Nowy standard HDMI 2.1 ma poprawić obsługę efektu HDR
Obecnie dostępny wariant HDMI 2.0 zapewnia obsługę HDR po wprowadzeniu wersji 2.0a. Kolejna odsłona popularnego złącza – HDMI 2.1 dodaje wsparcie „dynamicznych metadanych” dla HDR, donosi Philips.
HDMI Forum musi jeszcze potwierdzić samo istnienie nowej wersji złącza, jednak według oficjalnych dokumentów Philipsa, HDMI 2.1 ma rozwiązywać jedno z obecnych ograniczeń sygnału HDR.
„HDMI 2.0a obejmuje sygnał HDR EOTF i statyczne metadane. Dynamiczne mają zostać wprowadzone w wariancie 2.1”, napisał Philips.
Najlepszym sposobem na uzmysłowienie sobie zalet „dynamicznych metadanych” jest spojrzenie na dostępne obecnie na rynku TV z obsługa HDR. Obecne TV różnią się w zakresie maksymalnej jasności, czy gamy kolorów i wielu innych charakterystyk. Dzięki sygnałowi wzbogaconemu o dynamiczne metadane, TV będzie w stanie zoptymalizować wyświetlane sceny wedle możliwości sprzętu.
Obecny standard 2.0a zapewnia jedynie obsługę statycznych metadanych. Załóżmy sytuację, w której oglądamy film z dysku UHD Blu-ray. W przypadku wykorzystania wyłącznie statycznych metadanych, wykorzystany byłby tylko jeden, ogólny stopień HDR dla całego filmu. Dzięki dodaniu dynamicznej wersji, w studiu montażowym możliwa jest zmiana stopnia HDR, w każdej konkretnej scenie, co pozwala na jeszcze większą poprawę jakości obrazu.
Otwarty standard HDR10, który jest obowiązkowy w standardzie UHD Blu-ray i obsługiwanych poprzez serwisy stremingowe, opiera się obecnie jedynie na statycznych metadanych. Format Dolby Vision powstaje zaś z zamysłem użycia dynamicznych metadanych. Samo Dolby podaje, że Dolby Vision pozwala na uzyskanie jeszcze bardziej imponującego obrazu HDR, a firma stara się pozycjonować swoją technologię jako HDR premium.
Dynamiczne metadane pozwalają także na konwersję wsteczną z materiału HDR do SDR, czyli standardowej, dostępnej dziś treści.
Nowy DisplayPort 1.4 także będzie zapewniał obsługę dynamicznych metadanych.
Nie wiadomo jeszcze kiedy możemy spodziewać się debiutu HDMI 2.1 w nowych urządzeniach i czy będzie możliwa aktualizacja firmaware obecnych portów 2.0a w TV zdolnych do obsługi HDR. Jedno jest pewne: tak bardzo nie kochamy złącza HDMI
(137)