Twój odtwarzacz blu-ray marki Samsung przestał działać? Poznaliśmy przyczynę globalnej awarii tych urządzeń
W czerwcu ogromna ilość odtwarzaczy blu-ray marki Samsung uległa niespodziewanej awarii, która całkowicie uniemożliwiła ich użytkowanie. Nad tajemnicą usterki głowiono się kilka tygodni, ale wreszcie poznaliśmy jej przyczynę: błędny plik XML.
Awaria odtwarzaczy blu-ray Samsung – powodem plik XML
Krytyczna usterka odtwarzaczy dotyczyła modeli z lat 2010-2015. W pewnym momencie urządzenia Samsunga po prostu się zawiesiły, odmawiając posłuszeństwa. Awarię zgłaszali użytkownicy z całego świata i okazała się ona powszechniejsza, niż pierwotnie sądzono. Teraz serwis The Register doniósł, że poznano wreszcie jej przyczynę.
Błąd w odtwarzaczach wywoływał nieprawidłowy plik XML, który był pobierany przez urządzenia w serwerów Samsunga i miał za zadanie zbierać dane diagnostyczne i telemetryczne użytkowników i odsyłać je z powrotem do producenta. Feralny plik uruchamiał się podczas włączania odtwarzacza i powodował jego zawieszenie, ponieważ… był pusty.
Za awarię w najmniejszym stopniu nie odpowiadali posiadacze odtwarzaczy – plik nie był powiem pobierany podczas aktualizacji oprogramowania, którą ci musieliby najpierw autoryzować; zaciągał się automatycznie i wystarczyło do tego podłączenie sprzętu do sieci. Prawdopodobnie dlatego usterka dotknęła tak dużej liczby urządzeń.
Niestety uszkodzonych blu-ray’ów nie da się naprawić z poziomu użytkowników, ponieważ trwają one w zawieszeniu. Konieczna jest interwencja serwisowa. Nie wiadomo jeszcze, czy i jak Samsung zareaguje na tę sytuację – trzeba pamiętać, że dotknięte usterką odtwarzacze są już dawno po okresie gwarancyjnym.
Źródło: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1595240253
Przeczytaj więcej:
- LG OLED B9 za 4300 zł z HDMI 2.1 pod nowe konsole to rewelacyjny stosunek ceny do jakości. Tłumaczymy mechanizm promocji
- Co z płynnością gier na PlayStation 5? Potwierdzono, że Spider-Man: Miles Morales zadziała w 4K 60 fps. Jakim kosztem?
- Samsung Q-Symphony, czyli pełna synergia obrazu i brzmienia. Dedykowany telewizorom QLED soundbar Q60T już dostępny
- Pojawiły się pierwsze polskie ceny gier na PS5 i Xbox Series X. O ile więcej zapłacimy względem obecnej generacji?
- Denon prezentuje CEOL N11 DAB – nowy sieciowy minisystem muzyczny z tunerem radiowym DAB+/DAB
(2303)
Też mam ten problem. Czy w związku z tym będzie jakaś akcja serwisowa? Wina leży przecież po stronie producenta
Nic nowego, to szmelc… samsung ;((
Czyli już 10 lat temu Samsung implementował “szpiegule” na swoich urządzeniach by zbierać dane o użytkownikach ? Sam mam blu-ray’a samsung’a (bd-d5500) i chyba już go nie podłączę do sieci.
Wszystkie firmy, które w swoich produktach mają funkcję smart, używają plików XML. Są potrzebne do komunikacji z serwerami, zapisują kupione aplikacje, historię połączeń itp. Sam czasem ulegam obsesji „szpiegowania”, tylko co takiego ujawniamy swoim odtwarzaczem BD? Jak firma może na tym zarobić? Bo się dowie, że notorycznie oglądasz Króla Lwa? Jeśli będziesz chciał oglądać netflixa na innym urządzeniu, sam się podłączysz i „ujawnisz”.
Bądźmy poważni.