Home News CES 2017 CES 2017: Sony prezentuje na targach CES 2017 swoje najnowsze produkty
CES 2017: Sony prezentuje na targach CES 2017 swoje najnowsze produkty

CES 2017: Sony prezentuje na targach CES 2017 swoje najnowsze produkty

496
0

W czwartek 5 stycznia w Las Vegas rozpoczynają się targi CES 2017. Wydarzenie to będzie dla Sony Corporation okazją do zaprezentowania nowej linii produktów, które trafią na rynek w 2017 roku.

Najważniejsze ogłoszenia i zaprezentowane produkty:

  • Nowe serie telewizorów Sony BRAVIA
  • Nowe modele urządzeń audiowizualnych – odtwarzacz Blu-ray 4K Ultra HD, głośnik w formie listwy z systemem Dolby Atmos® oraz amplituner wielokanałowy
  • Kompaktowe głośniki w formie listwy
  • Produkty z rodziny EXTRA BASS™: cztery głośniki bezprzewodowe i dwa modele słuchawek bezprzewodowych
  • Odtwarzacze Walkman® z nowej serii NW-A35
  • Projektor 4K HDR Sony VPL-VZ1000ES

Wśród nowości na tegorocznej ekspozycji Sony znajdą się przede wszystkim produkty, które dzięki technologii HDR (High Dynamic Range — duży zakres dynamiki) znacznie podnoszą standard obrazu. Zwiedzający będą mieli okazję do praktycznego zapoznania się z całym szeregiem urządzeń Sony — od telewizorów 4K HDR poprzez zestawy audio zapewniające szczegółowy, trójwymiarowy dźwięk aż po kamery, projektory i konsole do gier. Łączy je jedno: tworzą użytkownikom dodatkowe sposoby korzystania z materiałów rozrywkowych, które są dla nich ważne i poruszające.

Występując na konferencji prasowej w środę 4 stycznia (czasu lokalnego), prezes i dyrektor generalny Sony Corporation Kazuo Hirai przedstawił systematycznie powiększającą się ofertę produktów i materiałów HDR. Jego prezentację rozpoczęło ogłoszenie serii A1: pierwszych w historii Sony telewizorów BRAVIA® 4K opartych na technologii OLED. Dalsza część dotyczyła różnorodnych produktów wzbogacających życie codzienne klientów oraz wzbudzających i zaspokajających ich ciekawość. Jednym z tematów były inicjatywy podejmowane przez Sony w celu zwiększenia możliwości elektroniki użytkowej.

Zapis wideo konferencji prasowej jest dostępny pod następującym adresem: www.sony.com/ces

Najważniejsze z prezentowanych produktów i prototypów

Domowa rozrywka i dźwięk (Home Entertainment & Sound)

Firma Sony odgrywa czołową rolę w popularyzacji technologii HDR, wprowadzając ją do swoich produktów audiowizualnych i zapewniając klientom bardziej realistyczne wrażenia przy oglądaniu.

Telewizory BRAVIA OLED z nowej serii A1 są oparte na najlepszych, unikatowych rozwiązaniach technicznych firmy Sony, jak procesor obrazu 4K HDR X1™ Extreme, wykorzystywany już we flagowej serii telewizorów ZD9. Zwiększa on atrakcyjność wizualną materiałów 4K HDR i wykorzystuje cały potencjał paneli OLED do zapewnienia głębszej czerni, żywszych jasnych fragmentów oraz wiernego oddania rzeczywistości. Seria A1 jest także wyposażona w unikatową technologię Sony Acoustic SurfaceTM, która umożliwia emisję dźwięku bezpośrednio z ekranu telewizora. Dzięki eliminacji głośników, rozmieszczonych zwykle na obwodzie ekranu, modele z serii A1 wyróżniają się oryginalną stylistyką bez podstawy. Dźwięk emitowany wprost z ekranu łączy się z jedną całość z obrazem, zapewniając bardziej realistyczne doznania wizualne. Co więcej, dzięki szerokiemu kątowi widzenia panelu OLED idealne wrażenia uzyskuje się przy oglądaniu z każdego miejsca w pokoju.

Telewizory 4K HDR BRAVIA z serii XE93 wyposażono w zaawansowaną technologię Sony Slim Backlight Drive+, zapewniającą jeszcze większe poziomy jasności i kontrastu. Dzięki procesorowi 4K HDR X1 Extreme z technologią Object-based HDR remaster możliwe jest przekształcanie obrazu o standardowym zakresie dynamicznym (SDR) do jakości zbliżonej do 4K HDR; poprawę jakości obrazu z różnych źródeł zapewnia też szereg innych technologii. Procesor X1 Extreme w telewizorach z serii X93E gwarantuje ponadto dużą wyrazistość, kontrast oraz paletę barw, które współtworzą ekspresję wizualną na miarę standardu 4K HDR. Po zawieszeniu na ścianie nowy telewizor BRAVIA dosłownie wtapia się w nią, a jedyne co widać, to obraz.

Na stanowisku Sony na targach CES będzie można zobaczyć, jak funkcja odtwarzania materiałów 4K HDR pojawia się w coraz to nowych urządzeniach. Zainstalowane w „strefie 4K HDR” telewizory BRAVIA będą wyświetlać materiały wideo z różnych gier 4K HDR na konsole PlayStation®4 (PS4™): „Uncharted 4: Kres złodzieja”, „Gran Turismo Sport” i „Horizon Zero Dawn”. Zaprezentowany zostanie również odtwarzacz Blu-ray™ 4K Ultra HD UBP-X800: źródło wciągającego obrazu 4K HDR o wysokiej jakości. Zgodność tego modelu z materiałami audio o wysokiej rozdzielczości pozwala ponadto uzyskać dźwięk wiernie oddający oryginalne nagranie.

W kategorii produktów audio firma Sony ogłosiła szereg nowych urządzeń, które dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom technicznym wzmacniają siłę wyrazu materiałów 4K HDR. Należy do nich nowy, flagowy głośnik w formie listwy HT-ST5000. Obsługuje on nie tylko dźwięk o wysokiej rozdzielczości, lecz również Dolby Atmos®: format dźwięku przestrzennego 3D nowej generacji będący źródłem jeszcze intensywniejszych wrażeń. Jest też wyposażony w system Sony S-Force PRO Front Surround z technologią Wave-front Control, która nadaje falom dźwiękowym odpowiedni kierunek, by wypełnić całe pomieszczenie mocnym brzmieniem. W pracach nad głośnikiem HT-ST5000 uczestniczyli także specjaliści z Sony Pictures Entertainment, a ich doświadczenie pomogło w kalibracji brzmienia i optymalizacji urządzenia do odtwarzania filmów. Nowy amplituner wielokanałowy STR-DN1080 jest zgodny z technologią dźwięku o wysokiej rozdzielczości oraz formatami Dolby Atmos oraz DTS:X™. Generuje dźwięk, który swobodnie rozchodzi się we wszystkich trzech wymiarach. Do uzyskania niepowtarzalnej przestrzeni akustycznej Sony przyczyniają się także inne technologie. Jedną z nich jest Speaker Relocation, gwarantująca optymalne środowisko dźwiękowe mimo odbiegających od ideału warunków instalacji. Technologia Phantom Sound Back wytwarza z kolei bogaty dźwięk przestrzenny docierający do każdego zakątka pomieszczenia.

Oprócz tego firma Sony zademonstruje współpracę swoich produktów audio obsługujących Wi-Fi*1 z telewizorami 4K HDR Sony z platformą Android TV, które są zgodne z technologią Google Home i wykorzystywanym w niej asystentem Google. Wypowiadając proste polecenia głosowe, będzie można strumieniowo przesyłać muzykę do podłączonych urządzeń audio w różnych pomieszczeniach, jak również odtwarzać na telewizorze materiały z witryny YouTube TM i serwisów muzycznych. Produkty znajdujące się na stanowisku Sony będą w pełni obsługiwać polecenia głosowe. Firma Sony pokaże także dwa prototypy słuchawek bezprzewodowych z funkcją osłabiania hałasów, opracowywanych w celu poprawy jakości dźwięku. Jeden model będzie miał formę niezależnych nauszników, a drugi — słuchawek z pałąkiem na szyję.

*1: Głośniki bezprzewodowe, zestawy kina domowego i wzmacniacze wielokanałowe zawierające wbudowany Chromecast.

Obraz cyfrowy (Imaging Products & Solutions)

Działalność firmy Sony w dziedzinie obrazu cyfrowego koncentruje się na zapewnieniu pełnego wachlarza technologii i kompleksowych rozwiązań, od źródeł światła, obiektywów i przetworników obrazu po przetwarzanie obrazu, transmisję IP i wyświetlanie. Tegoroczna ekspozycja będzie zdominowana przez produkty z segmentu elektroniki użytkowej.

Ogłoszony na targach CES 2017 projektor do wyświetlania z bardzo małej odległości VPL-VZ1000ES*2 jest wyposażony w laserowe źródło światła. Model ten wyświetla fascynujący obraz 4K HDR na dużym ekranie, a dzięki małym wymiarom z łatwością mieści się w domowym salonie. Technologia bardzo małej odległości projekcji oznacza, że urządzenie może pracować w odległości niespełna 16 cm*3 od ekranu, co eliminuje ryzyko zasłaniania obrazu przez przechodzące osoby.

Firma Sony pokaże również najnowsze produkty, których konstruktorzy położyli nacisk na szybkość pracy. Jednym z nich jest aparat bezlusterkowy α6500 z matrycą formatu APS-C, który umożliwia zdjęcia seryjne w tempie do 11 kl./s i jest wyposażony w 5-osiowy system stabilizacji obrazu oraz sterowany z ekranu dotykowego system automatyki ostrości. Na wystawie znajdzie się też aparat kompaktowy klasy premium RX100 V, umożliwiający rejestrowanie zdjęć seryjnych w tempie do 24 kl./s oraz nagrywanie materiału do wyświetlenia w silnie zwolnionym tempie. Wśród urządzeń przeznaczonych do profesjonalnej produkcji materiałów 4K, w tym transmisji wydarzeń sportowych na żywo, firma Sony zaprezentuje nowe produkty, zapewniające wrażenia wizualne właściwe tylko sprzętowi Sony. Jednym z nich będzie system kamerowy do produkcji na żywo HDC-4800, umożliwiający rejestrację materiału wideo 4K do wyświetlenia w 8-krotnie zwolnionym tempie, oraz 55-calowy monitor profesjonalny 4K OLED PVM-X550.

Na wystawie znajdzie się także modułowy, skalowalny system wielkoekranowego wyświetlacza Sony CLEDIS™, który wytwarza obraz o wysokiej jakości dzięki światłu z miniaturowych diod LED. Będzie on demonstrowany w konfiguracji o wymiarach około 9,6 x 2,7 m (poziomo x pionowo). Dzięki bogatej kolorystyce oraz płynnej reprodukcji ruchu gwarantuje on nieosiągalną obecnie jakość obrazu.

*2: Model przeznaczony na rynek amerykański. Symbol modelu zależy od regionu sprzedaży.

*3: Odległość między krawędzią projektora a płaszczyzną ekranu, dla ekranu 16:9 o przekątnej 100 cali (254 cm).

Gry i usługi sieciowe (Game & Networks)

PlayStation® VR to system wirtualnej rzeczywistości (VR), który nadaje grom na konsolę PS4™ nowy poziom realizmu i wzbogaca wrażenia podczas gry. Goście tej części ekspozycji Sony będą mieli okazję wypróbować system PlayStation®VR w symulatorze jazdy „Gran Turismo Sport” oraz w grze przygodowej „Farpoint”, w której do zestrzeliwania nieprzyjaciół w kosmosie będzie służył system celowniczy PlayStation®VR Aim Controller.

Life Space UX

Założeniem koncepcji Life Space UX jest zapewnianie niepowtarzalnych wrażeń oraz tworzenie nowych możliwości przekształcania przestrzeni mieszkalnej. W tej kategorii firma Sony po raz pierwszy przedstawi model koncepcyjny o nazwie „Nowy projektor 4K, w którym jest wszystko”, stanowiący propozycję wykorzystania książek, filmów i muzyki w nowy sposób. Można go oczywiście używać jak zwykłego projektora, wyświetlającego materiał w dużej skali na pobliskiej ścianie. Koncepcja zawarta w haśle „w którym jest wszystko” to jednak przede wszystkim radość z odkrywania nowych materiałów. Urządzenie może przykładowo wyświetlić na ścianie mnóstwo okładek książek, umożliwić wskazanie żądanego tytułu i przekartkowanie go. Na wystawie nie zabraknie również wcześniejszych produktów: projektora 4K do wyświetlania z bardzo małej odległości, głośnika w żarówce LED, przenośnego projektora do wyświetlania z bardzo małej odległości oraz szklanego głośnika. W ramach koncepcji Life Space UX firma Sony zaproponuje nową wartość i zapewni nowe wrażenia w przestrzeni mieszkalnej.

Na zakończenie warto wspomnieć o prezentowanych na ekspozycji inicjatywach Sony, które służą rozszerzaniu możliwości elektroniki użytkowej. Należą do nich prototypy koncepcyjne „N” i „T”, powstałe w ramach programu badawczo-rozwojowego Future Lab Program™, którego celem jest współtworzenie z użytkownikami nowego stylu życia. Na stoisku Sony znajdą się także urządzenia, które ujrzały światło dzienne dzięki wewnętrznemu inkubatorowi inicjatyw biznesowych Sony „Seed Acceleration Program”: produkty Xperia™ Smart, dające nowe możliwości komunikowania się; autonomiczne drony oraz świadczone w chmurze usługi przetwarzania danych dla celów kontrolno-pomiarowych, które oferuje Aerosense Inc., spółka stowarzyszona Grupy Sony.

*Wszystkie wymienione tu nazwy produktów są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi Sony Corporation lub odpowiednich właścicieli.

* Android, Google Home i Chromecast są znakami towarowymi Google Inc.

Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały opracowane przez firmy niezwiązane z redakcją HDTVPolska. Redakcja HDTVPolska nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji.

(496)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).