Home News CES 2017 CES 2017: Panasonic opracował ulepszone panele IPS LCD ze znacznie wyższym kontrastem
CES 2017: Panasonic opracował ulepszone panele IPS LCD ze znacznie wyższym kontrastem

CES 2017: Panasonic opracował ulepszone panele IPS LCD ze znacznie wyższym kontrastem

2.00K
8

Panasonic opracował nowy typ istniejących już paneli IPS LCD, które według zapewnień producenta mają osiągać kontrast na poziomie 1000000:1, co stanowi wartość 600 razy większa niż w przypadku standardowych matryc IPS.

Spośród trzech typów paneli LCD (TN, VA, IPS), IPS wypada do tej pory najgorzej, w kwestii czerni kontrastu. Większość TV jak i monitorów opartych na tego typach matrycach ma kontrast rzędu 1000:1.

Tak więc zapowiedź producenta, mówiąca o kontraście ponad 1000000:1 przy wykorzystaniu matrycy IPS, jest bardzo interesująca. W praktyce oznaczałoby to  znaczną poprawę jakości obrazu. Co prawda, nie do poziomu jaki zapewniają wyświetlacze OLED, jednak już całkiem blisko.

Jak podaje Panasonic, nowy panel będzie idealnym rozwiązaniem do zastosowania technologii HDR. Może osiągnąć maksymalną jasność około 1000cd/m2 oraz czerń rzędu 0.001 cd/m2, co pozwala odwzorować na ekranie zarówno bardzo jasne przezrocza jak i smolistą czerń.

Producent ma nadzieję, że jego nowe panele znajdą profesjonalne zastosowanie między innymi w studiach nadawców telewizyjnych jak i studiach produkcji wideo. Komunikat prasowy wspomina także o wyświetlaczu 55-calowym i oczywiście tego typu panel byłby bardzo konkurencyjny na rynku TV, jednak póki co  Panasonic nie wypowiedział się jednoznacznie w tej kwestii.

Panasonic wyjaśnia, że poza komórkami ciekłokrystalicznymi wykorzystał także komórki modulujące światło. Obecnym problemem w przypadku LCD jest brak możliwości odpowiedniego blokowania światła w każdym pikselu, przez co nie można osiągnąć głębokiej czerni i wysokiego kontrastu.

Komórki modulujące światło umieszczone są pomiędzy warstwą podświetlenia a ciekłokrystaliczną matrycą. Dzięki temu możliwa jest intensywność podświetlenia, piksel po pikselu,  jak podaje producent. Tym samym należy pamiętać jednak, że wyprodukowanie takich paneli będzie bardziej kosztowne.

Nowe panele będą powstawać na linii 8.5 gen, zdolnej do produkcji matryc w rozmiarach od 10 do 100 cali. Próbne panele mają pojawić się już w styczniu 2017.

(2000)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

Comment(8)

 1. ......Spośród trzech typów paneli LCD (TN, VA, IPS), IPS wypada do tej pory najgorzej, w kwestii czerni kontrastu. Większość TV jak i monitorów opartych na tego typach matrycach ma kontrast rzędu 1000:1. To jakim cudem czytając testy monitorów PC , także w/w TN i VA mają podobny kontrast czyli w okolicach 1000:1 ?
 2. Osobiście bardzo ciekaw jestem tych nowych paneli, a jeszcze bardziej wyceny konsumenckich TV wyposazonych w takowe.

 3. Maciej Koper Maciej Koper napisał(a):

  Prawdopodobnie jako pierwsza osoba w Europie, miałem okazję pracować z pierwszym komercyjnym ekranem, opartym o tytułową matrycę. Jest nim Eizo CG3145 Prominence. Do pary miał godnego sobie rywala - Sony BVM X300. Myślę, że temat będzie przewijał się jeszcze wiele razy, a póki co zbieram szczękę z podłogi :D

  Ta matryca ma faktycznie statyczny kontrast w okolicach miliona-do-jednego! I tak jak news obiecywał dzieje się to (na 99%) bez udziału jakiegokolwiek wygaszania lokalnego. Spójrzcie na pomiar, na planszy, która ledwo co zakrywa "oko" kolorymetru.

  IMG_20180210_121317.jpg

  Przy stałej jasności monitora, wynoszącej 1000 nitów, palecie barw 100% DCI, oraz kompensacji jednorodności po raz pierwszy widziałem, jak oled w konfrontacji z LCD stoi na grząskim gruncie!

  IMG_20180210_121321.jpg

  Jest jednak pewna cecha (poza ceną), która spowoduje, że matryca ta nie trafi do telewizorów, ale o tym następnym razem.. 

 4. Oby tylko jak najszybciej weszły konkurencyjne rozwiązania do OLED (z zachowaniem jego zalet) , gdzie w reszcie nie trzeba będzie w ogóle zawracać sobie głowy tym jaki charakter obrazu jest dla matrycy bezpieczny a jaki nie i ciągłe pilnowanie się ile się ogląda kanały tv z wyraźnymi logami stacji i paskami informacyjnymi.

 5. Ta cecha to pewnie to że to 4K (4096px w poziomie) a nie UHD (3840px w poziomie)

 6. Taka ciekawostka,  na Czeskiej stronie firma Finlux reklamuje swoje telewizory LCD że mają kontrast 1000 000 : 1

  http://www.finlux.cz/televizory.htm

  Ale to chyba jakaś pomyłka, tym niemniej w Słowackich i Czeskich ofertach tv zawsze piszą że to jest zmierzony kontrast.

 7. He he czego to tanie firmy nie wymyślą żeby przykuć uwagę, odnośnie tego kontrastu 1000 000 : 1 który jest czasami podawany w tanich firmach, to jest to tzw kontrast dynamiczny (czyli czysty wymysł marketingowy żeby podawać wysokie wyniki a właściwie to świadomie i celowo wprowadzać w błąd kogoś kto się na tym nie zna)  który nie ma absolutnie nic wspólnego z kontrastem ANSI,  w rzeczywistości takie tv mają całkowicie typowy dla tanich modeli kontrast. Dlatego trzeba o tym mówić i piętnować takie firmy które stosują takie metody wprowadzania w błąd.