Home News Abonament RTV ma zostać całkowicie zlikwidowany! Przełomowy projekt w Senacie RP
Abonament RTV ma zostać całkowicie zlikwidowany! Przełomowy projekt w Senacie RP

Abonament RTV ma zostać całkowicie zlikwidowany! Przełomowy projekt w Senacie RP

1.62K
1

W Senacie RP przedstawiono rewolucyjny społeczny projekt, wedle którego obowiązujący abonament radiowo-telewizyjny miałby zostać całkowicie wycofany, a nałożone dotychczas długi i kary – anulowane! Pomysł ten w życie mógłby wejść tylko pod warunkiem, że PiS przegrałby wybory parlamentarne w 2023 roku. Czy abonament RTV rzeczywiście może zostać anulowany? Jakie są założenia projektu?

Abonament RTV zostanie wycofany? Kary mogą zostać umorzone – rewolucyjny pomysł opozycji

Za projektem zakładającym między innymi wycofanie obowiązkowej opłaty z tytułu posiadania telewizora lub radia stoją Jan Dworak, prof. Stanisław Jędrzejewski, prof. Monika Kaczmarek-Śliwińska, mec. Karol Kościński, prof. Tadeusz Kowalski i Jacek Weksler. Dokumenty zdradzające szczegóły zostały przedstawione w trakcie Komisji Kultury i Środków Przekazu w Senacie.

Abonament RTV skasowany po kilkudziesięciu latach! W Polsce zamiast tego podwyżka. Czas na zmiany?
Czy abonament RTV zniknie?

Wśród głównych założeń proponującego szereg zmian projektu są obok likwidacji abonamentu RTV i umorzenia zaległości obywatelom, są między innymi:

  • likwidacja Rady Mediów Narodowych odpowiedzialnej za wybieranie członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji;
  • integracja ośrodków regionalnych TVP z rozgłośniami regionalnymi Polskiego Radia;
  • utworzenie funduszu misji publicznej (zamiast abonamentu RTV) zasilanego z powszechnej składki audiowizualnej lub finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa oparte na wskaźnikach makroekonomicznych, takich jak wpływy z podatku dochodowego, wielkość budżetu, PKB lub VAT.

Projekt przedłożony w Sejmie RP zakłada, że skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostałby powiększony z 5 do 7 członków, którzy mieliby być wskazywani większością głosów w Sejmie i Senacie. W ramach połączenia TVP z Polskim Radiem powstałyby siedmio lub dziewięcioosobowe Rady Powiernicze, za które odpowiadałaby KRRiT. W takich radach nie mogliby zasiadać aktywni politycy. Składka uruchomiona w miejsce abonamentu RTV miałaby z kolei wynosić 8 złotych miesięcznie.

Kanał ATM Rozrywka, który usunięto z naziemnej telewizji cyfrowej, ma szansę powrócić! Sąd uznał skargę na KRRiT. Co dalej?

Czy ten projekt ma szansę wejścia w życie? Pod głosowanie może trafić, jeśli w przyszłym roku opozycja zwycięży w wyborach parlamentarnych. Nawet wtedy jednak pozostawałoby jeszcze weto ze strony prezydenta Andrzeja Dudy, którego kadencja wygaśnie dopiero w połowie 2025 roku.

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/polaczenie-tvp-polskie-radio-projekt-spoleczny-koniec-abonament-rtv


Telewizja – przeczytaj więcej:

(1620)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Tadeusz
Tadeusz
2 lat temu

Kolejna kiełbasa wyborcza i polityczna sprawa. Już raz tusk namawiał aby nie płacić abonamentu, bo to haracz. Później nasyłał skarbówkę do niepłacących abonamentu.

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x