Słuchaną muzykę można podłożyć pod pokaz slajdów.

img8398j.jpg

img8399i.jpg

img8400v.jpg

Funkcje internetowe - serwisy:

Jest tego cała masa (ponad 20 różnych serwisów video) i wygląda to identycznie jak na telewizorach Bravia. Są też oczywiście polskie serwisy jak chociażby Eurosport.

img8371n.jpg

img8376a.jpg

img8377k.jpg

img8378o.jpg

img8379h.jpg

img8380q.jpg

img8381g.jpg

Oczywiście skoro to odtwarzacz sieciowy to można go spiąć z naszą siecią domową i udostępnić pliki np. z komputera stacjonarnego. Ja do tego celu używam zawsze:

97690054.jpg

91653081.jpg

img8403c.jpg

img8404a.jpg

img8407e.jpg

img8408p.jpg

img8409f.jpg

Podsumowanie:

Szczerze zostałem dość mocno zaskoczony tym urządzeniem. Spodziewałem się kolejnego sprzętu, który do niczego nikomu nie będzie potrzebny. A tu proszę. Za rozsądne pieniądze dostajemy firmowy sprzęt, na bardzo szybkim sofcie dostępny od ręki w sklepie na półce. I właśnie to trzeba brać pod uwagę. Zdaję sobie sprawę, że są urządzenia sporo tańsze a oferujące więcej ale wierzcie mi: tutaj biorę pod uwagę wypadkową różnych rzeczy: wyglądu, wykonania, szybkości działania, prostoty, możliwości i małej ilości bugów. Już wiem, że właśnie takie coś sprawię moim rodzicom, którzy potrzebują taniego, szybkiego i mało skomplikowanego sprzętu do odtwarzania ulubionych plików filmowych, zdjęciowych i muzycznych. Pomimo tego, że mają PS3 :) I myślę, że jest dużo więcej takich ludzi, którzy potrzebują tego typu urządzenie. Dla fanów i freaków zawsze są Duny, Popcorny itd które mają full wypas rzeczy. Ale takie urządzenia też są potrzebne (dla ludzi nie siedzących w temacie a szukających rzeczy w MediaMarkt itp) a luka była duża. Poniekąd została wypełniona.

Odtwarzacz sieciowy Sony SMP-N100

ZA:

+ wygląd i wykonanie

+ bardzo szybki

+ odtwarzanie popularnych plików jak DivX (HD), MKV HD (+ napisy) czy m2ts z dużym bitrate

+ po części obsługa dźwięku HD (Dolby TrueHD, DTS 1,5Mbps)

+ szybka przeglądarka zdjęć

+ serwisy video w tym PL

+ bezgłośna praca urządzenia

+ cena

+ obsługa NTFS

+ WIFI

PRZECIW:

- brak 24p

- tylko jedno USB, brak miejsca na dysk (dzięki temu bardzo mały rozmiar)

- okazjonalne problemy z przewijaniem m2ts

- brak wsparcia dla DTS HD MA

- brak litery "ś" w napisach (puste miejsce)

- DLNA które zmusza do transkodowania MKV itp co jest trochę męczące

Cena około 499zł, premiera październik 2010

Share this post


Link to post
Share on other sites

czyli dalej nic nie warta zabawka...cóż duże firmy nie wprowadzą nic porządnego bo zasadniczo zaraz by ich zjedli za wspieranie piractwa - zresztą sony to nie na reke mając i sony music i wytwórnie filmowe :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
]

Play video (including HD formats), audio and photos from USB devices including memory keys and hard disk drives

DLNA compliance and multi-codec compatibility: play almost any format

The SMP-N100 is DLNA-compliant, for instant ?plug and play? connection to all similar devices on the home network, and wide-ranging codec compatibility means it will not only play most movie formats, and support both FAT32 and NTFS file systems, but also play audio tracks and even display your photos. That puts all your entertainment at your fingertips, and you can also play content ? including DivXHD, MKV and AVCHD ? files locally via a front-panel USB socket.

A z tego co ja tutaj widzę, to szykuje się raczej ciekawa zabawka. W poprzednim modelu niestety brakowało wsparcia dla filmów w jakości HD, tutaj już coś ruszyło. Pożyjemy, zobaczymy. Może ma to nam wynagrodzić brak obsługi formatu MKV w telewizorach Sony, no niestety, taka smutna prawda, że w kwestii multimedialnej Sony na tle innych firm wypada słabo. Chociażby seria EX500 w porównaniu do Samsunga C650, niby pokrewne modele, a jednak Samsung wypada lepiej. Nie mówię tutaj o jakości obrazu, bo to kwestia sporna i nie ten dział rzecz jasna.

Edited by samir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conajmniej o 70 funtów za dużo. To badziewie jeszcze gorsze od Asmaxa, Sony powoli stacza się, ale to głównie wina sytuacji gospodarczej w całej Japonii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie...sony to duża korporacja w tym produkcja filmów i muzyki oraz gier więc nie może sobie pozwolić na odtwarzanie takich formatów jak mkv...to jakby wspirali nielegalne kopie - pożerać swój ogon?

jak standardem stanie sie dystrybucja sieciowa to wtedy cos wypuszczą :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiscie, mozna udawać że sie nie widzi itp itd ale SONY z kazdym rokiem traci otężne pieniadze w zwiazku z brakiem sensownej oferty w segmencie DOBEGO NMT

Kijem rzeki nie zawrócą. Podobnie było z MP3

Dziś SONY stara się GONIĆ konkurencję swoimi walkmanami. Gdyby zabrakłow nich wsparcia dla pirackiego MP3 - mogliby spokojnie zamknać cały dział zwiazany z ich produkcją i zapewne z produkcja telefonów także

Skoro mkv stał się tak popularny- trzeba próbować zarobić na tym kasę oferując np tanie wypożyczanie firmów w tym formacie (pliki przypisane do odtwarzacza) itp

Mogliby na tym zarobic KROCIE - podobnie jak JOBS trzepie dzisiaj kasę z Apple Store

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oczywiscie, mozna udawać że sie nie widzi itp itd ale SONY z kazdym rokiem traci otężne pieniadze w zwiazku z brakiem sensownej oferty w segmencie DOBEGO NMT

Kijem rzeki nie zawrócą. Podobnie było z MP3

Dziś SONY stara się GONIĆ konkurencję swoimi walkmanami. Gdyby zabrakłow nich wsparcia dla pirackiego MP3 - mogliby spokojnie zamknać cały dział zwiazany z ich produkcją i zapewne z produkcja telefonów także

Skoro mkv stał się tak popularny- trzeba próbować zarobić na tym kasę oferując np tanie wypożyczanie firmów w tym formacie (pliki przypisane do odtwarzacza) itp

Mogliby na tym zarobic KROCIE - podobnie jak JOBS trzepie dzisiaj kasę z Apple Store

A to jeszcze lepszy przykład jaki podał Mobor. Zauważcie, że jeszcze parę lat wstecz o formacie MKV słyszało mało osób. Teraz widzę jak powoli MKV zaczyna wypierać Divx-a. Tylko czekać, aż producenci sięgną po rozum do głowy i zaczną instalować w stacjonarnych odtwarzaczach DVD lepsze podzespoły, aby te mogły sobie dobrze radzić z filmami w HD. Jednej firmie prawie się to udało, mowa o odtwarzaczu 056 Manty. Mówię prawie, bo ledwo pociągnął 720p, ale jakoś to grało. Powiedzcie mi który z Was kupiłby teraz odtwarzacz Bluray bez wsparcie dla formatu MKV? Nie twierdzę, że jest to podstawą, ale z pewnością jest to jeden z ważniejszych czynników branych pod uwagę przy zakupie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wygląda na to, że dostaniemy taką s370 ale bez czytnika BD. Robią to samo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
nie...sony to duża korporacja w tym produkcja filmów i muzyki oraz gier więc nie może sobie pozwolić na odtwarzanie takich formatów jak mkv.

Ale przecież w specyfikacji tego playera Sony jest napisane: "you can also play content ? including DivXHD, MKV and AVCHD", skąd więc teza, że Sony nie pozwoli na mkv?.

Wsparcie MKV jest we wszystkich nowych sprzętach Pioneera czy Toshiby, więc branża już "prawie oficjalnie" zaakceptowała ten format.

Chyba szykuje się ostateczna legitymizacja formatu, bo chodzą plotki, że testerzy nowej wersji oprogramowania do Xbox360 oprócz wsparcia dla kinecta zauważyli dodanie odtwarzania mkv. W Windows 7 dodali, więc taki ruch nie jest nieprawdopodobny. Jeśli dodanie mkv do Xboxa okazałoby się prawdą, to będzie mała rewolucja . Microsoft w ten sposób mocno zniwelowałby argument napędu BD w PS3, więc łatwo przewidzieć następny ruch Sony - przy okazji następnej wersji firmware PS3 również dostałby wsparcie MKV.

Edited by Ghrom
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Player będzie kosztowal w Polsce około 599 zł w detalu.Pierwsze dostawy po 20 października do sklepów.

Wg specyfikacji odtwarza pliki MKV.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skąd taka kosmiczna cena tego wynalazku. Tym bardziej, że producent niezbyt doświadczony w tej dziedzinie. Przy tej cenie powinien mieć: miejsce na dysk w środku, torrenta, tuner mpeg4, możliwość nagrywania ze źródeł zewnętrznych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko co ma napis SONY ma "odpowiednią" cenę.Ale z drugiej strony ma odpowiedni wygląd i jakość.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wszystko co ma napis SONY ma "odpowiednią" cenę.Ale z drugiej strony ma odpowiedni wygląd i jakość.

To poprosimy o pełną specyfikację. To ma port LAN?

Share this post


Link to post
Share on other sites
To poprosimy o pełną specyfikację.

Na stronach Sony wisi przecież specyfikacja, a nawet podręcznik użytkownika -> http://www.sonystyle.com/webapp/wcs/stores...#specifications

Jest LAN, WiFi b/g/n, obsługa MKV, bitstream, BRAVIA Internet Video. Całkiem dobrze to wygląda. Jedno zastrzeżenie - bez sensu trzymają się standardów DLNA więc MKV i większość innych formatów nie idzie po DLNA a wyłącznie po USB.

Edited by Ghrom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra, udało mi się to wczoraj dostać ; ) więc co nieco już wiem.

Najciekawsze, że przed chwilą odpalił mi m2ts z terminatorem Salva.... lol ;)

Cena na półce to 499zł a nie 599zł.

Podwójny lol: czyta normalnie m2ts wyjęte z filmu. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wątpię ale sprawdzę. W menu pokazuje DTS zwykły więc raczej na pewno nie. Ale i tak to jest interesujący sprzęt za taką kasę. Ale na pewno więcej napiszę jeszcze bo działa baaaardzo szybko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

+ czyta MKV z napisami polskimi (srt)

+ bardzo szybki

+ czyta m2ts z BD

+ serwisy video

+WIFI + LAN

+m2ts z kamery

+NTFS (Czyta ze stacji dokującej dysk itd)

+cena 499zł mimo wszystko całkiem całkiem jak za taką firmową zabawkę

Pewno czyta divx itd ale... po co? ;) Ale też sprawdzę oczywiście.

Ogólnie kopia TV i BD jeżeli chodzi o menu i serwisy ale bardzo szybki. Jak PS3.

Minusy sprawdzam ; ) I zapewne znajdzie się tutaj dźwięk HD, problemy z przewijaniem m2ts

Share this post


Link to post
Share on other sites

No i pięknie. Z podobnymi parametrami tańszy od Xtreamera z wiatrakiem, który też nie widzi audioHD, tylko core. Wreszcie ruszyli z mkv...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pamiętam nasze dyskusje sprzed kilku miesięcy o tym, że Sony aby wrócić do gry musi się otworzyć na nowe formaty, nowe urządzenia i nowy (niższy) pułap cen. Wygląda na to, że nas posłuchali ;) Po liniach dobrych, niedrogich telewizorów wchodzą mocnym uderzeniem również na szybko rosnący rynek sieciowych playerów. Cena całkiem przyzwoita jak za markę, design i możliwości. Był duży plus za bezpłatną aktualizację 3D w PS3, teraz następny za przyzwoitą cenę playera :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

O czym Wy piszecie, chyba nie o tym badziewiu. 250 zł to byłoby za drogo. Za 400 zł są odtwarzacze o trzy klasy lepsze, posiadające więcej możliwości m.in. 2*USB (Sony tylko jedno !!!), Sata, torrenta, mozliwość montażu dysku wewnątrz, odtwarzanie znacznie większej ilości formatów, w tym m.in. Dolby True HD, flac, ape... Naprawdę trudno byłoby wybrać Sony czy Asmax za 200 zł, ale już Ariva 110, WDTV czy Asus za nieco ponad 300 zł to już sprzęt kosmiczny przy Sony

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istotnie, nie chciałem się wcinać. Widziałem (tak sobie testowałem) w akcji przez kilka dni Asusa. Maszynka robi wrażenie. Może nie wygląda szpanersko, ale takimi play-erkami się nie szpanuje. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...