Home News Abonament RTV: kontrole Poczty Polskiej, komornicy zajmują konta. Przejęto już miliony złotych! Jak się bronić?
Abonament RTV: kontrole Poczty Polskiej, komornicy zajmują konta. Przejęto już miliony złotych! Jak się bronić?

Abonament RTV: kontrole Poczty Polskiej, komornicy zajmują konta. Przejęto już miliony złotych! Jak się bronić?

1.48K
5

Trwa krucjata polskiego państwa przeciwko osobom omijającym abonament RTV. To opłata obowiązkowa dla wszystkich posiadaczy telewizorów lub odbiorników radiowych. Nie jest jednak żadną tajemnicą, że bardzo wiele osób po prostu jej nie uiszcza. Poczta Polska prowadzi specjalne kontrole, poszerzając wykaz dłużników i karząc ich – w najgorszym scenariuszu nawet komornikiem! Ile teraz wynosi abonament RTV za cały rok? Kto jest z niego zwolniony?

Abonament RTV 2022 – ile wynosi? Trwają kontrole płatności! Czy muszę płacić za telewizor? Jaka jest kara?

Pod koniec 2021 roku jeden z serwisów z województwa kujawsko-pomorskiego doniósł, że pomiędzy styczniem a październikiem 2021 roku skarb państwa wzbogacił się o 1,4 miliona złotych z tytułu zaległego abonamentu RTV! Największa kwota, jaką zajął komornik, to aż około 2000 złotych. Nietrudno policzyć, że w skali całego kraju Urząd Skarbowych wyegzekwował już prawdopodobnie przynajmniej kilkanaście milionów złotych z tego tytułu. Nic dziwnego – od lipca ubiegłego roku trwają wzmożone kontrole wszystkich obywateli, które znacznie utrudniły życie przede wszystkim tym, którzy posiadają telewizor, ale omijają abonament RTV szerokim łukiem.

Nowe rozporządzenie dotyczące abonamentu RTV weszło w życie z dniem 1 lipca 2021. Zmieniło się wtedy bardzo wiele. W każdej chwili do naszych drzwi może zapukać pracownik Poczty Polskiej, któremu wystarczy stwierdzenie obecności telewizora. Jeśli ten nie był wcześniej zarejestrowany, otrzymamy sowitą karę. Prawdziwe kłopoty zaczną się, jeśli nie zapłacimy. Po 7 dniach w sprawę zaangażowany zostanie Urząd Skarbowy.

Abonament RTV: uwaga posiadacze telewizorów! Poczta Polska kontroluje domy i mieszkania - niepłacącym komornik zajmuje konta!

Skarbówka może teraz znacznie sprawniej wystawić elektroniczny wniosek o egzekucję, po którego akceptacji do pracy zaprzęgany jest komornik. Osobom posiadającym niezarejestrowany telewizor i omijającym abonament RTV grozi zajęcie konta, pensji lub emerytury – takie sytuacje mają miejsce coraz częściej.

Poznajcie szczegóły nowych przepisów, które mają utrudnić życie wszystkim migającym się od opłat z tytuły abonamentu radiowo-telewizyjnego:

Abonament RTV: kontrole, komornik i maksymalna kara – jak surowe przepisy teraz obowiązują?

Jak wyglądają kontrole w domach? Na stronie Poczty Polskiej czytamy:

Kontrole obowiązku rejestracji odbiorników rtv przeprowadzają uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej S.A. Jednostką dedykowaną do realizacji zadań związanych z kontrolą jest Centrum Obsługi Finansowej. Pracownicy przeprowadzający kontrolę mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego, również dowód osobisty. Osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników rtv lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

Czy Abonament RTV się przedawnia? Jak wysoką karą zostaniemy obciążeni po latach? Większość Polaków unika tej opłaty

Ponadto pracownicy Urzędu Skarbowego mogą już znacznie sprawniej nasłać na takie osoby komornika, upoważnionego do zajęcia konta celem odzyskania długu. Zmiana polega na tym, że teraz urzędnicy mogą wystawiać stosowne wnioski egzekucyjne drogą elektroniczną, co znacznie skraca ten proces.

Jeżeli Poczta Polska zdoła udowodnić, że posiadamy w domu niezarejestrowany telewizor, zostanie na nas nałożona kara w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej. Ta w 2022 roku niezmiennie wynosi 24,50 zł, zatem opłata w takim przypadku wyniesie 735 zł. W przypadku jeśli postanowimy zignorować wezwanie do zapłaty, do gry wejdzie wyposażony w nowe narzędzia Urząd Skarbowy. Może odzyskać pieniądze z:

 • naszego rachunku bankowego
 • pensji
 • emerytury
 • nadpłaty podatku dochodowego
 • poprzez komornika

Abonament RTV 2022 – kto jest zwolniony z płacenia? Jaka kwota za cały rok? Emeryci na liście uprzywilejowanych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, po podniesieniu stawek na 2021 rok, postanowiła o ich utrzymaniu na 2022. Za posiadanie telewizora wciąż zatem musimy płacić 24,50 zł miesięcznie. Oczywiście jeśli ten telewizor zarejestrujemy, bo – jak wiadomo – tylko użytkownicy, którzy tego dokonają, są zobowiązani do uiszczania opłat z tego tytułu.

Abonament RTV: można zapłacić mniej, ale czas się kończy! Ostatnie dni na skorzystanie z ulgi 2022 - jak?

Abonament RTV: kto nie musi płacić? Zwolnienia, czyli osoby, którym nie grożą kontrole i kary

Warto wiedzieć, że nie wszyscy obywatele są automatycznie zobowiązani do opłacania składki z tytułu abonamentu RTV. Aktualna na 2022 rok (i niezmieniona względem 2021) lista zwolnień wydaje się na pozór długa, jednak nie niesie ze sobą dobrych wiadomości dla większości z nas. Według portalu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, osobami uprawnionymi do zwolnienia od opłat abonamentowych są:

 • osoby, które ukończyły 75 rok życia;
 • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej;
 • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi;
 • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Abonamentu RTV nie muszą również opłacać:

 • osoby całkowicie niezdolne do pracy;
 • osoby niesłyszące;
 • osoby niewidome, u których ostrość wzroku nie przekracza 15 procent;
 • osoby spełniające kryteria dochodowe wynikające z ustawy o świadczeniach rodzinnych;
 • osoby represjonowane oraz członkowie rodzin po śmierci represjonowanych;
 • osoby mające prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych – np. zasiłku stałego czy zasiłku okresowego;
 • osoby bezrobotne;
 • członkowie rodzin po śmierci kombatantów;
 • weterani poszkodowani wskutek działań poza granicami Polski.

Abonament RTV: kto jest z niego zwolniony w 2022 roku? Emeryci mogą liczyć na taryfę ulgową? Kary są potężne!

Źródła: https://rtv.poczta-polska.pl/?action=Kontrole, Gazeta Pomorska


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(1483)

1 3 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Tomek
Tomek
6 miesięcy temu

Hmm, a może jeszcze chwila i będzie opłata za posiadanie sofy- bo za dużo wygody , i solniczki bo sól niezdrowa? Jak w ogóle może być coś takiego jak opłata za szklany ekran i za to że mam samochód. Co za bzdet i pierdy , jak tu nie powiedzieć ze pl to jak rosja i jej stan umysłu. Dobrze że jeszcze nie wymyślili że skoro mam 3 monitory i 3 laptopy to abonament x 6. :.)……..

Tadeusz
Tadeusz
10 miesięcy temu

Do Redaktor naczelnego HDTVPolska, Piotra “Gmeru” Gmerek

 Po raz trzeci w artykule “Abonament RTV: kontrole Poczty Polskiej” piszecie nieprawdę i wprowadzacie ludzi w błąd pisząc, że zwolnieni z opłat są członkowie rodzin po śmierci kombatantów. I po raz kolejny nie udzielacie odpowiedzi na moje zapytanie, dotyczące tego poruszonego tematu. Skąd macie taką informacje, czy ją w ogóle weryfikowaliście, podajcie źródło. Proszę, abyście nas czytelników tego forum traktowali poważnie, i tym razem dopilnował naczelny redaktorze, aby wyjaśnić na forum tą bardzo istotną wątpliwość. Nie wyjaśnienie jej może przyczynić się do wielkich nieporozumień, a w rezultacie do sporych konsekwencji za nie płacenie abonamentu przez tą grupę osób.

Tadeusz
Tadeusz
10 miesięcy temu

Dlaczego kasujecie wpisy?

robert
robert
10 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

Daliby se siana z ta propagandą. Rozumiem że można poinformować ale straszenie komornikiem co niemal miesiąc to jakieś kpiny. No chyba że idą w stronę domeny rządowej…

Tadeusz
Tadeusz
10 miesięcy temu

Do moderatora.
Po raz trzeci piszecie nieprawdę i wprowadzacie ludzi w błąd pisząc, że zwolnieni z opłat są członkowie rodzin po śmierci kombatantów. Skąd macie taką informacje, czy ją w ogóle weryfikowaliście, podajcie źródło. Na poprzednie moje pytanie nie odpowiedzieliście. Proszę, abyście nas czytelników tego forum traktowali poważnie.

5
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x