Denon X-Series: ogłoszono pierwsze na świecie amplitunery z obsługą rozdzielczości 8K i 4K 120 fps!
Denon zaprezentował pierwszą na świecie linię amplitunerów gotowych obsłużyć rozdzielczość 8K. Wprowadzenie nowych sprzętów z linii X-Series ucieszy szczególnie miłośników konsol – obsługują one także 4K w 120 fps i wszystkie technologie, które przydadzą się podczas grania na maszynach nowej generacji.
- PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 7 błędów popełnianych przy zakupie telewizora | PORADNIK |
Nowe amplitunery Denon z obsługą 4K 120 fps
Nowe amplitunery Denona, które dołączą do rodziny X-Series, to modele o oznaczeniach AVC-X6700H (do 11 kanałów wzmocnienia z przetwarzaniem 13,2 kanałów), AVC-X4700H i AVC-X3700H (do 9 kanałów wzmocnienia z przetwarzaniem 11,2 kanałów) oraz AVR-X2700H (konstrukcja 7-kanałowa).
Każdy z zaprezentowanych amplitunerów otrzymał po jednym wejściu HDMI z obsługą rozdzielczości 8K i 4K w 120 klatkach na sekundę. Porty te cechują się również wsparciem funkcji VRR (Variable Refresh Rate), ALLM (Auto Low Latency Mode) i QFT (Quick Frame Transport). Wszystko to znakomicie się sprawdzi w połączeniu z konsolami nowej generacji: PlayStation 5 i Xbox Series X. Czym te technologie się odznaczają? Przypomnijmy:
- Variable Refresh Rate: mechanizm używany w grach, gdy nie wyciągają pełnego klatkażu (np. 60 FPS), eliminujący rozrywanie się ramek obrazu, minimalizujący opóźnienia i dostosowujący częstotliwość odświeżania, tak, aby zachować płynność. Przykładem VRR jest AMD FreeSync (lub NVIDIA G-Sync). VRR będzie obsługiwany przez Xbox Series X;
- Auto Low Latency Mode (ALLM): funkcja, które pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra”, gdy wykryje włączoną konsolę przez HDMI.
- Quick Frame Transport (QFT): pomaga zmniejszyć input lag
4K przy 120 fps jest zapowiadane jako standardowa rozdzielczość wyjściowa i liczba klatek na sekundę w obu nadchodzących konsolach nowej generacji. Obecność tylko jednego portu HDMI jej dedykowanego może stanowić problem dla graczy, którzy chcieliby podpiąć jednocześnie PS5 i Series X.
Skalowanie do 8K i mnóstwo technologii dźwiękowych
W nowych amplitunerach Denona dostępna jest także nowa funkcja HDMI o nazwie Quick Media Switching (QMS), która pozwala źródłu na natychmiastową zmianę rozdzielczości lub liczby klatek na sekundę, aby wyeliminować chwilowe zaciemnienie ekranu.
Przedstawiciele nowej linii X-Series będą również skalować istniejące treści HD i 4K do rozdzielczości 8K. Jako standard, amplitunery AVR obsługują HDR10, HLG (Hybrid Log-Gamma) i Dolby Vision, a także BT.2020. Wraz z nową serią dojdzie jeszcze HDR10+ i eARC.
Pod względem brzmienia również jest kilka poważnych zmian ku lepszemu. AVC-X6700H i AVC-X4700H wprowadzają obsługę DTS:X Pro, która umożliwia podpięcie do 13 kanałów dekodowania DTS:X, z konfiguracjami głośników, takimi jak 7.2.6 lub 9.2.4. Funkcja DTS: X Pro zostanie udostępniona wraz z aktualizacją oprogramowania jeszcze w tym roku. Inne formaty dźwięku 3D dostępne w dniu premiery amplitunerów to Dolby Atmos, Dolby Atmos Height Virtualization Technology, DTS: X, DTS Virtual: X, IMAX Enhanced i Auro-3D.
Denon wprowadza także nowy tryb przedwzmacniacza dla AVC-X3700H, AVC-X4700H i AVC-X6700H, wcześniej dostępny tylko w flagowym modelu Denona AVC-X8500H. Tryb przedwzmacniacza zapewnia wyraźną ścieżkę sygnału i większą tolerancję poziomów przesterowania poprzez odłączenie wewnętrznych wzmacniaczy, gdy amplituner jest wykorzystywany jako procesor AV, a wszystkie głośniki są zasilane przez zewnętrzne wzmacniacze.
AVR z nowej linii otrzymały certyfikat Roon Tested i mają wbudowany system Heos, do użytku w wielu salach i strumieniowego przesyłania muzyki. Na pokładach poza tym znajdziemy też wsparcie dla Apple AirPlay 2 i funkcję Bluetooth. Modele współpracują z Amazon Alexa, Asystentem Google i Apple Siri.
AVR-X2700H wyceniono w Wielkiej Brytanii na 599 funtów (ok. 2960 zł), AVC-X3700H na 999 funtów (ok. 4930 zł) (oba pojawią się w sierpniu), AVC-X4700H będzie kosztował 1399 funtów (ok. 6900 zł) , a AVC-X6700H – 2299 funtów (ok. 11345 funtów). Ostatnie dwa wymienione urządzenia trafią na półki sklepowe w lipcu.
Źródło: http://www.insideci.co.uk/news/denon-intros-x-series-avrs-with-8k-and-4k120fps-support.aspx
Więcej na temat audio:
- TIDAL dodaje wsparcie dla Dolby Atmos na telewizorach i Apple TV. Jakie modele zostały uwzględnione?
- Technics świętuje 55-lecie i wydaje limitowany, czarny gramofon SL-1210GAE. W sprzedaży tylko 1000 sztuk
- Home office w spokoju. Logitech wprowadza nowy zestaw słuchawkowy z aktywną redukcją szumów
- LG prezentuje soundbary na 2020 rok. Na pokładzie Dolby Atmos i DTS:X
- Sony wprowadza do oferty kolejne soundbary: 5.1-kanałowy i 3.1-kanałowy z Dolby Atmos i DTS:X
Troszkę biedny opis bo nie ma nic na temat Dual Speaker System Setup, ale najważniejsze, że będzie można skalować do 8K 😀
Serio nie rozumiem co to urządzenie robi. Przecież amplituner to jest do muzyki więc o co chodzi z tą rozdzielczością???
Amplituner kina domowego ma kilka wejść HDMI i jedno wyjście, które idzie do TV. Dzięki czemu dekoder, konsolę, odtwarzacz blu ray wszystko podpinamy do amplitunera i nie mamy plontaniny kabli do telewizora. I właśnie dlatego amplituner musi mieć taką przepustowość, żeby puścić sygnał przez siebie do telewizora stąd operowanie rozdzielczością 🙂
Niestety od wielu lat, duże klocki takich zasłużonych firm japońskich jak Denon czy Onkyo a nawet Marantz to coraz większa masówka za nadal duże, relatywnie, pieniądze. W przypadku Pioneer to trwa już 10 lat. Praktyczne nawet w wysokich seriach nie montują w ogóle już zasilaczy troidalnych a nawet rdzeniowy tylko najtańsze i najgorsze impulsowe. Powoduje to wysokie relatywnie szumy i stisunkowo niską dynamikę. Pozostają bardzo drogie dla nas Polaków specjalistyczne firmy z USA i Kanady oraz częściowo z Europy. I to też na ogół bardzo drogie wielokanałowe końcówki mocy i przedwzmacniacze procesory dźwięku a tylko bardzo nielicznych na nie stać.… Czytaj więcej »
Dla Ciebie zbędne Artur, a dla innych nie. Nie takie tragedie świat widział 😀
Co ty pierniczysz. Impulsowe zasilacze stosuje tylko harman. To co wymieniłeś wszystko jest nadal na trafach i im wyższa seria tym jest ono większe i mocniejsze. Faktem jest tylko to że kiedyś średniaki miały już monstrualne trafa a teraz średniaki mają kiszki, a najniższe serie syfy które się mocno grzeją i nawet śmierdzą. Kiedyś było to nie do pomyślenia.
Ciekawe co z Yamaha? Juź w styczniu zapowiadali nowe modele Aventage z hdmi 2.1
Cały jeden port HDMI 2.1 ? Co za żal!
Żałosne. Jak chcesz podłączyć PC (z przyszłymi GPU) i jedną/dwie nowe konsole, to trzeba do TV, a dźwięk po eARC. Niezbyt optymalne.
W ostatnim 11345 to chyba powinno być złotych 🙂