Firmy Samsung i Philips zapowiedziały, że ich telewizory z 2020 będą zawierać specjalny tryb Filmmaker Mode, eliminujący upłynniacze obrazu. Tym samym dołączą do Panasonic, LG i Vizio. Tutaj przedstawiamy wam w ogromnych szczegółach, jak ten tryb działa.
Filmmaker Mode – wprowadzenie
Filmmaker Mode to efekt inicjatywy producentów telewizorów oraz UHD Alliance. Zanim jednak doszło do współpracy na tym froncie, wielu filmowców i aktorów, w tym Tom Cruise, Christopher Nolan czy James Cameron lobbowali za tym, aby ludzie mogli oglądać filmy zgodnie z wizją reżysera. W teorii Filmmaker Mode ma wyłączyć całkowicie upłynnianie obrazu, a także zachować oryginalną przestrzeń barw, klatkaż oraz proporcje obrazu.
Filmmaker Mode – Samsung, Philips dołączają do Panasonic, LG i Vizio
Podczas CES 2020 firmy takie, jak Samsung i Philips ogłosiły, że ich modele telewizorów z 2020 będą obsługiwać Filmmaker Mode. Gamę produktów Philips na ten rok poznamy już w lutym 2020, podczas gdy na portfolio Samsunga przyjdzie nam jeszcze zaczekać.
Filmmaker Mode – jak to naprawdę działa?
LG miało okazję wyjawić, jak Filmmaker Mode będzie funkcjonować w swoich telewizorach z 2020 roku. Odbiorniki firmy będą rozpoznawały, że oglądamy film i na początku zostaniemy zapytani o to, czy włączyć ten tryb. Jeśli się na to zdecydujemy, w trybie SDR telewizor ma używać 100 nitów (wartość bieli na pełnym ekranie) i gammy 2.4. Tryb ten możemy aktywować ręcznie dedykowanym przyciskiem, bądź włączy się on automatycznie sczytując metadane w odtwarzanej zawartości.
Filmmaker Mode – czy warto w ogóle z tego korzystać?
Moim zdaniem tak, szczególnie jeśli oglądamy więcej niż jeden typ zawartości, np. poza filmami / serialami, oglądamy także sport i gramy w gry wideo. A propos tych ostatnich, dzięki dodanemu wcześniej automatycznemu trybowi gry (ALLM), który w 2020 jest już standardem, nie będziemy musieli się już przejmować, czy akurat zastosowaliśmy właściwe ustawienia. Po prostu posiadanie dedykowanego przycisku od ustawień filmowych, wraz z automatycznym trybem gry jest wygodnym udogodnieniem, nawet dla dobrze obeznanych z telewizorami osób. A tak w ogóle, może przy okazji dzięki temu więcej osób doceni oglądanie filmu w warunkach referencyjnych, bo według dotychczasowych statystyk (podała je firma Vizio), 85% konsumentów nigdy nie ingerowała w ustawienia obrazu telewizora.
Źródło: Flatpanels
Więcej na temat CES 2020:
- Telewizory Sony na 2020 rok: znamy modele i szczegóły
- LG NanoCell: sześć modeli z prawdziwym 8K na 2020 rok
- Panasonic SC-HTB01: soundbar Dolby Atmos stworzony dla graczy
(1767)
Hmmm
Osobiście wolę HFR w filmach jak i grach 😉