Wyniki sprzedaży telewizorów w zeszłym roku były najlepsze od 8 lat. Jak wynika z raportu Futuresource Consulting, duża w tym zasługa odbiorników 4K.
Sprzedaż 227 milionów telewizorów, jaka miała miejsce w 2018 przyniosła wpływy w wysokości 85 miliardów dolarów. W dużej mierze przyczyniły się do tego obniżki cen telewizorów 4K i wejście tej technologii na rynek masowy. Tak uważa Matthew Rubin z firmy analitycznej Futuresource Consulting.
Najszybciej rozwijającymi się teraz rynkami są Brazylia, Rosja, Indie i Chiny. W Europie Zachodniej i Ameryce Północnej natomiast sprzedaż utrzymuje się na stałym poziomie, bądź minimalnie maleje. Dzieje się tak m.in. dlatego, że na tych rynkach ludzie posiadają często co najmniej dwa telewizory, i korzystają z tych dla nich drugorzędnych przez dłuższy czas.
Sport motywuje do kupna nowych telewizorów
Dużym bodźcem do kupowania nowych odbiorników są ważne zawody sportowe, tak jak np. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji (w 2018). Ponadto w Brazylii ludzi do wymiany telewizorów skłoniło odcięcie się państwa od transmisji analogowych (w 2017).
Zachodnia Europa odnotowała nieznaczny spadek sprzedaży, ale cały kontynent zaliczył wzrost, głównie dzięki Wschodniej Europie. W Ameryce natomiast w porównaniu z rokiem 2017 konsumenci kupili podobną liczbę odbiorników (wynik niższy o jedynie 0,1%). Dodatkowo warto podkreślić, że w USA sprzedaż telewizorów była najwyższa od 8 lat.
Segment premium – Samsung, LG, Sony
Markami, które zdominowały segment premium są Samsung, LG oraz Sony i to one najwięcej zarabiają na każdym sprzedanym telewizorze, mając mocną przewagę nad chińskimi markami.
Jeśli chodzi o prognozy na bieżący rok, Futuresource przewiduje, że ponad 50% telewizorów, jakie trafią do klientów będą odbiornikami 4K. łączna liczba tego typu telewizorów z końcem roku 2023 ma wynieść 960 mln egzemplarzy (42% całego rynku).
8K jeszcze na swoją szansę poczeka
Na drastyczny skok udziału telewizorów 8K na razie nie ma co liczyć. W przeciągu 4 najbliższych lat ma on wzrosnąć z 0,1% do 2%. Technologia ta ma najbardziej upowszechnić się na rynku chińskim. Futuresource uważa, że rynek otworzy się na 8K TV dopiero po roku 2023, wraz ze znacznym spadkiem cen. Wtedy to, telewizory o tej rozdzielczości mają stać się poważną częścią segmentu premium.
ZOBACZ TAKŻE: Ceny telewizorów OLED mogą wkrótce spaść na stałe
Źródło: Futuresource Consulting, Advanced Television
(1204)