Flagowy telewizor 120Hz 4K LG NANO913 | TEST | Dobra cena, duże możliwości dla konsol i PC z HDMI 2.1!
System webOS z technologią sztucznej inteligencji ThinQ AI
Od kilku lat firma LG rozwija swoją koncepcję systemu operacyjnego, zwanego webOS. Dotychczas platforma nosiła numery. Od pewnego już czasu system nazywa się webOS ThinQ AI i nie jest oznaczany cyframi. Tak jest też w nowym NANO91. AI to skrót od sztucznej inteligencji (artificial inteligence), która już od 2 lat, zapowiadana jest jako największa systemowa innowacja. Zanim jednak przejdziemy do omawiania tej funkcji, zacznijmy od ogólnego spojrzenia na platformę webOS. Jest to jeden z naszych ulubionych systemów operacyjnych, który dzięki zamkniętej budowie działa bardzo stabilnie , a możliwości które oferuje są bardzo duże. O samym systemie pisaliśmy już dużo, więc wystarczy odszukać na portalu. Poniżej trzy najważniejsze linki na ten moment dla tych, którzy chcą dokładnie zgłębić możliwości webOS. Test całego systemu na rok 2018 oraz prezentacja wideo wybranych funkcji. Następnie omówimy funkcje, które pojawiły się w tym roku.
- Test systemu multimedialnego webOS z technologią sztucznej inteligencji ThinQ AI
- Test asystenta głosowego w języku polskim w systemie webOS ThinQ AI
Co nowego w 2020 roku?
Główne menu webOS było dopracowane już do granic możliwości w roku ubiegłym. W tym sezonie zaszły jedynie kosmetyczne zmiany elementów menu.
Każdy telewizor z webOS zyskał odświeżony ekran o nazwie “Panel domowy”. To miejsce gdzie zagregowano wszystkie potrzebne informacje na temat podłączonych urządzeń zarówno do telewizora jak i tych w całym domu (IoT). Chodzi np. o lodówkę, pralkę czy oczyszczacz powietrza. Z poziomu telewizora możemy nimi sterować na ile pozwala oczywiście system i funkcje danego urządzenia:
System obsługuje oczywiście dźwięk w Dolby Atmos. Dzięki HDMI 2.1 pojawiły się stosowne opcje:
Sztuczna inteligencja ThinQ
Technologia sztucznej inteligencji LG ThinQ to możliwość komunikacji z telewizorem za pomocą języka naturalnego. Zamiast wydawać konkretne komendy, możemy liczyć na rozumienie normalnej mowy. System webOS ThinQ AI posiada zdolność maszynowego uczenia się, więc z czasem coraz lepiej rozumie wydawane mu polecenia. Listę predefiniowanych komend znajdziemy od razu w systemie:
Niektóre komendy są naprawdę przydatne, np. zmiana trybu obrazu, tudzież zaprogramowanie wyłączenia czasowego. Oszczędzają sporo klikania na pilocie. Gdy chcemy sprawdzić jak brzydko wygląda obraz w sklepie (na trybie “Żywy”) wystarczy przytrzymać przycisk mikrofonu i wypowiedzieć:
Efekty (niebieską biel) widać od razu 😉 Oczywiście bardziej praktyczne, niż przechodzenie na tryb nieskalibrowany będzie np. przełączanie się między trybem przystosowanym do oglądania w nocy i w dzień. Można także kazać ekranowi się przyciemnić w obecnie wybranym trybie obrazu:
To oczywiście dopiero wierzchołek góry lodowej możliwości. Dostępne są bardziej złożone komendy i działają one z niektórymi aplikacjami np. Netflixem:
W efekcie której telewizor automatycznie uruchomi aplikację Netflix i wybierze serial o który prosiliśmy:
Na podobnej zasadzie działa to na YouTube:
Wygląda imponująco? Tak – i faktycznie takie jest dopóki telewizor nas rozumie, bo niestety podczas testów rozumiał mniej więcej połowę komend, które wydawałem. Czasami nie udało się dogadać w dosyć oczywistej sprawie. Jak myślicie o co chodziło poniżej?
Niestety złożone komendy nie działają także we wszystkich aplikacjach. Przykładowo w popularnym Player, czy Amazon Prime nie udało się odnieść takiego sukcesu.
Teoretycznie telewizor LG powinien z czasem coraz lepiej rozumieć naszą naturalną mowę. Nie zaobserwowałem tego podczas kilkudniowego testu, więc musimy wierzyć producentowi na słowo. Dużo powinno zmienić się, gdy w końcu nastąpi integracja z Asystentem Google (GA), która planowana jest w przyszłości. Pozwoli ona także na bardziej komfortowe sterowanie urządzeniami w otoczeniu (IoT).
Warto nadmienić, że telewizor potrafi też odpowiedzieć na zadane przez nas pytanie – np. o pogodę. Nie musimy zatem patrzeć w ekran by czegoś się dowiedzieć.
A zatem czy technologia AI jest przełomem w obsłudze telewizora? Nie wiem czy posunąłbym się do aż tak śmiałego stwierdzenia. Z pewnością jest to krok w bardzo dobrą stronę, jednak brakuje lepszej integracji z aplikacjami dostępnymi w telewizorze (poza Netflixem i YouTube). Najprawdopodobniej wiele w tym temacie zostanie uzupełnione, gdy system zostanie zintegrowany z asystentem Google. Jednak firmie LG należą się gromkie brawa za to, że jako jedyna w Polsce wprowadziła na start własny pomysł na AI, który działa w języku polskim.
ZOBACZ TAKŻE:LG TV AI ThinQ | TEST | Jak działa sztuczna inteligencja po polsku w LG?
Oglądanie telewizji i plików z USB
Telewizor posiada komplet tunerów (DVB-S/S2/T/C). Pozwalają one także na odbiór treści Ultra HD. Instalacja anteny jest bardzo prosta, jak wszystko inne w systemie webOS. Menu EPG, ma bardzo ładny design, aczkolwiek wejście w nie przerywa na chwilę seans. Wbudowany odtwarzacz plików „łyka” dosłownie wszystko (nawet pliki 4K 60HZ!) i ma bardzo ergonomiczny interfejs. LG bez zająknięcia współpracował także z serwerem DLNA zlokalizowanym w tej samej sieci lan. Niestety usunięto wsparcie dla ścieżki audio DTS i telewizor nie jest w stanie odtwarzać takich plików. W przypadku streamingu, czy odtwarzania płyt nie jest to problem, bo zostanie podana pasująca ścieżka dźwiękowa. Gorzej jeśli mamy pliki posiadające tylko taką fonię.
Czy ktoś natknął się na problemy z utratą sygnału po podłączeniu do PC w 4k@120hz (ASUS RTX 3070Ti)? Utraty sygnału są na <1s ale powodują chwilowy czarny ekran. Testowane na szeregu certyfikowanych kabli HDMI2.1. Od strony TV testowany w różnych ustawieniach w tym z źródłem jako PC. W 4k@60hz z wyłączonym HDMI DeepColour działa poprawnie.
Czy można spodziewać się testu NANO923? A może też PUS9206…? 🙂 Przewidujecie Państwo w jakimś niedługim czasie, czy raczej nie czekać?
Witam ! Mnie też ten model interesuje tylko 75 cali a opinie brak
Kupiłem TV w outlecie (rysa na matrycy) po rozpakowaniu okazało się, że jest ona kompletnie nie widoczna przy włączonym tv a i przy wyłączoną trzeba jej poszukać. Dałem 2200zł z 24 gwarancją sklepu. Za te pieniądze nic lepszego nie ma, ale jakbym miał dać za niego ok. 4 tys to bym się bardzo zawiódł. Przechodziłem z LG 42LK450 więc już 12 letniego TV
Czym się różnią modele 913na od 917na. Bo się zastanawiam nad kupnem a na pierwszy rzut oka do specyfikacji nie widzę nic.
podstawową różnicą opisanych modeli jest funkcja nagrywania sygnału analogowego na USB (taki sygnał dostępny już tylko w telewizji kablowej) w modelu 65NANO913NA. Natomiast model 65NANO917NA posiada podwójny tuner (oznaczenie dla NanoCell 4K and Normal UHD).
Skoro tv ma złącze HDMI 2.1 to dlaczego ustawienie portu jako monitor PC daje 8 bitów a nie 10 skoro przy tym HDMI 2.1 jest możliwość uzyskania 10 bitów przy chromie 4:4:4 ? Nie jest to czasem błąd w opisie ?
masz odpowiedni kabel hdmi ?
Telewizor – NANO Cell 913 bardzo ładnie oddaje kolory, obsługa prosat, internet śmiga, filmy, funkcje itp. Ale podstawową i przekreślajacą w zasadzie większość dobrych cech to vertical banding szczególnie widoczny podczas meczów oraz na tle np. ujęcia nieba, czy innhch w miarę jednolitych kolorów, w ruchu . Nie wiem, jak wygląda kontrola jakości w tej firmie, ale chyba nie najlepiej. Zdaje sobie sprawę, ze LCD to dotyka, ale już bez przesady… po tylu latach problemu, najwyższy czas coś z tym zrobić , w każdym razie w stopniu pozwalającym nie zwracać na to uwagi, tymczasem to po prostu się nie da…… Czytaj więcej »
Ja już szukam tv od pół roku, ale bez ciśnienia. kwota do 3-4 tys +/-. miałem nadzieję że testowane lg będzie kompromisem (no i mam sentyment do marki), a tu po prostu średniak z bolączkami. Czytając testy i opinie dochodzę do wniosku, że producenci zabrnęli w ślepy zaułek z tymi ledami i cisną na siłę sprzedaż złomu w otoczce kampanii reklamowych. Wizyty w marketach to naprawdę jaja, co sklep to inne ustawienia tv stojących w rządkach, w zależności od producenta i sklepu inne ustawienia + “umotywowani” sprzedawcy, a z drugiej strony sfrustrowany konsument który chce kupić coś PEWNEGO, nie bawić… Czytaj więcej »
Cześć. Przyzwyczaiłeś się do banding?, bo ja mam zamiar iść z nimi do sądu.
Witam.Mam ten model od 5 miesięcy.Przesiadłem się z LG ld550.Po za szarą czernią ( tylko w nocy i to przy zgaszonym świetle ) nie jest to jakoś specjalnie denerwujące..Nie mam się do czego przyczepić może poza matrycą która ma w dolnej krawędzi średnio widoczne niedoświetlenie ale jak tak czytam na ten temat to się cieszę że moglem gorzej trafić..Banding ?W pierwszych dniach użytkowania telewizora i to po przeczytaniu w necie że coś takiego może występować zauważałem bo na siłę tego szukałem.Owszem jest ale nie zawsze .Muszą wystąpić do tego jakieś warunki.Po 5 miesiącach katowani sprzętu muszę przyznać że jest dobrze.Netflix… Czytaj więcej »
Ile stref podświetlania ma nano99? Tam jest Local Dimming Pro.
Zgadzam się z przedmówcami. TV fajny, web OS fajny ale w dobie TV Oled bardzo ciężko, by lcd był lepszy. Te wszystkie wady obrazu co ma IPS, plus wady lcd moim zdaniem powodują że jak ktoś chce kupić za 6000zł to lepiej ciut dołożyć i kupić 65b9sla.
https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/telewizory/telewizor-lg-oled-65b9sla?utm_source=Internal&utm_medium=link&utm_campaign=2019.07.00_Internal&utm_content=99c83c904d0d64fbef50d919a5c66a80
Pozdrawiam
Niestety matryca IPS, ma również słabsze odświeżanie niż va pomimo 120 Hz w jednej i drugiej…. Brak czerni nocą, IPS przerabiam dwa razy dla mnie niedozaakceptowania
Jeżeli będziemy kupować taki kit od LG z migającymi pasami (banding) na w miare jednolitym tle to firma uzna ze jest ok i nie trzeba nic zmieniać. Zeby we “flagowym” modelu za 5k takie cuda się działy – porażka. Jestem ciekaw czy w wersji NANO99 tez sie takie rzeczy dzieją
Świetny test. Jest szansa na coś większego np. LG 86NANO90?
Dzięki! Oczywiście. Mamy w planach zrobienie testów dużych ekranów właśnie tego typu co napisałeś.
Myślę, że moje niewygórowane wymagania ten model spełnia z nawiązką, ale mam pytanie, czy warto jednak dopłacić do Soniaka XH9096?
Zdecydowanie tak, chociażby dla samej matrycy IPS VS VA – dużo lepsza czerń, lepszy HDR lepszy FALD – niezależne strefy podświetlania
Nie wiem z czego się przesiadasz, ale wybierając nanocell nie odczujesz dużej różnicy.
Myślę, że obojętne jest to, z czego przesiada się kolega (zakładam, że nie z modelu..z 2020 roku) To w przypadku grania odczuje bardzo dużą różnicę gdy będzie w stanie wykorzystać takie elementy jak VRR (Freesync wspierany m.in przez Xboxa), ALLM, 4K120Hz czy FullHD 120Hz. Trzeba sobie dokładnie zrobić rachunek co jest dla nas ważne i najbardziej potrzebne. Także porównać możliwości webOS vs Android. Polecam przejście się do sklepu w tym ostatnim przypadku i zabawę na żywo.
Tv ma być używany przede wszystkim z Ps5 oraz do Netflixa…aktualnie Sony XH9096 jest w promo za 4300, więc chyba będzie to dobry wybór?
Jak dopłacić, jak Soniak jest tańszy o 200 zł na starcie ?
Mam go od maja, w skrócie – dałbym mu 10/10 ale banding skresla ten TV calkowicie
musisz być strasznym perfekcjonistą bo mnie to nie przeszkadza
Jeśli komuś branding nie przeszkadza to ta osoba jest ślepa i powinna iść do specjalisty.
fakt, vertical banding koszmarny, nie wiem czy taki trafiłem, czy tak mają, ale w tej klasie to kompromitacja, moze już nie będe oddawał w zwiazku za zakupem online, ale z pewnością o rękojmię sie otrze lub serwis. Najbardziej widoczne na tle nieba i w czasie meczów. Reszta super, ale ta cecha- w końcu podstawowa, jakby przekreslała pozostałe.
Wszystko fajnie, ale to dalej IPS
Jak prawie wszystkie tv od LG